Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Latvijas Pasta jaunie tarifi apstiprināti bez protestiem

   

Par valsts akciju sabiedrības „Latvijas Pasts” tarifiem

 

Pēc rūpīgas Latvijas Pasta sniegtās informācijas pārbaudes un atbildīgo institūciju piekrišanas Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) 2. novembrī apstiprināja Latvijas Pasta jaunos tarifus, kas stāsies spēkā no 2006. gada 1. janvāra.

Laiks nobriedis

Latvijas Pasta pakalpojumu tarifi iepriekšējo reizi paaugstināti tikai 1999. gada 1. janvārī (apstiprināti 1998. gada 31. oktobrī). Kopš tā laika inflācija ir pieaugusi par 25 procentiem, strādājošā vidējā bruto darba samaksa mēnesī – par 76 procentiem, bet pasta pakalpojumu cenas - nemaz. Protams, pasta pakalpojumu izmaksas ļoti ietekmējušas degvielas cenas un tās kopš 1999. gada pieaugušas vismaz divkārt (no aptuveni 0,27 līdz 0,60 latiem).

Kad runājam par sabiedrisko pakalpojumu tarifu palielināšanu, parasti izpētām, kā tie ietekmēs sabiedrības labklājību un tautsaimniecību, bet šoreiz situācija šķiet visai pārsteidzoša.

- Pieņemot šo lēmumu, konsultējāmies gan ar atbildīgajām institūcijām, gan ar potenciālajiem pasta pakalpojumu lietotājiem, - skaidro SPRK Elektronisko sakaru un pasta departamenta Tarifu nodaļas vadītāja Jana Lūsvere. –Atbilstoši Latvijas Bankas, Finanšu ministrijas un Ekonomikas ministrijas novērtējumam, pasta pakalpojumu tarifu izmaiņu ietekme uz tautsaimniecību ir salīdzinoši nenozīmīga, savukārt  Satiksmes ministrija pauda atbalstu jaunajiem Latvijas Pasta tarifiem. No pasta pakalpojumu lietotājiem nav saņemtas nekādas iebildes vai pretenzijas. Uz SPRK rīkoto uzklausīšanas sanāksmi uzaicinājām sabiedrības un dažādu organizāciju pārstāvjus. Atsaucība bija neliela, viedokli izteica tikai Latvijas Pasts.

Latvijas Pasta vadība norādīja, cik būtiski paaugstināt pakalpojumu tarifus tieši tagad, jo uzņēmums sācis vairākus vērienīgus modernizācijas projektus: atvērts jaunais šķirošanas centrs, sākts pasta nodaļu modernizācijas un pārstrukturizācijas projekts, klientiem tiek piedāvāti jauni, mūsdienīgi pakalpojumi..

 

Jauna kārtība, jauni tarifi

J. Lūsvere: - Saskaņā ar MK noteikumiem visi pasta sūtījumi jāiedala A un B klasē. Iepriekš tas attiecās tikai uz starptautiskajiem, bet tagad – arī uz iekšzemes sūtījumiem.  Lēmumu  par atsevišķiem tarifiem A un B klases iekšzemes sūtījumiem SPRK pieņem  pirmo reizi.  Šāds iedalījums klasēs attiecas ne tikai uz bandrolēm, sīkpakām un pakām, bet arī uz vēstulēm un pastkartēm. A klases sūtījumiem noteiktas augstākas kvalitātes prasības, īsāks piegādes laiks, un līdz ar to - arī augstāki tarifi. Jāņem vērā, ka vēstules, kas tiek sūtītas šobrīd, drīzāk varētu pielīdzināt B klasei.   Tā kā tiek  paaugstināti arī B klases tarifi , regulators īpaši pārliecinājās, ka šajā gadījumā necietīs lietotāji un Latvijas Pasts turpinās nodrošināt kvalitatīvus pakalpojumus visā Latvijas teritorijā. No nākamā gada 1. janvāra parastā (vislētākā) B klases iekšzemes vēstule maksās Ls 0,22, vienkārša A klases vēstule (līdz 20 g) maksās Ls 0,31.  

Kā skaidro SPRK Elektronisko sakaru un pasta departamenta Pasta nodaļas vadītājs Bruno Frīdenbergs-Ansbergs, mainījusies arī pasta sūtījumu apmaksas kārtība. Sakarā ar to, ka no 1. janvāra Latvijas Pastam monopols  saglabājas tikai uz pasta sūtījumiem līdz 50 gramiem, sūtījumi virs 50 gramiem  tiks aplikti ar PVN. 2009. gada 1. janvārī Latvijā sāksies pilna pasta pakalpojumu liberalizācija, un viss pasta pakalpojumu tirgus būs atvērts konkurencei.

 

A un B klase – kuru izvēlēties?

Tagad sūtījumu piegādes termiņš Latvijas teritorijā ir ne ilgāks par trim diennaktīm (97 % sūtījumu). Tas turpmāk atbildīs B klasei. A klases jeb prioritāros sūtījumus Latvijas teritorijā jāpiegādā diennakts laikā - par paaugstinātiem tarifiem. tieši precīzs piegādes laiks tiek uzskatīts par galveno kvalitātes rādītāju pasta sūtījumiem.

Skaidrs, ka A un B klases pasta sūtījumi atšķiras pēc piegādes laika, bet darba kvalitātes ziņā nekādu atšķirību nav. Tāpēc jau pastnieki vēstules nesaburzīs un pakas nesamērcēs, ka B klasei zemāki tarifi! B klases sūtījumi nozīmē vien to, ka tos nosūta tad, kad ir iespējams vai kad noteiktā maršrutā to sakrājies pietiekami daudz.

Tomēr, kā sūtītājs varēs pārliecināties, vai viņa vēstule tiek sūtīta A klasē? Vai uz to norādīs tikai pastmarkas vērtība vai papildus būs jāuzlīmē kāda zīme (kā iepriekš - Par Avion uzlīmītes). Lai gan dīvaini būtu gaidīt, ka iekšzemes sūtījumus Latvijas teritorijā kāds piegādās ar lidmašīnu.

Droši vien Latvijas Pasts tam īpaši gatavojas un, protams, informēs arī sabiedrību. Varbūt būs speciālas uzlīmes prioritārajam pastam, lai šķirojot atpazītu, kuras ir prioritāras vēstules, bet kuras – parastas ar lielāku svaru, jo to tarifi ir līdzīgi– skaidro B. Frīdenbergs-Ansbergs. - Acīmredzot sūtītāji turpinās izmantot  arī tās pastmarkas, kas nodrukātas iepriekš.

A klases iekšzemes sūtījumi piegādes laika ziņā varētu būt krietni tuvāki kurjerpastam. Atšķirība vien tāda, ka tie netiks nodoti  adresātam rokās. Tad nu beidzot sūtītājam ir pietiekami plaša izvēles iespēja: sūtīt steidzamu vēstuli ātrāk, bet dārgāk vai arī izsūtīt to laikus un maksāt lētāk.

Svarīgi, ka paralēli ikdienas darbiem pakāpeniski tiks sakārtota arī pasta likumdošana. Satiksmes ministrija jau šogad plāno iesniegt Valsts kancelejā Pasta likuma grozījumus, jo beidzot vajag definēt universālo pakalpojumu un tā saistības. Likumā jāparādās arī konkrētiem sūtījumu veidiem, kuri šobrīd eksistē, bet nav definēti likumdošanā (tiešais pasts). Pasta pakalpojumu tirgus sakārtošana veicinās konkurences un pakalpojumu sniedzēju attīstību.

 

 Gunta KĻAVIŅA

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001