Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Nākotnes tehnoloģisko vīziju knipelētāji, jeb 3G vienā iepakojumā ar mobilo

   

/ Press Release

televīziju

 

Vai esat ievērojuši, ka arī uz elektronisko sakaru tehnoloģiju mēles gandrīz ik gadu notiek augstās modes skates, bet aptuveni reizi desmit gados vēstures grāmatā tiek ierakstīts kādas kardināli jaunas tehnoloģijas vārds. Jā, protams, modē ir tas, kas piestāv mūsu laikam. Tomēr reizēm tā vien šķiet - ja nebūtu pievilcīgi iesaiņotu piedāvājumu, arī pieprasījums būtu krietni mazāks. Un, lai gan GPRS un īpaši EDGE mobilo tehnoloģiju iespējas īstenībā nemaz tik ļoti neatšķiras no UMTS, pēc jauniem piedāvājumiem izslāpušie modes pielūdzēji jau ilgojas pēc t. s. Super3G, 4G un vēl tālāku nākotnes vīziju piepildījuma. Pasaules lielāko telekomunikāciju uzņēmumu izpētes un attīstības centru radošās komandas var uzskatīt par tādām kā sirreālo nākotnes vīziju knipelētājām. Tāpēc palūkosimies, kā mobilo platjoslas pakalpojumu tehnoloģiju perspektīvu vērtē nozares analītiķi un pazīstamā mobilo tehnoloģiju ražotāja Ericsson eksperti.

 

Tendences iezīmējas pārliecinošāk

Nozares analītiķi uzskata, ka nākamajos piecos gados gan fiksētā, gan mobilā tirgus sektoru būtiski ietekmēs interneta tehnoloģiju (īpaši VoIP) attīstība. VoIP ļaus operatoriem konsolidēt viņu balss un datu pārraides tīklus, tādējādi ietaupot darbības izmaksas aptuveni par 10-40 procentiem. Tā dos arī labāku iespēju integrācijai ar citiem pakalpojumiem (piemēram, vienotie ziņojumi), un galu galā varētu rasties jauna veida balss saziņa, piemēram, vXML - interneta lietojumprogrammas uz balss komandu bāzes. Progresīvi balss pakalpojumi saistīti arī ar interaktīvajām spēlēm.

Šķiet, ne tikai fiksēto, bet arī mobilo tīklu operatori ir gatavi izmantot VoIP priekšrocības. Sākumā šo tehnoloģiju varētu lietot maģistrālajā tīklā, pēc tam - 3G (3GPP Release 5, IMS* un SIP) un visbeidzot - kopā ar t. s. rācijsaziņas (push-to-talk) pakalpojumiem VoIP varētu ienākt pat 2G jeb GSM tīklos.

Tādas modernās bezvadu tehnoloģijas kā Wi-Fi un Wi-Max parasti atbalsta VoIP un jau izmanto to korporatīvajos tīklos, lai samazinātu mobilo sarunu izmaksas. Droši vien arī mobilie operatori pieņems šīs ražotāju piedāvātās tehnoloģijas kā fiksēto un mobilo sakaru konverģences formu. Un kāpēc gan ne! VoIP taču arī mobilajiem operatoriem paver tādas iespējas, kādu tiem līdz šim nav bijis - veiksmīgi konkurēt ar pakalpojumu cenu, izaicinot uz sacensībām pat fiksētā tīkla operatorus.

Paredzams, ka ap 2010. gadu varētu parādīties t. s. aģentu tehnoloģijas (agent technologies), kuras palīdzētu mobilo iekārtu lietotājiem izvēlēties pašu piemērotāko tīklu vai sistēmu, kurai pievienoties, lai nodrošinātu visoptimālāko balss pakalpojumu, turklāt šīs izvēles pamatā būtu informācija (tieši pirms sarunas!) par tādiem parametriem kā tarifs, diennakts laiks, atrašanās vieta, sarunas mērķis u. c. Varētu teikt, ka viens no agrīnajiem līdzīga pakalpojuma modeļiem ir British Telecom piedāvātais BluePhone, kas šobrīd gan dod iespēju lietotājiem tikai pārslēgties no BT fiksētā uz tā paša operatora mobilo virtuālo tīklu. Nākotnē šāda vienkārša pārslēgšanās varēs notikt uz tā operatora tīklu, kuram tieši tajā brīdī būs izdevīgāks tarifu vai citu parametru piedāvājums. Konkurencei tas noteikti nāktu par labu. Šobrīd gan vēl nav zināms, vai gadījumā, ja klients vairākas reizes dienā mainītu operatorus, norēķini nekļūtu pārāk sarežģīti.

