Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Radioamatieru olimpiskajās spēlēs

   

Jūlijā Slovēnijā notika ievērojams radioamatieru pasākums - trešais WRTC (pasaules radioamatieru komandu čempionāts). Pirmais bija Sietlā 1990. gadā, otrais – Santfrancisko 1996. gadā, un tajā Latviju ārpus konkursa pārstāvēja Ģirts Būdis/YL2KL un Oļegs Ostržigallo/YL3DW. Šoreiz Latvijas komanda uz Slovēniju netika, taču mūsu valsts karogs tomēr plīvoja čempionāta vietā.

Demokrātiska sistēma – bez Latvijas komandas

Radioamatieri rīko dažādas sacensības, taču WRTC ir īpašs pasākums. Tās ir paša augstākā ranga sacensības, kurās piedalās tie radioamatieri, kuros mīt sacīkšu gars. Pēc būtības WRTC ir kā Olimpiskās spēles. To galvenais mērķis ir noteikt spēcīgāko radioamatieru operatoru komandu divu cilvēku sastāvā. Sacensības notiek klātienē - visi lieto vienādas antenas, atrodas vienādos tehnisko iespēju apstākļos un nosacīti vienā vietā. Visu izšķir tikai dalībnieku prasme, taktika un meistarība. Gandrīz visas citas sacensības notiek neklātienē - dažādas antenas, raidītāju jauda, atrašanās vieta un tā tālāk. Cilvēks šādā gadījumā netiek objektīvi vērtēts.
   

WRTC 2000 norisinājās jūlija otrajā nedēļā Bledā. Uz šo pasākumu tika uzaicināti tie, kuri pēdējo četru gadu laikā bija parādījuši labākos rezultātus dažādās neklātienes sacensībās. Tika vērtēti visas valsts amatieru sasniegumi kopumā, bet ne atsevišķa indivīda sniegums, turklāt katram kontinentam ir ierobežots komandu daudzums. Visumā ļoti demokrātiskā sistēma neļāva uz Slovēniju aizbraukt Latvijas komandai. Kopā piedalījās 53 komandas no 35 pasaules valstīm un visiem kontinentiem. No tā saucamajām lielajām valstīm – ASV, Kanādas, Vācijas, Japānas u. c. – bija vairākas komandas. No tuvākajiem kaimiņiem piedalījās Krievija, Polija, Somija, Zviedrija un Lietuva (ar divām komandām).

Tikai viena lieta - meistarība

Sacensības sastāv no diviem posmiem, un to rezultātus beigās apvieno. Vispirms dalībnieki piedalās speciālā testā, kura laikā tiek simulēta uztveršana no ētera (* tieši kā pileup treneris). Dalībniekiem pēc kārtas gan telefonā gan telegrāfā precīzi jāpieņem noraidītie izsaukuma signāli. Jo mazāk kļūdu, jo augstāka vieta posmā. Otrajā un galvenajā posmā ir 20 stundu sacensības no reālas amatieru radiostacijas. Tajās piedalās gan amatieri no savām mājas radiostacijām visā pasaulē, gan čempionāta komandu stacijas.
   

Uzdevums ir vienkāršs - nodibināt pēc iespējas vairāk radiosakaru ar citiem dalībniekiem. Reāli tas ir sarežģītāk. Speciāla papildu punktu skaitīšanas sistēma stimulē dalībnieku strādāt ar vairākām valstīm un no visiem pasaules reģioniem. Augsta rezultāta sasniegšanai ir vajadzīga tika viena lieta - meistarība. Klātienes radiostacijas bija izvietotas apmēram 300 km rādiusā no Bledas. Katras komandas klātienes stacijas darbību kontrolē tiesnesis. Stacijas bija apgādātas ar vienāda tipa antenām, trīs diapazonu trīs elementu Yagi un Windom tipa antenas. Varēja lietot divus savus uztvērējus un tikai vienu raidītāju ar 100 W jaudu un datorus. Lai visiem būtu vienādi apstākļi, bija aizliegti īpaši izveidoti tehniski superjauninājumi. Dalībniekiem savu izsaukuma signālu paziņoja tikai piecas minūtes pirms sākuma. Pilnībā visu materiālo un ekonomisko WRTC 2000 darbību nodrošināja Slovēnijas kontestu klubs. Valstī, kurā ir aptuveni divi miljoni iedzīvotāju, tas hobija klubam ir labs rādītājs.
   

Pēc rezultātu apkopošanas kļuva skaidrs, ka par WRTC 2000 uzvarētājiem atkārtoti kļuvuši jau iepriekšējie čempioni no ASV - D. Strīts/K1TO un J.Steinmans/N5TJ (2234 radiosakari 20 stundās). Otrajā vietā ļoti pelnīti iekļuva Krievijas komanda RA3AUU un RV1AW, trešajā – atkal amerikāņi K1DG un K1AR (WRTC 1990 uzvarētāji). Tālāk Vācija, Somija, atkal Vācija, vēlreiz Krievija un 14. vietā mūsu kaimiņi - Lietuva.

Latvijas karogs tomēr plīvoja

Latvijas komanda uz WRTC 2000 netika. Tomēr Latvijas karogs parādījās atklāšanas ceremonijā Bledā un plīvoja visu nedēļu starp 36 citiem. Ģirts/YL2KL bija sev izvirzījis mērķi pārstāvēt Latviju šajā radioamatieru pasaules čempionātā. Taču tikai ar viņa un varbūt vēl ar dažu entuziastu sniegumu vien nepietika, lai Latvija kā valsts tiktu uzaicināta. Līdz noteiktajiem kritērijiem pietrūka nedaudz. Tikai tādēļ Ģirts tika uzaicināts uz Slovēniju par tiesnesi un piedalījās WRTC 2000 darbā, sacensību laikā atradās Kanādas komandas darbības vietā.
   

Nākamais WRTC varētu notikt Somijā, varbūt ASV vai Brazīlijā. Vēl ir laiks, lai nākamajā WRTC - lielākaja radioamatieru forumā - piedalītos arī Latvijas komanda.
   

No aculiecinieku stāstījuma un interneta materiāliem par WRTC2000 sagatavoja Vilnis VOSEKALNS Salaca@asson.apollo.lv
   

P.s * pile-up trainer ir speciāla amatieru radio vajadzībām veidota datorprogramma, kura veido telegrāfa un telefona signālus un paredzēta treniņiem.
   

Sīkāka informācija par sacensību noteikumiem atrodama LRAL (Latvijas Radioamatieru līga) interneta mājas lapā: http://www.ardi.lv/ham/lral
   

Sagatavoja: Ģirts BŪDIS yl2kl@apollo.lv tālr. 9288414
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001