Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

21. gadsimta mājoklis

   

Varat ticēt — 21. gadsimts ir jau iestājies. Pamazām tas gatavojas iespiesties jūsu mājās. Tas palēnām ienāk jūsu automašīnā. Vismaz jūsu ausīs 21. gadsimts ir jau tagad un drīz būs arī jūsu sejā. Tas viss, protams, ir taisnība tikai tādā gadījumā, ja jūs dzīvojat līdzi laikam un gatavojaties kļūt par 21. gadsimta pilnvērtīgu sastāvdaļu un tā sniegto tehnikas brīnumu pilnvērtīgu lietotāju.

Pasauli gaida pārmaiņas

Ja piederat minēto cilvēku kategorijai vai vēlaties par tādu kļūt, tadsāciet interesēties par jaunā gadsimta revolucionārākajām vēsmām, un gan jau kāds mazumiņš no visa tā reiz būs pieejams arī mums. Skaidrs ir viens — augstās tehnoloģijas tuvākajos gados aizvien aktīvāk iebruks cilvēku dzīvē un tajā sāks ieņemt aizvien personiskāku vietu. Ļaudis, kas savu laiku pavada, prātojot, kā pārdot cilvēkiem dažnedažādas ierīces, rod milzums uzlabošanas iespēju jebkurai saimniecībā nepieciešamai precei, taču mūsdienās daudzi uzlabojumi ir tieši saistīti ar augstajām tehnoloģijām. Ierindas cilvēkam nav iemesla sūroties, dzīve kļūst aizvien ērtāka, ja vien naudas maks atļauj visus šos labumus iegādāties. Pasauli gaida lielas pārmaiņas, un tām līdzi nāk jauni ražojumi, jaunas tehnoloģijas un pavisam jaunas koncepcijas. Agrāk vislielākā uzmanība tika pievērsta pašu datoru attīstīšanai, tagad gudras galvas domā, kurās dzīves sfērās datori vēl nav iespiedušies, un steidzas tās ieņemt, kamēr konkurenti nav aizsteigušies priekšā. Turklāt visur kā virzītājspēks darbojas plašās interneta piedāvātās iespējas. Kā jau pēdējās desmitgadēs ierasts, pēc jaunumiem jālūkojas Amerikas Savienoto Valstu vai Japānas virzienā. Skaidrību vieš Starptautiskā patērētāju elektronikas izstāde, kas janvārī notika Lasvegasā.