 

Platjoslas pakalpojumiem jauns dzinējspēks

Fiksētā tīkla platjoslas pakalpojumi** paši par sevi, protams, nav nekas jauns. Tomēr šobrīd tieši platjoslas pakalpojumi atkal nonākuši gan ražotāju, gan pakalpojumu sniedzēju uzmanības centrā. Kāpēc? Atbilde it kā ir vienkārša - fiksēto un mobilo tīklu/pakalpojumu konverģence un straujāka 3G mobilo pakalpojumu ienākšana Eiropas tirgū. Bet gluži tik vienkārši nav, jo elektronisko sakaru tirgus ir ne mazāk sarežģīts kā starpvalstu politika.

Turklāt konverģence veicina ne tikai fiksēto un mobilo tīklu, bet arī dažādu tehnoloģiju (Wi-Fi+Bluetooth; Wi-Max+UMTS; Wi-Max+bezvadu DSL; VoIP+UMTS u. c.) un arī dažādu nozaru pakalpojumu (UMTS+mobilā TV) saplūšanu, kas visu dara vēl komplicētāku. Ieviesies pat jauns jēdziens - konverģētie nomadu (nomadic - klejojošie) pakalpojumi, kas spēj savienot vairākus bezvadu sakaru virzienus, kuri iepriekš darbojās atsevišķi un nebija savienojami. Tas var nozīmēt arī to, ka konverģējošo pakalpojumu sastāvdaļas var mainīties atkarībā no konkurences situācijas, jauno tehnoloģiju iespējām u. tml. Citas konverģences formas, kuras patlaban vēl tiek izstrādātas, nākotnē varētu apvienot arī dažādas iekārtas, uzņēmumus, tirgus un regulēšanas nosacījumus.

 

3G atkal būs zirgā

Mobilo platjoslas pakalpojumu tirgus Eiropā kļuvis manāmi stabilāks, un tajā tiek ieguldītas aizvien lielākas investīcijas, jo vairākās ES valstīs jau sekmīgi ieviesti 3G pakalpojumi un izskatās, ka par tiem sāk reāli interesēties aizvien vairāk klientu. No vienas puses, tas stimulē ražotājus radīt aizvien pilnvērtīgākus mobilo ierīču modeļus un mobilo tīklu tehnoloģijas, bet, no otras puses, pieprasījums pēc 3G pakalpojumiem vēl nav ieguvis tādus apmērus, kas ļautu tiem attīstīties sprādzienveidīgi. Iespējams, tas tāpēc, ka mobilo tirgu vēl nav sasniedzis pats perspektīvākais 3G pakalpojums - mobilā televīzija, kurai tiešām nepieciešams liels ātrums un jauna tipa barošanas bloks (jaudīgāks ). Dzirdēts gan ekspertu viedoklis, ka mobilā TV iespējas itin labi spējot nodrošināt arī EDGE tehnoloģija. Ja tā, tad atliek vien pamēģināt šo pakalpojumu ieviest arī Rīgā.

Tehnoloģiju ražotāji izstrādājuši īpašus daudzpakalpojumu risinājumus 3G operatoriem, lai viņi varētu piedāvāt trīs nepieciešamos platjoslas pakalpojumus vienā piedāvājuma paketē. Piemēram, Ericsson izstrādājis PC bāzes risinājumu Platjoslas māja (broadband home), kurā it kā pazīstami pakalpojumi (mūzika, video, plakanais šķidro kristālu ekrāns guļamistabā un vannas istabā) darbojas kopā kā viens vesels un tādējādi rada gluži jaunu, modernu un emocionāli iedarbīgu mājas vidi.

SP jau stāstīts par dažādiem triple-play jeb trīs vienā risinājumiem, kuri ASV radās pirms gadiem četriem, bet Eiropā ienāca nesen. Arī Ericsson kopā ar Zviedrijas kabeļtelevīzijas operatoru ComHem piedāvā savu versiju par televīzijas, interneta un telefona savienību. Paredzēts arī līdzīgs piedāvājums bezvadu platjoslas pakalpojumiem un mobilajam tālrunim jeb t. s. mobile triple-play.

