Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Domājam globāli, strādājam reģionāli

   

Autors

 

Siemens SIA birojs jau pirms vairākiem mēnešiem pārcēlies uz jaunām un plašām telpām lidostas Rīga teritorijā. Simboliski tas varētu nozīmēt, ka Siemens Latvijas uzņēmums gatavs jaunam lidojumam, bet vai tā nav bijis arī iepriekš? Ko īsti nozīmē Siemens vārds Latvijā? Kā nozares globālās tendences ietekmē biznesu uzņēmuma reģionālajos centros? Kādi IT&T risinājumi mūsdienīgam klientam ir visaktuālākie? Par SIA Siemens attīstības tendencēm un pēdējo gadu IT&T projektiem SP stāsta uzņēmuma Informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju nodaļas biznesa attīstības direktors Ivars AUZA.

 

- SIA Siemens ir viens no pirmajiem Latvijas uzņēmumiem, kas pārcēlies uz lidostas Rīga teritoriju, kur nākotnē veidosies mūsdienīgu biroju centrs ar modernu infrastruktūru. Siemens ir arī viens no high-tech dzīvesstila un biznesa aizsācējiem Latvijā.

- No 1995. gada līdz šā gada vidum Siemens birojs atradās Vīlandes ielā, dzīvojamā ēkā, kas bija pielāgota biroja vajadzībām. Biznesam attīstoties, pakāpeniski aizņēmām visu ēku, vairākkārt optimizējām telpu plānojumu, līdz mūsu biroja telpu Vīlandes ielā iespējas bija izsmeltas, kompānijas tālākai izaugsmei tās vairs nebija piemērotas. Jaunā biroja izvēlei Siemens vadība izvērtēja dažādas iespējas. Par optimālāko tika atzīta jaunā biroja ēka pie lidostas Rīga – moderna, strauji augoša starptautiskā biznesa parka teritorijā, ar labām attīstības iespējām un optimālām izmaksām, ērtu piebraukšanu un drošām autostāvvietām gan personālam, gan mūsu partneriem. Vasaras saulgriežos sākām darbu mūsdienīgā  birojā.

Siemens jaunajā biroja ēkā ierīkots ērts konferenču centrs, kur var rīkot dažāda mēroga sanāksmes un profesionālās apmācības pasākumus, izmantojot modernu aprīkojumu. Bizness kļūst aizvien dinamiskāks, biroja tuvums lidostai kļūst par vienu no starptautiska uzņēmuma priekšrocībām. Mūsu ārvalstu kolēģi un partneri var ierasties Siemens birojā jau 15 minūtēs pēc lidmašīnas ielidošanas Rīgā un aiziet no šejienes tieši pirms sava reisa reģistrācijas sākuma.

-             - SIA Siemens ir mātes uzņēmuma atspulgs. Te ir tie paši biznesa virzieni, tās pašas tehnoloģijas. Bet vai ir kaut kas tāds, kas, jūsuprāt, ir raksturīgs tieši Siemens Latvijas uzņēmumam?

- Tas ir kā Imanta Ziedoņa epifānijā – no vienas puses un no otras puses … No vienas puses, Siemens SIA saņem no mātes uzņēmuma pieredzi un atbalstu, ir globālās kompānijas - mātes uzņēmuma - atspulgs. No otras puses, mūsu biznesa veiksmi nosaka prasme piemēroties mūsu reģiona tirgus īpatnībām – tas, manuprāt, raksturīgs tieši mūsu uzņēmumam. Te izpaužas viens no Siemens principiem: domāt globāli, bet strādāt reģionāli – izmantot kompānijas potenciālu Latvijas klientu interesēs.

- Kurš no Siemens biznesa virzieniem šobrīd ir visattīstītākais Latvijā?

