Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

HDTV – augstas izšķirtspējas televīzija no satelītiem

   

HDTV

 

Nevienu vairs nevajag pārliecināt, ka televīzijas nākotne ir augstas izšķiršanas spējas standarti. Jautājums ir tikai, kad. Iespēja redzēt HDTV attēlu ir jau tagad.

 

Aparāti un programmas jau ir

Satelīttelevīzijai atšķirībā no virszemes apraides nevajag sevi apgrūtināt ar vecu standartu un dzelžu savietojamības uzturēšanu, tāpēc satelītantenu īpašnieki pirmie var novērtēt visas HDTV pārraižu priekšrocības. Tiesa, skatīšanās cena būs visai augsta. Vispirms jau nepieciešams monitors, kas spēj attēlot 1080i standarta attēlu. Ar šo uzdevumu tiek galā daži videoprojektori un augšējā cenu diapazona plazmas paneļi. Nepieciešams arī satelītuztvērējs, kas spēj apstrādāt ātras ciparu datu plūsmas, kuras var sasniegt pat 18 Mbit/s. Tādus aparātus pie mums Latvijā jau var iegādāties, piemēram, HD uztvērējs Quali-TV QS1080IRC ir nopērkams par apmēram 700 dolāriem.

Ar HD programmu uztveršanu problēmu nav – to kļūst aizvien vairāk. Eiropā var uztvert vairākus HDTV standarta kanālus. Tie ir HD forum no Hot Bird 11,242 V 27500 GHz ¾, HD-1 no Siruis 2 12,245 GHz V 27500 ¾, no ASTRA Canal + HD promo 12,581 GHz v 22000 5/6 un HD-1 12,168 GHz V27500 ¾. Nesen testa pārraides DVB-S2 sistēmā no Astra 2 11,720 GHz H 27500 9/10 sāka BSkyB. Vācu Premiere no Astra H 75 transpondera 11,915 GHz H 27500 9/10 plāno uzsākt raidīt trīs HDTV kanālus 2006.gada 28. janvārī. Tie būs Premiere HD Film, Premiere HD Sport un Premiere HD Thema, kas būtībā ir amerikāņu Discovery Channel kopija. Komplektus varēs iegādāties tikai tad, ja skatītājam jau būs Premiere paketes abonements. Ja jums, piemēram, jau ir sporta pārraižu pakete par 22,9 EUR mēnesī, tad vēl par 14,9 EUR ir iespējams parakstīties uz HD Sport.

Sākumā šīs HD paketes starts bija plānots uz šī gada 19. novembri, tad pārnests uz 3. decembri un vēlreiz atlikts dekoderu trūkuma dēļ, kas spēj uztvert signālu jaunajā standartā DVB-S2/H.264 un formātā 1080i. Tie ir pasūtīti firmās Philips, Humax, Pace, tomēr aparatūras trūkums tirgū joprojām ir jūtams. Ar analoģisku problēmu saskārās arī citas kompānijas - 12, 441GHz V 27500 9/10 no 27. novembra var uztvert trīs vācu HD kanālus – Pro Sieben Deutschland HD, Sat.1 Deutschland HD, Astra HDTV promo DVB-S2 standartā ar MPEG-4/AVC kompresiju. Premiere komercdirektora Georga Koflera viedoklis ir, ka masveida aparatūras piegāde tirgū notiks tikai 2006. gada vidū un viņš paredz, ka kompānijai 2008. gadā būs 500.000 HD abonementi. Redzēsim vai Premiere spēs likvidēt aparatūras deficītu līdz 28. februārim, kad sākas Ziemas Olimpiskās Spēles Turīnā. Komerciāla raidīšana standartā MPEG-2/DVB-S nav izdevīga , jo datu plūsma ar ātrumu 20 -25 Mbit/sek prasa plašu satelīta transpondera joslu, bet MPEG-4/ AVC kā minimums divas, trīs reizes samazina datu pārraides ātrumu, savukārt DVB-S2 izmantojot modulāciju 8PSK ļauj vienā takts reizē pārraidīt nevis 2 bitus, bet 3. Tādā veidā viena MPEG-2/DVB-S kanāla vietā var raidīt trīs MPEG-4/DVB-S2 kanālus.  

       Rudenī Eiropas ražošanas apvienība European Industry for information Systems, Commuication and Consumer Electronics – EICTA – noteica minimālās prasības uztvērējam, lai tas iegūtu logotipu HD-ready. Šī iniciatīva dod skaidru priekšstatu par uztvērēju specifikāciju, kas nepieciešama HD programmu uztveršanai no pavadoņiem, kabeļtelevīzijai un virszemes apraidei. Logotips HD-ready garantē lietotājam, ka uztverošā iekārta spēs nodrošināt HD signāla apstrādi un nodošanu pa savietojamu interfeisu vizuālajai iekārtai. Specifikācija tiek lietota gan atklāto (FTA), gan kodēto (maksas) kanālu uztvērējiem. Tā nosaka arī HD televizoru lietošanu.