Ericsson izstrādā īpašus risinājumus biznesa pakalpojumiem, lai operators varētu piedāvāt klientiem arī šādu servisu. Tādiem pazīstamiem pakalpojumiem kā biržas ziņas, konta stāvoklis, laika ziņas būs arī informācija par internetā pasūtītu preču kavēšanās iemesliem, vēl vienkāršāka e-pasta saņemšana mobilajā tālrunī (push e-mail) u. c. Īpašā uzmanības lokā būs pakalpojumu paketes nelieliem uzņēmumiem, jo, kā izrādās, Rietumeiropā tieši tādu uzņēmumu ir visvairāk - 82 procenti.

Interesanti, ka pēc  Ericsson vadības ierosinājuma visi Zviedrijas uzņēmuma darbinieki, kuru tur ir aptuveni 21 000 , piedalās tādā kā beztermiņa telekomunikāciju eksperimentā. Uzņēmums ir atteicies no visiem fiksētajiem tālruņiem, un visi darbinieki izmanto tikai mobilos sakarus, turklāt par fiksēto sarunu tarifiem. Tas, protams, viņiem dos iespēju arī testēt Ericsson mobilo TV savos tālruņos.

 

Ko spēj mobilā TV?

Tieši tāpat kā ar jebkuru jaunu konverģences veidu, nepieciešamība pēc divu tirgus sektoru saplūšanas vispirms nobriest katrā atsevišķi. Mobilo un fiksēto tīklu operatori jau labu laiku meklēja jaunas ieņēmumu iespējas, piedāvājot populāru saturu, kurš saistīts ar radio vai TV (piemēram, sports, ziņas, mūzika, seriāli utt.), turpretī apraides pakalpojumu sniedzēji mēģināja rast iespēju nodrošināt telekomunikāciju pakalpojumus ar savu tīklu palīdzību. Protams, to visu var apvienot arī vienā mediju/telekomunikāciju piedāvājuma paketē. Līdzīgas vēlmes noveda arī pie mobilā satura un tīkla pakalpojumu kopīgā piedāvājuma izveides. Tiesa, sagaidāms, ka visai drīz varētu aktualizēties konkurence, jo platjoslas piekļuves kanālu kapacitāti, kuru līdz šim ērti varēja izmantot datu un multiziņu pārraidei, jau tuvākā gada laikā, iespējams, nāksies dalīt ar mobilā TV kustīgajām (un uz resursiem kārajām) bildītēm. Tomēr bažām pagaidām neesot pamata, jo, kā vērtē Ericsson eksperti, mobilā TV tērēšot pat mazāk resursu nekā videostraumēšana. Protams, lielāks ātrums nenāktu par ļaunu arī mTV, tomēr ar WCDMA vidējo ātrumu 0,5 Mbit/s īsām ziņām pagaidām būšot gana. Toties, kad skatītāju apetīte pieaugs un viņi vēlēsies arī labāku attēla izšķirtspēju, nāksies paciesties līdz 2009. gadam, kad plānots izlaist Super 3G (ātrums - 50 Mbit/s) vai līdz 2014. gadam, kad varētu parādīties 4G (ātrums - līdz 1 Gbit/s).

Šobrīd pasaulē jau darbojas 61 WCDMA tīkls, un Ericsson speciālisti izstrādājuši tehnoloģiskos risinājumus 36 no tiem. Pavisam pasaulē šobrīd ir aptuveni 20 miljoni WCDMA pakalpojumu klientu. Ericsson sagatavojis arī mobilā TV piedāvājumu, un jau šogad sāksies tā komerciālie testi, kas turpināsies aptuveni gadu.

Testa režīmā mobilajā TV būs pieejami 13 kanāli. Šī pakalpojuma galvenā priekšrocība ir tāda, ka mobilajam lietotājam būs iespēja redzēt TV pārraižu, ziņu, sporta sacensību vai seriālu fragmentus, kuri būs pieejami ļoti mazā, īpaši tālruņa displejam pieejamā formātā, lai maksimāli uzlabotu attēla kvalitāti un nebojātu redzi. Protams, varēs skatīties arī videoklipus, animāciju, reklāmas un citu videosaturu, kā arī izmēģināt interaktīvos pakalpojumus ar TV starpniecību. Ericsson eksperti sola, ka pēc gadiem diviem varētu parādīties arī mobilā ētera televīzija (broadcasting TV).

