Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Majoru centrālei - 100

   

Pirms 100 gadiem, 1904

Pirms 100 gadiem, 1904. gada 1. maijā, sāka darbu Majoru telefona centrāle. To 1904. gada aprīlī uzbūvēja Rīgas Telefona sabiedrība. Centrāle atradās Majoros, Jomas ielā 42 (pēc pašreizējās numerācijas Jomas ielā 64, sētas namā). Precīzi nav noskaidrots, bet ir pamats domāt, ka Majoru centrālē uzstādīja vienu no pirmajā Rīgas centrālē demontētajiem komutatoriem 300–350 abonentu līniju pieslēgšanai. Centrāles rekonstrukcija notika 1932. gadā, kad to pārcēla uz ēku Rīgas ielā 37/39. Ēka uzcelta 1897. gadā. Projekta autors ir francūzis Viktors Eplē. Komutatorus izvietoja pirmā stāva labajā pusē. Kreisajā pusē atradās pasta kantoris.

1940. gadā Majoru komutatoriem bija pieslēgtas 349 abonentu līnijas. Vācu sapieri 1944. gadā gribēja telefona centrāles ēku uzspridzināt, bet pasta kantora priekšniekam A. Ozoliņam izdevās sapierus pārliecināt to nedarīt. Sapieri sacirta telefona kabeļus, komutatoros sabēra smiltis. 1944. gada oktobra nogalē Majoru centrālē uzstādīja 50 numuru komutatoru un pieslēdza trīs abonentu līnijas – izpildkomitejas priekšsēdētājam, komandantam un milicijai. Komandants, ja uz viņa izsaukumu nekavējoties neatbildēja, atsūtīja uz centrāli divus kareivjus un tie veda telefonisti uz pārrunām – tās notika, komandantam bļaustoties un vicinot pistoli.

1947. gada maijā telefona centrāli paplašināja – tika uzstādīti četri komutatori, centrāles tilpums bija 520 numuri. Vasarā starp Rīgu un Majoriem ieguldīja Vācijā demontēto 97 dzīslu pāru kabeli.

1951. gadā Majoros samontēja 900 numuru automātisko telefona centrāli, kuru vairākkārt paplašināja līdz 2700 numuriem. 1961. gadā nodeva ekspluatācijā radioreleju līniju Rīga – Majori, kā arī blīvēšanas aparatūras MEK-8 un K-24.

1973. gada 31. oktobrī Jūrmalas telefona tīklam pieslēdza desmittūkstošo abonenta līniju. Uz katriem 100 Jūrmalas iedzīvotājiem bija 20 tālruņi, bet bija arī vairāk nekā 2000 neapmierinātu iesniegumu par tālruņa uzstādīšanu.

1987. gadā Lienes ielā 16/18 sāka ciparsignāla centrāles Nokia DX 220 montāžu. Jūrmala bija pirmā pilsēta Latvijā, kurā ieguldīja stikla šķiedras optiskos kabeļus. Pašlaik Jūrmalas pilsētā visas komutācijas sistēmas ir modernas ciparsignāla iekārtas. Pieslēgts vairāk nekā 18 000 abonenta līniju.

Jāzeps LOČMELIS

 

 

 

Kā svinēt nozares svētkus?

Padomju varas gados par sakaru nozares svētku dienu atzina 7. maiju – Radio dienu. Gadu gaitā to nosauca par visu sakaru nozaru darbinieku svētku dienu. Bijušajā Padomju Savienībā par radiouztvērēja izgudrotāju atzina Aleksandru Popovu. Tā kā Popovs 1895. gada 7. maijā Pēterburgas fiziķu un ķīmiķu biedrības sēdē demonstrēja elektromagnētisko viļņu uztvērēju, 7. maiju nosauca par Radio dienu.

1992. gadā Latvijas Telekomunikāciju klubs ierosināja svinēt Starptautisko telekomunikāciju dienu (17. maijā – dienā, kad 1895. gadā nodibināja Starptautisko Telegrāfa savienību). Toreiz kluba sēdē tika nolasīti 16 referāti. Turpmākajos gados RTU Telekomunikāciju institūts 17. maijā organizēja zinātniski praktiskas konferences, kurām bija liela popularitāte. Savukārt Telekomunikāciju klubs katru gadu rīkoja izbraukuma sēdes kādā no lauku rajoniem. Vairākas kluba sēdes bija veltītas kādai rajona centra telefona tīkla 100 gadu jubilejai (Cēsu, Limbažu, Daugavpils, Jelgavas).

Starptautiskā Telegrāfa savienība Telekomunikāciju dienu katru gadu atzīmē ar noteiktu devīzi. Šī gada devīze ir – Informācijas un sakaru tehnoloģijām stabilas attīstības ceļu!

Šogad Starptautisko telekomunikāciju dienu organizēja Latvijas telekomunikāciju klubs, atzīmējot Majoru centrāles simto gadadienu. Jūrmalas telefona tīkla darba veterāniem šis pasākums bija ļoti nozīmīgs, emocionāls. Daudzi atzina, ka referāta un apbalvošanas brīdī viņi no pārdzīvotā raudājuši. Koncerts, kafijas galds un grāmatiņa par Majoru telefona centrāles izaugsmi – tā bija visjaukākā dāvana Jūrmalas sakarniekiem.

Un tomēr daudzie tukšie krēsli zālē, nepasniegtie Atzinības raksti liek domāt, ka Telekomunikāciju dienas svinību organizēšana ir jāuzlabo, lai nākamgad godam atzīmētu Starptautiskās Telegrāfa savienības 140. gadadienu.

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001