Mājas elektronikas tīkli

Mājas datortīkli ir pēdējais modes kliedziens patērētāju elektronikas, mājas iekārtu un datorindustrijas nozarē. Mājas datortīkls, kā zināms, vairs nebūt nenozīmē tikai tīklā savienotus datorus. Jaunākie mājas tīkli ar platjoslas kabeļiem savstarpēji savieno dažādas mājas iekārtas un pieslēdz tās internetam. Sun Microsystems, Microsoft vai 3Com demonstrētie savienoto māju piemēri dod nelielu priekšstatu par to, kāds izskatīsies 21. gadsimta mājoklis. Piemēram, kompānijai Sun Microsystems nepietiek vienkārši saslēgt tīklā mājas aparatūru. Tā vēlas cilvēku mājokļus pilnībā internetizēt. Sun kopā ar GTE, Whirlpool, Bosch Siemens un citām firmām veido, piemēram, internetam pieslēgtas trauku mazgāšanas mašīnas vai ledusskapjus. Tādējādi, ja šai aparatūrai gadās tehniskas problēmas, tās pārdevēji vai ražotāji spējot konstatēt defektus un tos novērst, pat nenosūtot nevienu darbinieku uz ierīces īpašnieka mājokli. Tiek solīts vēl vairāk,— ražotājs spēšot palīdzēt lietotājam izlabot šādu defektu, pirms tas ir sācis sagādāt neērtības, raksta ZDNet. Sun apgalvo, ka tās aprīkotais mājoklis ir drošs. Iedomājieties: videokamera pie namdurvīm nofilmē strādnieku un šo attēlu pārraida uz jūsu mobilo tālruni. Strādnieks iekļūst mājā tikai pēc jūsu atļaujas lietot īpašu identifikācijaskartīti ar ciparu kodu, kuru viņam esat piešķīris pirms pieteiktās vizītes. Šajā laikā jūs atrodaties, piemēram, 100 kilometru no mājām. Jāpiebilst, ka šādas iekārtas nebūt nav tikai izgudrotāju nākotnes vīzijas. Sun sola, ka tās varēs izmēģināt jau šovasar. Microsoft tikmēr koncentrējas ap klienta datoru, kas kontrolē visu — sākot ar mājas drošības sistēmu un beidzot ar apgaismojumu vai mūzikas un televīzijas sistēmām. Arī Microsoft mājas tīkls dod iespēju jebkurā mirklī tam pieslēgties ar mobilo sakarulīdzekļu un interneta palīdzību. 3Com mājas tīkls, šķiet, atrodas mazliet tuvāk zemei. Gan ar kabeļu, gan DSL tehnoloģiju veidotajiem tīkliem tiek piedāvāti dažādi jauni modemi, kas ļauj izmantot interneta ātrāko pieslēgumu priekšrocības. 3Com paredz pašreizējo telefona līniju izmantošanu un demonstrē ātra pieslēguma videokonferences iespējas, neizejot no mājas. Tas nebūt nav viss. Citas interesantas idejas sola datorizēt, piemēram, tualetes podus, kas spēj savākt informāciju par tā saimnieka veselības stāvokli un šos datus nosūtīt uz attiecīgo medicīnisko iestādi; ledusskapjus ar balss komandsistēmu un mikroviļņu krāsniņas, kuras iespējams iedarbināt caur internetu, liekot tām uzsildīt ēdienu, kad saimnieks vērs dzīvokļa durvis.

Sistēmas slinkajiem

Mumsšīs reālās nākotnes vīzijas šķiet nedaudz absurdas. Rodas iespaids, ka nākotnes cilvēku varēs piesiet pie krēsla, bet, ja vien viņš varēs aizsniegt datorpeli, tad neizjutīs diskomfortu. Viņš varēs, piemēram, televīzijā skatīties pavārmākslas raidījumu unuz tā paša ekrāna internetā pieprasīt īpašu recepti. Interneta iekārtas pašas saslēgsies ar ledusskapi un pārbaudīs, vai tajā atrodas visi nepieciešamie pārtikas produkti. Savukārt ledusskapis būs spējīgs atpazīt pārtikas preces, kas tajā atrodas, un vajadzīgos produktus pats pasūtīt interneta veikalā. Šādu ainu jau tuvākajā laikā ierindas patērētājiem par realitāti vēlas padarīt ne viens vien industrijas dūzis. Starp citu, šis piemērs esot saistīts ar cilvēku ierastajām žēlabām, ka, skatoties televīzijas raidījumu, allaž jāsecina, ka tādu vai citādu produktu mājās nav. Microsoft menedžeris Gregs Salivans skaidro, ka pamatideja ir vienkārša — saslēgt tīklā visu mājas aparatūru un pēc tam to visu pieslēgt internetam. Būtībā vieglas dzīves tīkotājiem internetu iespējams izmantot arī daudz vienkāršāk. Piemēram, Kembridžas studenti jau sen lieto kādu visai vienkāršu sistēmu, lai ietaupītu laiku, raksta aģentūra dpa. Studenti reiz atklājuši, ka daudzi no viņiem dusmojas par grūti apšaubāmu faktu — ik reizes, kad viņi dodas uz universitātes laboratorijas kafijas telpu, jākonstatē, ka kafijas automāta kanniņa ir tukša. Studentiem izeja ilgi nebija jāmeklē — viņi uzstādīja videokameru pie kafijas automāta un pieslēdza to internetam. Tagad ikviens no viņiem, pirms doties pēc kafijas, caur internetu pārbauda, vai kafijas kanna ir pilna.

