Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Optiskā šķiedra līdz pašām namdurvīm

   

Sapa

 

Viena no jauno laiku iezīmēm ir strauji augošie privātmāju un to ciematu celtniecības apjomi. Nekustamo īpašumu projektu izstrādātājiem vajadzētu paredzēt, kā viņu piedāvājums atšķirsies no konkurējošā. Māja ar platjoslas telekomunikāciju pieslēgumu, izmantojot jaunās paaudzes tehnoloģijas, var būt ļoti atraktīva un izdevīgi atšķirties no citām nekustamo īpašumu tirgū.

 

Vadošā tendence telekomunikāciju pakalpojumos ir pieprasījums pēc aizvien lielākiem datu pārraides ātrumiem, kas savukārt ir viens no priekšnoteikumiem dažādu (balss telefonija, platjoslas interneta piekļuve, TV un video) pakalpojumu pakešu izveidei. Tomēr palielināt tādu pašreizējo piekļuves tehnoloģiju kā DSL, koaksiālo kabeļu vai bezvadu pieslēgumu kapacitāti kļūst aizvien grūtāk, jo to izmantošana jau tuvojas praktiskajai datu pārraides ātruma robežai.

Vairāki faktori noteic, ka jaunu platjoslas piekļuves tīklu izvēršanai lielas priekšrocības ir modernajām, uz optisko signālu pārraidi bāzētām tehnoloģijām.

Pieaugošajā konkurencē strauji augošais pieprasījums pēc datu pārraides kapacitātes liek pakalpojumu sniedzējiem meklēt jaunas metodes, kā arī nodrošināt klientiem pieprasītos pakalpojumus. Tāpēc jo īpaši svarīgi ir spēt piegādāt tirgū pakalpojumu trīs vienā (balss, platjoslas internets un TV/video) par konkurētspējīgām cenām.

Liela nozīme jauno tehnoloģiju ieviešanā ir mārketingam, jo jauno komunikācijas tehnoloģiju plaša izmantošana tiek uzskatīta par lielisku līdzekli, lai paaugstinātu uzņēmuma pievilcību gan klientu, gan konkurentu acīs un veicinātu ekonomisko izaugsmi pašvaldību, reģionu vai pat valstu līmenī.

Nozīmīga loma ir sabiedrisko pakalpojumu regulatoram un likuma normām. Šobrīd operatoram ar būtisku ietekmi tirgū netiek pieprasīta optiskās šķiedras atsaiste piekļuves tīklā.

Nepieciešamība palielināt piekļuves tīkla kapacitāti nozīmē, ka optiskā šķiedra piekļuvē ir tuvāk abonentam. Papildus ideālam mērķim - optiskajai šķiedrai piekļuvē līdz sakaru pakalpojumu abonentam (FTTU – Fiber to the User) - būtisks potenciāls ir arī hibrīdiem risinājumiem platjoslas piekļuves tīklos, kombinējot optiskās piekļuves tīklu līdz aktīvajam mezglam (fiber to the node) ar vara vadiem pēdējos desmitus vai simtus metru līdz abonentam, izmantojot jaunās paaudzes xDSL (ADSL 2+, VDSL2) tehnoloģijas.

Lai optimizētu optisko šķiedru izlietojumu, visieteicamākā ir tīkla arhitektūra punkts – daudzpunkti, kurā izmanto tikai dažas optiskās šķiedras no centrālā mezgla līdz pēdējam piekļuves mezglam. No tā savukārt tiek izmantota viena optiskā šķiedra vai, lietojot VDSL tehnoloģiju, - vara vadu pāris katra abonenta pieslēgumam. Pasīvo optisko tīklu gadījumā, izmantojot vienu optisko šķiedru no centrālā mezgla, atkarībā no tehnoloģijas var pieslēgt līdz 32 vai 64 lietotājiem. Alternatīvi iespējams izmantot aktīvus Ethernet komutatorus, kur abonenti tiek pievienoti attālinātam komutatoram, un turpmāk jau apkopota (aggregate) plūsma savieno attālināto komutatoru ar centrālo mezglu. Šeit kā otrā līmeņa protokols visā piekļuves tīklā tiek izmantots Ethernet. Var, protams, katram abonentam izveidot arī optisko pieslēgumu no centrālā mezgla. 

Pasīvo optisko tīklu (PON) risinājumu pievilcība slēpjas apstāklī, ka piekļuves tīklā no centrālā mezgla līdz abonentam nav aktīvo komponentu (DSLAM iznesumi, pastiprinātāji utt.), bet tikai pasīvie optiskās šķiedras sadalītāji (splitters). Līdz ar to nav jānodrošina telpas vai āra skapji ar atbilstošajām klimatiskajām prasībām, elektrobarošanu, apsardzi utt., tādējādi būtiski samazinot ekspluatācijas izdevumus.

Tipiski pārraides attālumi PON sistēmās ir līdz 20 km no centrālā mezgla līdz pēdējam abonenta ONT - optiskā tīkla terminālim.

 

Jaunās paaudzes FTTx risinājumi

Videopārklājums vai videodatu plūsma

Galvenā priekšrocība, izmantojot videopārklājuma risinājumu, ir tā, ka pakalpojuma abonents var izmantot esošās iekārtas (televizoru), lai varētu skatīties vismaz tās TV programmas, kuras tiek pārraidītas analogajā formātā. Ciparu kanāli un IP televīzija pieprasa tādas papildu iekārtas kā dekoderus vai jaunās paaudzes televizorus ar iebūvētiem ciparu vai IP televīzijas dekoderiem. Neapšaubāmi, IP televīzija rada pavisam jaunas iespējas nodrošināt pakalpojumu, kas orientēts uz klienta vēlmēm, iekļaujot interaktivitāti starp satura piegādātāju un lietotāju.

