Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Kā lietot GPRS datu pārraidi

   

GPRS lietošanas iespējas

 

Apzīmējums datu pārraide nebūt nav bezpersonisks un abstrakts jēdziens, tas ir gluži praktisks instruments, kas ļauj pārlūkot internetu, sūtīt un saņemt e-pastu, spēles, attēlus un melodijas mobilajā tālrunī neatkarīgi no lietotāja atrašanās vietas un laika.

 

Kā darbojas GPRS?

Ar ko GPRS datu pārraide atšķiras no citiem mobilās datu pārraides veidiem? GPRS informāciju nosūta pakešu veidā – tieši tāpat, kā tas notiek internetā. Atšķirībā no citiem mobilās datu pārraides veidiem, lietojot GPRS, maksa tiek aprēķināta par nosūtīto un saņemto datu apjomu, nevis par savienojumā pavadīto laiku. Tas nozīmē, ka, piemēram, lasot e-pastu, vairs nav jāuztraucas par minūtēm, kas aizrit savienojumā ar pasta serveri, jo GPRS savienojums var būt aktīvs visu laiku un par to papildus nav jāmaksā. GPRS lietotājiem pieejamais datu pārraides ātrums ir aptuveni 40 kbit/s, taču tas var palielināties vai samazināties, ņemot vērā tīkla noslogojumu, pārklājuma kvalitāti un tālruņa modeli. Maksa par GPRS datu pārraidi tiek aprēķināta atkarībā no pieslēguma veida: pastāvīgā vai īslaicīgā. Pastāvīgā pieslēguma lietotāji maksā pieslēguma un abonēšanas maksu, toties tarifs par 1 MB ir ļoti izdevīgs un 5 MB katru mēnesi var nosūtīt par brīvu. Īslaicīgā pieslēguma lietotājiem nav pieslēguma un abonēšanas maksas, bet tarifs par 1 MB ir augstāks.

 

Tālrunis + dators = internets jebkurā vietā

Viens no populārākajiem GPRS pielietojumiem ir interneta lapu pārlūkošana. Šajā gadījumā mobilais tālrunis parasti tiek pieslēgts personālajam datoram vai klēpjdatoram ar datu kabeli, infrasarkano staru savienojumu vai Bluetooth bezvadu savienojumu un tiek lietots kā modems. Kad savienojums aktivizēts, internets ir pieejams jebkurā vietā, kur vien sniedzas LMT pārklājums. Ja nepieciešams, LMT abonentu apkalpošanas centros vienmēr var saņemt konsultācijas un palīdzību tālruņa konfigurēšanai un savienojumam ar datoru.

 

WAP – interneta mazais brālis

Otrs interneta pārlūkošanas veids ir pieslēgšanās WAP interneta lapām, lietojot tikai mobilo tālruni. WAP var nosaukt par interneta mazo brāli, jo tās ir īpaši pielāgotas mājas lapas, kas paredzētas aplūkošanai mobilajā tālrunī. Gan Latvijā, gan ārvalstīs atrodams daudz WAP mājas lapu, kas piedāvā visdažādāko saturu ikvienai gaumei un vajadzībām.

 

Populāras WAP mājas lapas Latvijā un ārvalstīs:

wap.ananova.com – ziņas, laika ziņas un sporta jaunumi

www.bank.lv/wap/ – Latvijas Bankas valūtas kursi

www.cietnis.lv/wap – ziņas par tehnoloģijām

wap.cv.lv – darba piedāvājumi Latvijā

www.euroshop.lv/wap – iepirkšanās

wap.google.com – populārā interneta meklētāja WAP versija

www.iauto.lv/wap – viss autobraucējiem: ziņas, satiksmes noteikumi, administratīvie sodi u.tml.

www.lmt.lv/wap – LMT mājas lapa

www.lursoft.lv/library?Form=NEWSW – Lursoft laikrakstu bibliotēka

www.oto.lv/wap/jams.php – Korķu ziņas: informācija par sastrēgumiem Rīgā

         

E-pasta sarakste

Praktisks GPRS izmantojams ir elektroniskā pasta sarakste, lietojot mobilo tālruni. Arī šajā gadījumā ir vairākas iespējas, kā lietot e-pastu: pirmā – piekļūt pastkastītei internetā, lietojot tālruni kopā ar datoru; otra – piekļūt e‑pastam WAP lapā; trešā – lietot tālrunī iebūvētu e‑pasta klientu, ko parasti nodrošina biznesa klases telefoni.

 

Populāras bezmaksas e-pasta WAP lapas:

wap.inbox.lv/

wap.one.lv/wap/index.wml?pane=email

wap.computermag.ru/magmail/index.php

wap.mail.ru

wap.newmail.ru

www.oto.lv/wap/pasts/

 

Programmas, spēles un melodijas

GPRS lietojams arī programmu un spēļu ielādēšanai mobilajā tālrunī. Piemēram, ja kādā WAP lapā iepatikusies mobilajam tālrunim paredzēta polifoniskā zvana melodija, to var pavisam vienkārši ielādēt tālrunī. Bieži vien spēles, programmas un melodijas tiek piedāvātas par maksu. Tad parasti jānosūta pieprasījuma īsziņa, atbildē saņemot norādi uz WAP adresi, kur spēle ielādējama.