Dators automašīnā

Pat, ja neesat autovadītājs, gan jau būsit dzirdējis, ka datori atrod vietu arī automašīnās. Starp visiem ražotāju reklamētajiem jaunumiem automašīnām tiek viena no lielākajām un interesantākajām daļām. Protams, ka arī šie jaunie izgudrojumi ir saistīti ar bezvadu komunikācijām un interneta pieslēgumu. Piemēram, Visteon Automotive Systems izstrādātā ICES sistēma ir aprīkota ar samērā lielu monitoru — 5,8 collas. Autovadītāji ar balss komandsistēmas palīdzību spēj pieslēgties savam e-pastam un ziņu serverim, kas piedāvā satiksmes, sporta vai finansu informāciju, kā arī laika prognozi. Nosaukums ICES ir visai pašpārliecināts — Informācija, Komunikācijas, Izklaide, Drošība un Aizsardzība (Information, Communication, Entertainment, Safety and Security). Tomēr nedomājiet, ka šāda sistēma ļauj šķērsot ielu mudžekļus, vienlaikus sērfojot pa internetu. ICES nav izstrādāts šādam nolūkam. Šai sistēmai lietotājs var pieslēgties arī ar mobilā telefona palīdzību. ICES izstrādātāji savu jaunumu reklamē, uzsverot faktu, ka mūsdienu cilvēks automašīnā bieži jūtas izolēts, taču ar šādas sistēmas palīdzību viņš ne uz mirkli nav atrauts no notikumu virpuļa. ZDNet raksta, ka ICES sistēmu iecerēts laist tirgū jau šovasar. Interesanti, ka tā nebūt netiks iebūvēta automašīnās — to vajadzēs iegādāties atsevišķi un cena varētu nepārsniegt trīsarpus tūkstošus dolāru. Clarion jaunās paaudzes sistēma Auto PC 320 DV, tāpat kā ICES, izmanto Windows C operētājsistēmu, taču tās procesors ir lēnāks — 166 MHz Pentium pret ICES 200 MHz Pentium. Auto PC 320 DV piedāvā gandrīz to pašu, ko ICES, taču tam ir savas priekšrocības — papildus iespējams lietot DVD sistēmu un MP3 formāta mūzikas ierakstus. Šai sistēmai iespējams pieslēgt vairāk nekā trīs septiņcollu monitoriņus. Tomēr galvenā Auto PC 320 DV priekšrocība, protams, ir plašākas izklaides iespējas. Jaunais Clarion izstrādājums tirgū nonāks 2000. gada beigās, un tā cena būs 3000–3500 dolāru par sistēmu un vienu monitoru. 2001. gada sākumā Amerikas veikalos parādīsies vēl kāds interesants jaunums — Panasonic CN-DV200EN mobilās navigācijas un DVD videopleijera apvienojums, kas gan nebūs pieslēgts internetam, taču piedāvās karšu programmatūras datu bāzi un kompaktdisku mūzikas un DVD videofilmu lietošanas iespēju. Kad šai iekārtai būs iespējams pieslēgt VM700WG monitoru, kurš pagaidām nav pieejams pat ASV, tad tās monitors būs apmēram divas reizes lielāks nekā parastajam automašīnas radio atvēlētā vieta. Ar tālvadības pulti šī sistēma būs viegli lietojama, bet tās izstrādātāji rekomendē pirms ilgstošākas izmantošanas tomēr nobraukt ceļmalā. Arī Panasonic CN-DV200EN cena varētu būt apmēram 3000 dolāru.

Guntars GRĪNUMS,
LETA, speciāli Sakaru Pasaulei
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001