Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Mobilie telefoni vērienīgākajā telekomunikāciju izstādē CeBIT 2005

   

Mobilie telefoni pasaulē lielākajā tehnoloģiju gadatirgū CeBIT 2004

 

No 10. līdz 16. martam Vācijas pilsētas Hannoveres milzīgajā izstāžu kompleksā, kurā ietilpst 30 mazākas un lielākas halles, norisinājās ikgadējais informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju gadatirgus. Salīdzinājumā ar 2004. gadu dalībnieku skaits nedaudz palielinājies, bet apmeklētāju daudzums ir samazinājies, toties izstādes apmeklējuma ilgums būtiski palielinājies. Tas varētu liecināt, ka izstāde šogad kļuvusi daudz interesantāka.

 

Izstāde kļūst profesionālāka

Šo rindu autoram gan šķiet, ka ar katru gadu izstāde kļūst mazāk dzīvīga. Mobilo ierīču ražotāju stendos gan redzami jauni produkti, taču daudziem pietrūkst izdomas to pasniegšanai, pie kam stendu noformējums gadiem ilgi nemainās, arī šovu, akciju, loteriju daudzums manāmi sarucis un tie paši gadu no gada atkārtojās. Nevarētu gan piekrist tiem, kuri uzskata, ka izstāde ir ieslīgusi pašapmierinātībā un kļuvusi garlaicīga. Iespējams, ražotāji sapratuši, ka tā vairāk ir telekomunikāciju sfēras profesionāļu forums un satikšanās vieta, nevis interesentu pievilināšanas pasākums.

Lielie un populārākie mobilo tālruņu brendi (Nokia, Siemens, Samsung, SonyEricsson, Motorola u. c.) ar saviem iespaidīgajiem stendiem tradicionāli okupējuši halli Nr. 26. Nevienam nav šaubu, ka tiem izstādē noteikti jāpiedalās un jāpārliecina ikviens, ka, lūk, viņi ar kaut ko īpašu ir pārāki par citiem. Vairāki no mazāk zināmajiem ražotājiem (Pantech, Haier) arī pārcēlušies uz prestižo 26. halli. Jau sākot no 2003. gada, Hannoverē jūtami palielinās dalībnieku skaits no Āzijas, turpretī Eiropas uzņēmumu daļa sarūk. Apstaigājot vairākas halles, redzams, ka mobilos telefonus piedāvā arvien vairāk jaunu, mazpazīstamu un nepazīstamu firmu un lielākā daļa ir no Āzijas reģiona. Minēto ražotāju telefoni vismaz ārēji ir interesanti un pat dizainiski veiksmīgi, taču nelielas bažas izraisa tehniskie parametri, izmantotie materiāli, serviss, zīmes atpazīstamība un arī piedāvātā cena. Gribētos piezīmēt, ka dažu mums mazāk zināmo firmu izstādītie telefoni bija stipri līdzīgi lielo un slaveno kompāniju modeļiem. Grūti spriest, vai tā ir tikai sagadīšanās. Nenoliedzami, nākotnē ražotājus gaida sīva cīņa par savu vietu. Izskatās, ka galvenie mobilo telefonu ražotāji nemaz nedomā padoties.

Lai iegūtu detalizētu informāciju un pārskatu par aktuālajiem tehnoloģiju jaunumiem un to produktiem, pieskarsimies tuvāk un aplūkosim populārāko un interesantāko ražotāju stendus.

 

Somu koncerna Nokia stends

Tirgus līdera Nokia lielajā un baltajā stendā apmeklētājiem tradicionāli tika piedāvāts aplūkot plašu produktu klāstu. Kārtējo gadu Nokia izstāda jau klientiem pieejamos un visai populāros tālruņus, kā arī pirms izstādes Kannās un Somijā prezentētos jaunumus un aksesuārus. Daudzi no jaunumiem žurnāla numura iznākšanas brīdī Latvijā jau varētu būt pieejami, piemēram, Nokia 6680, 6230i, 6021. Tāpēc pievērsīsimies vēlāk gaidāmajiem modeļiem - 6681, 6101 un 6030.

