Sakaru Pasaule - Þurnâls par
modernâm komunikâcijâm

  
  


Atpakaï Jaunais numurs Arhîvs Par mums Meklçðana

Satelîttelevîzijas uztverðanas aktualitâtes rudenî

   

Satelīttelevīzijas uztveršanas aktualitātes rudenī

 

Beidzoties vasarai, satelītoperatori parasti maina programmu klāstu un piedāvā abonentiem jaunas iespējas. Arī šogad var gaidīt pārmaiņas, jo vasara pagāja, veicot dažādus priekšdarbus, kas saistīti ar karšu un kodēšanas sistēmu maiņu.

 

Satelītuztvērējs par vienu latu

Latvijā neapšaubāmi skatītājus visvairāk skars Viasat lēmums atteikties raidīt hakeru sen uzlauztajā kodēšanas sistēmā Viaccess. Kabeļoperatoru tehniskās problēmas, kas saistītas ar pāreju uz sistēmu VideoGuard, šovasar tika atrisinātas. Viasat jau ir izslēgusi Viaccess kodēšanu programmai Viasat Sport 1, ir parādījušies vairāki jauni kanāli tikai VideoGuard sistēmā un septembrī nomaiņas process beigsies.

Skatītājiem, kuri vēlēsies turpināt skatīties šīs kompānijas programmas, vajadzēs iegādāties jaunu satelītuztvērēju un legālu karti. Šobrīd veikalos piedāvājums ir - var nopirkt satelītuztvērēju Pace DS-420 NV par vienu latu, kuram lietotāja izvēlne ir latviešu valodā, taču klientu ar kompāniju Viasat saista līgums uz diviem gadiem. Tādas programmas kā TV1000, Cinema un Ticket 1, Ticket 2 (Spice Platinum) Baltijas paketē nebūs redzamas. Pace DS-420 NV satelītuztvērējs ir piemērots tikai VideoGuard kodēšanas sistēmai un brīvajiem kanāliem – free to air. No Sirius 5 grādi A pozīcijas var uztvert šādas nekodētas programmas krievu un ukraiņu valodā: Novy Kanal, TET, Enter - Film, Enter, Inter, TRK Ukraina, Rada, ICTV, Moscow Open World, latviešu valodā TV5 un lietuviešu - TV2.

 

Programmas krievu valodā

Krievijas satelītoperators NTV+ līdz 1. septembrim nepaspēja nomainīt abonentiem visas vecās kartes, tāpēc pāreju uz uzlaboto Viaccess kodēšanas versiju vajadzēja atlikt vēl vismaz uz vienu mēnesi.

NTV+ pakete Latvijā ir ļoti populāra ar kanāliem Sport 1, Sport 2 un Discovery, Animal Planet. Bāzes paketē, kuras cena Latvija ir 15 latu, no septembra sāk raidīt arī krievu jaunāko seriālu kanālu Teleclub. Lai gan kodēšanas sistēma joprojām paliek modificētā Viaccess 2.x, tomēr daļa veco uztvērēju tālākai lietošanai ar jaunajām kartēm vairs nav derīgi. Tie ir: XSAT CD-300, XSAT CDTV-310, XSAT CDTV-350, XSAT CDTV-300C, Samsung VDS-3300, Strong 4450, Humax F1-VA, Humax 5100, Humax 5100C. NTV+ nemaina šos uztvērējus, tāpēc skatītājiem pašiem jāpērk jauni.

NTV+ un Viasat Latvijā nosaka satelīttelevīzijas attīstības tendences - joprojām lielu popularitāti pie mums saglabā programmas krievu valodā. Arī kabeļu kompānijas vairumu raidījumu izplata tieši krievu valodā, taču autortiesību dēļ tās nav tik pilnvērtīgas un interesantas kā NTV+ piedāvātās, piemēram, ORT, NTV, RTR vietā tiek raidītas ORT International, NTV Mir un RTR Planeta, no kurām daudzi raidījumi ir izņemti vai aizstāti ar citiem. ORT International un RTR Planeta var uztvert nekodētā veidā no Hot Bird satelītiem 13 grādu A pozīcijā. Nesen no šīs pozīcijas finansiālu apsvērumu dēļ pārtrauca raidīt gruzīnu kanāls Adjara TV, kas tomēr sola nākotnē atgriezties no Eurasiasat 1 (Latvijā var uztvert tikai rietumu staru) 42 grādu A pozīcijas.

