Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Profesionālais internets mājas lietotājiem

   

•

 

Saskaņā ar TNS Latvia e-Track pētījuma rezultātiem pērn datori bija 38,4 % Latvijas mājsaimniecību, internetu lieto katra piektā vai 22 % mājsaimniecību,  bet tikai pusei no tiem ir platjoslas interneta pieslēgums. Daļai mājas lietotāju platjoslas piekļuve nebija pieejama tehnisku iemeslu dēļ, bet daļu, iespējams, neapmierināja līdzšinējais datu pārraides ātrums. Tieši otrajai mājas lietotāju grupai – prasīgiem un profesionāliem sērfotājiem – paredzēts jaunais Lattelecom pakalpojums Profesionālais internets. Plašāk par to SP stāsta Lattelecom Klientu apkalpošanas daļas direktors Uldis KALĒJS.

 

     Kādu tehnoloģiju izvēlēties?

No visiem fiksētajiem platjoslas interneta pieslēguma veidiem, kas pieejami Latvijā, vispopulārākais tiek nodrošināts ar ADSL tehnoloģiju. Šādus pakalpojumus piedāvā tikai Lattelecom un daži operatori, kuri izmanto Lattelecom ADSL, lai sniegtu savus interneta pakalpojumus.

Protams, lietotājs var izvēlēties arī kabeļinternetu vai Ethernet pieslēgumu, bet svarīgi ir saprast, kāpēc daudzi eksperti iesaka tieši ADSL. Pretstatā kabeļinternetam ADSL piedāvātais ātrums ir stabils un nav atkarīgs no lietotāju skaita. Savukārt Ethernet gan dod iespēju piedāvāt lielu ātrumu, bet to var nodrošināt tikai lokālajā tīklā. Lattelecom ADSL tīkls ir izvērsts visā Latvijas teritorijā, nevis lokāli. Turklāt ADSL pieslēgumam ir vēl kāda būtiska priekšrocība – klienti var saņemt konsultācijas un tehnisko atbalstu, zvanot uz palīdzības dienestu, kas strādā cauru diennakti, arī brīvdienās.

 

Kāpēc jauns pakalpojums?

- Nav tā, ka Lattelecom atbildīgās amatpersonas vēro pasauli caur rozā brillēm un nesaskata lietotāju nepārtraukti augošās vajadzības un prasības pēc vēl lielākiem lejupielādes ātrumiem, - stāsta Uldis Kalējs. – Esam ņēmuši vērā arī to lietotāju vēlmes, kuriem Mājas DSL šķiet par lēnu. Tāpēc arī tapis Lattelecom jaunais piedāvājums Profesionālais internets. Zīmīgi, ka tā mērķauditorija ir tieši mājas lietotāji, kuri lieto internetu ļoti intensīvi, azartiski un bieži izmanto to apjomīgu audio vai videofailu lejupielādei, kā arī tīkla spēlēm. Ar Profesionālo internetu būs iespējams baudīt arī augstas kvalitātes digitālo televīziju, ko Lattelecom plāno sākt piedāvāt rudenī, kā arī citus pakalpojumus, kuriem nepieciešams liels datu pārraides ātrums.  

Profesionālā interneta ātrums ir 10 Mbit/s, un tas paredzēts ne vairāk kā divu datoru pieslēgšanai. Tehnoloģiski Profesionālā interneta ātrums tiek nodrošināts konkrētam klientam un netiek sadalīts starp vairākiem, tātad arī lietotāja galā Profesionālā interneta ātrums ir 10 Mbit/s.

- Šim pieslēgumam tiek izmantota ADSL2+ tehnoloģija, kas teorētiski dod iespēju sasniegt lejupielādes ātrumu līdz pat 24 Mbit/s, bet Profesionālā interneta pakalpojums piedāvā klientiem 10 Mbit/s, - skaidro Uldis Kalējs. - Tas saistīts ar to, ka mums jārēķinās ar pamattīkla resursiem un ka reāli  24 Mbit/s ātrums var būt iespējams tikai aptuveni 1,5 km garā posmā līdz Lattelecom sakaru mezglam, kur izvietota ADSL darbības nodrošināšanai nepieciešamā aparatūra (DSLAM). Šai sakarā mēs esam izvēlējušies ierobežot ātrumu līdz 10 Mbit/s, kas dod iespēju solīt šo ātruma daudz plašākam interesentu lokam.

 

Ne tikai rīdziniekiem

Šobrīd Lattelecom ir aptuveni 700 DSL piekļuves punktu (PoP) visā Latvijā. No tiem 78 ir tādi, kas atbalsta ADSL2+ tehnoloģiju. Tas nozīmē, ka Profesionālais internets gan sākas ar Rīgu, bet turpinās plesties plašumā uz visām pusēm, kur vien būs tehniska iespēja to ierīkot.

Pirmajā posmā Profesionālais internets jau tagad ir pieejams 12 vietās Rīgā (Imantā - Kleistu ielas rajonā, daļā Iļģuciema, Āgenskalna priedēs, daļā Purvciema, Pļavniekos, Juglā, Mežciemā, Šķirotavas pusē, Ķengaraga tālākajā galā u. c.). Tālākā šī pakalpojuma izplatība galvenokārt būs atkarīga no klientu atsauksmēm, vēlmes un daļēji arī no profesionālo mājas lietotāju koncentrācijas kādā apdzīvotā vietā.

 

Neaizmirstam arī citus klientus

- Protams, domājam arī par to klientu ērtībām un vēlmēm, kuri jau izmanto Lattelecom mājas interneta pakalpojumus Pilsētas internets un Mājas DSL. Šobrīd izstrādājam šo pakalpojumu attīstības scenāriju, kurš saistīts ar funkcionalitātes uzlabošanu. Tas nozīmē, ka varētu palielināties ne tikai ātrums, bet uzlabosies arī kopējā pakalpojumu funkcionalitāte. Pakalpojumi kļūs kvalitatīvāki, lietotājiem pieņemamāki, efektīvāki. Šos jaunumus klienti varētu sagaidīt rudens pusē.

Anita KĻAVA


 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001