  • Nokia 6681 ir līdzīgs UMTS modelim 6680, bet ar vienu 1,3 Mpix kameru. Symbian 60. sērijas viedtālrunim ir liels 262 000 krāsu displejs, EDGE, MP3, MMC, tas uztur audiovideo streaming jeb straumēšanu.
  • Nokia 6101 ir kārtējais salokāmais telefons, taču šoreiz antena novietota korpusa augšējā daļā. Telefonā ir FM radio, Push-to-Talk, e-pasta, Nokia Xpress Audio Messaging funkcija, integrētā kamera nodrošina video ierakstu un atskaņošanu.
  • Nokia 6030 ir vienkāršs un ļoti gaumīgs tālrunis ar patīkamu 65 000 krāsu ekrānu, FM radio, MMS, taču bez kameras.

Jāpiezīmē, ka Nokia stends ar īpašu atraktivitāti neizcēlās. Spēļu mīļotāji un nogurušie turpat blakus varēja iegriezties zilajā, ar oranžiem dīvāniem iekārtotajā N-Gage spēļu istabā. Tajā bija izvietoti N-Gage telefoni, tika piedāvāts izbaudīt modeļa 7710 iespējas, aptaustīt dažādus aksesuārus. Galvenais akcents tika likts nevis uz telefoniem, bet gan uz iespējām, ko sniedz Nokia tālruņi. Apmeklētāji varēja apskatīt GPS moduļus, Push-to-Talk funkciju darbībā, Mobile Internet stendu, NFC tehnoloģiju, Mobile music risinājumus, izmantot Bluetooth iespējas.

Ar Nokia Xpress Audio Messaging palīdzību, izmantojot GPRS, iespējams ātri noraidīt nelielus balss paziņojumus vienam vai vairākiem adresātiem. Nokia tehnoloģiju NFC (Near Field Communication) izmanto maksājumiem un biļetēm. NFC integrēta droša smart card mikroshēma, kas nodrošina abpusēju informācijas apmaiņu ļoti mazā attālumā. Lietotājs aktivizē drošības elementu uz noteiktu laiku (pusminūti).

Interesants risinājums ir Nokia Visual Radio jeb interaktīvais radio. Tas nozīmē, ka, klausoties FM radiopārraidi, telefons paralēli displejā saņem grafisko informāciju un datus, piemēram, izpildītāja vārdu, iespējams balsot par dziesmām, uzzināt reitingus, piedalīties konkursos. Nākotnes telefonā būšot speciāls taustiņš - to ātri un ērti nospiežot varēs iegādāties melodiju vai dziesmu. Šobrīd Visual Radio jau darbojas Somijā radiostacijā Kiss FM (tūlīt arī Helsinku RadioCity) un Anglijā Virgin Radio. Šobrīd interaktīvo radio atbalsta Nokia modeļi 7710, 6230i un 3230.

Īpašu uzmanību izpelnījās Easy Printing stends - arēna. Apmeklētāji varēja nofotografēties kopā ar īstu Merilinu Monro un no telefona izprintēt fotogrāfiju caur HP Photosmart printeri vai Kodak fotostendu. Domājot par Nokia telefonu lietotāju ērtībām, blakus slavenajai 26. hallei novietota CLUB Nokia Launge atpūtas ēka, kas paredzēta Nokia kluba biedriem, un CLUB Nokia Service telpa, kurā kompānijas speciālisti sniedz Nokia telefonu lietotājiem konsultācijas un mobilo apkopi. Speciāla ēka paredzēta Nokia īpašajiem viesiem dažādu biznesa tikšanos un prezentāciju norisei.

 

Jaunākais vērienīgajā SIEMENS stendā

Siemens stends, kā jau mājiniekiem pieklājas, bija vislielākais un visai apmeklēts. Par aizņemto platību liecina jau pie ieejas pieejamie bukleti ar stenda plānu. Izstādē vācu kompānija piedāvāja dažādus interesantus mobilos risinājumus, nākotnes telefonus, Limited Edition ekskluzīvos modeļus, aksesuārus, prezentēja vairākus jaunus klasiskos mobilos tālruņus: CF75, M75, CL75, CX75, SXG75, kā arī A klases modeļus A70, A75, AX75.

