Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Baltkom GSM uz virtuālās pasaules sliekšņa

   

Šķiet neticami, ka Baltkom GSM 18. martā svin tikai trešo dzimšanas dienu — uzņēmums šai laikā paspējis ieņemt stabilu vietu Latvijas komunikāciju tirgū: tajā strādā vairāk nekā 230 cilvēku un tā pakalpojumus izmanto pāri par 80 000 iedzīvotāju. Par uzņēmuma sasniegto un telekomunikāciju nākotni — Baltkom GSM ģenerāldirektors Pēteris Šmidre.

— Vai šodienas realitāte ļoti atšķiras no tā, ko iztēlojāties, dibinot uzņēmumu?

— Nesakrīt divas lietas. Pirmkārt, toreiz neuzdrošinājos cerēt, ka uzņēmums izaugs tik liels un spēcīgs, kāds tas ir tagad. Otrkārt, biju domājis, ka grūtākais ir sākums un pēc gadiem trim četriem dzīve būs skaista un viegla. Taču tā nav. Baltkom GSM dinamiski attīstās, visu laiku mainās situācija telekomunikāciju tirgū, mainās tehnoloģijas, un tas mums neļauj atslābināties. Ja runājam ne tikai par Baltkom GSM, bet par visu kopainu, tad jāteic, ka, sākot darbu telekomunikāciju biznesā, biju gaidījis nedaudz citādāku notikumu attīstības gaitu. Gala rezultāts ir atšķirīgs, vismaz, ja saskaita visus tos projektus, kuros esmu iesaistīts. Šādu projektu īstenots krietni vairāk, nekā sākotnēji biju plānojis. Deviņdesmito gadu sākumā, kad ar Baltkom TV projektu apstaigāju vairāku ierēdņu kabinetus, uzmani dīvaini skatījās, šūpojot galvu, — uz ielām ir barikādes, bet jūs te ar visādām fantāzijām! Taču šī fantāzija pārvērtās par īstenību, kas vēlāk pārauga arī citos projektos, to skaitā Baltkom GSM. Biju domājis, ka būs vieglāk vadīt izveidojušos holdingu, taču dažbrīd nav laika pat atpūsties. Pēc ilgiem gadiem, kas nostrādāti bez atvaļinājuma, tagad esmu sācis plānoti organizēt savas brīvdienas — atpūtas periods ļauj pēc tam daudz ražīgāk strādāt.

— Vai, ražīgi strādājot desmit gadus liela uzņēmuma vadībā, vēl neesat sakrājis pietiekoši, lai turpmāk varētu nestrādāt?

— Varētu jau sākt nodarboties ar kaut ko citu, piemēram, gleznot savam priekam. Taču ir liela starpība, vai veiksmīgs uzņēmējs dodas paša nopelnītā atpūtā kaut kur civilizētās Rietumu zemēs vai tas notiek Latvijā. Ja tas notiktu šeit, tad visdrīzāk es saņemtu pārmetumus — atkal kārtējais bagātnieka izlēciens, citiem, redz, jāstrādā, bet viņš izklaidējas. Lai varētu atļauties tik krasi mainīt dzīvi, man droši vien vajadzētu mainīt ārējo izskatu un arī pases datus... Bet, ja nopietni, — pagaidām nespēju savu dzīvi iedomāties bez Baltkom. Ir vēl daudz nerealizētu projektu, un faktiski es nemaz tā riktīgi neprotu neko citu, vien strādāt Baltkom.

— Kā jūs turpinātu teikumu — Baltkom GSM šodien ir tāds, pateicoties?

— Pateicoties uzņēmuma kolektīvam, mūsu cilvēkiem. Baltkom GSM ir lielisks tehniskais direktors Jūlijs Krievs, Lintera prēmijas laureāts, ir finansu speciālisti, kuri iepriekš guvuši lielisku pieredzi, strādājot bankās. Mums ir brīnišķīgi ārzemju partneri, bez kuriem būtu grūti, pat neiespējami sasniegt to, ko izdevies panākt.

— Cik lielā mērā Latviju ietekmē informācijas tehnoloģiju konverģence?

— Viss plūst un mainās. 19. un 20. gadsimta laikā cilvēki no dabiskas vides un naturālās saimniecības pārgāja uz tehniku — rūpniecisku ražošanu. Tagad veidojas virtuālā pasaule — cilvēks var dzīvot, neizejot no mājām, jo nevis pašam jāiet pie pasaules, bet pasaule virtuāli nāk klāt. Nākamās desmitgades laikā tehnoloģijas var būtiski pārveidot cilvēka dzīvi. Protams, ir vajadzīga dabiska vide, mūzika, taču nepieciešamību pēc mūzikas cilvēks jau tagad lielā mērā var apmierināt, klausoties radio, atskaņojot kasetes, kompaktdiskus vai mp3 failus, tikai retu reizi apmeklējot īstu dzīvās mūzikas koncertu. Tas mums var patikt vai nepatikt, bet līdzīgas tendences vērojamas daudzās dzīves jomās: kino, iepirkšanās u. tml. Pirmās automašīnas bija roku darbs, tās ilgstoši gatavoja viens cilvēks. Vēlāk Fords šo procesu pārveidoja par konveijeru. Itin visās biznesa nozarēs, arī telekomunikācijās, jādomā par to, kā pakalpojumus padarīt pieejamākus, lētākus, vieglāk saprotamus. Patlaban ir GSM laiks, un tik drīz vēl tas nebeigsies. Šobrīd jau esam uzstādījuši pirmās nākošās paaudzes GSM stacijas — GSM1800 bāzes stacijas. Arī tālākā nākotnē mobilie sakari noteikti pastāvēs, lai arī ne tādi, kādus tos pazīstam: būs jauni standarti un citas pārmaiņas, piemēram, varēs uztvert un raidīt daudz lielākas datu plūsmas. Noteikti saasināsies GSM konkurence ar kosmiskajām tehnoloģijām, satelīttelefoniem. Lai gan līdz šim bijuši vairāki finansiāli neizdevušies kosmiskie projekti, taču skaidrs, ka tieši šīs tehnoloģijas ir perspektīvas. Baltkom GSM augs un turpinās attīstīties, taču atcerēsimies — katrai tehnoloģijai, katram servisam ir savs laiks.

