Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Servera komplektācija jāizvēlas, lūkojoties nākotnē

   

Komplektācijas izvēle serverim –

 

Servera galvenais un grūtākais uzdevums ir palielināta datu apjoma droša uzglabāšana un intensīvas datu plūsmas, tās kontroles, saglabāšanas un piekļuves nodrošināšana. Tāpēc servera cenas lielāko daļu veido lielā atmiņas ietilpība, īpaši jaudīgs procesors un pamatplate, kas jāsavieto ar citiem komponentiem un programmatūru.

 

Katrā uzņēmumā, kur tiek izmantots vairāk nekā viens dators, noteikti ir vērts apsvērt servera iegādes vai tā uzlabošanas nepieciešamību, jo informācijas plūsmas intensitāte un apjoms organizāciju informācijas sistēmās katru dienu pieaug. Nepārtraukti ir jārūpējas, lai novērstu datu zaudēšanas risku, jāgādā par datu drošu glabāšanu, apstrādi un ērtu piekļuvi informācijai visās uzņēmuma nodaļās.

Kad izlemts par servera iegādi vai sistēmas uzlabošanu, jāsaprot, no kuras puses ķerties klāt servera komponentu jeb dzelžu izvēlei.

 

No funkciju saraksta pie komponentiem

Pirmais solis servera komplektācijas izvēlē ir izveidot to funkciju sarakstu, kādas jums ir nepieciešamas efektīvai uzņēmuma darbībai. Tādējādi taps skaidrs, kāda ir servera vajadzīgā veiktspēja un funkcionalitāte, ko darbinās izvēlētā programmatūra: koplietošanas resursu vadības, piekļuves drošības vai augsta pieprasījuma aplikācijas.

Pateicoties modernajiem risinājumiem, daudzu atsevišķo serveru funkciju izpildi (tostarp var minēt e-pasta serveri, proxy serveri, web serveri, FTP serveri, faksa serveri, audio/video serveri, aplikāciju serveri u.c.) iespējams nodrošināt ar vienu fizisku ierīci, kam tiek instalēta multifunkcionāla operētājsistēma.

Lai gan pēc būtības serveris ir multifunkcionāls specifiskas komplektācijas dators, daži klienti domā, ka darba stacija var kalpot par serveri. Taču tā nav. Darba stacija ir jaudīgs dators, uz kura var glabāties liels informācijas daudzums, un tas var veikt sarežģītas darbības. Galvenā darba stacijas atšķirība no servera – darba stacija paredzēta vienam lietotājam, ar tās saturu vienlaikus nevar darboties vairāki lietotāji, bet pie servera vienlaikus var pieslēgties daudz lietotāju.

 

Sastāvdaļu izvēli nosaka to veiktspēja

Viena no būtiskajām servera sastāvdaļām ir procesors, un ar to var sākt servera komplektācijas izveidi. Intel ir lielākais pasaules mikroshēmu ražotājs. Intel procesorus serveru uzbūvē izmanto tādi pasaulē labi zināmi uzņēmumi kā Dell, IMB, hp, kā arī pašmāju serveru ražotāji, to skaitā EET RĪGA.

90 procentu no pasaules sākuma un vidējā līmeņa serveriem tiek komplektēti ar Intel procesoriem. Tāpēc piemērā par servera procesora izvēli, balstoties uz nepieciešamo funkciju sarakstu, izmantojam Intel ražotos procesorus (skatīt tabulu). Pārējos 10 procentos serveru tiek izmantoti AMD, Sun microsystems, IBM un citu ražotāju procesori. Pilnīgi pretējs stāvoklis ir lieljaudas serveros, kurus šoreiz neapskatīsim.

Pirms servera komplektācijas izvēles izveidotais servera funkciju saraksts kalpos par indikatoru tam, kurš no procesoriem piemērots jūsu uzņēmuma serverim.

Ne mazāk būtiski izvēlēties atbilstošu servera pamatplati un atmiņas ietilpību, nodrošinot iespēju to palielināt. Kā liecina prakse, par servera atmiņas ietilpību ir īpaši jāpiedomā, prognozējot uzņēmuma vajadzības pārskatāmā nākotnē. Tas bieži vien ir galvenais iemesls, kas sāk traucēt un kavēt normālu uzņēmuma darbību, jo resursu nepietiekamības dēļ serverim rodas darbības traucējumi, darbinieki pie tā satura nevar piekļūt bez kavēšanās. Tas nes līdzi arī e-pasta servera un citu servera funkciju darbības problēmas, kas uzņēmumam rada zaudējumus, jo darbinieki nevar pilnvērtīgi pildīt pienākumus vai pat spiesti atrasties dīkstāvē.

Ņemot vērā izvēlētos pamatkomponentus, speciālisti palīdzēs izveidot jūsu uzņēmuma darbības nodrošināšanai piemērotu servera komplektāciju.

 

Nākotnes vajadzību formulēšana

Pirms izvēlēties konkrētu servera komplektāciju, ikvienam uzņēmējam ieteicams izvērtēt funkcionalitātes profilu, kas serverim būs jārealizē ne tikai šodien, bet arī pārskatāmā nākotnē, jau laikus parūpējoties par to, lai, vēlāk, pielāgojot sistēmu augošajām vajadzībām, nenāktos pārmaksāt. Turklāt jāizvēlas tehnoloģijas, kuras pēc īsa brīža jau nebūs novecojušas un uzņēmuma vajadzībām nederīgas, jo tās nevarēs savietot ar tehnoloģiju jauninājumiem.