  • Telefons CF75 ir atlokāms, aprīkots ar VGA kameru un diviem displejiem (iekšējais 65 000 krāsu), atbalsta Push and Talk.
  • M75 ir mitruma, triecienu un putekļu izturīgs korpuss, tam ir 1,3 Mpix kamera, MP3 atskaņotājs.
  • CL75 ir īpaši paredzēts sievietēm, ar atlokāmu korpusu, diviem displejiem (iekšējais 262 000 krāsu, var izmantot par spogulīti), VGA kameru ar video, MMS, Push and Talk.
  • CX75 ir 262 000 krāsu displejs, 1,3 Mpix kamera, video atskaņošana, MP3 atskaņotājs, Push and Talk, Bluetooth, komplektā RS MMC.
  •  Modelis SXG75 ir UMTS telefons ceļotājiem ar iebūvētu GPS moduli, tam ir divas kameras (2 Mpix un CIF), bagātīgs ar mūziku saistīto funkciju klāsts: FM radio, RDS funkcija, MP3 pleijeris.

Siemens A sērijas telefoni ir tipiski budžeta klasei, A70 un A75 ir blāvs 4000 krāsu displejs, AX75 ir savdabīga klaviatūra, 65 000 krāsu ekrāns un MMS atbalsts. Stendā varēja redzīt jau zināmos modeļus CF62 melnā korpusā, sarkano ugunsdzēsēju M65 Rescue variantu un Limited Edition SL65 Escada ar Swarovski kristāliem. Šogad Siemens izstādīja arī Conncept nākotnes sērijas telefonus. Viens atgādina gumijas kaklarotu, otrs izskatās kā žalūzijas vai kāpurķēde.

Kompānija apmeklētājiem piedāvāja iepazīties ar pašreizējām un jaunām tehnoloģijām un visnotaļ interesantiem risinājumiem un mobilajiem aksesuāriem. Speciāli stendi ar konsultantiem tika veidoti Blackberry, Push and Talk un UMTS popularizēšanai.

  • Mobile blogging. Siemens modelī CX75 integrēts Blogging Client, ar kura palīdzību no telefona var nosūtīt tekstu, attēlus, video uz izveidotu web lapu un apskatīt.
  • Interaktīvam TV ar mobilo tālruni paredzēts Siemens DVB-H (Digital Video Broadcast Handheld) Linux tālrunis, kas neatgādina klasisku telefonu, bet plāksni ar lielu displeju, bez klaviatūras, bet aprīkotu ar irbulīti.
  • New Interaction Phone ir telefons ar iebūvētu projektoru un klaviatūru uz planšetes.
  • Siemens savdabīgais mobilais + fiksētais risinājums. Mobilais telefons telpās caur Bluetooth tiek pieslēgts parastai ISDN telefona līnijai. Zvans no mobilā tiek tarificēts kā fiksētais, pie kam var izmantot mobilā telefona piezīmju grāmatu.
  • Mobile Music Set. Salokāms statīvs ar diviem stereo skaļruņiem, kurā pa vidu ieliek Siemens M75 vai CX75 telefonu un atskaņo mūziku.
  • Ay One ir maza raiba kastīte jeb apsardzes adapteris, tajā iebūvēts M2M, darbojas kā signalizācija vai mobila bērnu aukle.
  • Car Solutions. Bluetoot Car Kit jeb auto bezvadu sistēma, kuru laipnas meitenes aicināti interesenti var pārbaudīt, iekāpjot Mercedes džipā.
  •  Runster pieslēgta speciāla ierīce, kas savienota ar trenažieri. Meitenei skrienot ātrāk vai lēnāk, mainās arī mūzikas ritms.

Līdzīgi kā citu ražotāju stendos, arī Siemens piedāvāja izprintēt ar mobilo tālruni veidotos fotoattēlus. Smart Home stends ikvienu izbrīnīja ar imitētu dzīvokļa kopiju šķērsgriezumā un iespējām, ko sniedz gudrā māja. 26. hallē atradās arī Siemens Customer Care servisa centrs.

