Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

LMT klienti pirmie Latvijā bauda mobilo televīziju

   

Mobilā TV – televīzija mobilajā tālrunī

 

Mobilā datu pārraides tehnoloģija EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution) nozares entuziastiem teorētiski pazīstama jau pasen, bet kopš vasaras tās augļus gluži reāli iespējams baudīt Latvijas Mobilā Telefona tīklā. EDGE reāli pieejams ar datu pārraides ātrumu līdz 236 kbit/s, lai gan teorētiski iespējams sasniegt pat 384 kbit/s. Ar EDGE palīdzību var panākt trīskārt ātrāku datu pārraidi nekā ar GPRS, to iespējams izmantot arī videostraumēšanai.

 

Kur un kā?

EDGE ir pieejams visiem LMT klientiem, kuri lieto GPRS datu pārraidi, neatkarīgi no pakalpojuma pieslēguma veida. EDGE ir GSM radiopārraides augstāka pakāpe, un LMT klientiem, kuri līdz šim izmantojuši GPRS iespējas, nepieciešams tikai tālrunis ar jaunās tehnoloģijas atbalstu, jo EDGE pārklājuma zonā datu pārraides ātrums palielinās automātiski. Šobrīd EDGE datu pārraidi nodrošina bāzes stacijas gandrīz visā Rīgā un Rīgas rajonā, kā arī Jūrmalā. Līdz gada beigām EDGE pārklājums tiks paplašināts arī citur Latvijā. Lietojot EDGE, ir spēkā pašreizējie GPRS datu pārraides tarifi.

Ar EDGE tehnoloģijas palīdzību iespējams nodrošināt datu un attēlu pārraides pakalpojumus, kuru kvalitāte tuvojas trešās paaudzes pakalpojumu līmenim. EDGE nodrošina ātru piekļuvi WAP un interneta lapām, e‑pastam, kā arī izklaides un informatīviem pakalpojumiem, piemēram, mobilajai televīzijai.

 

Ja izvēlies mobilo televīziju

Mobilā TV ir pieejama visiem LMT abonentiem, kuri lieto GPRS datu pārraidi. LMT pakalpojums Mobilā TV ļauj skatīties gan televīzijas pārraides tiešraidi, gan iepriekš sagatavotus sižetus mobilajā tālrunī. Šobrīd var vērot LNT un TV5 piedāvātās televīzijas pārraides. Pakalpojumu Mobilā TV var skatīties ar tālruni, kas atbalsta multivides straumēšanu. Tās principi te pielāgoti darbībai GSM/UMTS sakaru tīklā. Galvenā atšķirība no multivides lejupielādes ir tā, ka, straumējot saturu, tas netiek saglabāts, bet uzreiz tiek atskaņots mobilajā tālrunī.

Straumētais saturs tiek piedāvāts četrās dažādās plūsmās, kas atšķiras ar attēla un skaņas kvalitāti. Lietotājiem, kuru mobilie tālruņi neatbalsta EDGE vai kuri izmanto pakalpojumu ārpus EDGE pārklājuma zonas, tiek piedāvātas divas datu plūsmas ar ātrumu 30 kbit/s un izšķirtspēju 128 x9 6 (Sub QCIF, piemērota tālruņiem ar nelielu ekrānu, piemēram, Nokia 6230) un 176 x 144 (QCIF, piemērota tālruņiem ar lielu ekrānu, piemēram, Nokia 3230). Lietotājiem, kuru mobilie tālruņi atbalsta EDGE vai UMTS un kuri atrodas EDGE vai UMTS pārklājuma zonā, tiek piedāvātas divas datu plūsmas ar ātrumu 65 kbit/s un izšķirtspēju 128 x 96 un 176 x 144. Jo lielāka datu plūsma, jo kvalitatīvāks ir saņemtais attēls un skaņa, tomēr, izvēloties nepiemērotu ātrumu vai izšķirtspēju, pakalpojuma darbība var tikt traucēta.

Pakalpojuma Mobilā TV tarifikācija būtiski atšķiras no GPRS tarifiem, jo maksa tiek aprēķināta par laiku neatkarīgi no patērētā datu apjoma – Ls 0.0496 par minūti. Tarifikācija tiek uzsākta brīdī, kad tālrunis sāk atskaņot straumēto saturu.

Mobilā TV ir pieejama šādu tālruņu modeļu lietotājiem: Nokia 3230, 6230, 6230i, 6260, 6630, 6670, 6680, 6681, 7610, 8800, 9300, 9500, SonyEricsson J300i, K300i, K500i, K700i, K750i, P900, P910i un Samsung SGH-D730.

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001