Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

M-pasts sinhronā solī ar e-pastu

   

Internets ir visur

 

Kā liecina elektronisko sakaru tehnoloģiju attīstības gaita, viss, kas reiz bija vienīgi fiksētā tīkla privilēģija, agrāk vai vēlāk kļūst mobils. To var attiecināt uz mobilajiem balss pakalpojumiem, internetu, mobilo komerciju, mobilo datu pārraidi, mobilo televīziju. Protams, mobils kļuvis arī elektroniskais pasts, kurš Tele2 jaunajā piedāvājumā nodēvēts par M-pastu. Kas tajā jauns? Ticiet – šie šķietami zināmie jaunumi ir ne vien vesela stāsta, bet arī tuvākas iepazīšanās vērti. SP par to stāsta Tele2 produktu vadītājs Didzis SOĻIMS.

 

Bez TĀ nevar iztikt

D. Soļims: - Tehnoloģijas nobriest, un reiz pienāk brīdis, kad tās kļūst lietotājam draudzīgas un ieviešas plašāk. Tāda jau gadiem ir Tele2  stratēģija - neieviest neko tādu, kas nav pieprasīts, par ko nav lietotāju intereses. M-pasts ir tieši tāds - nobriedusi tehnoloģija, kas ir vienkārša, saprotama un darbojas kā precīzs pulkstenis. Var teikt, ka pats esmu moderno tehnoloģiju gardēdis un neņemu pretī jebko. Testējot jauno pakalpojumu vairākus mēnešus, esmu secinājis, ka vairs nevaru bez tā iztikt. No pieredzes zinu: ja man kas patīk, tad vienaldzīgi nespēs palikt pat lielākie skeptiķi.

Uzreiz gan jāprecizē, ka šis pakalpojums šobrīd paredzēts tikai korporatīvajiem klientiem, kuri lieto IBM Lotus Notes vai Microsoft Exchange (Outlook) e-pasta sistēmas.   

 

Ar TO ir ērti

Elektroniskais pasts pats par sevi mūsdienās ir tik ikdienišķs un dabisks kā gaiss, kuru elpojam. Paplašinās un kļūst ērtāki vien tā saņemšanas veidi. Izmantojot Tele2 pakalpojumu M-pasts, vairs nebūs nepieciešams nēsāt līdzi piezīmjdatoru, lai saņemtu vai nosūtītu steidzamu ziņojumu. Kāds droši vien iebildīs, ka to pašu var izdarīt arī ar īsziņas vai multiziņas palīdzību. Jā, dažos gadījumos tas var būt risinājums, tomēr M-pasta funkcionalitāte ir krietni daudzveidīgāka. M-pasta lielākais pluss ir iespēja pilnībā lietot e-pasta sistēmu arī mobilajā telefonā.

Ļoti svarīgi ir saprast, ka te nav runa par specifisku mobilo e-pastu ar jaunu elektronisko adresi, bet gan par tiem pašiem e-pasta sūtījumiem, kurus lietotājs saņem datorā – uz pašreizējo e-pasta adresi. Tātad mobilais telefons kļuvis arī par alternatīvo e-pasta saņemšanas un sūtīšanas kanālu. Protams, šo M-pasta pakalpojumu nav īpašas vajadzības lietot birojā, ja blakus ir dators. Toties tā lietderību un ērtumu patiešām sajutīsiet, līdzko būsit aptvēris, ka ārpus biroja kādu laiku itin labi varat iztikt pat bez piezīmjdatora, ja vien jums līdzi ir mobilais tālrunis ar M-pasta funkciju. Sajūta tāda, it kā jūs būtu vienā paņēmienā nometis divus kilogramus liekā svara un kļuvis vēl mobilāks!

 

Kā TAS darbojas? 

Līdz šim bija pieejams mobilā e-pasta pakalpojums, kur lietotājs mobilajā telefonā saņēma tikai paziņojumu, ka pienācis e-pasts, un tā pirmos vārdus. Tomēr biznesa klientam nepieciešams kas vairāk: pilns e-pasta teksts mobilajā telefonā, kā arī iespēja operatīvi uz to atbildēt. Tele2 jaunais piedāvājums to visu nodrošina. Un ne tikai to. M-pastu var saņemt, sūtīt, dzēst, pārsūtīt no mobilā tālruņa gluži tāpat kā no datora. Tas arī ir tas pats e-pasts, kurš automātiski nonāk gan datorā, gan mobilajā telefonā.

Svarīgi, ka, sūtot M-pastu no mobilā tālruņa, tam var pievienot failu: attēlu, grafiku, pat video, ja vien tas ir izveidots jūsu mobilajā tālrunī. Jūs droši vien interesē, kādi tālruņa atmiņas parametri nepieciešami, lai faila pievienošana būtu iespējama? Telefonā varat glabāt tik lielus failus, cik to atļauj konkrētā tālruņa modeļa atmiņas apjoms, piemēram, Nokia N70 pat bez papildu kartes ir pieejami aptuveni 18MB, Nokia Communicator - aptuveni 70 MB. Lai pievienotu sūtījumam failu, kurš atrodas telefonā, nav nepieciešams papildu atmiņas apjoms.

Saņemt var jebkura lieluma failu, tikai mobilajā telefonā tas neienāk automātiski, jo tas kavētu sūtījumu ienākšanu un ziņapmaiņas operativitāti, kas arī ir galvenā šī pakalpojuma priekšrocība. Lietotājam ir iespēja iepazīties ar pilnu ziņojuma tekstu, redzama arī informācija, ka vēstulei ir pielikums un cik liels tas ir. Tad varat izlemt: vai ielādēt failu tālrunī (tiesa, tas var arī nesaprast pielikuma formātu), vai arī lasīt to datorā.

