Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Microsoft Windows Vista

   

Microsoft Windows Vista

 

Jau ilgāku laiku tiek runāts par nu jau drīz sagaidāmo Microsoft Windows Vista operētājsistēmu. Tā ir jaunākā Microsoft galddatoru operētājsistēma un sola patīkami pārsteigt daudzus lietotājus, sniegt jaunas iespējas datora resursu izmantošanā un, kas nav mazsvarīgi, arī atvieglot datorsistēmu administratoru darbu.

 

Galvenie uzdevumi

Kad tika veidota Windows Vista, tās autori iezīmēja mērķi uzlabot trīs aspektus lietotāju attieksmē pret operētājsistēmu un tās nodrošināto servisu. Tie ir: pārliecinātība, saprotamība un labas pieslēguma iespējas. Apskatīsim tos būtiskos jaunumus, kas ir svarīgi katrā no šiem aspektiem.

 

Pārliecinātība

Lietotāja, sauksim to par ticību, savai operētājsistēmai var iedalīt vairākās sadaļās – drošība gan datu saglabāšanas līmenī, gan arī pašas operētājsistēmas stabilitātes ziņā, lieliska veiktspēja. Pilnībā tiek izmantoti pieejamie aparatūras resursi, tomēr arī vājākas konfigurācijas dators nav iemesls, lai nebūtu iespējams darbs ar jauno operētājsistēmu. Darbs ar to ir stabils, un pavisam reti nākas saskarties ar avārijas situācijām programmu darbībā.

 

Drošība

Tieši drošība dažādos aspektos ir tā, kas, šķiet, ir visaktuālākā lietotājiem mūsdienu pasaulē, un drošība jau operētājsistēmas līmenī ir ļoti svarīga. Ko tas dos, ja tiks izveidota programma, kas atbilst mūsdienu drošības prasībām, ja operētājsistēmu skars kāda liksta, kas saistīta ar drošību! Microsoft inženieri to labi apzinās un Windows Vista ir veidota, ņemot vērā šo aspektu. Turklāt Windows Vista ir veidota pilnīgi no jauna, ar drošību prātā, neizmatojot priekšgājēju kodu. Kādas ir būtiskākās īpašības, kas šai sakarā jāmin?

Šobrīd daudzviet datoru lietotāju konti ir veidoti tā, ka viņi veic ikdienas darbus ar pilnām lokālās sistēmas administratora tiesībām. Tas tādēļ, ka lietotājs, ja tam nav administratora tiesību, nevar, piemēram, pat nomainīt pulksteņa laiku, nerunājot nemaz par to, ka  varētu instalēt jaunu printeri, pat izmantot operētājsitēmas komplektā esošos draiverus, kas potenciāli nerada nekādus draudus.

Windows Vista standarta lietotāja kontam nav administratora tiesību, tomēr brīžos, kad tas nerada draudus, šīs tiesības uz laiku tiek automātiski piešķirtas. Tātad lietotāji paši, atkarībā no datorprasmes līmeņa, var veikt sīkus administratora darbiņus. Nu kaut vai noregulēt sistēmas pulksteni vai instalēt kādu lietojumprogrammu, piemēram, Adobe Reader, kuras instalēšanai ir nepieciešamas administratora tiesības.

Windows Vista ir iebūvēta aizsardzība pret spiegu programmām, tiek nodrošināta to atklāšana un darbības bloķēšana.

Tīmekļa pārlūkošanu drošāku padara operētājsistēmā iebūvētā aizsardzība pret personas datu izmānīšanu jeb pikšķerēšanu (phishing). Tā kā Latvija ir neliela valsts, varētu šķist, ka mums, tās iedzīvotājiem, šis aspekts nav tik aktuāls kā lielāku valstu iedzīvotājiem, tomēr īstenībā tā vis nav. Jau  šobrīd ir konstatēti vairāki mērķuzbrukumi ar nolūku izvilināt tieši Latvijā reģistrētu komercbanku lietotāju internetbankas piekļuves informāciju. Šādi mēģinājumi ir bīstami, tomēr ņemot vērā to, ka izmantojamo metožu skaits ir ierobežots un zināms, arī samērā viegli bloķējami.

Kompānijām, kuru darbinieki daudz ceļo, līdzi ņemot piezīmjdatoru, noderīga būs iespēja jau operētājsistēmas līmenī veikt pilnīgu diska satura kriptēšanu. Dažādu datornoziegumu statistika rāda, ka tieši piezīmjdatori ir visbiežāk izmantotais to pastrādāšanas rīks. Piezīmjdators tiek nozagts un informācija no tā tiek izmantota tiešā veidā, vai arī izmantota, lai veiktu uzbrukumus kompānijas datorsistēmām.

 

Veiktspēja

Windows lietotāji būs vienisprātis, ka laiks, kas nepieciešams, lai operētājsistēma pilnībā ielādētos, ir kaitinoši ilgs. Par to ir domājuši Microsoft speciālisti un Windows Vista šis rādītājs ir būtiski uzlabots. Kā savā prezentācijā apgalvoja Maikls Hartmans, Microsoft Windows biznesa grupas direktors, tad, piemēram, no miega režīma, līdz brīdim, kad operētājsistēma ir pilnībā darboties spējīga, paiet apmēram divas sekundes.