 

Šokējošie SAMSUNG jaunumi

Korejiešu gigants šogad izstādes apmeklētājus izbrīnīja un šokēja ar savu vērienu. Mobilie telefoni bija tikai daļa no izstādītā. Jauno modeļu klāsts ir tik iespaidīgs, ka tos grūti saskaitīt. Kopumā prezentēti vairāk nekā 30 - gan Eiropas, gan Āzijas tirgum paredzētie. Protams, visus šeit apskatīt nav iespējams, tāpēc uzmanība pievērsta interesantākajam un mūsu tirgum aktuālākajam.

Apskats noteikti jāsāk ar šokējošo jaunumu SCH-V770, kurā pirmo reizi integrēta 7 megapikseļu kamera, tas vairāk līdzīgs digitālai fotokamerai, ne telefonam. Kamerai ir trīskārtīgs optiskais un pieckārtīgs digitālais zoom, zibspuldze, autofokuss, iespējams pievienot platleņķa objektīvus, mainīt uzstādījumus rokas režīmā. Ierīcei ir liels 16 miljonu krāsu displejs. Izskatās tiešām iespaidīgi, tikai žēl, ka telefons paredzēts Āzijai. Samsung jau agrāk prezentējis pirmo pasaulē 5 Mpix tālruni SCH-S250.

Stendā daudz plakātu ar modeli SGH-D500 Winner, kurš atzīts par uzvarētāju. Plaši reklamēts tika arī jaunais slider klases telefons D600 ar integrētu 2 Mpix kameru un 262 000 krāsu displeju. Aparātam ir Bluetooth atbalsts, TV izeja, divi skaļruņi un tiešās drukas iespēja. Modelis SGH-P850 ir atlokāms, ar grozāmu augšējo daļu, diviem displejiem (iekšējais 262 000, ārējais – 65 000 krāsu), 3 Mpix kameru un TransFlash atmiņas karti.

Un nu īsi par citiem modeļiem:

  • SGH-P860 - liels displejs, 5 megapikseļu kamera, atverama uz augšu, TV izeja;
  • SGH-i300 - Windows Mobile mūzikas viedtālrunis ar 3GB cieto disku, MP3, diviem skaļruņiem, 3D skaņu, 1,3 Mpix kameru un 262 000 krāsu displeju;
  • SGH-D720 - taisnstūrveida slider viedtālrunis (Symbian platforma), MP3, stereo 3D skaļruņi, 1 Mpix kamera, 262 000 krāsu displejs, Bluetooth;
  • SGH-E530 - patīkamas formas atlokāmais telefons sievietēm ar diviem displejiem (iekšējais 262 000, ārējais 65 000 krāsu) un 1 Mpix kameru.

Samsung parādījušies arī vairāki UMTS sistēmas telefoni:

  • SGH-Z130 aprīkots ar 1 Mpix kameru un horizontāli pagriežamu 262 000 krāsu displeju, MP3, Bluetooth;
  • SGH-Z300 ir paredzēts mūzikas mīļotājiem, tam ir divas kameras (1 Mpix un VGA) un divi skaļruņi;
  • SGH-Z500 sver tikai 95 g un patlaban no 3G telefoniem ir mazākais, tāpat kā iepriekšējam modelim ir divas kameras un skaļruņi;
  • SGH-Z700 viena kamera ir 3 Mpix ar 8x digitālo tālummaiņu, otra VGA, korpusam ir grozāma augšējā daļa un 3D skaņa.

Izstādē varēja pārliecināties, ka korejieši izmantojuši dažādus interesantus risinājumus un jauninājumus. SGH-E750 izmantoti kustību virzienu un paātrinājuma sensori. Tālrunis ir salokāms, tā ārējais displejs apļa formā. Ar īpašu kustību (Gesture recognitition) aktivizē MP3 atskaņotāju un dažas spēles.

Bija apskatāmi telefoni ar televīzijas uztveršanas iespējām.

  • DVG-H (GPRS) Samsung Mobile phone TV, atlokāms un ļoti liels.
  • S-DMB satelīttelefons Samsung SCH-B100, divdaļīgs-pagriežams, CDMA standartā.
  • Mobile TV (terrestrial DMB) Samsung SPH-B1200, salokāmais, CDMA standarts.

