Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Satelītuztvērēji ar cieto disku

   

Satelītuztvērēji ar cieto disku

 

Hi-End klases televīzijas aparatūras klāsts pastāvīgi tiek papildināts ar jauniem ciparu satelītuztvērēju modeļiem, kas ietver PVR (Personal Video recorder) funkciju un divus neatkarīgus signāla uztveršanas traktus. Daudzi skatītāji jau paspējuši novērtēt šādu aparātu priekšrocības. Šobrīd populārākie un tehnoloģiski labāk izstrādātie ir divi – Samsung DSB-9601C un TOPFIELD TF 5500 PVR. Abiem digitālajiem satelītuztvērējiem ir daudz kopīga. Daļa no funkciju klāsta praktiski ir kļuvusi par šādu PVR terminālu standartu. Tās ir Time Shift – programmas skatīšanās ar laika nobīdi, ciparu videomagnetofons – programmu ieraksts un atskaņošana arī palēninātā vai paātrinātā režīmā.

Samsung Electronics (Koreja) inženieri ir izstrādājuši interesantu ciparu satelītuztvērēja modeli Samsung DSB-9601C ar iebūvētu cieto disku HDD. Pateicoties diviem neatkarīgiem tūneriem, var ierakstīt programmu, nepārtraucot citas skatīšanos. Īpaši jāuzslavē ērtā ierakstu rediģēšanas sistēma. Dizaina ziņā termināls Samsung DSB-9601C līdzinās pie mums ļoti labi pazīstamās sērijas DSB-9500 aparātiem. Standarta versijā uztvērējs tiek komplektēts ar 40 GB cieto disku (vinčesteru). Lai mazinātu vibrāciju ietekmi, cietais disks novietots virs mātesplates uz gumijas amortizatoriem. Izmantojot IDE pieslēgumu, tā vadību veic termināla procesors Thompson STI 5514. Samsung DSB-9601C satelītuztvērējam ir divas standarta CI (Common Interface) ligzdas, kas nodrošina vismaz teorētisku kodēto kanālu skatīšanās iespēju, izmantojot CAM moduļus, lai gan praktiski šobrīd gandrīz visu Eiropas satelītoperatoru pirātisma apkarošanas cīņas rezultātā ir palicis pavisam maz ko redzēt. Moduļu lietošanu nosaka arī tas, ka uztvērējam nav iebūvēta dekodera kādai no kodēšanas sistēmām.

No pierastās iepriekšējo modeļu distances vadības pults Samsung DSB-9601C atšķiras ar nedaudz kantaino dizainu, taču tas ir saprotams, jo PVR izmantošanai vajadzīgi citu funkciju vadības taustiņi, un tie ir sadalīti funkcionālajās zonās: ciparu klaviatūra, skatīšanās servisi, navigācijas bloks un PVR režīmu vadība. Vadības pults ir ērta, taustiņu izvietojums pārdomāts un racionāls – funkcijas var pārslēgt arī tumsā. Uzvērēja programmnodrošinājumu vajadzības gadījumā var nomainīt ar datoru, izmantojot spraudni RS-232 un komunikācijas programmu HiperTerminal, vai ielādēt to tieši no satelīta.

Speciāla programma cietā diska instalācijai nav nepieciešama – vienīgi HDD formatizēšanas režīms. Uztvērēja menu ļauj iestādīt atkārtotu programmu.

Divi neatkarīgi uztveršanas trakti dod iespēju pieslēgt dažādas antenu konfigurācijas un izmantot DiSEqC iespējas, kas, protams, arī ir svarīgs faktors. Signālu, piemēram, var padot no viena tūnera izejas uz otra ieeju - tad vienlaikus var veikt ierakstu un skatīties programmas no viena satelīta transpondera vienā un tajā pašā polarizācijā.

