Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Rīta svaiguma zeme Koreja – augsto tehnoloģiju un atvērtības buķete

   

Korejiešu iecienīto izklaidi – karaoke izmēģina baltiešu komandas

 

Maijā Samsung Electronics pārstāvniecība Baltijas valstīs uz Koreju aizveda 12 uzņēmējus un žurnālistus – visu trīs Baltijas valstu pārstāvjus, tālajiem ciemiņiem viesmīlīgi atklājot uzņēmuma sirdi.

 

Īsa vēsture

Pagājušā gadsimta 30. gados izveidotās korporācijas Samsung (tulkojumā nosaukums nozīmē – trīs zvaigznes) paspārnē darbojas dažādu nozaru uzņēmumi. Līdztekus Baltijā pazīstamākajam Samsung Electronics, kas ražo elektroniku un sadzīves tehniku, Samsung pieder visdažādāko jomu uzņēmumi: gan viesnīcas un atpūtas centri, mediji, degvielas bizness, apdrošināšanas kompānija, automašīnu un speciālās tehnikas rūpnīcas, cukura ražotnes u. c. Šāda tipa daudzpusīgas korporācijas Korejā ir tradicionālas. Korejas ekonomikas straujajā kāpumā liela nozīme bijusi arī pēdējo 30 gadu laikā piekoptajai stingrajai iekšējā tirgus aizsardzības politikai. Piemēram, ārzemju automašīnām tiek lietota 100 procentu ievedmuita. Arī korejiešu kultūras tradīcijas kultivē patriotismu, un vietējie produkti tiek pirkti vislabprātāk.

 

Samsung Electronics ceļš:

1969. – nodibināts uzņēmums Samsung Electronics

1972. – sākta televizoru ražošana

1974. – vafeļkaršu (wafer) ražošanas sākšana

1980. – Korea Telecommunication Corp. iegāde

1983. – pirmo PC un 64KB DRAM ražošanas sākšana

1992. – uzņēmums kļūst par pasaules nozīmīgāko DRAM piegādātāju.

          Mobilo telefonu sistēmas izstrāde

1994. -  eksports pārsniedz 10 miljardus ASV dolāru

          256MB DRAM izstrāde

1995. – sākta TFT-LCD displeju masveida ražošana

1996. – 1GB DRAM izstrāde

          CDMA komerciālie servisi

1997. – 30 collu vienkorpusa TFT-LCD izstrāde

1998. – pasaulē pirmā digitālā TV izstrāde.

          Pasaulē pirmo Rambus DRAM masveida ražošanas sākšana

1999. – 1GB Flash atmiņas izstrāde.

          Pasaulē pirmo IMT-2000 sistēmas pusvadītāju mikroshēmu izstrāde

2001. – izstrādāts pasaulē pirmais 40 collu TFT-LCD.

          Samsung Electronics izvēlēts par Ķīnas CDMA tīkla piegādātāju

2002. – 90 nanometru tehnoloģijas lietošana atmiņas masveida ražošanā.

          Pasaulē pirmais 54 collu TFT-LCD

 

 

Ražošanas pulss

Sešās Samsung Electronics rūpnīcās Korejas Republikā strādā gandrīz 47 000 darbinieku, bet kopumā kompānijai ir 31 ražošanas bāze, t. sk. ASV, Dienvidamerikā, Eiropā. Pavisam Samsung Electronics labā strādā vairāk nekā 70 000 cilvēku 47 valstīs.

Samsung baltiešiem sniedza reto iespēju tuvumā iepazīt produkcijas tapšanu: divas dienas no agra rīta līdz vakaram varējām vērot ražošanas procesu trijās Samsung ražotnēs, izbaudot SAMSUNG DIGITall: everyone's invited. Protams, produktu tapšanu fotografēt nedrīkstēja (ražotāji cītīgi sargā savus noslēpumus), bet skatīties un uzdot jautājumus – to gan. Pieredzējušie dažādu uzņēmumu apmeklētāji atzina, ka nekur nav tikuši pielaisti tik tuvu ražošanas procesam kā Samsung Electronics un nekur nav saņēmuši tik izsmeļošas atbildes uz tehniskiem jautājumiem. Rūpnīcās gūtajos iespaidos gremdējas Microlinks Computers produktu mārketinga menedžeris Marts Seps: – Tā kā mūsu uzņēmums pats ražo datorus, man bija īpaši interesanti apmeklēt Samsung rūpnīcas, redzēt savām acīm, kā Korejā tiek ražotas mikroshēmas, cietie diski un citas iekārtas un cik augstā līmenī tiek nodrošināta kvalitātes kontrole.

