Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Mobilie tīkli top – kāds būs 3G loms?

   

Siemens

 

Pirms dažiem gadiem, kad pasaulē sākās lielais mobilo UMTS licenču iegādes bums un tika publiskotas milzīgās summas, kādas operatoriem jāiegulda tīkla infrastruktūras izveidei, daudzi nopietni nozares eksperti galvas vien grozīja, spriežot, ka lielo izmaksu dēļ tur nekas labs nevar sanākt. Tomēr vairākās pasaules un arī Eiropas valstīs jau ir sanācis. Un tas viss, pateicoties veiksmīgai tehnoloģijai, kā arī operatoru un ražotāju stiprajai pārliecībai, ka bez 3G pakāpiena neiztikt.

 

Siemens – viens no mobilo tehnoloģiju līderiem

Vai zināt, kāds ir Siemens korporācijas lielākais noslēpums? Tas ir: domājam par kopsakarībām un rūpējamies par vissīkākajām detaļām.

Kā viens no lielākajiem elektronisko sakaru tirgus spēlētājiem Siemens allaž bijis aktīvs trešās paaudzes mobilo tīklu izstrādē un attīstībā. Uzņēmums vienmēr atbalstījis atvērtās tīklu arhitektūras un standartizētas tehnoloģijas. Tas ir vislabākais veids, kā strauji izaugt. Būdams aktīvs 3G/WCDMA Interoperability Tests Forum dalībnieks, Siemens jau sen kļuvis par līderi dažādu ražotāju tīklu integrācijā. Gadu gaitā uzņēmums apguvis labāko pasaules pieredzi šajā mobilās tehnoloģijas virzienā.

Savulaik Siemens pierādīja R&D centru ekspertu radošās spējas 2G tīklos, un tos par pievilcīgiem atzina 180 pasaules GSM operatori. Tagad katrs otrais UMTS komerctīkls pasaulē ir tapis ar Siemens un tā sadarbības partnera, pazīstamā Japānas elektronikas giganta NEC, zīmolu, un tas liecina ne vien par to, ka uzticība šiem ražotājiem nav mazinājusies, bet arī par to, ka tagad jau 3G ieviešana pasaulē notiek strauji un bez aizķeršanās. Pavisam tiek būvēti (vai ir uzbūvēti) vairāk nekā 30 UMTS tīkli kuriem aparatūras un risinājumu piegādi veic  Siemens/NEC. Šobrīd pasaulē jau darbojas vairāk nekā 30 000 Siemens uzstādītu 3G bāzes staciju (NodeB).

Siemen/NEC ir ļoti liela pieredze 3G tīklu ieviešanā, tie piegādāja tīkla infrastruktūras komponentus arī Japānas uzņēmumam DoCoMo, kas savulaik kļuva plaši pazīstams ar to, ka pirmais uzdrošinājās piedāvāt klientiem 3G pakalpojumus uz WCDMA platformas (ar pašu ražotiem krietni lētākiem tālruņiem).

Šovasar Siemens SIA noslēguši līgumu ar SIA Tele2  par 3G komerctīkla izbūvi visās trijās Baltijas valstīs. Tā kā šiem uzņēmumiem ir cieša un veiksmīga sadarbība GSM ieviešanā Baltijas valstīs, kā arī citu valstu projektos, Tele2 AB izlēmis šo labo tradīciju turpināt.

Latvija bija pirmā, kas izsolīja UMTS licences, un te 3G komerctīkli droši vien sāks darbību nedaudz agrāk nekā Igaunijā un Lietuvā. Bet fakts, ka viens operators gatavojas sniegt pakalpojumus visās Baltijas valstīs, ir apsveicams, un tas būs ērtāk lietotājiem (līdzīgi tarifi, līdzīgi pakalpojumi), un pozitīvi ietekmēs Baltijas valstu biznesa tēlu un potenciālos citu projektu investorus. Tas nozīmē, ka Baltijas tirgus ir pietiekami perspektīvs un drošs, lai tajā uzreiz varētu ieguldīt lielus līdzekļus.