Bluetooth Mobile Theater demonstrācija. Paša Samsung izstrādāts un ražots statīvs, kurā ievietots modelis SGH-D600. Printing stends. Interesentiem piedāvā caur IrDa, Bluetooth, PictBridge savietojamiem printeriem no mobilā izdrukāt attēlus. Samsung Fun club stendā šī ražotāja telefonu īpašniekiem tika piedāvāts ielādēt spēles, mūziku un videoklipus. Atsevišķā hallē norisinājās World Cyber Games 2005 Eiropas čempionāts. Šo rindu autoram izjust tā īpašo gaisotni bija visnotaļ aizraujoši.

Noteikti jāatzīmē speciāli izveidota Samsung īpašo produktu Galerija, kuras moto bija: Samsung - tehnoloģiju pionieris! Telpu rotāja saukļi World`s first un World`s best, un tajā veiksmīgi tika akcentēts viss labākais, ko ražotājs piedāvā.

 

SonyEricsson

SonyEricsson daudzus modeļus jau bija prezentējusi pirms izstādes. Stends bija visai gaišs un liels, notika dažādas atrakcijas un loterijas, taču galvenā uzmanība tika pievērsta telefoniem.

  • Jaunais SonyEricsson K750i atgādina digitālo fotokameru. Veidojot foto, telefons jātur horizontāli un jāatver objektīva vāciņš, kameru aktivizē ar taustiņu sānos. Tam ir 262 000 krāsu displejs, 2 Mpix kamera ar 4x digitālo zoom, autofokuss, MP3, Bluetooth, IrDa, USB un SD 64MB atmiņas karte.
  • SonyEricsson W800i Walkman ir pilnvērtīgs MP3 atskaņotājs, kuru var pieslēgt mājas audiosistēmai un datoram. Modelim ir 262 000 krāsu displejs, 2 Mpix kamera, Bluetooth, IrDa, USB un 512MB atmiņas karte.
  • Modelis K300i ir vienkāršs telefons ar VGA kameru, mūzikas un video atskaņošanu un 12 MB atmiņu.
  • J300i ir stilīga cilpveida ārējā antena, mūzikas un video atskaņošana, 3D Java spēles, maināmi vāciņi, bet nav kameras.
  • Z800i ir UMTS telefons, atlokāms un masīvs ar 1,3 Mpix rotējošu kameru korpusa locījuma vidū.

No aksesuāriem uzmanību piesaistīja robots-kamera ar distances vadību ROB-1, kurš tiek vadīts no telefona caur Bluetooth un var tikt izmantots novērošanai. Bija aplūkojamas divas ļoti mazas un vieglas Bluetooth austiņas. Stendā varēja iepazīties ar E-mail solutions, Push-to-Talk, Blackberry, push - e-mail lietojumiem. Ericsson Mobility World-video čats ar draugu, izmantojot datoru un tam pievienotu īpašu kameru. Printing Station ir Sony digitālais fotostends, kurā no telefona izdrukā attēlus.

Mūzikas stendā mazas skandas bija savienotas ar datoru sistēmā Music at Home. Mūzikas failus no telefona var pārsūtīt uz datoru un atskaņot MP3 formāta ierakstus.Video Portrait baltajā stendā, kurā bija daudz telefonu ar kamerām un vidū krēsls, varēja sevi filmēt un redzēt no visām pusēm.

SonyEricsson teritorijā atradās Playground spēļu statīvi. Customer Service Point arī šogad bija vecajā vietā un apliecināja savu nepieciešamību ar lielu rindu.

 

Motorola

Amerikāņu kompānijas stendā šogad bija izstādīti daudz visai dažādu telefonu.

Apmeklētājus piesaistīja ekspozīcija par Motorola telefonu vēsturi, sākot no 1992. gada.

  • Motorola veiksmīgi turpina V sēriju ar modeli V6, kuram ir noapaļotas formas korpuss, kas ērti atverams ar vienu roku.
  • Telefons V8 ir superplāns - 11,5 mm.
  • Mūzikas mīļotājiem Linux viedtālrunis E680i, liels skārienjutīgs displejs, SD atmiņa līdz 2 GB, Bluetooth, 3D spēles.
  • Modelis A1010. Symbian viedtālrunis, divas kameras, 2 Mpix un VGA, liels skārienjutīgs 262 000 krāsu displejs, video, Bluetooth, TransFlash karte.
  • E1060. Divas kameras, 1,3Mpix un VGA, TransFlash karte.
  • v1150. Salokāms, ar iebūvētu antenu, divas kameras, 2 Mpix kamera ar 8x zoom un VGA video, divi 65 000 krāsu displeji, 3D grafika, TransFlash karte.
  • E1120. 3 Mpix kamera ar 8x digital zoom un autofokusu, video, MP3 ar 3D audio, 64 MB iekšējā atmiņa, papildu TransFlash karte.