Samsung DSB-9601C programmnodrošinājums uztur visas galvenās kanālu meklēšanas un rediģēšanas funkcijas. Ir arī ietverta tāda nestandarta funkcija kā attēla lieluma palielināšana līdz četrām reizēm – zoom. Aparātam ir iebūvēts teleteksta dekoders, kas uztur arī VBI funkciju, kura noder tad, kad teleteksta formāts atšķiras no standarta. Programmu gids EPG ir paplašināts uz nedēļu, taču ne visi satelītoperatori to atbalsta, tāpēc parasti skatītājs redz informāciju par pašreizējo un nākošo raidījumu vai arī tās vispār nav. Korektāki šai ziņā ir vācieši, un viņu raidījumu programmu tiešām var redzēt EPG nedēļu uz priekšu.

Cietais disks HDD nodrošina to, ka satelītuztvērēju var izmantot divos veidos – programmu skatīšanai ar maināmu laika nobīdi Time Shift un to ierakstīšanai atskaņošanas režīmā. PVR ļauj izmantot visdažādākās ciparu videomagnetofona iespējas, piemēram, paātrinātu skatīšanos (3 pakāpes – 2,4,8) vai mozaīkas režīmu – uz ekrāna var atvērt pat deviņus ierakstīto programmu logus. Ierakstus iespējams lieliski rediģēt. Visvērtīgākā tomēr ir taimera funkcija, kas ļauj veikt kvalitatīvu ierakstu skatītāja prombūtnes laikā. Tā šobrīd kļūst ļoti populāra ASV kabeļoperatoru ciparu TV tīklos.

TOPFIELD TF 5500 PVR no Samsung DSB–9601C atšķiras ar to, ka aparātam ir iebūvēts conax kodēšanas sistēmas dekoders. Protams, ir arī divi CI sloti citiem kodēšanas sistēmu moduļiem. Tehnoloģiski šis ir sarežģītāks satelītuztvērējs. Uz aizmugurējā paneļa bez standarta RS-232 interfeisa var atrast arī USB 2.0 portu. TOPFIELD TF 5500 PVR vienlaikus nodrošina divu programmu ierakstu, bet trešo tikmēr var skatīties. PIP funkcija ļauj skatīties programmas divu aktīvu logu režīmā, un var lietot zoom attēla palielināšanai. Maksimālais kanālu skaits uztvērēja atmiņā – 5000, tāpēc var un arī vajag veidot savu favorītkanālu sarakstu (30 dažādas grupas).

Kodētās programmas var ierakstīt arī tad, ja nav pieejas tiesību. PVR ieraksta visu pilno datu signālu, arī servisa informāciju, tāpēc vēlāk to iespējams atšifrēt, izmantojot CI moduli un karti, tādējādi izveidojot jau atkodētu ieraksta versiju.

TOPFIELD TF 5500 PVR ir iebūvētas trīs spēles. Uztvērējam ir speciāls lietotāja interfeiss TAP (Topfield Application Programm), kas ļauj modificēt programmnodrošinājumu, turklāt lietotājs to var veikt pastāvīgi, izmantojot ražotāja programmu bibliotēku (SDK-Pakete). Piemērus var atrast www.topfield.abock.de . Starp šīm programmām ir JPG failu demonstrētājs, failu menedžmenta programma, spēle DOOM un citas. TAP pielikumi vai aplikācijas ir programmas, kurus var glabāt uz termināla cietā diska, un to palaišanas varianti ir dažādi. Lietošanas dokumentācija atrodas www.topfield.co.kr.

TOPFIELD TF 5500 PVR ir tehnoloģiski sarežģīts aparāts, kas vienkāršam satelītskatītājam var būt grūti apgūstams – nepieciešams vismaz prast strādāt ar datoru, pārējais ir atkarīgs tikai no vēlmes apgūt jaunas tehnoloģijas. Jāatceras, ka uztvērēju cietajam diskam arī ir savs darbības resurss un kādreiz tas būs jāmaina.

Henriks Zeiļaks

Tālr. 9259505

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001