Baltijas delegācija Korejas Republikā apmeklēja:

·         kompleksu Suvonā, kurā tiek ražoti televizori, mikroviļņu krāsnis, veļas mazgājamās mašīnas, gaisa kondicionieri, datori, monitori un DVD atskaņotāji;

·         rūpnīcu Kiehungā, kas gatavo mikroshēmas, pusvadītājus un TFT LCD displejus;

·         Samsung ražotnes Gumi Industriālajā parkā, kur top mobilie telefoni, printeri, CDMA komunikācijas rīki, optiskās šķiedras, cietie diski.

SP īpaši aizraujoši šķita redzēt mobilo telefonu ražošanas procesu. Samsung ražo visu standartu – GSM, TDMA un CDMA – tālruņus. Aparāti top, izmantojot pašu Samsung izgatavotās mikroshēmas, displejus un citas detaļas. Turklāt daudzas Samsung ražotās sastāvdaļas mobilo telefonu ražošanā izmanto arī citas kompānijas, kas mobilo telefonu tirgū konkurē ar Samsung, piemēram, Nokia.

Mobilo telefonu tirdzniecības uzņēmuma DT Mobile izpilddirektors Uldis Priedītis atzīst: – Biju patīkami pārsteigts par to, kā Samsung organizē uzņēmuma un it īpaši ražotnes darbu. Sevišķi tas attiecas uz mobilo telefonu un cieto disku ražošanu, kur, manuprāt, ražošanas kvalitātes līmenis un darba organizācija ir tuvu ideālam. Jūtams, ka uzņēmums domā ne tikai par apjomu kāpināšanu un izmaksu optimizēšanu, bet patiesi rūpējas par produkcijas patērētāju – pirms pārdošanas produktus pārbauda ar vairākiem testiem, kurus veic ne tikai darbinieki pie ražošanas līnijām un testēšanas laboratorijās, bet katrs gala produkts ir pakļauts arī vairākām automatizētām pārbaudēm. 

Vācu žurnāls Connect, pētot 11 Eiropā populārāko mobilo tālruņu marku remontu biežumu, ir secinājis, ka Samsung ir godpilnajā pēdējā vietā – šie telefoni jālabo visretāk labot. 

Korejā Samsung mobilie telefoni ir ar tirdzniecības marku Anycall, un vietējā tirgū tie ieņem pirmo vietu (vairāk nekā 30 procentus Korejas tirgus, kurā lielākais Samsung konkurents ir pašmāju LG).

 

Jā, mēs esam un būsim tie labākie

Kā norāda Samsung Electronics reģionālās stratēģijas un globālo mārketinga operāciju galvenais menedžeris Yong Pum Park, kompānijas mērķis ir būt līdera pozīcijās pasaulē visos galvenajos produktu veidos. Daudzās jomās līdera pozīcijas jau ir sasniegtas, taču tās jāspēj arī noturēt un celt kompānijas tirdzniecības markas prestižu. 

Kā liecina ietekmīgajā ekonomikas žurnālā Business Week publicētā 2002. gada 100 starptautisko brendu vērtības salīdzinājuma tabula (avots: Data Interbrand Corp.), pērn vislabāk veicies Samsung Electronics, kura tirdzniecības markas vērtības pieaugums gada laikā bija 30 procenti un sasniedza 8,3 miljardus USD, kompānijai brendu TOP100 ierindojoties 34. vietā pasaulē.