Lai sistēmas ātrdarbību būtiski neietekmētu cietā diska fragmentācija, kas laika gaitā neglābjami veidojas, operētājsistēmā ir iebūvēts uzlabots diska darbības optimizācijas rīks.

Piezīmjdatoru lietotājiem patiks tas, ka Windows Vista salīdzinājumā ar tās priekšgājējām ir labāk realizēta enerģijas taupīšana, tādēļ ar vienu akumulatora uzlādi iespējams darboties ilgāk.

 

Stabilitāte

Windows Vista ir iebūvēti operētājsistēmas un aparatūras diagnostikas un darbības optimizācijas rīki. Operētājsistēma pati kontrolē datora darbību, veic aparatūras stāvokļa kontroli un laikus ziņo par iespējamām problēmām. Tas palīdz samazināt problēmas, kas rodas gadījumos, kad pārstāj darboties, piemēram, cietais disks. Moderni cietie diski ļoti bieži par problēmām ziņo vēl ilgi pirms tās kļuvušas neatgriezeniskas.

Microsoft programmētāji veikuši daudz darba, lai samazinātu arī programmu avārijas un to uzkāršanās gadījumus. Kā apgalvoja speciālisti, kas jau izmanto jauno operētājsistēmu, tad jau agrīnas testa versijas izceļas ar lielisku stabilitāti. Cerams, ka pārdošanas versija šo īpašību no tām mantos.

Kaut arī lietotājam tiešā veidā tas tūlītēju labumu nenes, tomēr svarīgi ir atzīmēt, ka būtiski ir uzlabota programmu avāriju analīze. Tas sistēmas izstrādātājiem ļaus labāk risināt problēmas, kas atklāsies sistēmas izmantošanas gaitā un kvalitatīvāk sagatavot ielāpus, kad tādi būs nepieciešami.

 

Uzlabota meklēšana

Liela uzmanība jaunajā operētājsistēmā veltīta meklēšanai. Failus un objektus iespējams meklēt ne tikai savā datorā, bet arī Microsoft SharePoint serveros, ja organizācijā tādi tiek izmantoti un pat citu lietotāju datoros, ja tajos instalēta Windows Vista un to lietotāji šādu meklēšanu pieļauj.

Meklēšana visās vietās notiek, izmantojot vienotu indeksa formātu. Tas lielā mērā izslēdz nepieciešamību pēc tā, ka lietotājs orientētos sarežģītā katalogu koka struktūrā. Galvenais, lai meklētais fails eksistē kādā no pieejamajām vietām. Ja kompānijas darbinieks atceras, ka ir izveidojis failu, bet vairs neatminas, kur to noglabājis (kaut kur savā datorā vai SharePoint serverī), meklēšana tiks veikta visur un meklētais atrasts. Ļoti svarīgi, ka meklēšana notiek ātri un meklējamo objektu saraksts dinamiski atjaunojas. Piemēram, ja lietotājs ievada faila nosaukumu, kas sākas ar a, tad, nospiežot šo burtu, tiek iegūts visu failu saraksts, kuru nosaukumi ar to sākas. Ievadot nākamo nosaukuma burtu, tiek iegūts jau precizēts saraksts, kurā ir tikai tie faili, kuru nosaukumi sākas ar ievadīto burtu kombināciju un tā uz priekšu.

 

Vizuālie uzlabojumi

Noderīgi ir tas, ka, izvēloties piktogrammu skatīšanas režīmu failu pārlūkā, katru failu apraksta nevis piesaistītās programmas piktogramma, bet gan konkrētajā failā saglabātā dokumenta pirmā lapa. Turklāt tās iespējams palielināt tiktāl, ka kļūst iespējams šo pirmo lapu lasīt.

Start rīkjoslā, virzot peles kursoru virs aktīvo programmu nosaukumiem, ekrānā parādās konkrētās programmas aktuālā skata miniatūra kopija. Tāda pati vizualizācija realizēta arī Alt+Tab režīmā. Šim programmu pārslēgšanas režīmam pieejams arī trīsdimensiju variants, ko programmu logi ir redzami stipri prāvos izmēros.

 

Prasības datoram

Lai varētu instalēt Windows Vista, nepieciešamas dators ar vismaz 800 MHz procesoru, 512 MB atmiņas un videokarti, kas savietojama ar DirectX9. Tiesa šādā datorā nebūs pieejama liela daļa dažādo vizualizācijas uzlabojumu.

Windows Vista pilnvērtīgai darbināšanai datorā jābūt vismaz 1 GHz 32 vai 64 bitu x 86 procesoram, 1 GB operatīvās atmiņas, modernai videokartei ar vismaz 128 MB atmiņas, 40 GB cietajam diskam no kuriem vismaz 15 GB jābūt brīviem, DVD-ROM iekārtai, skaņu kartei un interneta pieslēgumam.

Kā redzam, jaunā operētājsistēma ne tikai uzlabo datora lietošanas drošības, stabilitātes un ērtuma aspektu, bet arī spēj kārtīgi noslogot pieejamos aparatūras resursus.

 

Pieejamība

 

Tiek plānots, ka Windows Vista gala versija uz rūpnīcu tiks nosūtīta 2006. gada nogalē, bet tirdzniecībā reāli parādīsies 2007. gada pašā sākumā.

 

Raitis MISA

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001