Daži modeļi (V975, v1050) tiek prezentēti tikai konkrētam operatoram.

 

LG

Plašs interesantu telefonu klāsts gan Āzijas standartā, gan Eiropas tirgum. Visi orientēti uz dzidru mūziku un izcilām krāsām.

  • Modelis M4300 ar Porshe dizainu, atlokāms, EDGE atbalsts, divi skaļruņi, 3D surround, 262 000 krāsu displejs, VGA kamera, Bluetooth, mini SD karte.
  • F2100, atlokāms, MP3, divi skaļruņi, 3D stereo sound, e-mail client, 64 instrumentu polifonija.
  • F1200, atlokāms, divi skaļruņi, 3D stereo sound, krāsu ekvalaizers.
  • Modelis F2400 aprīkots ar muzikālo karaoke.
  • LG-SV360, 3D spēļu konsole ar lielu displeju un grafisko akseleratoru, spēlējot sensori reaģē, ja telefonu pagriež.
  • Modelis LG F7250 ir pirmais ar Push-to-Talk funkciju, slider korpuss, bez kameras.

Ražotājs piedāvā virkni UMTS standarta U sērijas telefonu: U8138, U8200, U8120, U8180, U8150 u. c. Interesants šķita modelis U8210, tam ir kompakts un salokāms korpuss, 1,3 Mpix kamera ar zibspuldzi korpusa locījuma vietā, video, divi displeji: iekšējais 262 000, ārējais 65 000 krāsu, TransFlash.

 

Alcatel

Šoreiz stends bija ļoti mazs un pieticīgs, taču piedāvājums interesants.

  • OT C651, atlokāms, VGA kamera, ārējais displejs melnbalts un novietots vāciņā pa diagonāli.
  • OT C551 savdabīgi caurspīdīgi taustiņi, OT C555 3D stereo surround un MP3.
  • Modelis OT C656 atlokāms, divi stilīgi un spīdīgi 3D skaļruņi vāciņa abās pusēs.

Izcilākais Alcatel modelis ir OT S853 ar EDGE, Push-to-Talk, Bluetooth atbalstu, 1 3 Mpix kameru , 262 000 krāsu ekrānu, MP3, Stereo Surround un mini SD karti. Tālrunis uztur Audio un video streaming funkciju. Telefona korpusā pa visu augšējo malu ir redzams liels skaļrunis.

Tādas mobilo telefonu ražotāju kompānijas kā Panasonic, Sharp, Nec, Sanyo, Toshiba, BenQ Amoi, Haier, Sagem, Pantech, Asus arī piedāvāja visai pievilcīgus produktus un interesantus risinājumus, diemžēl rakstam atvēlētais apjoms ir visai ierobežots.

 

Galvenās tendences izstādē un ieskats nākotnē

Kameras ar retiem izņēmumiem ir gandrīz visos telefonos. Pārsvarā mūs sagaida 1, 2 un 3 megapikseļu kameras ar video iespējām, zibspuldzi, vairākkārtīgu optisko un digitālo zoom, 3G telefoniem parasti divas. Telefona korpusi sāk līdzināties digitālajām kamerām (Samsung, Panasonic, SonyEricsson, Sanyo).

Parādās iespēja ar telefona kameru uzņemtos attēlus uzreiz izdrukāt uz mobilajiem printeriem. Izplatītāki kļūst mobilie fotokioski un stendi.

Telefoniem lielāki un izteiksmīgāki krāsu displeji ar 65000 un 262000 krāsām, dažos pat 16 miljoni (Samsung, Panasonic). Salokāmajiem tālruņiem abi displeji ir krāsaini.

Polifoniskās melodijas vairumam ir 40 un 64 instrumentu, 72 (Sanyo, Pantech), šogad varētu sagaidīt arī 128 instrumentus (Nec).

