Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Ko eksponēja CeBIT Special 2000?

   

Kopš 1986. gada Hannoverē, Vācijā, katru pavasari tiek rīkota informācijas tehnoloģijas un telekomunikāciju izstāde. Šogad šis pasākums CeBIT Special 2000 notika no 24. februāra līdz 1. martam. Apjoma, aizņemtās platības,izstādīto eksponātu un dalībvalstu daudzuma ziņā CeBIT 2000 var salīdzināt ar Ženēvas (Šveice) ITU TELECOM '99 (SP 1999/4 (16), 30. un 40. lpp.) un Lasvegasas (ASV) NAB '99 (SP 1999/3 (15), 22. lpp.) līdzīgiem forumiem. Izstādes sagatavošanas posmā SP ieguvusi informāciju par CeBIT 2000 eksponātiem.

Aparatūra - ietilpīga ierakstes vide

Sanyo Electric Company pašlaik sadarbojas ar Olympus Optical un Hitachi Maxwell, lai kopēji izstrādātu jaunu, lielas ietilpības ierakstes vidi. Paredz, ka ID Photo būs jaunas paaudzes ierakstes vide digitālām fotokamerām. Lēš, ka sistēmai būs 730 MB ietilpība uz 50 mm diametra daudzkārtējas ierakstes optiskā diska. Tas pārsniedz CD atmiņas apjomu. Ar šo jaunumu tika iepazīstināti CeBIT 2000 apmeklētāji.

Mobilais telefons navigācijai

Benefon firmas personīgais navigācijas telefons ir neliels — 129x49x23 mm — un sver tikai 150 gramu. Tas ir ūdens un triecienu drošs. Aparātam ir liels ekrāns, kurā var vērot ģeogrāfiskās kartes un citu navigācijas informāciju. Dažādu Eiropas daļu kartes var ielādēt, izmantojot jebkuru personālo datoru ar interneta pārlūkotāju. Tiek izmantots GPS (Global Positioning System) navigators. Aparāts izmantojams arī kā duālais 900/1800 MHz joslu GSM mobilais telefons un personīgo darbu organizētājs, aprīkots ar liela pastiprinājuma izbīdāmu antenu un 12 kanālu GPS uztvērēju, kā arī ar 14,4 Kbit/s GSM datu un faksa modemu. Pēdējais dod iespēju pieslēgties e-pastam un internetam. Komplektā ar šo aparātu ir telefongrāmata, kalendārs, apraksts un modinātājpulkstenis.

Smarža pa vadiem

Cieši sadarbojoties ar Aeroma firmu, NCR ir attīstījusi kompaktu, uz internetu bāzētu multimediju kiosku. Radošais izgudrojums šeit ir it kā pārraidītās smaržas! Nākotnē mājas lapa smaržos pēc tās veidotāja iemīļotā pēc skūšanās losjona, uz Itāliju pasūtītam ceļojumam būs lavandas smarža, bet pasūtītai picai — tikko izceptā garduma patīkamais smārds. Paziņojumu par gaisa piesārņojumu pastiprinās izplūdes gāzu smirdoņa. Jaunumu var lietot parfimērijas ražošanā, naktsklubos u. c. vai, piemēram, universālveikalos, lai piesaistītu pircējus ar īpašiem smaržu slazdiem. Šādas futūristiskas cilvēka ožas orgāna izmantošanas iespējas firma NCR parādīja CeBIT 2000 izstādē.

Videokamera ar drošu bezvadu pārraidi

Firma VideoCon apgalvo, ka tās FreeCam krāsu videokamera sāk jaunu modernu videopārraižu tehnoloģijas paaudzi. Kamera atbilst starptautiskajam DECT pārraides standartam un spēj pārraidīt audiosignālus un videosignālus bez vadiem uz piezīmjdatoru, interneta bloku vai TV uztvērēju. Pārraides var organizēt caur ISDN iekšpus vai ārpus videokameras raidītāja sniedzamības zonas. Digitālie videosignāli tiek saspiesti, izmantojot moderno vilnīša (wavelet) kompresijas tehnoloģiju, sasniedzot optimālu attēla kvalitāti. Tam papildus tiek garantēts pārraides ātrums 25 kadri sekundē. Priekšrocība ir arī DECT pārraides standarta paaugstināta drošība pret nevēlamiem uztvertā signāla izmantotājiem.