- Pēc projektu apjoma noteikti būtu jāmin telekomunikācijas un strauji augošā enerģētikas nozare. Latvijas tirgus apjoms katram no biznesa virzieniem ir ierobežots, to nosaka valsts un privātā sektora aktivitātes attiecīgajā periodā, tirgus vajadzības. Tā nav nekāda rekordu iedzīšana: kurš Siemens darbības virziens būs pirmais. Siemens ir daudznozaru kompānija ar ļoti lielu biznesa virzienu dažādību. Lielos, integrētos projektos varam piedāvāt kompleksus risinājumus. Vēlamies būt atzīts  partneris ar augstu kompetenci un labu reputāciju katrā no nozarēm lai  dotu būtisku pievienoto vērtību klientu biznesa attīstībā.

- Aizvien vairāk saplūst ne tikai dažādas tehnoloģijas, bet arī dažādi tautsaimniecības virzieni, un Siemens nodarbojas ar vairākiem.

- Piemēram, ir tāds perspektīvs, ļoti specifisks telekomunikāciju virziens kā GSM-R (GSM-Railway), kuru jau vairākās Eiropas valstīs izmanto dzelzceļa transporta sistēmās.

- Kā tieši šo tehnoloģiju izmanto dzelzceļa vajadzībām?

- GSM-R ir atsevišķs uz GSM bāzēts mobilais telekomunikāciju tīkls, kurš darbojas kā tehnoloģiska telekomunikāciju sistēma, un tās galvenais uzdevums nav balss sakaru nodrošināšana starp pasažieriem (tā ir tikai papildfunkcija), dzelzceļa dispečeriem un vilcienu vadītājiem. GSM-R sistēma var aizvietot vairākas novecojušo modeļu telekomunikāciju sistēmas, kurām bija atšķirīga aparatūra un tehniskie darbības principi, dažādas frekvences. Ar GSM - R dzelzceļa telekomunikācijas var integrēt vienā sistēmā un nodrošināt tās darbību ar vienotu tehnoloģiju. Galvenais mērķis ir specifisku datu pārraide, lai iegūtu precīzu informāciju par vilciena atrašanās vietu un pārvietošanās ātrumu, arī par tā tehnisko stāvokli. Noteiktos sliežu ceļa posmos var tikt iebūvēti sensori, kuriem pārbraucot pāri, tiek fiksēts katra vagona tehniskais stāvoklis, lai kontrolētu, vai vilciena ritošajā sastāvā nerodas kritiskas situācijas. Šie dati tiek automātiski noraidīti uz vadības centru. GSM-R pielietojumu galvenais mērķis ir kustības drošības palielināšana dzelzceļa transportā, signalizācijas un automātikas  vadības signālus (signāli, pārbrauktuvju aizvēršana un atvēršana, pārmiju pārslēgšana)  pārraidot ar speciālās GSM – R  sakaru sistēmas radiosignālu palīdzību. 

- Kurās Eiropas valstīs šī Siemens GSM-R sistēma jau darbojas?

- Siemens ir ieguvis tiesības ieviest šo sistēmu, uzvarot konkursos Norvēģijā, Zviedrijā, Somijā. Tātad galvenokārt Ziemeļvalstu dzelzceļu modernizācijas projektos. Arī Šveicē mums ir GSM-R projekts. 

- Kādas ir GSM-R perspektīvas Latvijā?

- Tas vispirms būtu jājautā Latvijas dzelzceļa vadībai, lai gan šī sistēma tur ļoti noderētu. Eiropā dzelzceļa sakaru modernizācija notiek jau kopš 1998. gada, un GSM-R ir lielas perspektīvas. Viens no pirmajiem GSM-R projektiem bija Zviedrijā, kur to ierīkoja Siemens.

- Atceros, ka jau SIA Siemens pirmajos darbības gados viens no populārākajiem uzņēmuma produktiem Latvijā bija Hicom biroja centrāles. Tās joprojām sekmīgi strādā gan Austrumu robežas modernizētajā tīklā, gan daudzu Latvijas korporatīvo uzņēmumu lokālajos tīklos. Tomēr vai Siemens nav sācis ražot vēl mūsdienīgākas - t. s. nākamās paaudzes biroju centrāles - ar vēl plašākām iespējām?