Paplašinās ar mūziku saistīto iespēju klāsts. Tiek ražoti speciāli telefoni mūzikas faniem (SonyEricsson, Samsung, Motorola, LG u. c.), dažus var pieslēgt ārējai sistēmai. FM radio un MP3 atskaņotājs jau kļuvis par visai parastu lietu. Daudziem mūzikas tālruņiem paredzēti divi skaļruņi (Samsung, LG, Alcatel, Haier), 3D surround skaņa (Samsung, LG) un muzikālais karaoke (LG).

Spēļu mīļotājiem tiek piedāvāts telefons ar 3D spēlēm un grafisko akseleratoru (LG), dažos modeļos integrētas 3D spēles (Siemens). Lietotāja atmiņa sasniedz jau 100 MB (Samsung SGH-i300 pat ar iebūvētu 3 GB HDD), tālruņi tiek aprīkoti ar atmiņas kartēm (mini SD, RS MMC, TransFlash).

Pārsvarā visi izstādītie Nokia un Motorola telefoni atbalsta Push-to-Talk (PTT) jeb rācijsaziņas tehnoloģiju. Pašlaik problēmu sagādā divi atšķirīgi standarti, viens - Motorola, Siemens, SonyEricsson, otrs - Nokia un Samsung, taču nākotnē plānots vienots standarts.

Ienāk telefoni ar akcentu uz WLAN iespējām. Šobrīd atbalsta Nokia Komunikators 9500 un Samsung. Paredzēts piedāvāt dualmode telefonus, kur sarunās tiek izmantots WLAN un VoIP (Motorola). Pieejamas speciālas datu kartes (Motorola, SonyEricsson). Iespējams, ka nākotnē populāros plaukstdatorus pamazām aizstās smartphone jeb viedtālruņi.

Lielākā daļa ražotāju (arī mazāk pazīstamās firmas) sākuši piedāvāt vairākus UMTS sistēmas tālruņus. Mobilās tehnoloģijas jau ir ceļā no trešās paaudzes 3G uz 4G. Samsung izstrādājusi pirmo komerciālo telefonu ar HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) tehnoloģiju, kas nodrošina aptuveni septiņas reizes ātrāku datu pārraidi nekā WCDMA standarts - teorētiski 14,4 Mbit/s, praktiski līdz 2 Mbit/s. HSDPA ir līdzīgs GPRS/EDGE risinājums 3G tīkliem. To, ka HSDPA kļūst aktuāls, norāda lielo kompāniju LG, Nokia, Ericsson, Motorola, Siemens darbs šādu telefonu izstrādē.

Nākotnē aktuāli kļūs telefoni ar televīzijas uztveršanas iespējām (Samsung, LG, Siemens, Nec un citi). Maz ticams, ka pārskatāmā nākotnē mēs varēsim iegādāties Concept jeb sirreālos nākotnes telefonus, kādus izstādē piedāvāja aplūkot Siemens, Sanyo un Pantech. Šobrīd Japānā tiek izstrādāta jauna tehnoloģija Vision Face Recognition Sensor, kuru var lietot telefonos ar kameru. Sistēma darbojas uz īpašnieka sejas skenēšanas un atpazīšanas principa. Japāņu kompānija NTT DoCoMo prezentējusi jaunu telefonu, kuram vairs nav skaļruņu, pats tālruņa ekrāns vibrējot strādā kā skaļrunis.

Samsung paziņojusi par jaunas tehnoloģijas Mobile super wide view+ (mswv+) izstrādi, ar kuras palīdzību mobilo telefonu displeja krāsas paliks spilgtas jebkurā leņķī un apgaismojumā. Šobrīd Korejas tirgum tā sākusi piedāvāt jaunu telefonu SCH-896 ar antibakteriālu pārklājumu. Izmantotā krāsa ar sudraba joniem līdz šim veiksmīgi tika lietota Samsung veļas mazgājamās mašīnās.

Nu jau droši var teikt, ka mobilais telefons tuvākajā nākotnē kļūs par cilvēkam dažādu noderīgu un vajadzīgu ierīču apvienojumu vienā korpusā.

Raimonds BEIERS

Raksts tapis sadarbībā ar LMT

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001