Linux tīkla videokamera

Firmas AXIS Communications AXIS 2100 Network Camera ir pirmā tīkla videokamera, kas bāzēta uz Linux platformas. Tā ir no tīkla autonoma videokamera ar personīgo IP adresi. Tā spēj pārraidīt tiešraides, augstas kvalitātes JPEG standarta attēlus LAN, WAN un internetā līdz pat 10 kadriem sekundē. Jebkurš tīkla dators ar jebkura tipa interneta pārlūku var kontrolēt ciparu signālu attēlus, gūt pieeju tiem un ierakstīt tos atmiņā. Videokamera tieši saslēdzama ar Ethernet tīkliem un aprīkota ar RS-232 seriālo portu, lai stūrētu modemu vai ISDN/GSM ievadiekārtas adapteru. Attēlu sūtīšanu iespējams automatizēt, pārraidi organizējot noteiktā laikā vai pēkšņu notikumu gadījumā.

Personālā datora dubultnieks

Firma Realtime Distribution Technology Group izstādē CeBIT 2000 rādīja karti, kura, ievietota datorā, ļauj vienlaikus diviem vai vairāk cilvēkiem neatkarīgi izmantot vienu un to pašu personālo datoru. Ar minēto karti, papildu monitoru, tastatūru un peli dators tiek dubultots. Lietotāji var vienlaikus piekļūt visiem failiem cietajā diskā, kā arī datora perifērijas iekārtām. Tiem būs piekļuve CD-ROM, DVD, printerim vai skenerim. Lietotāji varēs vienlaikus sērfot internetā, izmantojot to pašu modemu un telefona līniju, varēs vienlaikus ieiet tīklā, izmantojot savus lietotājvārdus. Produkts var izmantot Windows95 vai 98, izveidojot ar papildu monitoru otru galda datoru.

GSM mobilais fakss

GSM mobilā faksa iekārta Possio PM80 sūta un saņem uz papīra drukātu informāciju. Tā spēj darboties visur, kur pieejams GSM mobilais telefons vai satelīta galaiekārta. Funkcijas: automātiska SMS drukāšana, kopēšana un drukāšana klēpjdatoriem. Saiti ar mobilo telefonu var iekārtot ar datora karti vai iebūvētu infrasarkano portu.

Bezvadu universālais modems

Firmas Olitec bezvadu modems Wave Memory izveidots kā atsevišķs bloks. Tas apvieno V.90 modema un DECT tehnoloģijas, tāpēc tā atrašanās vietu vairs neierobežo telefona sienas spraudnis. Attālums no sienas spraudnim pievienotās bāzes stacijas līdz modema ievadizvades seriālajam portam pieslēgtai mobilai stacijai iekštelpās var sasniegt 50m. Viena bāzes stacija nodrošina piekļuvi no attāluma vairāk nekā astoņām mobilām stacijām. Universālais modems mājās un firmas birojā nodrošina sakarus ar atbildētāju, faksu, internetu un e-pastu vienā iekārtā pat tad, ja dators ir izslēgts. Tāpat tas dod iespēju kodētai piekļuvei no attāluma, saņemt faksu no attāluma, saņemt ar balsi izteiktus paziņojumus par pienākušiem datiem un veikt citas funkcijas.

Akustiskā kamera

Apvienība Society for the Promotion of Applied Computer Science izstrādājusi akustisko kameru. Lai lokalizētu un raksturotu trokšņu izplatīšanās avotus, akustiskos signālus uztver ar mikrofoniem un pēc tam ciparu veidā noglabā datora atmiņā. Līdzīgi kā gaismas starus izmanto attēla ieguvei, akustiskos viļņus izmanto, lai datora radītā virtuālā fiziskā telpā projicētu skaņas attēlus. Tas dod iespēju novērot akustisko trokšņu rašanās avotus lielos attālumos. Ar šo akustisko kameru var identificēt arī ļoti vājus (salīdzinājumā ar apkārtnes fonu) akustiskos trokšņus.

Satelītu uztvērēji. Drošs satelīta uztvērējs datoram.