— Pērn Dienas Bizness ierindojis Baltkom GSM starp kompānijām ar lielāko pieaugumu tautsaimniecībā 1998. gadā.

— Jā, augam strauji. 1997. gadu beidzām ar 2,3 miljonu latu apgrozījumu un 16 tūkstošiem klientu, 1998. gadā — 9,3 miljonu latu apgrozījums un 42 200 klientu, bet 1999. gadā apgrozījām 15,9 miljonus latu un 1999. gada 31. decembrī mūsu pakalpojumus izmantoja 80 121 iedzīvotājs. Līdzīgs kāpums attiecas arī uz nodokļu maksāšanu: pirmajā darbības gadā nodokļos samaksājām 546 tūkstošus latu, 1998. gadā — 1,55 miljonus latu, bet 1999. gadā mūsu devums valsts budžeta papildināšanā bija 2,23 miljoni latu. Ja mūsu sasniegumus salīdzina ar citu telekomunikāciju uzņēmumu veikumu, būtisks pieaugums bijis ne tikai 1998. gadā, bet arī 1999. gadā. Protams, mēs plānojam turpināt palielināt savu tirgus daļu, aptverot arvien jaunus segmentus. Taču tam visam jānotiek loģiski un ekonomiski pamatoti. Citādāk mobilo sakaru nozarē varam nonākt līdz līdzīgai situācijai, kāda ir izveidojusies peidžeru sakaru jomā: no četrām savulaik pastāvējušajām kompānijām izdzīvot spējusi tikai viena — Baltkom Plus. Pārējās pazuda dažādu apvienošanos un neloģisku lēmumu dēļ, jo to pastāvēšana kļuva finansiāli neizdevīga. Vienkārši bija jāņem vērā, ka Latvijas peidžeru sakaru tirgus ir ierobežots un tajā nepietiek vietas lielai konkurencei — tajā vieta ir tikai vienam operatoram. Runājot par Baltkom GSM nākotnes plāniem — mūsu uzdevums nav panākt un apdzīt LMT. Mēs gribam veselīgi konkurēt, kas ļaus mums pašiem efektīvāk strādāt un nepārtraukti rūpēties par mūsu klientu ērtībām.

— Vai esat apmierināti ar sakaru pārklājuma karti?

— Baltkom GSM nodrošina sakarus visās Latvijas rajona nozīmes pilsētās, februārī uzstādījām bāzes staciju arī Alūksnē.Turpmāk vēl lielāku uzmanību pievērsīsim mobilo telekomunikāciju sakaru uzlabošanai vietās, kur mobilie telefoni tiek izmantoti intensīvi.

— Labdarībai arī naudu atvēlēsiet?

— Šogad lielākoties paši rīkosim labdarības pasākumus, nevis dosim naudu citiem. Piemēram, martā no dažādām Latvijas vietām vedīsim uz Rīgu 280 bērnus un dāvāsim viņiem Leļļu teātra izrādi. Baltkom holdingam šogad ir desmit gadu jubileja, tādēļ arī mūsu klientiem un draugiem būs daudz patīkamu pārsteigumu. Notiks vairāki aizraujošipasākumi, kuros apvienosies sporta, mākslas un citi elementi. 2000. gadā īstenosim programmu, kuras uzdevums ir nevis iepazīstināt Eiropu ar mūsu uzņēmuma vārdu, bet gan atklāt tai Latviju caur Baltkom prizmu. Šai nolūkā sadarbosimies ar Eiropas Integrācijas biroju, kā arī veidosim videofilmu par Latviju, kas paredzēta demonstrēšanai EuroNews kanālā.
Maija CĀLĪTE
Baltkom GSM
Kurzemes prospektā 3, Rīgā
Tālr. 7060069
www.baltkom.lv

Klientu servisa centri:
— Merķeļa ielā 21, Rīgā
— Krasta ielā 46 (tirdzniecības centrā Mols), Rīgā
— Kurzemes prospektā 3, Rīgā
— Elizabetes ielā 41/43, Rīgā
— Rīgas ielā 34, Daugavpilī
— Lielajā ielā 7, Jelgavā
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001