 

Interaktīvās TV projekti mobilajai videi

Aprīļa vidū Ericsson ar MIPTV programmas Milia palīdzību Kannās demonstrēja lietojumprogrammu, kura pilnībā apliecina interaktīvās televīzijas ienākšanu mobilajā multimediju pasaulē. Šajā pirmajā mobilās TV pārraidē Ericsson skaidri parādīja, kā pašreizējo interaktīvo TV formātu var pilnībā pielīdzināt mobilo multimediju ierīču iespējām. Skatītāji var izmantot interaktivitāti mobilajos TV šovos, balsojot vai sūtot sveicienus (SMS-to-TV vai MMS-to-TV), ko var izdarīt ļoti vienkārši, nospiežot vienīgi atbildes (response) taustiņu. Mobilā TV skatītāji var piekļūt arī tādiem papildpakalpojumiem kā iepirkšanās ar mobilā TV starpniecību.

Ericsson risinājums dod iespēju skatītājiem daudz efektīvāk izmantot interaktīvo saiti ar TV šovu, kuru viņi skatās savu mobilo iekārtu ekrānos, kā arī lietot mobilo tālruni kā interaktīvu tālvadības pulti, skatoties fiksētā TV pārraides mājās.

- Šī Ericsson risinājuma bāze ir pašreizējā tehnoloģija, un to iespējams uzstādīt un ieviest ļoti ātri, - stāsta Ericsson viceprezidents Peters Olsens. - Tas dod operatoriem iespēju palielināt trafiku un ieņēmumus par datu pakalpojumiem. Pateicoties šim jaunumam, viņi varēs kļūt par interaktīvu pakalpojumu sniedzējiem televīzijā. Ar TV tīkliem var gūt peļņu no ieņēmumiem par saturu, no papildieņēmumiem par reklāmu un tādiem maksas interaktīvajiem pakalpojumiem kā, piemēram, balsošana, apsveikumi vai elektroniskā iepirkšanās. 

Ericsson sadarbībā ar mobilo risinājumu piegādātāju MyThum Interactive Inc. sācis piegādāt interaktīvo tehnoloģiju Text2Screen, kas paredzēta G4techTV kanāla programmēšanai. Šo jauno risinājumu aprīļa vidū pirmais izmēģināja Kanādas televīzijas tehnoloģiju kanāls, kurš pieejams digitālās kabeļtelevīzijas vai pavadoņtelevīzijas skatītājiem. Tagad viņi ar TV kanāla starpniecību var sazināties ar citiem šī kanāla abonentiem tiešsaistes režīmā, izmantojot teksta ziņojuma funkciju, kura pieejama mobilajā tālrunī. Tā kā kanāla skatītāji pārsvarā ir tehniski orientēti ļaudis, tad šādas interaktīvas funkcijas ieviešana ir gluži dabiska izvēle. G4techTV skatītāji var baudīt interaktivitātes iespējas, arī izmantojot balss saziņu, uzdodot jautājumus un saņemot rakstisku atbildi/komentāru uz TV ekrāna apakšējās malas dažādu pārraižu laikā.

Larss Magnuss Eriksons pirms gandrīz 130 gadiem teicis: - Komunikācija ir cilvēces pamatnepieciešamība (Communication is a basic human need.). - Šī atziņa mūsdienās ir kļuvusi vēl aktuālāka.

Gunta KĻAVIŅA

 

Piezīmes

* IMS – Ziemeļamerikas mobilais standarts

** - platjoslas pakalpojumi ir tādi datu pārraides pakalpojumi, kuru pārraides ātrums ir vismaz 128 kbit/s un lielāks.


 

(te būs attēls no prezentācijas)

 

Ericsson 3G komerciālās konverģences attīstība līdz 2010. gadam. 

 

New 4G

Frekvences (2013-2014)

4G

līdz 1 Gbps 

 

Super 3G

50 Mbps 

 

HSDPA 

4 Mbps

 

HSUPA

1 Mbps 

 

WCDMA

0,5 Mbps   (2003.- 2004.)

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001