Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Durvis atvērtas tiem, kas VAR

   

 

Projekts Atvērtās durvis ir ieeja datorzinību pasaulē, kas patiesi dod varenu brīvības izjūtu. Īpaši tiem, kuru brīvība līdz šim bijusi iesprostota ratiņkrēslos. Nesen sadarbībā ar Microsoft Latvia atvērta īpaši pielāgota datorklase Invalīdu informācijas un vides pieejamības centrā VAR. Tās ir durvis uz brīvību tiem, kas VAR un vēlas gan apgūt datorprasmes iemaņas, gan iegūt padziļinātas zināšanas konkrētu, varbūt pat ambiciozu mērķu sasniegšanai.

 

Vēl vairāk ambīciju!

Cilvēks ratiņkrēslā un ambīcijas?! Un kāpēc gan ne! Diemžēl lielā daļā Latvijas sabiedrības vēl arvien valda alu laikmeta skepse par šo jēdzienu saderību. Visdažādākie talanti, radošs gars, gaišs prāts, jā, arī ambīcijas – cilvēku ar tādām īpašībām nedz invalīdu un viņu draugu apvienībā Apeirons*, nedz invalīdu informācijas un vides pieejamības centrā VAR! patiesi netrūkst. Viņu vidū ir talantīgi sportisti, videofilmu autori, mākslinieki, dzejnieki, deputāti, interneta mājaslapu un Eiropas projektu autori. Raimonds Smagars, sportisks puisis ar rokera garu, ir pazīstams visā Latvijā kā dažādu sociāli iedarbīgu akciju organizētājs. Viņš ir arī vides pieejamības eksperts, kas oficiāli konsultē arhitektus un policistus. 

Projekta Atvērtās durvis atklāšanā tā mērķus ļoti trāpīgi raksturoja projekta vadītāja Dace Rodziņa: - Neveidosim invalīdu geto! Necelsim žogu ap viņu klubiem un pulcēšanās vietām, palīdzēsim viņiem integrēties sabiedrībā. - Viņi ir tādi paši sabiedrības locekļi kā visi pārējie, tikai bieži vien stiprāki garā, uzņēmīgāki un aizrautīgāki. Tieši tāpēc jaunajā datorklasē paredzēts komplektēt grupas, kurās datorzinības varēs apgūt ne tikai VAR! centra apmeklētāji, bet arī viņu draugi un atbalstītāji, vienlaikus palīdzot viņiem integrēties sabiedrībā.

Nākamie kursu apmeklētāji, kas zina, ko nozīmē stundām ilgi sēdēt pie datora ratiņkrēslā neērtā pozā, kad nevar piebraukt galdam pietiekami cieši klāt, noteikti novērtēs īpaši pielāgoto telpu un ērtos galdus. Šajā klasē viss ierīkots ļoti parocīgi, pēc starptautiskajiem ergonomijas standartiem, lai studenti ratiņkrēslos varētu ērti pārvietoties un iekārtoties. Monitori izvietoti pareizā attālumā no acīm, visas pogas ir ērti aizsniedzamas bez citu palīdzības. Datorgaldu augstums ir 70 centimetru, tiem nav nekādu traucējošu šķērskoku. Klasē iekārtotas septiņas darba vietas ar jauniem datoriem, kuri turklāt nosaukti visu septiņu Sniegbaltītes rūķīšu vārdos. Šādos apstākļos tiešām prieks mācīties.  

 

Sponsori, lobiji un brīvprātīgie

Datori jaunajā mācību klasē ir iegādāti ar valsts atbalstu (3000 latu), kurš saņemts, pateicoties efektīvam Žanetes Vasaraudzes darbam Saeimas sociālo lietu komisijā (var teikt arī tā, ka Apeironam tur ir pašam savs lobijs). Programmatūra un Unlimited Potential (UP) mācību materiāli saņemti kā dāvinājums no Microsoft Latvia, kas piešķīrusi arī finansējumu (29 150 latu) datorapmācības organizēšanai. Daļa šo līdzekļu atvēlēta transporta izdevumu kompensācijai tiem projekta dalībniekiem ar kustību traucējumiem, kuri nevar izmantot sabiedrisko transportu, lai nokļūtu mācību centrā. Šai ziņā apeironiešiem arī ikdienā ļoti palīdz atsaucīgi brīvprātīgie, kuri gan pagaidām pārsvarā ir no ārzemēm.

Katrs Microsoft Unlimited Potential mācību programmas kurss paredzēts cilvēkiem, kuri personisku vai profesionālu iemeslu dēļ vēlas apgūt jaunas tehnoloģijas vai papildināt šo prasmi. Unlimited Potential kursi ir izstrādāti atbilstoši to personu vajadzībām, kuras apgūst Microsoft Office programmatūru vai Microsoft Windows XP operētājsistēmas izmantošanas iespējas. Unlimited Potential kursu noslēgumā tiek izsniegts arī īpašs sertifikāts. Paredzēts, ka mācību kursus tuvākajā laikā varētu apgūt vairāk nekā 100 cilvēku.

 - Microsoft vienmēr uzskatījis, ka informācijas tehnoloģijas ir viens no veidiem, kā tuvināt sabiedrības locekļus un dot papildu iespējas gan darba tirgū, gan arī savstarpējā saziņā. Tās var palīdzēt mainīt dzīvi un pārveidot sabiedrību, - uzskata Microsoft Latvia vadītājs Sandis Kolomenskis, izsakot cerību, ka Microsoft un Apeirona sadarbība turpināsies, veidojot līdzīgus centrus arī citās Latvijas pilsētās un rajonos.

 

 

Mācību programmas

Unlimited Potential programma veidota no astoņiem mācību moduļiem: datorzinību pamati, interneta un web tīkla pamati, ciparu multivides pamati (digitālā fotogrāfija, audio un video), tekstapstrādes pamati, izklājlapu pamati, prezentācijas pamati, web izstrādes pamati, datubāzu pamati (apmācības ilgums moduļos no 10 līdz 24 stundām). Iespējams apgūt arī pilnu Microsoft UP mācību programmu 120 stundu garumā. Labākajiem sešiem apmācības programmas beidzējiem būs iespēja strādāt UP mācību centrā par pasniedzējiem.

Nākamajā projekta posmā paredzēts organizēt bezmaksas datorkursus. Būs iespēja pieteikties atbilstoši katra interesēm un apgūt atsevišķus Microsoft UP mācību programmas moduļus, piemēram, datorzinību pamatus vai mājas lapu veidošanu.  

- Mūsdienu sabiedrībā datorprasme ir ne vien vēlama, bet arī absolūti nepieciešama, lai varētu pilnvērtīgi iesaistīties sabiedrības procesos, - saka invalīdu un viņu draugu apvienības Apeirons prezidents Ivars Balodis. - Cilvēkiem ar invaliditāti dators var atvērt durvis arī jaunām iespējām darba tirgū, jo daudziem ērtāk strādāt mājās, izmantojot internetu. Daudzi mūsējie bieži ierodas VAR! centrā, meklē un atrod internetā darba piedāvājumus, aktīvi iesaistās arī savu sociālo problēmu risināšanā ar portāla draugiem.lv starpniecību. Starp citu, Zviedrijā cilvēkus ar kustību traucējumiem uzskata par vislabākajiem IT darbiniekiem. Latvijā, šķiet, daudzi to vēl nav sapratuši.

Gunta KĻAVIŅA

Piezīme

*  Apeirons  – neierobežotā un bezgalīgā pirmviela, kurā rodas un atkal atgriežas lietas un pasaule – mūžīgā kustība.

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001