 

Siemens 3G projekti ārpus Baltijas

Tā kā par Tele2 UMTS tīklu komercdarbības sākšanu Latvijā runāt vēl pāragri, palūkosimies, kā klājas citu valstu operatoriem, kuri izmanto Siemens/NEC tīklus un tehnoloģiskos risinājumus. Kā zina stāstīt Siemens SIA Mobilo tīklu nodaļas vadītājs Andis Čakstiņš, piemēram, Itālijā UMTS komercrežīmā jau divus gadus ļoti veiksmīgi darbojas starptautiskais operators Hatchison Whampoa (ar mātes uzņēmumu Japānā), kas jau 2003. gadā sāka 3G pilotprojektus Itālijā un Lielbritānijā un kam jau tolaik bija agresīvi plāni ieviest 3G vēl vismaz septiņos pasaules tirgos. Hatchison Whampoa izmanto Siemens/NEC UMTS tehnoloģiskos risinājumus arī Austrijā, Honkongā un Īrijā. Uzņēmums pašā sākumā ieguldīja 10 miljardus USD tikai par Eiropas 3G licencēm.

Atšķirībā no Baltijas un daudzām citām nelielām valstīm Hatchison Itālijā sniedz tikai UMTS tehnoloģijas pakalpojumus, un rezultāti ir fantastiski. Pērn apkopotie dati par jaunajiem mobilajiem lietotājiem Itālijā liecina, ka 85 procenti no tiem bija Hatchison  klienti. Kā var panākt ko tādu, piedāvājot tikai 3G pakalpojumus?! Šajā gadījumā ļoti liela nozīme ir atraktīvam un uz precīzu mērķauditoriju tēmētam mārketingam. Lai nu kur, bet Hatchison piedāvājumos radošu ideju tiešām netrūkst. Dzirdēts, ka viņi klientiem piedāvā pat subsidētus 3G tālruņus, kuru vidējā mazumtirdzniecības cena Eiropas tirgū joprojām ir visai augsta (~ Ls 300). Kādas investīcijas gan vajadzīgas, lai visiem, kas vēlas, varētu vismaz daļēji apmaksāt tik dārgus tālruņus!

Gluži atšķirīgs piemērs no Tele2, Siemens un NEC sadarbības prakses vērojams Zviedrijā. Tas gan interesants tieši ar UMTS ieviešanas un biznesa niansēm. Zviedrija bija viena no pirmajām valstīm, kas neizsolīja licenci, bet izsniedza to pret nosacījumiem, kas saistījās ar ļoti lielu tīkla pārklājumu. Tā kā investīcijas tik plašā teritorijā būtu pārmērīgi lielas, par laimi iedarbojās biznesa loģika un Tele2 kopā ar Telia izdarīja vienīgo pareizo gājienu, izveidojot kopuzņēmumu Svenska UMTS-Nät AB, kurā abām pusēm pieder 50% daļu. Jaunais uzņēmums īpaši nodibināts kopīgas UMTS infrastruktūras izveidei un nodrošināšanai, ieguldot kopīgas investīcijas un kopīgi izmantojot infrastruktūru.  Turklāt Tele2 un Telia atsevišķi nodrošina pakalpojumus saviem klientiem, izmantojot kopīgu infrastruktūru. Abām kompānijām pēc licences nosacījumiem bija jānodrošina aptuveni 98 procentu pārklājums. Ja paraugāmies, kāda ir Zviedrijas teritorija aiz polārā loka – kādas tur vajadzīgas investīcijas! Tomēr, neraugoties uz visām grūtībām, UMTS tīkls tur jau sekmīgi darbojas komercrežīmā.

 

Kas mainās tīkla infrastruktūrā?

Protams, Hatchison tāpat kā citu valstu operatoru panākumi vismaz daļēji saistāmi ar faktu, ka Siemens piedāvājuma portfelī katram operatoram izstrādāts individuāls tīkla risinājums, kur ņemtas vērā pat vissīkākās nianses. Vēl jo svarīgāk, ka operators, kurš iepriekš sniedzis GSM pakalpojumus, arī turpmāk var izmantot to pašu tehnoloģisko platformu. Vienīgi jāatjauno programmatūra, bet tīkla infrastruktūras ierīces var nomainīt  pakāpeniski, ne uz brīdi neslēdzot tīklu. Reāli tas izskatās tā, ka, izmantojot to pašu infrastruktūru, ko izmanto  GSM bāzes stacijas, var uzstādīt jaunas – UMTS bāzes stacijas.

