|
PSK31 kas tas tāds? Radioamatieru pasauli ir grūti pārsteigt ar tehniskiem jaunumiem. Reizēm prātā iešaujas doma šim hobijam jāmirst. Radioamatieriem, līdzīgi kā degunradžu medniekiem, būs jāliek savi rīki muzejos. Bet nekā, ir tomēr daži vella veči, kam izdodas atrast tukšo nišu.
PSK31 un telegrāfa (CW) aizņemto joslas platumu salīdzinājums.
Radioamatierus var iedalīt divās kategorijās. Vieni ir tie, kas izmanto datoru, un otri kas to nedara. Pirmos iedala vēl sīkāk: vieni datoru lieto tikai zīmuļa vietā, citi to izmanto amatieru radiosakaros un pieslēdz pie tā dažādus modemus un ierīces. Radioamatieri izmanto dažādus digitālos sakarus. Vispirms būtu jāmin radio teletaips jeb RTTY, kas gan jau ir pietiekami sens. Tālāk nāk PACKET, AMTOR, G-TOR, CLOVER, PACTOR, un, ja kādam nav slinkums, tad var izveidot savu XX-TOR. Visi pēdējie ir salīdzinoši neinteresanti, jo ir linked error-correction paveidi, kuros pazūd cilvēka līdzdalība.
Līdz šim vienīgais humānais modulācijas veids bija RTTY. Pamatojoties uz Pāvela Jaloha (Pawel Jalocha, SP9VRC) ideju par fāzes modulācijas izmantošanu, Peters Martiness (Peter Martinez, G3PLX) attīstīja jaunu amatieru radiosakaros izmantojamu modulācijas veidu un nosauca to par PSK31. Viņš ir arī AMTOR izveidotājs.
PSK31 tika radīts, pamatojoties uz mūsdienās pieejamo tehniku, un veidots kā sakaru veids klaviatūra-klaviatūra. Darbošanās ēterā ir līdzīga kā vecajam labajam radioteletaipam (RTTY). Pārraides ātrums ir 31,25 baud un, lietojot speciālu PSK31 Varicode alfabētu, dod iespēju pārraidīt aptuveni 50 wpm, kas ir pilnīgi apmierinoši dzīvam kontaktam. Liels ieguvums ir tas, ka tiek lietota fāzes modulācija. Iepriekš minētos veidus lietoja frekvences modulāciju. Radiosignāls labāk dekodējas pie sliktas signāls-troksnis attiecības un ļoti šaurā izstarošanas joslā (tikai 31 Hz).
Kā šo teoriju izmantot praksē? Sākumā izmantoja dažas DSP ierīces no Motorola EVM56002 vai Texas C50DSK, vēlāk tika radīta programma arī SCS PTC-2. Tomēr līdz 1998. gada decembrim lietotāju nebija daudz, jo tikai tad Peters Martiness izveidoja pirmo PSK31SBW programmu. Tā izmantoja Sound Blaster 16 bitu skaņas karti kā modulatoru un demodulatoru un tika ievietota interneta mājas lapā.
PSK31 kļuva pieejams visiem radioamatieriem, kam bija dators un parasts vienjoslas transīvers. Par tā aktualitāti liecina tas, ka svaigi izveidotā PSK31 interneta vēstuļkopa dienā izsvieda aptuveni 40 mailu. Neko vairāk jau nevajag: savieno skaņas kartes audioizeju ar raidītāja mikrofona ieeju un audio no uztvērēja attiecīgi uz skaņas kartes lineāro vai mikrofona ieeju.Viss tikai divi ekranēti vadiņi. Ja nepatīk spaidīt pašam pogu pārejai no raidīšanas uz uztveršanu, tad, lūdzu, vēl var pielikt vadību no COM. Trešais vadiņš, un aiziet!
Viens priecājas, ka simple, otrs sūta e-mailu, un visiem labi. Lai nu kā, bet digitālo sakaru publika palielinājās. Var pasmaidīt par kāda zaļajiem jautājumiem, bet PSK31 ir piesaistījis lielu uzmanību un ļoti iespējams, ka pārvērtīsies par galveno digitālo sakaru veidu dzīvajā ēterā.
Tiem, kam bija tā laime uzdurties pareizajai vietai internetā dažas dienas pēc PSK31SBW programmas parādīšanās, pirmie iespaidi bija satriecoši. Vispirms jau pārsteidza apbrīnojamā spēja ar PSK31 nodibināt radiosakarus ļoti sliktos uztveršanasapstākļos. Otrs, kas likās neparasti, bija ļoti šaurā pārraides josla. RTTY tā ir vismaz 250 Hz, te tikai 31 Hz! Virkne emociju, un tas viss par brīvu? Jā, programma ir par brīvu, to nevar nopirkt. Kam ir vēlēšanās ko vairāk papētīt, lūdzu: http:// aitel.bi.ehu.es/psk31. html. Tur viss par šo tēmu ir daudz izvērstāk.
PSK31 lietotājs kopš tā pirmsākumiem
Vilnis VOSEKALNS / YL2KF
Salaca@asson.apollo.lv
9. janvārī pirmo reizi Skandināvijas sacensību NRAU-Baltics Contest dalībnieku skaitā ir iekļautas arī Baltijas valstis.
Sīkāka informācija par sacensību noteikumiem atrodama LRAL (Latvijas Radioamatieru līga) interneta mājas lapā: http://www.ardi.lv/ham/1ral
Sagatavoja Ģirts BŪDIS
|
|