Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Latvenergo trīskāršā spēle jaunajos mājokļos

   

Latvenergo „trīskāršā spēle” jaunajos mājokļos

 

Optika līdz durvīm

Trīs vienā, Viss iekļauts, Viens rēķins visiem pakalpojumiem – tās ir jaunākās tendences, kuras visā pasaulē tiek izmantotas, lai apmierinātu klientu vēlmes. Enerģētikas kompānijas Latvenergo telekomunikāciju uzņēmums Latvenergo telekomunikācijas nav izņēmums. Attīstot telekomunikāciju pakalpojumus, kompānija domā par tā dēvēto Triple play jeb tulkojumā trīskāršo spēli pakalpojumu ieviešanu, kad ar viena operatora pieslēgumu klientam iespējams iegūt trīs pakalpojumus – balss telefoniju (telefona sakarus), internetu un televīziju. Ar to Latvenergo gatavo vilinošu piedāvājumu visiem topošo privātmāju ciematu un daudzdzīvokļu namu attīstītājiem. Šajās jaunceltnēs projekta īstenotāji klientiem varēs piedāvāt ne tikai dzīvojamās platības, bet arī īpaši kvalitatīvus un Latvijā līdz šim nebijušus sakaru pakalpojumus.

 

Viena infrastruktūra elektrībai un telekomunikācijām

Tā kā jebkurai jaunbūvei nepieciešams elektrības pieslēgums, Latvenergo elektrolīnijas tiek būvētas uz ikvienu objektu. Kā skaidro Latvenergo telekomunikācijas direktors Voldemārs Plavoks, vienlaikus ar elektrības kabeļu ielikšanu uzņēmums iegulda arī optiskās šķiedras kabeli, pa kuru iespējams pārraidīt neierobežotu daudzumu informācijas – kā telefonijas, tā datu pārraides, interneta un televīzijas.

Šāda kopdarbība ir izdevīga ne tikai jauno mājokļu īpašniekiem, bet jebkuram Latvenergo pakalpojumu lietotājam, jo, kā uzsver uzņēmuma direktors, izmaksas par pieslēguma veidošanu un kabeļu pievienošanu tiek dalītas uz pusēm.

Šajos piedāvājumos citiem interneta piegādātājiem grūti konkurēt ar energokompāniju, jo savas infrastruktūras izbūve izmaksā dārgāk nekā visu kabeļu vienlaicīga ieguldīšana. Turklāt tas ļauj Latvenergo telekomunikācijām investēt lielākus līdzekļus jaunāko tehnoloģiju ieviešanā, tādējādi apsteidzot konkurentus ar jaunākās paaudzes piedāvājumiem.

 

IP televīzija

-Mūsu konkurenti piedāvā ciparu televīziju, bet mēs ejam soli tālāk un piedāvājam IP televīziju, kurā atšķirībā no tradicionālās televīzijas signāls tiek pārraidīts ar IP līdzekļiem, - norāda V. Plavoks.

Sākotnēji tiek attīstīti divi pilotprojekti – privātmāju ciematā Juglasciems un daudzdzīvokļu namā Anniņmuižas ielā Imantā. Kā skaidro uzņēmuma vadītājs, IPTV (IP protokola televīzija) pakalpojumi nodrošina iespēju pārraidīt videosignālus vienotajā platjoslas IP protokola tīklā līdz visām klienta iekārtām, kas savietojamas ar šo populāro datu pārraides protokolu. Dažiem ražotājiem ir televizoru modeļi ar ciparu pieslēgumu, tomēr pašlaik veikalos nopirktajiem būs jāpievieno ārējs bloks, kas ļaus ne tikai skatīties televīziju bet arī sērfot internetā. Televizoram pievienos datora klaviatūru un peli, ar kuru palīdzību var darboties internetā. Iespējama arī televīzijas signāla pārraidīšana datorā.

Optiskās šķiedras kabelis atļaus piedāvāt neierobežotu skaitu televīzijas programmu, tādēļ Latvenergo telekomunikācijas plāno slēgt līgumus ar vairākiem kabeļtelevīziju operatoriem kā Latvijā, tā arī kaimiņvalstīs, lai klientiem varētu piedāvāt visplašāko izvēli. - Nākotnē varēs nomāt filmas, neizejot no mājas, vienkārši tās pasūtot no sava mājas televizora, - IP televīzijas priekšrocības skaidro V. Plavoks.

 

IP telefons – jebkurā vietā

Būtisks piedāvājums Triple Play lietotājiem ir IP telefonija. Tā daudzkārt pārsniedz līdz šim ierastās un Lattelekom piedāvātās fiksētās sakaru līnijas iespējas. Pirmkārt, tas paredz, ka ar savu telefona aparātu var pieslēgties jebkurā vietā, kur vien pieejams Latvenergo telekomunikāciju tīkls. - Jūs varat paņemt savu telefonu un aizbraukt no Rīgas un Daugavpili un tur pieslēgt pie mūsu tīkla – darbosies tas pats telefona numurs un visi zvani pienāks tur, - skaidro V. Plavoks.

Iespējas pieslēgties Latvenergo tīklam ir visā Latvijā, jo ikvienā elektrības apakšstacijā pienāk optiskās šķiedras kabelis telekomunikāciju pakalpojumu sniegšanai. Tiesa, 1860 kilometru lielā Latvenergo tīklā noteikts apgrūtinājums un liegums sniegt balss telefonijas pakalpojumus, jo tīkls tiek lietots kopīgi ar Lattelekom, ar kuru noslēgtais līgums paredz minētos ierobežojumus. Savukārt 1020 kilometru liels tīkls ir bez jebkāda apgrūtinājuma un ļauj ikvienam klientam izvēlēties balss telefonijas pakalpojumus. - Līdz šim darbojāmies pārsvarā ar korporatīviem klientiem, tagad līdz ar ieiešanu mājokļu tirgū būs piedāvājumi arī privātpersonām, - norāda uzņēmuma pārstāvis.

