Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

SMILE – un jūsu internets kļūs ātrāks

   

Bez interneta pieslēguma vidusmēra cilvēkam vairs nav nekādas dzīves

 

Vai esat dzirdējuši kādu lietotāju sūdzamies, ka viņa internets darbojas pārāk ātri? Diez vai. Parasti daudziem šķiet, ka tas velkas gliemeža gaitā, - pat tad, ja tas ir platjoslas pieslēgums. Un tā tiešām arī notiek, jo lielās datu plūsmas izraisa sastrēgumus tīklā un reizēm pat lielākas problēmas. Tomēr ir veids, kā šo situāciju uzlabot, – vienā vārdā šis brīnumlīdzeklis saucas SMILE. Ko tas nozīmē? SP lasītājiem to skaidro Santa Monica Networks direktors Uģis BĒRZIŅŠ.

 

- Vārdi internets bremzē kļuvuši par interneta lietotāju ikdienu, un tā vien šķiet, ka situācija mūžam neuzlabosies. Kādēļ mums jāsaskaras ar sastrēguma stundām internetā?

- Ātrums, kādā darbosies dators, būs atkarīgs no tā, kādu pieslēguma veidu esat izvēlējies. Vienkāršākais ir modems – iezvanpieeja, kad komutācijai tiek izmantota telefona centrāle. Tur ātrums ir viszemākais. Vēl eksistē kabeļpieslēgums, kad internets tiek piedāvāts televīzijas tīklā, dažādi biroja tīklu pieslēgumu, radiopieslēgumi un DSL, kas izmanto telefona līnijas. Ātrums ir atkarīgs arī no tā, ar ko noslogojam interneta pieslēgumu. Un tas nebūt nav elektroniskais pasts vai web lappuses, kā varētu domāt. Lielāko noslodzi rada radio klausīšanās, mūzikas un filmu lejupielādēšana. Izrādās, ka lielākā interneta noslodze jeb tā sauktais trafiks Latvijā ir ap astoņiem vakarā. Tas ir tad, kad cilvēki ar atgriezušies no darba un sēžas pie datora, lai sameklētu kadu filmu vakaram.

- Vai trafiku iespējams izkliedēt un nodrošināt vienmērīgu interneta ātrumu visas dienas garumā?

- Lai to risinātu, jāsaprot, kā notiek datu kustība. Ja visi datoru lietotāji būtu saslēgti cits ar citu, sanāktu tāds kā bezgalīgs tīkls. Varam iedomāties ciematu, kurā desmit mājas cita ar citu savienotas ar taciņām. Lai izvairītos no šāda mudžekļa, ir radītas gudras datu maršrutēšanas sistēmas. Jūsu fails internetā tiek sadalīts mazos gabaliņos, paketēs, katra no tām kā velokurjers aizskrien pa izdevīgāko ceļu un gala punktā atkal savienojas. Latvijas lielākie pakalpojumu sniedzēji jau sen ir izveidojuši slēgtu sistēmu LIX – četrus punktus, caur kuriem iziet visa Latvijas datu plūsma. Tā atgādina telefona centrāles. Sistēma pieder Lattelekom, Microlink, Telia un Latnet. No tās darbības lielā mērā ir atkarīgs visas Latvijas interneta pieslēguma ātrums. Ņemot vērā, cik bieži mums visiem nākas saskarties ar interneta trafiku, jāpiekrīt, ka LIX sistēma ir novecojusi un tā ir jāmodernizē. Lai gan tas šobrīd it kā notiek, nepieciešams jaunas paaudzes starpsavienojums – un tādu mēs esam radījuši. Tas ir pilnīgi jauns risinājums interneta ātruma palielināšanai, kuram ir dots apzīmējums SMILE. Tā ir atvērta sistēma, kurā visi interneta pakalpojumu sniedzēji var veikt savstarpēju datu apmaiņu.

- Kādēļ tieši SMILE, vai tam ir kāda saistība ar smaidu?

- Ar smaidu tam varētu būtu vienīgi tik daudz saistības, ka, pateicoties SMILE, lietotāji varēs vairāk smaidīt, jo viņu internets būs krietni ātrāks. Bet, ja nopietni, tad tas radies no mūsu firmas nosaukuma un pakalpojuma veida - Santa Monica Internet Local Exchange.

- Vai šis jauninājums spēs uzlabot interneta sastrēgumu problēmu?

- Noteikti. Neiedziļinoties sarežģītajās shēmās, varu teikt, ka tā savā ziņā ir līdzšinējās LIX sistēmas alternatīva versija, taču vairākas reizes jaudīgāka un modernāka. Tā, piemēram, SMILE sirds - Cisco Systems 6500 Series komutatori – nodrošina katru pieslēgumu ar ātrumu vismaz 1 Gbit/s. Kopējais datu plūsmu ātrums, ko spēj komutēt šīs iekārtas, ir vairākus desmitus reižu lielāks nekā LIX risinājumā.

- Jūs minējāt, ka LIX pieder Lattelekom Grupai, Telia un Latnet. Kam pieder SMILE?

- SMILE pieder Santa Monica Networks, kas to arī administrē, taču šī sistēma ir atvērta ikvienam interneta pakalpojumu sniedzējam – tā ir arī mūsu galvenā priekšrocība un atšķirība no LIX, kurā var darboties ierobežots uzņēmumu skaits.

- Kad sistēma sāks darboties un kā jūs domājat konkurēt ar LIX?

- Sistēma darbojas jau apmēram mēnesi. Mēs piedāvājam labāku, kvalitatīvāku, bet lētāku pakalpojumu un varam to atļauties, jo mūsu mērķis nav nopelnīt, bet panākt ātrāku internetu Latvijā un uzturēt komunikāciju ar interneta pakalpojumu sniedzējiem. Sistēma ir spējīga nodrošināt ne tikai kvalitatīvus datu un balss pārraides pakalpojumus, bet arī augstākās kvalitātes IP televīzijas kanālu pārraidi. Turklāt sistēmas kapacitāte ir tik liela, lai būtu pietiekama ilgākam laikam, jo interneta lietotāju skaits taču aug ik dienas.

- Vai, ieviešot SMILE, mēs varam cerēt, ka internets kļūs lētāks?

- Nevar teikt, ka lētāks, bet tā kļūs VAIRĀK – par to pašu naudu interneta lietotājs varēs iegūt lielāku ātrumu. Tomēr nevar noliegt, ka tiem, kas šo sistēmu lietos, izmaksas būs mazākas, jo samazināsies starpsavienojumu izmaksas, kas savukārt ļaus interneta pakalpojumu sniedzējiem novirzīt vairāk līdzekļu pakalpojumu attīstībai un kanālu kapacitātes palielināšanai.

Linda SVIKŠA

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001