Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Dalītie IT infrastruktūras resursi jeb pārsēšanās no Ford Sierra uz Land Rover

   

Dalītie IT infrastruktūras resursi jeb pārsēšanās

 

IT attīstības galvenajās maģistrālēs vērojama sava veida lielummānija – milzīgi datu apjomi, datoru veiktspējas pieaugums, datu pārraides ātruma palielināšanās. Dzelžu ražotāji piedāvā iekārtas ar arvien pieaugošām iespējām un arī atbilstoši augošām cenām. Pastāv uzskats, ka mazajam vai vidējam biznesam tās nav pa kabatai. MicroLink speciālisti Harijs Čivkulis, Andrejs Guba un Jānis Reklaitis uzskata, ka IT laukā high-tech laikmetā vairs nevajag braukt pa ceļa maliņu ar fordiņu, jo ir iespējas braukt arī ar Land Rover. Vajag tikai meklēt!

 

Jaudīgs un drošs virtuālais privātais serveris

Harijs Čivkulis mudina ielūkoties IT infrastruktūras dalīto resursu piedāvājumā, kur par pieejamu cenu iespējams izmantot virtuālo privāto serveri ar visaugstākajiem kvalitātes rādītājiem. Viņš teic, ka, pārejot uz šādu serveri, lietotājam ir jāpārvar vienīgi psiholoģiskā barjera – instinktīvā neuzticība jaunām lietām. Tehniski jaunās iespējas ir ļoti drošas, serveri ir uzticami, elastīgi un dod iespēju operatīvi nodrošināt klientu pieprasījumus.

Andrejs Guba akcentē, ka virtuālo serveru pakalpojumiem izmanto ļoti spēcīgus fiziskos serverus. Šādiem serveriem ir vairāki jaudīgi procesori, vairāku gigabaitu liels operatīvās atmiņas apjoms, cietie diski, kas ir apvienoti RAID masīvos. Negadījumi, kuros tehniskas kļūmes dēļ varētu ciest klienta dati, ir samazināti līdz minimumam. Turklāt strādā arī datu arhivēšanas sistēma.

Tehniski pilnīgākie ir pasaulē pazīstamie serveri Virtuozzo (SWSoft, ASV), tāpat arī plaši izplatītie Microsoft virtuālie serveri.

Citiem vārdiem, izmantojot šīs sistēmas, iespējams runāt par stabilu un drošu virtuālu privāto serveri. Tas var kalpot par tehniski pilnvērtīgu risinājumu jebkuram uzņēmējam. Lai klienti pārliecinātos par virtuālā servera iespējām un pārvarētu psiholoģiskās barjeras, MicroLink piedāvā virtuālā servera testēšanu ar klienta aplikācijām.

 

Dalītā resursu izmantošana - ekonomiski izdevīga niša

Harijs Čivkulis teic, ka šos serverus var salīdzināt ar labiekārtotu daudzdzīvokļu namu. Ja uzņēmējs nopērk šādu serveri, nereti būs situācijas, kad tiks izmantota tikai daļa nama platības. Ja uzņēmējs nepērk visu namu, bet nomā vienu vai divas istabas tajā, viņš iegūst telpu, kāda atbilst viņa prasībām attiecīgajā brīdī. Turklāt komforta līmenis ir tikpat augsts kā tad, ja viņš būtu iegādājies visu namu.

Tāpēc dalītā resursu izmantošana neapšaubāmi ir ekonomiski izdevīga niša tieši mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Nomājot šos resursus, uzņēmējam nav arī jādomā par agregāta uzturēšanu vai atjaunināšanu – atbilstoši nomas līgumā ieslēgtajām drošuma garantijām par to rūpējas iznomātājs. Izmantojot virtuālo serveri, klientam ir nodrošināta arī regulāra operētājsistēmas[b1]  atjaunināšana.

 

Kas izdevīgāk - dalīto resursu noma vai atsevišķa servera izmantošana?

Parasti, kad uzņēmējam ir nepieciešams serveris, viņš iegādājas vai iznomā konkrētu serveri ar noteiktu procesora jaudu, atmiņas apjomu, cieto disku, tīkla pieslēgumu. Pieredze liecina, ka tikai retos gadījumos klients izmanto pilnīgi visus resursus, tomēr viņš maksā par tiem arī tad, kad serveris nav noslogots.

Dalīto resursu gadījumā nomas priekšmets ir nevis serveris, bet konkrēti resursi, par kuru apjomu vienojas abas puses: tiek garantēts, ka konkrētā brīdī klients saņems noteiktu procesora jaudu, noteiktu atmiņas apjomu, noteiktu cietā diska apjomu un garantētu pieslēguma ātrumu. Tātad klients pats var izvēlēties tādus resursus, kādi nepieciešami viņa aplikāciju darbināšanai.

 

Rīcības brīvība resursu izmantošanā

Iespēja izvēlēties resursu apjomu ir nenoliedzama priekšrocība.

Piemēram, ja uzņēmuma web lapas apjoms pārsniedz to apjomu, kuru piedāvā interneta hostinga nosacījumi, ir iespējams uzturēt lapu, atsakoties no hostinga sniedzēja pakalpojumiem. Īrētos resursus var iegūt, sākot ar pāris simtiem megabaitu līdz pat vairākiem desmitiem gigabaitu. Turklāt nebūs jāievēro arī pārējie nosacījumi, kādus web aplikācijām parasti izvirza interneta piegādātājs. Uzņēmējs pats ir nomāto resursu saimnieks.