Programmas krievu valodā tiek izplatītas no daudziem satelītiem visdažādākās pozīcijās un diapazonos. Tāpēc vispiemērotākā būs plašā diapazonā grozāma polārass antena. Ne katrs skatītājs tādu var atļauties uzstādīt tehnisku iemeslu dēļ. Daudzi izvēlas fiksētas antenas, piemēram, uz Express A1R 40 grādu A pozīciju, kur C diapazonā 3,675Ghz frekvencē var uztvert programmas Ïåðâûé êàíàë, Òåëåêàíàë Ðîññèÿ, Êóëüòóðà. Datu pārraides ātrums gan ir liels, tāpēc ne katrs uztvērējs ar to tiek galā, turklāt antenas diametram jābūt lielākam par metru. Interesanta kļūst pozīcija 53 grādu A, kur no Express AM 22 satelīta var uztvert paketi STS ar kanāliem STS, Ïåðâûé Ìóçûêàëüíûé Òåëåêàíàë un Muz TV. Arī rietumos 4 grādu pozīcijā no Amos satelītiem var uztvert daudzas nekodētas programmas ukraiņu un krievu valodā: Telekanal STB, M1, Tonis, 1+1, ICTV, Moscow Open World, Kanal 5, OTV Music.

 

Pirātkaršu cenas samazinās

Tie satelīttelevīzijas skatītāji, kas iegādājās Titanium kartes, visu vasaru varēja redzēt Seca MediaGuard 2 kodētās kanālu paketes no Astra 19 grādi A – Digital + un Sky Italia no Hot Bird 13 grādi A pozīcijas. Periodiski internetā bija pieejami kodi arī Conax sistēmā kodētajai Skandināvijas paketei Canal Digital, kas tiek izplatīta no Thor satelīta 1 grāds R pozīcijā. Populārākā programmversija Titanium kartēm šobrīd ir TMB 2.4 – tā ļauj emulēt visas hakeru uzlauztās kodēšanas sistēmas.

Izskatās, ka satelītoperatori uz šīm pirātu aktivitātēm piever acis, jo uztver to kā savas paketes reklāmas kampaņu, kas nākotnē var piesaistīt jaunus abonentus un nest labu peļņu. Piemēram, Sky Italia septembrī sāks piedāvāt jaunas programmas un jau sen taisās atteikties no raidīšanas Seca MediaGuard 2 sistēmā. Digital + šogad plāno pārtraukt raidīšanu no Astra satelītsistēmas, paliekot tikai Nagravision Aladin kodēšanā no Hispasat 30 grādu R pozīcijas. Skandināvijas operators Canal Digital vasarā abonentiem turpināja karšu maiņu un cer to pabeigt līdz 13. septembrim, kad droši vien tiks ieslēgta uzlabotā Conax kodēšanas versija. Šī politika kļūst skaidra, ja atceramies par otra operatora Viasat lēmumu septembrī izslēgt Viaccess sistēmu – tas ir vienots plāns apkarot pirātismu un gūt peļņu, jo rudenī televīzijas pārraides skatās vairāk. Netieši uz pārmaiņām norāda arī dārgo pirātkaršu cenu kritums internetā (www.pentacard.co.uk ) : M 2 karte tagad maksā 42 EUR., Pentacard V3 – 150 EUR., bet Knotcard V1.4 – 48 EUR.

Augustā savas paketes kanālus uz Astra satelītiem pārkārtoja Francijas operators Canal Digital, bet TPS programmas no Hot Bird visu vasaru varēja uztvert Viaccess kodēšanas sistēmā bez TPS – Scrypt modifikācijas, kas arī norāda uz drīzām pārmaiņām šīs kompānijas politikā.

Henriks ZEIĻAKS 
 Tālr. 9259505 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001