- Siemens jau vairākus gadus ražo un piedāvā klientiem jaunas biroja centrāles Hipass, kam ir modernā IP tehnoloģijas bāze, voice-over-IP komunikācija. To piedāvājam arī Latvijā. Šī biroja centrāle ir apvienojama ar populāro Siemens radiotelefonu Gigaset. Šādā kombinācijā, kā arī savienojumā ar mobilajiem sakariem veidojas tīkla radiopaplašinājums (mobile extension).

- Kādi šobrīd ir Siemens jaunākie un aktuālākie projekti?

Viens no šobrīd aktuālākajiem projektiem ir ERP (Enterprise Resource Planning). Pagājušajā gadā Siemens SIA Siemens Business Services nodaļa sāka aktīvu darbību Latvijas IT nozarē jaunā biznesa segmentā – uzņēmuma resursu plānošana (Enterprise Resource Planning) – piedāvājot valsts institūcijām un uzņēmumiem SAP konsultācijas un aplikāciju ieviešanu. Nodaļas darbība aizvadītā gada laikā ir bijusi visai veiksmīga, galvenais realizējamais projekts sabiedriskajā sektorā ir LR Finanšu ministrijā - SAP programmatūras ieviešana Valsts budžeta informācijas sistēmas projekta realizācijai. Privātajā sektorā ieviešam SAP lielveikalu tīklā Kesko Food Baltics – tā ir SAP sistēmu  konsolidācija vienotā sistēmā Baltijā. Par vienu no kompānijas perspektīviem pakalpojumu biznesa virzieniem Latvijā Siemens vadība uzskata profesionālās apmācības iespēju dažādās Siemens tehnoloģiju nozarēs izmantojot vietējos speciālistus.

- Bet, šķiet, Siemens Business Services nodaļa Latvijā nodibinājusies gluži nesen?

- Šāds iespaids varēja rasties tad, kad  Siemens Business Services nodaļa ļoti aktīvi uzsāka SAP biznesa nozares attīstību Latvijā. Faktiski Siemens Business Services nodaļa Latvijā darbojas kopš 1997. gada, kad sākās Latvijas Austrumu robežas modernizācijas projekts, kura ietvaros tiek piegādāts pilns IT risinājumu un telekomunikāciju spektrs.

Siemens Business Services nodaļa Minhenē ir viens no lielākajiem SAP tirdzniecības partneriem pasaulē ar kompetences centriem dažādos kontinentos un referencēm daudzās pasaules valstīs. Mūsu galvenie sadarbības partneri ir Siemens Business Services kompetences centri Somijā un Austrijā.

Īsā laikā ……

Mūsu SAP konsultanti ir apmācīti profesionālu uzņēmuma resursu plānošanas komandu – SAP konsultantiem un projektu vadītājiem.

- Kas ir jūsu tuvākie partneri?

- Mūsu vistuvākie partneri ir mūsu pastāvīgie klienti. Siemens SIA ir Fujitsu Siemens Computers korporatīvais tirdzniecības  partneris Latvijā (Fujitsu Siemens Computers pārstāvniecība atrodas mūsu jaunajā biroja ēkā). Lielos, kompleksos Siemens projektos, piemēram,  Latvenergo un Lattelekom, Fujitsu Siemens Computers  ir skaitļošanas tehnikas piegādātājs.

Gunta KĻAVIŅA

 

 

 

Siemens SIA

Lidosta Rīga

Mārupes pagasts

Rīgas rajons, LV-1053

Tālr. 7 015 584

Fakss 7 015 511

e-pasts: ivars.auza@siemens.com

www.siemens.lv

 

  
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001