Plānojot uzņēmuma serveru iegādi, jāatceras, ka serveru un datu glabāšanas ierīču izvietošanas un izmantošanas veids bieži rada sistēmu vadības problēmas, jo ierīču kļūst arvien vairāk un tās ir dažādas. Katra no tām ir jāapkalpo, iekļaujot servisa pakas, regulāru aplikāciju atjaunināšanu, drošības ielāpus, sistēmas komponentu, ierīču un aplikāciju saskanīgas darbības nodrošinājumu.

Veidojot serveru saimniecību un datu glabāšanas sistēmas, jāņem vērā to apkalpošanas un vadības jautājumu specifika. Serveri un datu glabāšanas ierīces ir adekvāti jāizvieto, jāveic vajadzīgās izmaiņas un uzlabojumi ierīcēs, kā arī regulāri jākontrolē sistēmu darbība, jānovērš traucējumi, jāsargā no vīrusiem un sistēmas bojājumiem. Izmaiņu ieviešana serveru un datu glabāšanas sistēmās ir viens no galvenajiem jautājumiem, ar ko tagad nodarbojas informācijas tehnoloģiju uzņēmumi. Ierīču saskanīgu funkcionēšanu apgrūtina dažādie uzlabojumi, kurus izstrādā ierīču komponentu, operētājsistēmu un programmatūras ražotāji. Šo regulāro pārmaiņu dēļ daudzās organizācijās izmaiņu veikšana un vadība kļuvusi par pilna laika darbu.

Otrs būtisks jautājums, par kuru jādomā uzņēmumiem, kuru pārraudzībā ir serveri un datu glabāšanas ierīces, ir sistēmas kopējā snieguma un resursu izmantošanas maksimizēšana, jo resursu nepārdomāta izmantošana izraisa to nepilnvērtīgu sniegumu. Uzņēmumiem attīstoties, nepieciešams iegūt papildu funkcionalitāti uz pašreizējo resursu bāzes. Tomēr pašlaik liela daļa serveru joprojām tiek izmantota pēc principa viena aplikācija = viens serveris, tādējādi nepilnvērtīgi izmantojot serveru darbības kapacitāti.

IT uzņēmumiem ir iespēja risināt šos jautājumus, izmantojot sistēmas vadības procesus un produktus, serveru un datu glabātavu konsolidāciju, virtualizāciju un klasteru tehnoloģijas, kas uzlabos pilnvērtīgu resursu izmantošanu un sniegumu.

Tehnoloģiju attīstība ir papildinājusi serveru un datu glabāšanas sistēmu un to apkalpošanas darba uzdevumu sarakstu. Tāpēc, izvēloties servera komplektāciju, jādomā ne tikai par palielināta datu apjoma drošu uzglabāšanu, intensīvas datu plūsmas, tās kontroles, saglabāšanas un citu serveru funkciju nodrošināšanu. Papildus tam jāpatur prātā sistēmas vadības un tās izmaiņu operāciju vienkāršošana, resursu izmantošanas efektivitātes uzlabošana, kā arī izmaksu optimizācija, lai uzņēmumi būtu labāk sagatavoti pašreizējo klientu un biznesa prasību apmierināšanai un spētu efektīvi papildināt kapacitāti, augot uzņēmuma vajadzībām.

Šāda pieeja servera komplektācijā un sistēmas izveidē un vadībā nodrošina, ka jaunākās tehnoloģijas tiek izmantotas tieši tur un tad, kad tās ir vajadzīgas. Taču, lai adekvāti novērtētu jaunāko tehnoloģiju nepieciešamību, ieteicams vērsties pie speciālistiem, kas konsultēs un palīdzēs izvēlēties piemērotāko servera un datu glabāšanas ierīču komplektāciju.

Gatis PABĒRZS,

EET RĪGA valdes priekšsēdētājs

gatis@eet.lv

 

 

Procesora izvēle serverim mazajam un vidējam biznesam

Servera izmantošana

Intel Pentium 4 procesors

Intel Pentium D procesors ar Dual Core tehnoloģiju

Intel Xeon procesors

Dual Intel Xeon procesors

Darbinieku piekļuve uzņēmuma dokumentiem

Drukāšanas procesa organizēšana

Centralizēta datu dublēšana

Centrālā ugunssiena, antivīrusa programma

FTP (failu izvietošana zem konkrētas interneta adreses un piekļuve tai internetā)

E-pasta serveris

Web serveris

 

Grupu programmatūras serveris

 

Attālinātā piekļuve uzņēmuma e-pastam/VPN

 

Vienoti ziņojumi noteiktām lietotāju grupām

 

Grāmatvedības programmatūra ar centralizētu pieeju

 

EDI

 

 

CRM

 

 

Attālināta vadība

 

 

Datubāzes serveris

 

 

ERP/SCM

 

 

 

Biznesa analīze

 

 

 

 

 

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001