Alcatel FTTU risinājumi ir atvērti jebkuram no šiem risinājumiem, ļaujot operatoram realizēt pakalpojumu mārketinga politiku atkarībā no klientu pieprasījuma pēc satura un interaktivitātes.

 

Optisko piekļuves tīklu risinājumi

Plašu izplatību ieguvis BPON (platjoslas pasīvie optiskie tīkli), kurš bāzēts uz ATM tehnoloģiju, kas papildināta ar optisko pārklājumu (overlay) TV/video pakalpojumiem. BPON risinājumus atbalsta Alcatel 7340 FTTU produktu līnija. BPON parasti nodrošina līdz 32 abonentu pievienošanu, izmantojot vienu optisko šķiedru. Ar šī risinājuma palīdzību iespējams piegādāt analogās un ineraktīvas digitālās televīzijas pakalpojumus kopā ar balss un datu pakalpojumiem. Šobrīd BPON pārsvarā piedāvā datu pārraides kapacitāti līdz 622 Mbit/s lejupvirzienā un 155 Mbit/s augšupvirzienā. Katram lietotājam platjoslas interneta pakalpojumiem iespējams piegādāt aptuveni 20–30 Mbit/s datu pārraides kapacitāti lejupvirzienā. Balss pakalpojumu piegādei var izmanotot tradicionālo telefonijas risinājumu vai arī VoIP.

Pateicoties ITU-T G.983 standartizācijas darbam, BPON risinājumi ar augstāko līmeņu funkcionalitāti, ietverot standartizētu drošības vadību, plašas konfigurācijas iespējās un pakalpojumu kvalitātes (QoS) nodrošināšanu, ir savietojami ar pašreizējiem telekomunikāciju pakalpojumiem.

 

Jaunās paaudzes FTTx risinājumi

Ethernet PON (EPON), kura standarts tika apstiprināts kā IEEE 802.3ah daļa 2004. gada septembrī, atbalsta simetrisku Gigabit Ethernet. Viens no galvenajiem apsvērumiem ir tas, ka standarts nedefinē vairākas īpašības, kuras nepieciešamas, lai nodrošinātu operatoru klases pakalpojumus, tādējādi vajadzīgi īpaši pielāgoti (appropriatory) risinājumi pakalpojumu savietojamības nodrošināšanai. 

Gigabit PON (GPON) ir ITU-T G.984 2004. gada jūnijā standartizēts risinājums. GPON standarts pieļauj pārraides ātrumus līdz 2,488 Gbit/s, gan simetriski, gan asimetriski. Arī pateicoties efektīvākam līnijas kodam, datu pārraides ātrums ir daudz lielāks nekā EPON. GPON papildus Ethernet nodrošina efektīvu ATM un TDM pārraidi, ir pilnībā savietojams ar pašreizējiem operatoru piedāvātajiem pakalpojumiem.

Alcatel atbalsta GPON standartu produktu līnija Alcatel 7342 FTTU.

 

Video pakalpojumi FTTU

Pakalpojumu koncepcija trīs vienā kļūst nepieciešama arī tradicionālajiem operatoriem. Video un televīzijas pakalpojumi kļūst par svarīgu komponentu operatora veiksmīgai darbībai tirgū neatkarīgi no tīklā izmantotajām platjoslas tehnoloģijām. Gandrīz neierobežotās optisko šķiedru platjoslas iespējas rada lieliskus priekšnoteikumus plašai FTTU tehnoloģiju izmantošanai piekļuves tīklos, lai piegādātu abonentiem pakalpojumu paketes trīs vienā, jo īpaši akcentējot TV/video pakalpojumus.

Fiziskā līmenī PON sistēmās izmanto vairākus optisko viļņu garumus, lai atdalītu pārraidi augšupvirzienā (1310 nm) un pārraidi lejupvirzienā (1490 nm).

TV/video pakalpojumi tiek pārraidīti, izmantojot trešo optisko vilni, kuru izmanto PON, ar garumu aptuveni 1550 nm. Šādi iespējams vienlaikus pārraidīt 80 analogos TV kanālus, 200 ciparu kanālus ar MPEG2 kodējumu, un tie ir pieejami katram šim piekļuves tīklam pieslēgtam abonentam. Alcatel FTTU atbalsta jebkurus analogās vai ciparu televīzijas standartus. Šī video pārklājuma ekvivalentā kapacitāte atbilst 5 Gbit/s, ja video tiek pārraidīts platjoslas datu  plūsmā.

 

Secinājumi

Sīvāka konkurence, pieaugošās prasības pēc lielākiem pārraides ātrumiem piekļuvē ir galvenie faktori, kādēļ operatori pievērš aizvien vairāk uzmanības un investē optiskajos piekļuves tīklos. Arī nekustamo īpašumu attīstītāji pamazām pievērš uzmanību tam, kas īsti būs atšķirīgs viņu piedāvājumā. Viens no šādiem faktoriem neapšaubāmi ir mūsdienīgu platjoslas telekomunikāciju pakalpojumu pieejamība modernā ciematā vai pašvaldībā. Teritorijās ar jauno apbūvi optiskās piekļuves tehnoloģijas ir jo īpaši pievilcīgas gan no pakalpojumu piegādes iespēju, gan arī no izmaksu viedokļa.

Baltijas valstīs Alcatel jau piegādajis 7340 FTTU risinājumus Igaunijas elektronisko komunikāciju pakalpojumu operatoram Elion.

Armands DĪRIŅŠ

 

 

Alcatel SIA

Alojas ielā 6

Rīgā, LV-1013

Tālr. 7085211

Fakss 7085205

info@alcatel.lv

 www.alcatel.com

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001