HD-ready logotipa prasības:

VB-S1 (MPEG-2 MP@HL, 50Hz)

DVB-S2 (MPEG-4 AVC HP@L4, 50Hz)

Skaņa AC3, MPEG1 Layer II

1280x720@50P

1920x1080@50i

Analogais YUV

DVI

HDMI

Analogā stereofonija RCA

 

Tikpat nozīmīgi kā krāsu televīzija

Vairākas oficiālās amatpersonas, EICTA prezidents Rūdijs Provusts (Rudy Provoost) un galvenais Philips administrators Daniels Sovē-Goiho (Daniel Sauvet-Goichon) atzīmēja HDTV ēras sākumu. Viņi salīdzināja HDTV ar krāsu televīzijas sākumu pirms 30 gadiem, bet 2006. gads būs radikāls pārejas gads, kad HDTV sasniegs kritisko masu. Tieši tāpēc EICTA jau tagad cenšas izslēgt standartu karu un iespējamo aparatūras nesaderību nākotnē, kas tiešā veidā var ietekmēt patērētāju. Ferdinands Kaizers, galvenais SES ASTRA administrators, komentēja: - Mēs esam lepni, ka iesaistījām visus ieinteresētos sarunās, lai piedāvātu lietotājiem informāciju par to, kādas preces tirgū tik tiešām ir gatavas HDTV standartam.

Texas Instruments ir laidusi pārdošanā DLP čipu, kas uztur režīmu 1080p (1920x1080). Čipu izmantos frontālajos projektoros darbam ar HD aparatūru. Jaunie DLP čipi 1080p ir radīti konstrukcijai gan projektoram ar vienu, gan trim čipiem uzreiz. Par to izmantošanu jau paziņojuša tādas firmas kā Yamaha, Sharp, Panasonic,Mitsubishi, Marantz, Barco, Christie Digital un citas.

Firma Kathrein, pazīstams vācu telekomunikāciju aparatūras ražotājs, izstādē IFA 2005 demonstrēja HDTV satelītuztvērēja prototipu. Modelis UFS 900 uztur kodeku H.264, standartu DVB-S2, un tam ir 160 GB cietais disks. Informācija par kanāliem nonāk uz 16 rindu frontālā displeja. Kathrein ziņo arī, ka HDTV signāls tiks piegādāts gala iekārtai bez jebkādiem pārveidojumiem, izmantojot ciparu HDMI interfeisu. Par cenu un tirdzniecības sākuma laiku Eiropā gan netiek ziņots.

 

Lielbritānija sāks nākamgad

Dolby Laboratories Amsterdamā izstādē IBC 2005 apstiprināja faktu, ka pirmie trīs operatori Eiropā piedāvās izmantot HD pārraidēs Dolby(R) Digital skaņu. Visi trīs pay-TV operatori – franču Canal +, vācu Premiere un britu BSkyB ir tirgus līderi savos reģionos. Dolby tehnoloģija tiks izmantota visos (set-top-box) uztvērējos visiem high-definition pakalpojuma abonentiem.

        Šoruden divi no lielākajiem Eiropas satelītoperatoriem – britu BSkyB un vācu Premiere – vienlaikus paziņoja par augstas izšķirtspējas programmu raidīšanas sākumu. Augusta beigās BSkyB apstiprināja informāciju par kanāliem, kas tiks ietverti HDTV programmu paketē. Raidīšanas sākums Lielbritānijā un Īrijā ir paredzēts 2006. gada sākumā. Vispirms tiks piedāvāts sporta kanāls Sky Sport, izklaidējošie Sky One un Artsworld, divi filmu kanāli Sky Movie, kā arī Sky Box OfficePPV, kas ļaus skatītājam pašam izvēlēties filmas. Notiek aktīvas pārrunas arī ar citu kanālu īpašniekiem, kas vēlētos izplatīt savas programmas HD versijā.

Sākumā Sky Sport rādīs ekskluzīvas pārraides no nacionālā futbola čempionāta Barclays Premiership, kā arī piedāvās regbiju – Guiness Premiership tiešajā ēterā, turklāt skaņa būs Dolby digital 5.1versijā. Tiks rādītas arī pazīstamas filmas Cilvēks – zirneklis 2, Diena pēc rītdienas un citas. Turklāt kino gardēži paši varēs izvēlēties no apjomīga HDTV kataloga saraksta, ko labāk skatīties kanālā Sky Box Office PPV. Satelītkompānijas jau ir sākušas pieņemt pasūtījumus HD aparatūras uzstādīšanai BSkyB klientiem.

Demonstrācijas rullītis ļauj novērtēt HDTV pārraižu priekšrocības salīdzinājumā ar parasto standartu. Kompānija PACE jau paspējusi laist pārdošanā jaunu uztvērēju DS 810, kas paredzēts Premiere HDTV programmu uztveršanai. Aparāts uztur MPEG4/H2.64, DVB-S2 tehnoloģiju, un tam ir common interface vieta kodēšanas moduļa ievietošanai. Ir arī komunikāciju interfeiss HDMI (HDCP - savietojams), komponentu video izeja, divi SCART , ciparu optiskā un līnijas audioizeja. Cena ir 499 EUR. Paredz, ka, sākot HDTV formāta pārraižu pilnvērtīgu translāciju, ražotājs uztvērējos iemontēs arī cietos diskus. Turpmāk HDTV kanālu skaitam vajadzētu pieaugt, un tas nozīmē, ka nākotne ir daudz tuvāk nekā sākotnēji šķiet.

 

Henriks ZEIĻAKS

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001