Firmas Telenor Conax plūsmorientētais satelītuztvērējs pieslēdzams datoram, izmantojot universālo maģistrāles portu. Tas var uztvert ātras bitu plūsmas no interneta, augstas kvalitātes audio, kustīgu attēlu video, ciparu TV, kā arī nodrošina lietojumus komerciālām, banku rēķinu, mācību un medicīnas vajadzībām. Satelītuztvērējs var uztvert arī signālus korporatīvu pārraižu vajadzībām. Tiek izstrādāta sistēma datu pārraižu drošībai. Šifrētiem un atklātiem datiem satelīta apraides zonā datoram piegādāto bitu plūsmu nominālie ātrumi ir 4Ö6 Mbit/s. Satelītuztvērēju komplektē kopā ar SCM Microsystems aparatūru.

Internets caur satelītu

Lai atslogotu tradicionālo interneta tīklu, firma Infeurope piedāvā uztveršanas un pārraides pakalpojumu iespējas caur satelītu. Šādi sakari var kļūt būtiski multimediju vajadzībām, jo dod iespēju pārraidīt ļoti ātras bitu plūsmas. Uztveršanas un pārraides platformu var darbināt trijos veidos: liela ātruma interneta slēgumā — 400 Kbit/s; pakešu nogādes režīmā multimediju datus var pārraidīt ar ātrumu 6,5 Mbit/s un plūsmorientētā (streaming) režīmā, kas nodrošina datu nogādi reālā laikā informācijas kanāliem, kā arī videokonferenču vai tālmācības vajadzībām.

Ietilpīgākas disketes

Firmas EMTEC M agnetics un Systematics AG izstrādājušas jaunu disketi ar paaugstinātu atmiņas ietilpību — līdz 120 MB. Japāņu koncerni Fujitsu, Sharp, NEC u. c. turpina reklamēt plazmas paneļus. 50" (127 cm) diagonālē ar attēla formātu 16:9 un tikai 10 cm biezumā — šādam PDP panelim ir tikai viens trūkums — tas pagaidām ir ļoti dārgs. Firma AEG SVS Power Supply Systems piedāvā speciālas papildu barošanas iekārtas svarīgu datu bāzu aizsardzībai pret tīkla sprieguma pievades avārijām un kļūmēm.

Programmatūra. Sistēmas atjaunotājs

Secondchance 2.0 ir sistēmas atjaunošanas risinājums, kas paredzēts informācijas pakalpojumu profesionāļiem, izgatavotājiem un lietotājiem, kuriem nepieciešams atjaunot sistēmu tās iepriekšējā darba stāvoklī. Firma Powerquest Corporation redz šo risinājumu kā aizsardzību datorlietotājiem, lai mainītu virzienu kaitīgām vai negaidītām sistēmu izmaiņām. Programmatūra nodrošina līdzekļus, lai likvidētu sistēmas bojājumu, lietojuma kļūmi, lietotāja pieļauto kļūdu vai arī bloku nepareizu darbību. Sekojot jebkurai lietotājsistēmas izmaiņai, tiek panākts, ka dators vienmēr atgriežas drošā izejas pamatstāvoklī.

Pacientam īpaši pielāgoto implantu konstrukcijas

Jēnas F. Šillera universitātes datorpētnieki guvuši jaunus sasniegumus individuāli pielāgotu implantu izgatavošanā. Ar datoru tiek apstrādāti dati trijās dimensijās (3D). Sāk ar 2D attēla informāciju, ko izmanto, lai rekonstruētu bojātās vietas virtuālu modeli. Pēc tam modeli salīdzina ar datoratmiņā ierakstītiem pacienta medicīniskajiem references datiemvai datiem no 3D datu bāzes. Izmanto vislīdzīgāko references datu tuvinājumu un ar CAE (Computer Aided Engineering) tehnikas palīdzību ģenerē pacienta īpašo implantu. Pēc vairākkārtējas implanta vizuālās darbības pārbaudes 3D datu kopu noraida uz r ažošanas iecirkni.

Sistēmas pundurdatoriem

Miniaturizētiem datoriem, piemēram, plaukstdatoriem u. c. pundurīšiem firma VOBIS Microcomputer AG izstādē reklamē uzlabotas operētājsistēmas PalmOS, Windows CE un EPOC. Firma Lotus Development piedāvā savu programmatūru zināšanu pārvaldības nozarē, ATOSS Software AG u. c. firmas — kvalitātes pārvaldībā, bet firma Titze Datentechnik GmbH klientus cer nodrošināt ar integrētu programmatūras paketi lietvedībā, attiecībās ar klientiem (CRM — Customer Relationship Management) un uzņēmuma resursu plānošanā (ERP — Enterprise Resource Planning).

Arnolds VĪTOLS
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001