Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Jaunie UltraSPARC T1 procesori maina industrijas standartus

   

Sun Microsystems maina industrijas standartus darbā ar pasaules rekordistu, jauno Sun Fire T2000 serveri un CoolThread tehnoloģiju

 

Arvien vairāk kompāniju pievērš lielāku uzmanību enerģijas izmaksām datu centros, kuras salīdzinājumā ar investīcijām pašās iekārtās iepriekš nebija tik aktuālas. Mūsdienīgs datu centrs serveru, datu masīvu, komutatoru, dzesēšanas iekārtu un ventilācijas darbināšanai patērē arvien vairāk elektroenerģijas.

Lai risinātu šo problēmu, vienlaikus palielinot veiktspēju, Sun Microsystems procesoru arhitekti jau pirms vairākiem gadiem saprata, ka nav iespējams turpināt dzīties pēc procesoru gigaherciem. Vairāk gigahercu vienā procesora kristālā nozīmē vairāk siltuma, ko nepieciešams atdzesēt.

Sun ir gājis jaunu ceļu – vienā procesora kristālā ir izvietoti 8 kodoli, katrs darbojas ar salīdzinoši zemu takts frekvenci – 1,0 vai 1,2 GHz. Turklāt katrs kodols apstrādā četras paralēlas operācijas (4 threads). Rezultātā tas dod 32 paralēlus uzdevumus. Īstenībā, pārskatot procesora datus Solaris 10 OS, redzami 32 atsevišķi procesori! Tas arī izskaidro procesora kodēto nosaukumu Niagara – 32 paralēlās uzdevumu straumes.

Ja tomēr ir ļoti liela vēlēšanās redzēt ekvivalentu gigahercos, tad, sareizinot 1,2 GHz ar 8, iegūstam 9,6 GHz! Ar mūsdienu tehnoloģijām vienā kodolā tas nebūtu iespējams.

Pašā procesora sirdī atrodas 136 Gbit/s centrālais datu komutators (crossbar switch), kas procesorā nodrošina ļoti ātru datu pārraidi. Procesorā ir arī 3 MB L2 buferatmiņa, ko savā starpā dala astoņi kodoli. Viss procesors patērē mazāk par 80 vatiem un sakarst ievērojami mazāk nekā citi līdzšinējie procesori, kas patērē vairāk nekā 100 vatu. Optimālā UltraSPARC T1 procesora darba temperatūra nepārsniedz 70 oC. Tas ir ļoti svarīgi, jo zemākā temperatūrā procesori strādā drošākā režīmā. Starp citu, mikroprocesoru arhitektiem ir savs likums, kas noteic, ka ar katriem 10 papildu grādiem atteikuma iespējamība pieaug divas reizes. Tas arī ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc gigahercus nevar audzēt bezgalīgi.

Jaunie UltraSPARC T1 procesori pašlaik tiek piedāvāti SunFire T1000 un Sun Fire T2000 serveros. No 2005. gada decembra jaunie serveri jau piegādāti daudziem klientiem. Dažos uzdevumos darba jaudas pieaugums ir līdz piecām reizēm, vienlaikus patērējot tikai 1/5 enerģijas salīdzinājumā ar tuvākajiem konkurentiem.

Jauno serveru darbību nodrošina Solaris10 - pasaulē vadošā UNIX operāciju sistēma. Kā jau ierasts, Sun garantē pilnīgu koda bināro savietojamību starp dažādām Solaris operāciju sistēmas versijām, un tāda ir arī jaunā Solaris 10 operētājsistēma.

Turklāt, sākot ar Solaris10, Sun Microsystems ir kardināli mainījis licencēšanas politiku – tagad Solaris10 lietošanas licence (rights to use license) ir bezmaksas. Tas arī daļēji izskaidro, kāpēc pašlaik pasaulē ir vairāk nekā pieci miljoni Solaris 10 OS reģistrēto licenču.

Vislabākos rezultātus T2000 serveri parāda uzdevumos, kur ir ļoti daudz ievades/izvades operāciju, kā, piemēram, interneta aplikāciju serveri. Jaunie serveri ir īpaši piemēroti Java aplikāciju darbināšanai. Diez vai tas ir īpašs pārsteigums, jo Java ir radīta Sun Microsystems laboratorijās un daudzi no galvenajiem Java arhitektiem joprojām ir turpat.

 

Kāds ir pats serveris?

