Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Radio Nord atkal dzīvo vidējos viļņos

   

DTT FREEVIEW triumfa gājiens Lielbritānijā

RADIO NORD - 945 KHz frekvencē

 

Staciju Radio Nord Latvijas iedzīvotāji iepazina jau pagājušā gadsimta 60. gados, kad Baltijas jūrā neitrālajos ūdeņos darbojās radio pirātkuģis. Vidējo viļnu frekvencē Radio Nord pārraidīja tā laika populārāko mūziku. Galvenā mērķauditorija bija Skandināvijas valstis, jo tolaik Skandināvijā komercreklāma radio un TV bija aizliegta, bet no pirātkuģa to varēja raidīt. Radio Nord Baltijas jūras neitrālajos ūdeņos nostrādāja ēterā tikai pusotru gadu, tad tas tika pārvietots uz Āfriku, kur no Atlantijas okeāna piekrastes darbojās kā Gambijas vietējais radio. Laikā, kad Latvija bija Padomju Savienības sastāvdaļa, Radio Nord bija gandrīz vienīgais ārzemju mūzikas informācijas nesējs.

 

2003. gadā Eiropā tika pieņemts jauns ciparu standarts DRM garajos, vidējos un īsviļņos. Tas uzlabo skaņas kvalitāti un apraidi, un tādi faktori kā selektīvais feidings vai traucējumi no citām stacijām vairs nepastāv. Papildus ir iespēja pārraidīt arī nekustīgu attēlu un informāciju. Tādas lielās radiostacijas kā Deutsche Welle (Vācija) un BBC (Lielbritānija) jau izplata savus raidījumus jaunajā DRM standartā. Jāatzīmē, ka Ķīna un Krievija aktīvi piedalās šajā procesā un sola tuvākajā laikā sākt ražot jaunos ciparu DRM uztvērējus, to aptuvenās cenas no 25 līdz 50 USD.

Šī gadsimta sākumā, kad Latvijas Valsts radio pārtrauca raidīt programmas vidējo viļņu diapazonā, SIA Krebs TV sāka projektu - veidot privātu radiostaciju vidējo viļņu 945 KHz frekvencē. 2003. gadā Krebs TV uzvarēja konkursā un šogad saņēma licenci programmas Radio Nord apraidei 945 KHz frekvencē vidējos viļņos Rīgā un tās apkārtnē.

Krebs TV iegādājās Jaunzēlandē ražotu jaunu vidējo viļņu raidītāju ar izejas jaudu tikai 2,7 KW un uzstādīja to LVRTC radiostacijā Ulbrokā. Raidītāja testi analogā standartā pierādīja, ka apraidei Rīgā un tās apkārtnē nav vajadzīgi lielas jaudas raidītāji, līdz ar to, kad DRM ciparu standarts tiks ieviests arī Latvijā, varēs izmantot mazjaudas vidējo viļņu raidītājus. Mītam par to, ka vidējo viļņu apraide ir dārga un neekonomiska, nav pamata, tās izmaksas ir gandrīz tādas pašas kā UĪV FM apraidei ar līdzvērtīgām jaudām. Vidējiem viļņiem piemīt arī labāka izplatība, tiem nav tik spēcīgas pamiruma zonas kā UĪV FM diapazonam, toties pret traucējumiem tie ir daudz jutīgāki, jo tiek lietota amplitūdas modulācija.

Radio Nord regulārus raidījumus vidējos viļņos 945 KHz frekvencē sāka šīgada 22. oktobrī, pārraidot pagājušā gadsimta 50. un 60. gadu instrumentālo mūziku, kā arī vācu šlāgerus. Radiostacijas mērķauditorija - vidējā un vecākā paaudze. 

Interesanti atzīmēt, ka Radio Nord ir saņēmis klausītāju vēstules arī no Zviedrijas un īpaši daudz no Somijas, kur 945 KHz signāls ir uztverams vakaros (tumšā diennakts laikā vidējo viļņu signāli izplatās vairāku simtu kilometru attālumā).

Labu dzirdamību un patīkamu klausīšanos!

 

Raimonds KREICBERGS

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001