 

2002. gada dati par Samsung Electronics produktu pozīcijām pasaulē

·         DRAM ražošanā Samsung ir 1. vieta pasaulē - 32,2 procenti tirgus

·         SRAM – 1. vieta un 27,6 procenti tirgus

·         TFT-LCD – 1. vieta un 17,6 procenti tirgus (tiesa, sīvā konkurencē ar LG)

·         mobilo telefonu tirgū Samsung pasaulē ir starp līderiem un ar 9,8 procentiem ieņem 3. vietu (neaizmirsīsim par Samsung lieliskajiem panākumiem plašajā Āzijas tirgū)

·         televizoru ražošanā – 1. vieta pasaulē un 10,3 procenti tirgus (turpat blakus uz Samsung pakauša dvašo arī Philips, Sony un Panasonic)

·         datoru monitori – 22,3 procenti tirgus un 1. vieta pasaulē

·         videoatskaņotāji – 1. vieta pasaulē un 25,1 procents tirgus (sīvā konkurencē ar Funai)

·         mikroviļņu krāsnis – 1. vieta pasaulē un 25,1 procents tirgus

 

Iepazinies ar Samsung Electronics, SIA DT Mobile izpilddirektors Uldis Priedītis uzskata: – Redzams, ka Samsung lielus ieguldījumus veic ne vien tirdzniecības markas tēla radīšanai, bet arī pienācīgai tā uzturēšanai. Pēdējo gados Samsung strauji izvirzījies starp pasaules līderiem jaunu tehnoloģiju izstrādāšanā un to ieviešanā, šai nolūkā veicot lielas investīcijas izpētes darbā. Turklāt ir patīkami, ka Samsung, atšķirībā no daudziem citiem lieliem ražotājiem, lielu uzmanību pievērš arī nelieliem tirgiem, līdz ar to Baltijas valstis un Latvija netiek atstātas pabērna lomā un saņemam jauno produkciju pēc tiem pašiem principiem kā pārējās valstis.

 

Jaunie produkti – uz starta līnijas

Samsung jauno produktu izstrādātāji čakli strādā, lai eiropiešus – un arī baltiešus – pārsteigtu ar neparastiem produktiem. Vēl šovasar gaidāma vairāki jaunām tehnoloģijām papildināti mobilo telefonu modeļi parādīšanās Latvijā, nozīmīgas aktivitātes gaidāmas arī citās jomās. Tā, viens no Samsung Electronics jaunumiem, kas drīzumā parādīsies arī Latvijā, ir neparasts izstrādājums no divi vienā sērijas.

Digitālā kamera ar pagaidu nosaukumu Gamma (VP-D5000) ir apgādāta ar diviem ērti pārvietojamajiem objektiem, viens no tiem paredzēts filmēšanai (optiskā 10x un digitālā 800x  tālummaiņa, nakts režīms u. c. 800K pikseļu CCD), otrs ļaus uzņemt kvalitatīvas fotogrāfijas ar 2272 x 1704 pikseļu izšķirtspēju. Kamerai ir USB ports un IEEE1394 interfeiss. Eiropā šī kamera varētu maksāt ap 1500 EUR.

Turklāt gaidāmas vairākas jaunas ietilpīgu Samsung cieto disku sērijas, kurās uzlabots tehniskais risinājums, to skaitā izmantota īpaša tehnoloģija disku klusai darbībai.

Starptautiskās sadzīves tehnikas un elektronikas firmas Topo centras (pērn decembrī arī Rīgā atklāts veikals Topo centrs) direktors Aurēlijs Rusteika uzskata: – Brauciens uz Koreju mani pārliecināja, ka Samsung ieņemtā būtiskā niša sadzīves tehnikas un elektronikas tirgū pamatojas uz progresīvu tehnoloģiju lietošanu, kā arī mērķtiecīgu tiekšanos visur būt pirmajiem. Turpmāk domājam palielināt Samsung produktu īpatsvaru Baltijā un tādējādi izplatīt kvalitatīvo un novatoro šī uzņēmuma produkciju. 

 

KATRĪNA KUŠĶE

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001