Teorētiski ir iespējams vienā bāzes stacijā ievietot dažādus raidītājus, bet Siemens risinājumā tomēr ir atsevišķas bāzes stacijas 3G un GSM vajadzībām, lai abu tīklu darbība būtu stabilāka. Abu veidu bāzes stacijas var atrast gan vienuviet, gan atsevišķi un tiek izmantots viens pārraides tīkls, kopīga infrastruktūra un centrāles (ievietojot tur vairākus komponentus, kas nodrošina UMTS datu pārraidi, komutāciju u. c.). Balss sakariem (gan UMTS, gan GSM) tiek izmantota tā pati centrāle, tāpēc arī iespējama automātiska pārslēgšanās no GSM uz UMTS un otrādi, ja kādā vietā nav UMTS pārklājuma. Lietotājam par to nav pat jādomā – viss notiek tik dabiski kā pārslēgšanās (handover) no vienas GSM šūnas uz citu.

Tālāk neiedziļinoties tehniskās niansēs, var piebilst vien to, ka lielākais ieguvums 3G lietotājiem, protams, būs attēla un skaņas kvalitāte, kā arī krietni lielāks datu pārraides ātrums. UMTS tehnoloģijas nodrošinātā mobilā televīzija noteikti būs daudz kvalitatīvāka nekā, izmantojot EDGE iespējas. Maksimālais 3G datu pārraides ātrums stacionārā režīmā ir 2 Mbit/s, bet reāli šobrīd tas ir mazāks un atkarīgs no vairākiem faktoriem, kā, piemēram, vidēja tīkla noslodze. Atkarībā no tā, vai klienti, skatoties futbola spēli mobilajā tālrunī, būs uz brīdi apstājušies vai pārvietosies. No tā būs atkarīga arī attēla kvalitāte.

 

 

 

Kā atvērt slūžas?

Protams, katras nācijas mentalitāte, runāšanas ieradumi un attieksme pret augstajām tehnoloģijām ir pietiekami atšķirīga, lai viena operatora panākumus varētu uzskatīt par nevainojamu recepti citiem. Tomēr tas gan ir fakts, ka lietotājus jebkurā pasaules malā maz interesē mobilo tālruņu vai citu ikdienā lietojamu tehnisku ierīču tehnoloģiskās nianses, ja vien tās ir vienkārši un ērti lietojamas. Tāpēc daudzi noteikti uztver 3G tālruņus vienkārši kā jaunus, stilīgus modeļus, ar kuriem var runāt, lejupielādēt MP3 mūzikas failus un spēles tieši tāpat kā ar vecajiem labajiem džīesemmiešiem, tikai kvalitāte ir labāka, iespējas plašākas un kaifs – lielāks. Ak, arī futbola spēli televīzijas tiešraidē var skatīties? Nu tad ņemam! Un ja nu vēl operators veido intriģējošas mārketinga kampaņas un tālruņus daļēji subsidē, kāpēc gan nepamēģināt!

Turklāt nu jau daudz vairāk mobilo tālruņu ražotāju ir sasparojušies, tirgū ienākuši Austrumu valstu ražotāju Sharp, Mitsubishi, BenQ (jaunais Siemens Mobile īpašnieks) UMTS produkti (to ir ~ 90 procenti) un dažādu 3G modeļu piedāvājums tirgū ir daudz plašāks. Acīmredzot šai tendencei sekos arī cenu kritums. Varam prognozēt, ka pavisam tuvā nākotnē (ne vēlāk kā pēc gada) tiks likvidēts arī lielākais šķērslis, kas vēl kavē citu operatoru potenciālos klientus izšķirties par labu 3G tālruņiem. Un tad jau slūžas būs vaļā un process vairs nebūs apturams. 

 

Gunta KĻAVIŅA

Sadarbībā ar SIA Siemens 

 

Siemens SIA

Lidostas Rīga teritorija,

Mārupes pagasts

Rīgas rajons

LV-1053

Tālr. 7015500

Fakss 7015765

www.siemens.com

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001