Te nu gan jāatceras, ka ne visi telefoni, kuros ir pieejams M-pasts,  atbalsta 3G datu pārraidi. Tomēr, ja jūsu telefons atbalsta tikai GPRS tehnoloģiju vai arī atrodaties ārpus Rīgas 3G tīkla, tad pietiek arī ar GPRS kapacitāti, un nerodas nekāda aizķeršanās M-pasta ziņojumu saņemšanā. Tomēr ir vērts padomāt, pirms verat vaļā apjomīgus failus. Savukārt ar 3G telefoniem, piemēram, Tele2 piedāvāto Nokia N70 un Nokia 6681, arī lielāku failu lejupielāde nešķitīs ilga. Ja pievienotais fails tiek atvērts mobilajā tālrunī, programma vispirms pārbauda, vai tā atmiņā ir pietiekami daudz brīvas vietas, lai failu varētu atvērt.

 

TAM ir arī odziņa

Un te nu sākas pats aizraujošākais – ziņojumu sinhronizācija. Tas nozīmē, ka viss, ko lietotājs dara vienā no šīm elektroniskajām ierīcēm (datorā vai mobilajā tālrunī), automātiski notiek arī otrā. Piemēram, ja tiek izdzēsts kāds m-pasts, tas sinhroni izdzēšas arī no ienākošā e-pasta kastītes datorā. Un otrādi. Tas pats notiek arī ar nosūtītajiem un saņemtajiem e-pasta ziņojumiem. Lai telefonā neuzkrātos pārāk liels e-pastu apjoms, lietotājs var brīvi definēt, cik dienas vecus sūtījumus telefonā rādīt. Protams, neparādītais pasts ir pieejams, lietojot datoru.

Un arī tas vēl nav viss! Tieši tāpat sinhronizējas arī adrešu grāmatiņa, kas ir jūsu datorā, un tāpat ir arī ar telefona datiem. Pat, ja lietotājs pazaudē telefonu, pēc tam citā telefonā pēc M-pasta pakalpojuma uzstādīšanas (nelielas programmas instalācija telefonā) visi dati automātiski tiek atjaunoti – adrešu grāmatiņa un telefoni sinhronizējas. Tieši tāpat ir arī ar kalendāru: ja tajā fiksē kādas svarīgas tikšanās laiku, tad automātiski atnāk telefona atgādinājums utt. Nu, ko, vai nav garda odziņa!

 

TAS ir drošs

Un vēl kāda būtiska šī pakalpojuma priekšrocība. Daudzos uzņēmumos drošības apsvērumu dēļ nav iespējams lasīt uzņēmuma iekšējo e-pastu. Lietotājs tam fiziski netiek klāt. Ar M-pasta starpniecību uzņēmuma darbinieks var lietot e-pasta sistēmu tikai, izmantojot  konkrēto tālruni. Neviens cits e-pastam pieslēgties nevar. Starp telefonu un e-pasta sistēmu automātiski notiek autorizācija. Sinhronizācija sākas tikai pēc autorizācijas.

 

Kas TO nodrošina?

Nozares eksperti vēl it labi atceras Blackberry iebūvēto tehnoloģiju, kura nodrošināja līdzīgas funkcijas, bet Latvijā augsto izmaksu dēļ plašāk neieviesās. Tele2 piedāvājumā izmantota starptautiskā uzņēmuma Seven mobilā tehnoloģija, kuru jau izmanto 80 operatori 47 valstīs. Seven produkts ir saņēmis daudzus prestižus apbalvojumus, to skaitā arī Nokia PRO Forum 2005 pērnā gada nogalē.

Kā jau minēts, Tele2 M-pasts paredzēts tiem biznesa klientiem, kuri lieto Microsoft Exchange vai Lotus Notes e-pasta sistēmas, un lietotāji var saņemt tieši šajās sistēmās definētos e-pasta sūtījumus.

Lai korporatīvais klients saņemtu M-pasta pakalpojumu, vispirms tā e-pasta serveros ir jāinstalē īpaša savienojuma programmatūra, kuru dēvē par konektoru un kas sinhronizē visus ziņojumus ar to aplikāciju, kura atrodas darbinieku mobilajos tālruņos. Pēc tam visos korporatīvā klienta lietotāju mobilajos tālruņos jāinstalē neliela aplikācija. Tas nav nekas sarežģīts, bet parasti to izdara uzņēmuma darbinieks, kurš atbild par IT. Seven programmatūru iespējams instalēt vairāk nekā 120 modeļu  tālruņos, kuri atbalsta kādu no populārākajām platformām, to skaitā: Microsoft Pocket PC, Microsoft Smartphone 2003, Microsoft Windows Mobile 5.0, Palm OS vai Symbian.

 

Kā TO var iegūt?

Lai M-pastu pieteiktu pašreizējiem Tele2 biznesa klientiem, nepieciešams uzrakstīt iesniegumu. Jauniem biznesa klientiem jāslēdz līgums parastajā kārtībā.

Ja, izlasot šo informāciju, tomēr vēl nejūtaties pilnīgi droši, ka tas ir tieši TAS, kas jums vajadzīgs, tad jums ir iespēja izmēģināt M-pastu 10 dienas par brīvu! Sīkāka informācija www.tele2.lv Jums patiks!

 

Gunta KĻAVIŅA

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001