Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Laboratorijas uz riteņiem

   

Pērn SP jau informēja par pirmo moderni aprīkoto mobilo analogo signālu radiomonitoringa staciju Latvijā, ar kuru ikdienā strādā Latvijas Valsts elektrosakaru inspekcijas ļaudis. Jūnija vidū LVEI klienti un sadarbības partneri varēja aplūkot veselas trīs mobilās laboratorijas, kuras tika demonstrētas inspekcijas Kauguru radiopoligonā. Tuvāk par tām stāsta LVEI direktora vietnieks tehniskajos jautājumos Guntars ROZENTĀLS.
   

Nu jau otro gadu ne vien uz Rīgas, bet arī uz lauku ceļiem redzami divi moderni aprīkoti LVEI Mercedes Benz busiņi, šogad tiem piepulcējusies arī Toyota Land Cruiser. Tās ir mobilās radiomonitoringa laboratorijas analogo, ciparsignālu un kabeļtelevīzijas signālu kontrolei un peilēšanai. Aprīkojuma aparatūra un projekts tapis vācu firmā Rohde & Schwarz. LVEI speciālisti piedalījās gan projekta izstrādē, gan aparatūras uzstādīšanā un optimālākā izvietojumā, jo bija vēlme paplašināt standartprojekta iespējas.

Analogo signālu monitorings un peilēšana

Vēl pirms pāris gadiem, kad nebija mobilās laboratorijas, LVEI lietoja novecojušu aparatūru, kura bija uz kamiešiem jānes klienta telpās, bet mastu vajadzēja pacelt ar trosēm. Modernā Rohde & Schwarz aparatūra ļauj ērti strādāt visā diapazonā, uz mašīnas jumta ir peilētājs DDF190, kas darbojas ar precizitāti līdz 1-2 grādiem. Var peilēt arī braucot, nav jāapstājas, lai uzstādītu aparatūru un antenu. Šī sistēma ļauj efektīvi sameklēt jebkura signāla (arī mobilo telefonu) traucējumu avotu, jo mobilā laboratorija aprīkota ar mastu, kas vadāms ar īpašu programmatūru: tas pats atrod, no kuras puses signāls ir spēcīgāks.
   

Daudzi joprojām uzskata, ka viens no peilēšanas mērķiem ir meklēt nelegālos raidītājus, bet to, par laimi, šobrīd nav daudz un tie neizplatās kā epidēmija. Peilētājus daudz vairāk lieto traucējumu avota uztveršanai, kas nereti ir sabojājies aparāts vai raidītājs, kurš nestrādā savā frekvencē (pat saimnieks to reizēm nezina!). Peilētājs noder arī tad, kad jārisina elektromagnētiskās saderības jautājumi.

Ciparsignālu radiomonitorings

Mobilās ciparsignālu laboratorijas pamatmērķis ir mērīt GSM 900 un GSM 1800 signālus. Šobrīd ciparsignālu laboratorija tiek aktīvi izmantota arī ekspertīžu mērījumiem visā Latvijā. Piemēram, kāds klients grib darboties noteiktā frekvencē Daugavpilī, bet jau iepriekš vajag pārbaudīt, vai izvēlētajā frekvencē nav traucējumu, vai var droši darboties. Aparatūra ir modificēta tā, lai nākotnē, kad arī Latvijā ieviesīs ciparu radio vai TV, varētu mērīt to signālu kvalitāti. Pirmo reizi Rohde & Schwarz sadarbībā ar LVEI paplašinātas ciparsignālu mobilās laboratorijas tehniskās iespējas: automašīnā instalēts 10 metru augsts teleskopiskais masts, uzstādītas papildu antenas. Tas ļāva instalēt sistēmas datorā arī programmatūru ARGUS, kas ievērojami paplašina laboratorijas iespējas, jo tā izmantojama arī analogo signālu monitoringam.

Kabeļu TV mērlaboratorija

Šī ir pati jaunākā māsa: mašīna nopirkta pērn, šopavasar tā aprīkota un sākusi darboties. Tā paredzēta kabeļu TV tīkla kontrolei, bet šobrīd plānots to pilnveidot, uzstādīt mēruztvērēju un mastu, lai varētu mērīt arī radio un TV raidītāju signālus. Mašīna aprīkota ar spektra analizatoru Tektronix, signāla ģeneratoru (Rohde & Schwarz). Laboratorijas smadzenes ir dators. Tūdaļ pēc kabeļtelevīzijas pārbaudes tiek izdrukāts protokols. Vismaz reizi gadā pārbauda katra tīkla atbilstību tehniskajiem noteikumiem. Mērījumi, protams, notiek vakaros, kad kabeļu televīzija strādā. Šādas pārbaudes ir nepieciešamas arī pirms jauna tīkla izveides: jāpārbauda vecie tīkli, jāveic ekspertīze galvas stacijas uzstādīšanas vietā. Bez šiem mērījumiem nevar sākt oficiālu darbību. LVEI speciālisti novērtē, vai var dot tos kanālus, ko klients pieprasa, jo jāpārbauda, kas ir ēterā. Ir kanāli, kurus var lietot, bet ne visur. Piemēram, reiz kāda kabeļu TV patvaļīgi pieslēdza LVEI nepieteiktu un neizmērītu kanālu, tādējādi traucējot tuvējās apsardzes firmas darbu.
   

Ja vēlaties strādāt korekti, kvalitatīvi un droši, izmantojiet Latvijas Valsts elektrosakaru inspekcijas speciālistu un augstvērtīgu radiomonitoringa iekārtu pakalpojumus! Zvaniet pa telefonu 7333034 vai nāciet uz Elizabetes ielu 41/43.
   

Anita KĻAVA
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001