Jau pirmajā acumirklī pārsteigumu izraisa pirmā atšķirīgā iezīme - servera masa: 2U serverim ar diviem karstās rezerves barošanas blokiem tas ir pārsteidzoši mazs. Tas panākts, pateicoties jaunākajiem industrijas komponentiem, piemēram, 2,5 collu SAS (serial attached SCSI) cietajiem diskiem.

Aizmugurējā panelī atrodami četri iebūvētie Gigabit Ethernet porti, standarta DIN9 RS-232 ports, atsevišķs sistēmas konsoles ports, divi USB 2,0 porti un vadības Ethernet ports, kas nodrošina sistēmas vadību datu centros. Papildus kontrolieru kartēm pieejamas arī četras brīvas vietas – divas PCI-X un divas PCI-E.

 

T2000 salīdzinājumā

Sun pārspēj IBM, HP, Dell septiņās industrijas standarta kategorijās.

Sun CoolThreads serveri uzstādījuši astoņus pasaules rekordus ātrdarbībā un ātrdarbības/cenas attiecībā, tostarp:

·            SunFire T2000 serveris, izmantojot Sun WebServer 6.1 SP5, sasniedza pasaules rekordu SPECWEB2005 un demonstrēja 1,7 reižu lielāku darbības pārākumu pār 4 ceļu IBM eServeri p5 550 ar 4,3 reizes augstāku darbību uz vienu vatu, aizņemot tikai pusi no IBM servera vietas. Papildus SunFire T2000 piedāvā 3 reizes lielāku ātrdarbību, salīdzinot ar 2 ceļu 3,8 GHz Xeon bāzes IBM eServera xSēriju x346, un 4,1 reizes lielāku ātrdarbību uz vienu patērēto vatu;

·            SunFire T2000 serveris, izmantojot Sun Java Application Server 8.2 platformas versiju (AS 8.2 PE), sasniedza pasaules rekordu cenas/darbības kategorijā, pārspējot 4 ceļu 1,6 GHz Itanum2 bāzes HP rx4600 serveri;

·            SunFire T2000, izmantojot BEA Weblogic Serveri bija 1,3 reizes ātrāks par 4 ceļu 1,6 GHz Itanum2 bāzes HP rx4600 serveri;

·            SunFire T2000 serveris, aprīkots ar UltraSparc T1 procesoru, sasniedza kopējās darbības labākos rezultātus Lotus R6iNotes Domino 7 testos. IBM pašu standartos SunFire T2000 pārspēj cenā/darbībā POWER5+ bāzes IBM p5 p550Q par 27 procentiem. Turklāt Sun ir vairāk nekā divreiz lielāks cenas/darbības pārsvars un par 9 procentiem lielāks darbības pārsvars pār POWER5 bāzes IBM p5 570 serveri;

·            demonstrējot visu svarīgāko un universālo portālu serveru darbā, SunFire T2000 tāpat pārspēj darbībā 2GHz Xeon bāzes Dell 6650 serveri, strādājot uz jaunā Sun Java System Portal Servera 7, ar vairāk nekā sešreiz lielāku lietotāju pieslēgumu skaitu sekundē.

Arī par uzturēšanas un enerģijas izmaksām Sun ir veicis dažus salīdzinājumus reālos klientu datu centros. Piemēram, kāds datu centrs, kas bija bāzēts uz 1000 duālā Intel Xeon procesora serveriem, kuri darbojas Windows un WebSphere vidē, tika pārvietots uz SunFire T2000 serveriem, kas darbojas Solaris10 vidē. Rezultātā jaunie serveri nodrošināja septiņkārtīgu kopējo ātrdarbības un deviņkārtīgu darbības (uz vienu vatu) pieaugumu! ASV tas samazināja uzturēšanas izmaksas no 2,63 miljoniem līdz 550 000 USD gadā. Jaunais UltraSparc T1 procesors ir patiesi revolucionārs – ja esat ieinteresēti tā darbībā, T2000 noteikti ir vērts apskatīt.

 

Pamēģini, pirms pērc!

Ņemot vērā plašo interesi par šīm jaunajām revolucionārajām sistēmām, Sun Microsystems sadarbībā ar partneru firmām Dimension Latvija un Microlink Latvija, piedāvā Try and Buy programmu, kas ļauj visiem klientiem un izstrādātājiem izmēģināt  jauno SunFire T2000 serveri 60 dienas bez maksas ar iespēju to pēc tam iegādāties.

 

Plašāka informācija atrodama http://www.sun.com/servers/coolthreads

 

Evijs Taube

 


    www.dimension.lv
    www.microlink.lv
   

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001