 

Populāras WAP lapu adreses ar spēlēm, melodijām un attēliem:

www.222.lv/wap/ – melodijas

wap.esato.com/wap – melodijas, attēli, ekrāna tapetes

twilightwap.com/games/ – spēles

wap.one.lv – melodijas, logo un attēli

wap.politones.com – polifoniskas melodijas Samsung tālruņu lietotājiem

bodr.nm.ru – Java spēles un melodijas

 

MMS ziņas

Ar GPRS starpniecību parasti tiek sūtītas arī pēdējā laikā popularitāti iemantojušās MMS ziņas, kas ļauj ar mobilo tālruni pārsūtīt attēlus, skaņas un videofailus. Īpaši izdevīgi GPRS pakalpojumu izmantot tālrunī iebūvētu fotokameru lietotājiem, turklāt pagaidām MMS ziņas ir bezmaksas un vienīgie izdevumi saistīti ar datu pārraidi.

 

GPRS var lietot arī ārvalstīs

Tās pašas GPRS iespējas, kas izmantojamas Latvijā, LMT klienti var lietot arī 30 ārvalstu tīklos, jo LMT ir noslēgti GPRS viesabonēšanas līgumi ar virkni ārvalstu operatoru. Lietojot sakaru pakalpojumus ārvalstīs, jāņem vērā, ka tiem tiek piemērots tā operatora tarifs, kura tīklā tālrunis darbojas. Patīkams izņēmums ir EMT tīkls Igaunijā un Omnitel tīkls Lietuvā – šo operatoru tīklos LMT klienti var lietot GPRS datu pārraidi par to pašu tarifu, kā esot Latvijā.

 

Valstis, kurās LMT klienti var lietot GPRS:

Valsts

Operatori

ASV

AT&T, T-MOBILE (DIGIPH), T-MOBILE (VOICESTREAM)

Austrija

MAX.MOBIL

Beļģija

MOBISTAR, PROXIMUS

Čehija

EUROTEL GSM, T-MOBILE (PAEGAS)

Dānija

ORANGE (MOBILIX), TDK-MOBIL, TELIA DK

Filipīnas

SMART

Francija

SFR - CEGETEL

Honkonga

CSL (TCSL), SMARTONE

Igaunija

EMT GSM

Izraēla

CELLCOM, ORANGE

Krievija

BEE LINE, KUBAN-GSM, SCS-900

Lielbritānija

O2 (BT CELLNET), ORANGE, T-MOBILE UK (ONE 2 ONE)

Lietuva

BITE GSM, OMNITEL

Lihtenšteina

TELECOM FL

Monako

SFR - CEGETEL

Nīderlande

T-MOBILE NETHERLANDS (BEN)

Norvēģija

NETCOM

Polija

ERA (ERA GSM), PLUS GSM

Portugāle

OPTIMUS, TMN (TELEMOVEL)

Singapūra

M1-GSM, SINGTEL (SGP STGSM)

Slovākija

EUROTEL GSM, ORANGE (GLOBTEL)

Slovēnija

MOBITEL GSM

Somija

FINNET, RADIOLINJA, SONERA (FI TELECOM)

Spānija

VODAFONE (AIRTEL)

Šveice

SUNRISE (DIAX MOBILE), SWISS GSM (NATEL)

Turcija

TURKCELL

Ukraina

KYIVSTAR (BRIDGE)

Ungārija

VODAFONE (H.VODAFONE)

Vācija

T-MOBILE (T-D1)

Zviedrija

TELIASONERA MOBILE (TELIA MOBILE)

 

 

                 GPRS arī OKartes lietotājiem

No 20. jūlija GPRS datu pārraidi var izmantot arī OKartes lietotāji, lai ielādētu spēles, attēlus, polifoniskās melodijas, sūtītu MMS un lasītu e-pastu mobilajā tālrunī. Līdz oktobra beigām GPRS datu pārraide OKartes lietotājiem būs pieejama bez maksas, par pieprasījuma īsziņu maksājot tikai parastās īsziņas cenu.

Lai pieslēgtu pakalpojumu un/vai GPRS kontā ieskaitītu noteiktu datu apjomu, OKartes lietotājam jānosūta pieprasījuma īsziņa – G vai GPRS – uz īsziņu pakalpojuma kodu 9319988.

Nosūtot pieprasījuma īsziņu GPRS konta papildināšanai, OKartes lietotājs var izmantot datu pārraidi 1 MB apjomā, kas ir pietiekami 50-500 e-pasta sūtījumiem bez pievienotiem failiem, 50-500 teksta failiem, 10-30 nelieliem grafiskajiem failiem vai 500‑800 WAP lapu aplūkošanai.

Datu apjomu var iegādāties neierobežotā daudzumā, vairākkārtīgi nosūtot pieprasījuma īsziņu uz pakalpojumu kodu 9319988. Iegādātais datu apjoms ir paredzēts tikai GPRS lietošanai un nav ieskaitāms OKartes avansā.

GPRS datu pārraides ātrums ir atkarīgs no tālruņa modeļa un tīkla noslodzes. Vidējais GPRS datu pārraides ātrums ir 30–40 Kbit/s.

 

Dāvids DANE

 

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001