Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Zelta skudrām jauni mājokļi

   

Autors

 

Šoruden zelta skudras jau trešo reizi būvēja virtuālos skudru pūžņus internetā. Šoreiz skolēnu veidoto mājaslapu konkursā piedalījās 20 lapu no Latgales (Daugavpils rajons), 31 - no Ziemeļvidzemes (Alūksnes un Gulbenes rajons) un 39 - no Zemgales (Jelgavas un Dobeles rajons) skolām. Pavisam konkursā piedalījās 56 skolas, izveidotas 90 jaunas mājaslapas, kuras izvietotas uz Apollo servera. Šī konkursa rīkotāji tāpat kā iepriekš ir Lattelekom un Microsoft Latvia, to atbalsta Baltijas Datoru akadēmija un Valsts Jaunatnes iniciatīvu centrs.

 

Šoreiz atbalstītāju komandai pievienojusies arī LU Pedagoģijas un psiholoģijas fakultāte, kurā gatavo informātikas skolotājus. Tas noteikti liecina par konkursa pieaugušo popularitāti, turklāt arī žūrijas priekšsēdētājs ir no šīs fakultātes - Izglītības zinātņu katedras profesors Andris Grīnfelds.

Konkursa fināls kā parasti notiek katrā reģionā atsevišķi. Līdz SP nodošanai tipogrāfijā noticis tikai Latgales fināls Daugavpilī 26. novembrī. Finālā vērtēja ne tikai sagatavotās mājaslapas, bet arī to, cik veikli konkursa dalībnieki spēj tikt galā ar iepriekš nesagatavotiem uzdevumiem. Šoreiz pamatskolu grupai internetā bija jāsameklē atbildes uz jautājumiem (ar interneta meklētāju palīdzību), bet vidusskolu grupai turpat, žūrijas acu priekšā, pusstundas laikā bija jāsagatavo vienkārša fotogalerijas mājaslapa ar visu navigāciju. Tomēr izrādījās, ka it kā vienkāršais vidusskolu uzdevums izrādījās visai sarežģīts. Var jau būt, ka vainīgs bija konkursa stress vai arī uzdevumam atvēlētais laiks bija pārāk īss.

Žūrija izvērtēja arī konkursa dalībnieku priekšnesumus un mājaslapu prezentācijas. Vairāki bija paņēmuši līdzi vai pusi klases, kura iejutās gan līdzjutēju, gan prezentācijas dalībnieku lomā. Skolēni dziedāja, lasīja dzeju un acīmredzot bija cītīgi gatavojušies, jo Daugavpils fināls izvērtās par īstiem svētkiem. Lai gan godalgotās  vietas ieguva tikai labākie, bija arī vairākas veicināšanas balvas.

Pamatskolu grupā pirmo vietu ieguva Salienas vidusskolas mājaslapa, otro vietu - Daugavpils 7. pamatskola, bet trešo - J. Raiņa 6. vidusskola par anekdošu lapu.

Vidusskolu grupā labākā bija Daugavpils valsts ģimnāzijas gatavotā grupas Ink mājaslapa, otrā vieta - Daugavpils centra ģimnāzijai par skolas mājaslapu, bet trešā - Ksenijai Keivišai no Daugavpils 22. vidusskolas par individuālo lapu Ksenija, kurā viņa ļoti atklāti stāsta par savām izjūtām un pārdomām.

Veicināšanas balvu saņēma Daugavpils poļu vidusskola par veiksmīgo ideju veidot ļoti daudzpusīgu lapu latviešu un poļu valodā. Diemžēl līdz godalgotai vietai viņi neaizvilka, jo bija pietrūcis laika pilnībā uzrakstīt un ievietot iecerēto informāciju poliski.

Jaunums šogad ir tāds, ka pirms reģionālā fināla attiecīgo rajonu mājaslapas var aplūkot, atverot www.apollo.lv lapā Zelta skudras saiti, un, iepriekš reģistrējoties, nobalsot par visvairāk iepatikušos darbu. Balsošana par katru reģionu notiek piecas dienas, un šajā laikā publicētas tikai tās mājaslapas, kuras piedalās tieši šī reģiona konkursā. Šāda kārtība ieviesta, lai koncentrētu Tīmekļa apmeklētāju balsis un lai vērtējums būtu objektīvāks. Izrādījās, ka Daugavpils rajonā visvairāk interneta lietotāju balsu nopelnījusi Daugavpils pilsētas centra ģimnāzijas mājaslapa (138 balsis).

Un vēl - daudzas skolas noteikti interesē, kur zelta skudras būvēs virtuālos mājokļus nākamgad. Tas tika noskaidrots Daugavpilī, izlozējot šīs lieliskās tradīcijas turpinātājus. Kurzemē tie būs Ventspils un Tukuma rajons, Zemgalē - Ogres un Aizkraukles rajons, bet Latgalē - Preiļu un Krāslavas rajons. Kā stāsta konkursa rīkotāji, skolu interese par Zelta skudru ir ļoti liela, daudzi ar nepacietību gaida, kad kārta pienāks viņu rajonam, un tie, kuri jau piedalījušies, vēlas to darīt atkal. Atliek vien cerēt, ka šī interese nenoplaks arī tad, kad skudrumājas būs sabūvētas visā Latvijā, jo jāgādā taču arī par to, lai tās būtu pietiekami stipras, pastāvīgi atjaunotos un būtu apdzīvotas.

 

Anita KĻAVA

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001