Resursu apjomu iespējams palielināt vai samazināt pēc vajadzības: ja, piemēram, testēšanas darbiem uzņēmumam uz noteiktu laiku būs nepieciešami lielāki resursi, tos varēs operatīvi saņemt. Ideālā gadījumā (un MicroLink darbinieki cenšas, lai tādu būtu aizvien vairāk) Rīgā un lielākajās pilsētās ar attīstītu biznesa vidi resursus ir iespējams saņemt diennakts laikā. Turklāt resursu izmantošana tiks nodrošināta ne tikai uzņēmumam - MicroLink klientam, bet arī šī uzņēmuma klientiem (piemēram, pieeja web lapai).

Resursu noma ir iespēja ātri un ar mērenām izmaksām radīt savu virtuālo biroju, veidot datu bāzes, grāmatvedības, e-pasta sistēmas, kā arī iegūt resursus testēšanas vajadzībām.

Tādējādi dalīto resursu lietotājs iegūst plašas iespējas strādāt ar vismodernākajiem infrastruktūras līdzekļiem, ievērojami ekonomējot izdevumus. Tas ļauj domāt, ka mazo un vidējo uzņēmumu vidē resursu noma varētu kļūt populārāka par serveru nomu.

 

E-pasts bez e-pasta servera

Interesants mazo un vidējo uzņēmumu vadītājiem varētu būt arī tāds dalīto resursu pakalpojums kā Exchange 2003 servera izmantošana. Jānis Reklaitis stāsta, ka tādējādi kļūst pieejamas Exchange iespējas grupu darba nodrošināšanai tiešsaistē un e-pasta pakalpojumi. Ja klients izmanto šī servera nomas iespējas, viņa biroja darba stacijās būs pieejami visi lietojumi, kādi ir šajā programmā (mapju sistēma, ieskaitot publiskās mapes, pieejas atļauju sistēma, e-pasta drošības sistēma).

Lai uzņēmums noslēgtu nomas līgumu, ir nepieciešams reģistrēts firmas domēns. Līgumā ar MicroLink tiek paredzēts vajadzīgais pastkastīšu skaits. Nomas maksa ir noteikta par katru pastkastīti un ir atkarīga no tās lietošanas laika. Jo vairāk pastkastīšu, jo zemāka cena par katru no tām.

Uzņēmuma darbinieki, kas kļūst par e-pasta kastīšu lietotājiem, iegūst tiesības izmantot Outlook Express programmu. Uzņēmuma vadītājiem nav jārūpējas nedz par licenču, nedz par servera iegādi, atkrīt rūpes par administrēšanu, mēstuļu filtrēšanu, vīrusu aizsardzību, back up nodrošināšanu un pārējām problēmām, kas jārisina tiem, kas izmanto paši savus pasta serverus. Katra lietotāja pastkastītē tiek nodrošināti 200 megabaiti glabāšanas apjoma plus vēl 50 megabaiti, kas pienākas publiskās mapes izmantošanai. Vajadzības gadījumā par nelielu summu ir iespējams izmantojamo glabāšanas apjomu palielināt.

Šis piedāvājums uzskatāms par īpaši vērtīgu, jo kopā ar e-pasta sistēmu uzņēmums iegūst Exchange 2003 lietošanas iespējas, kas palīdzēs uzņēmumā modernizēt vadības procesus. Exchange 2003 nodrošina iespēju darbiniekiem strādāt grupā tiešsaistes režīmā.

Exchange 2003 pamatā ir vienota e-dokumentu glabāšanas sistēma, kuru katrs uzņēmums veido pēc saviem ieskatiem, izveidojot e-dokumentu mapes ar dažāda līmeņa piekļuves tiesībām. Atbilstoši vajadzībām var radīt arī publiskās mapes, kuru saturs pieejams visiem sistēmas lietotājiem. Tādējādi uzņēmums visai vienkāršā veidā var iegūt miniatūru, bet labi strādājošu dokumentu vadības sistēmu.

Exchange 2003 servera resursu izmantošanas idejas un pakalpojuma izveidošanas autori ir MicroLink speciālisti, kas strādā Igaunijā, kur šāda dalīto resursu izmantošana jau ir kļuvusi populāra. J.Reklaitis ir pārliecināts, ka arī Latvijā šis pakalpojums tiks labi novērtēts. Viņaprāt, svarīgi arī tas, ka kopā ar minētajiem ieguvumiem nāk iespēja nesāpīgi pārvarēt MS Exchange 2003 Server un MS Outlook 2003 licenču ieguvi.

Arī pārējie nosacījumi ir klientiem izdevīgi, jo visu resursu izmantošanu nodrošina MicroLink klientu atbalsta dienesti. Jebkuras problēmas novēršanai strādā MicroLink palīdzības dienests, kas atbild pa tālruni7777777 augu diennakti. Glabājamā apjoma paplašināšana un visas citas klienta vēlmes tiek risinātas iespējami operatīvi – tā tradicionāli pieņemts visos ar internetu saistītos pakalpojumos.

Laura KALINKA

 

SIA MicroLink Latvia

Skanstes ielā 13

Rīgā, LV-1013

Tālr. 7777777

info@microlink.lv

www.microlink.lv

 

 


 [b1]operētājsistēmas

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001