 

Atvērtais tīkls

Kamēr Lattelekom iespējas ierobežotas ar DSL tehnoloģiju, kas spēj klientam piedāvāt datu pārraidi ar ātrumu 2-8 megabiti sekundē, citu operatoru iespējas ir ierobežotas ar koaksiālo kabeļu tehniskajām iespējām, kurā datu pārraides jaudas ir lielākas nekā DSL, tomēr ne tik lielas kā optiskās šķiedras kabelim, Latvenergo var izvirzīties priekšgalā lieljaudas datu pārraides nodrošināšanas pakalpojumā. Izvēlētais Triple play tīkls ir tā dēvētais atvērtais tīkls, kuram var pieslēgties jebkurš pakalpojuma sniedzējs. Kā norāda V. Plavoks, sākotnēji Latvenergo sniegs divus pakalpojumus – internetu un telefonu, bet televīziju nodrošinās piegādātāji.

Nav izslēgts, ka nākotnē pa Latvenergo infrastruktūru tiks piegādāti kā Lattelekom, tā Baltkom un citu operatoru pakalpojumi. Kopenhāgenā, kur V. Plavoks iepazinies ar Dānijas elektrokompānijas piedāvātajiem telekokomunikāciju pakalpojumiem, šādi pieslēgumi piedāvāti sociālās mājās, kur tos pasūta un paši apmaksā apmēram 70 procenti iedzīvotāju. Tur uz televizora ekrāna parādās vairāku balss telefonijas un interneta pakalpojumu sniedzēju piedāvājumi un klients var izvēlēties, kura operatora pakalpojumus izmantot šodien. - Pensionārs ir izpētījis, ka šodien internets lētāks vienam operatoram, bet zvani – citam. Viņš aktivizē caur ekrānu savu operatora izvēli un zvana tajā tīklā, kur viņam ir lētāk, - priekšrocības skaidro Latvenergo telekomunikāciju direktors.

Latvijā plānots, ka lētākā telefona, interneta un televīzijas pakete varētu maksāt  aptuveni 15 latu, taču cenas var mainīties, jo pirmais projekts ekspluatācijā nonāks nākamā gada februārī.

 

Nākotnes pakalpojumi

Domājot par tālākām perspektīvām, ko paver optiskās šķiedras kabeļa izbūve līdz gala lietotājam, Latvenergo telekomunikācijas stāsta par iespējām nodrošināt skaitītāju datu nolasīšanu no attāluma. - Gan elektrības, gan ūdens un gāzes skaitītāju rādītājus varēs nolasīt attālināti un datus noraidīt uz attiecīgā pakalpojuma sniedzēja datu bāzi, - stāsta V. Plavoks. Tā kā elektrības vads jebkurā gadījumā tiek pievienots skaitītājiem, tas arī būs pietiekami, lai datus raidītu tālāk. Pakalpojumu sniedzējiem vien atliks izvēlēties tādus skaitītājus, kuru mērījumi nolasāmi elektroniski.

Pirmie šādi skaitītāji parādīsies elektroenerģijai – tie ik pēc 15 minūtēm sūtīs mērījumus uz datu centru un mēneša beigās varēs izrakstīt rēķinu par patiesi patērēto elektrību. Tas ļaus Latvenergo izvairīties no situācijas, kad patērētāji maksājumus pēc saviem ieskaties pārceļ uz vēlāku laiku, zinot, ka kontrole var ierasties vien reizi gadā.

Tā kā skaitītāju mērījumu nolasīšanai nav nepieciešams datu pārraides tīkls, šo pakalpojumu varēs piedāvāt jebkurā vietā, kur vien pievilkta elektrība. Eiropā tie strauji gūst popularitāti, jo, pieaugot e-pārvaldes pakalpojumu klāstam, arvien vairāk tiek domāts, kā atvieglot ikdienu, izmantojot attālinātu datu pārraidi.

 

 

Viedoklis

Krišjānis Krūmiņš, Juglasciems attīstītāja SIA Namu būvaģentūra projektu izpētes un attīstības direktors

- Latvenergo telekomunikācijas piedāvā inovatīvu telekomunikāciju risinājumu – optiskās šķiedras kabelis līdz mājām, līdz klientam. Tas bija viens no iemesliem, kādēļ topošajam ciematam izvēlējāmies tieši šo telekomunikāciju infrastruktūras partneri. Izdevīgi, ka infrastruktūru elektrībai un telekomunikācijām izbūvē viens piegādātājs. Daudzas firmas nevēlas investēt optiskās šķiedras kabelī, tādēļ, ja grib piedāvāt klientiem tieši šāda līmeņa telekomunikāciju pakalpojumus, izvēle nav plaša.

Pa optiskās šķiedras kabeli tiks pārraidīti arī apsardzes signāli, kas bija vēl viens aspekts, dodot priekšroku Latvenergo piedāvājumam.

Uzskatām, ka Juglasciems tiek būvēts labā vietā, tādēļ iedzīvotājiem jāpiedāvā augstas klases pakalpojumi, turklāt ar skatu nākotnē. Iespējams, vēl neapzināmies, kādas iespējas paver šāds telekomunikāciju tīkls.

Kristīne JANČEVSKA

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001