Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Spoža pagātne turpinās spožā tagadnē

   

Marconi vēsture un tagadne ir cieši saistīta ar Nobela prēmijas laureāta un pirmā bezvadu sakaru izgudrotāja Giljelmo Markoni darbību 20. gadsimta sākumā.

Viss sākās tā...

1898. gada Ziemassvētku priekšvakarā Giljelmo Markoni sekmīgi nodibināja sakarus starp Dienvidforlendas bāku netālu no Doveras un bākas kuģi East Goodwin, kas atradās Lamanša šaurumā. Tas bija pasaules pirmais radiovēstījums starp kuģi un sauszemi. Markoni asistents Džordžs Kemps, kurš atbildēja par East Goodwin stacijas darbu, savā dienasgrāmatā atceras, ka pasaules pirmie telegrāfa vēstījumi bijuši Ziemassvētku apsveikumi draugiem, radiem un vadošo britu avīžu redaktoriem. Giljelmo eksperiments tik ļoti pārliecināja Trinity House — organizāciju, kuras gādībā bija bākas un bāku kuģi, — ka tā nopirka viņa radīto aparātu un sāka gatavoties visu jūras kuģu globālam nodrošinājumam ar radio raidīšanas iekārtām. Kad tvaikonis Elbe nākamā gada martā uzskrēja Gudvina sēklim, Markoni izgudrotais bezvadu savienojums ļāva sazināties ar Ramsgeitas glābšanas kuģi un izpestīt komandu no briesmām. Kad mēnesi vēlāk tajā pašā glābšanas kuģī ietriecās kāds tvaikonis, pirmo reizi vēsturē tika raidīts starptautisks briesmu signāls (tolaik tas bija CQD, bet 1908. gadā to nomainīja SOS). Marconi Communications izpilddirektors Maiks Partons saka: — Giljelmo Markoni pirmā radioziņojuma nozīmi nedrīkst novērtēt par zemu. Sekmīgi demonstrējot, ka radiosakari iespējami pāri divu jūdžu platam ūdens klajam, viņš pierādīja, ka iespējami radiosakari ar kuģiem, lai sniegtu tiem palīdzību jūrā.

...un turpinās...

Markoni kļuva par telegrāfijas pionieri, nosūtot pasaules pirmo transatlantijas bezvadu ziņojumu. Pašreizējais uzņēmums Marconi plc ir tiešs tā uzņēmuma pēctecis, kura pamatlicējs ir Markoni dzimtas ciltstēvs Giljelmo. Neviens cits telekomunikāciju ražotājs nevar lepoties ar līdzīgu mantojumu. Marconi ir viens no visstraujāk augošajiem telekomunikāciju un informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmumiem ar vairāk nekā 100 gadu pieredzi un kompetenci telekomunikāciju tirgū. Tā ir akciju sabiedrība, kurai piederošie uzņēmumi ir saistīti ar telekomunikāciju sistēmu izveidi, attīstību, ražošanu un tirdzniecību, kā arī ar integrētu telekomunikāciju tehnoloģiju vadības programmu izstrādi nozīmīgiem pārraides projektiem. Marconi komandu raksturo radoša pieeja darbam un tehnoloģiskiem jauninājumiem. Uzņēmumā strādā 45 000 darbinieku, un tā darbība aptver vairāk nekā 100 pasaules valstu.

..četros biznesa virzienos

Marconi plc ir četri galvenie biznesa virzieni: komunikācijas, pakalpojumi, mobilās iekārtas un sistēmas.

Marconi Communications

Nesen izveidotā Marconi Communications grupa ir viens no nozīmīgākajiem posmiem uzņēmuma komunikāciju biznesa attīstībā. Tā ir pieredzējusi progresīvu Marconi SpA un GPT integrāciju, kā arī no uzņēmumiem Reltec, Fore Systems, Nokia un Bosch atpirkto komunikāciju virzienu sekmīgu iekļaušanos. Gan grupas izveide, gan arī jaunā vadības struktūra Marconi Communications ir devusi iespēju sekmīgi izmantot augošo pieprasījumu pēc uzņēmuma ražotajām telekomunikāciju sistēmām. Marconi Communications ir pasaules līderis optisko tīklu un piekļuves tīklu iekārtu piegādē. Marconi sinhronās digitālās hierarhijas (Synchronous Digital Hierarchy — SDH) sistēmas aizņem aptuveni 35 procentus pasaules tirgus, un šis ir pirmais uzņēmums, kas radījis DWDM (Dense Wave Division Multiplexing) tīklus ar apļa konfigurāciju un iespēju vadīt tos no attāluma. Marconi Communications ir galvenais tehnoloģiju piegādātājs vairāk nekā 80 procentiem lielāko telekomunikāciju firmu, tostarp arī British Telecom, Sprint, Telefonica, Lattelekom, Lietuvos Telekomas. Marconi Communications piedāvā visdažādākos risinājumus gan ATM (Asynchronous Transfer Mode) tīkliem, gan Ethernet pieslēgumiem, kur visu sistēmu bāze ir perspektīvas privāto tīklu tehnoloģijas. Šie risinājumi ir drošs pamats nākotnes tīklu izveidei. Komunikāciju bizness attīstās plānveidīgi, bet, lai arī nākotnē augšupeja būtu tāda pati, jāorientējas uz integrētiem biznesa risinājumiem pasaules lielākajos tirgos. Marconi Communications stabili darbojas vienā no dinamiskākajiem biznesa sektoriem pasaulē.

Marconi Services

Marconi pakalpojumus labi raksturo mārketinga princips: plāno, uzbūvē, vadi. Marconi izpratnē plānot nozīmē piedāvāt klientiem biznesa un tehniskās konsultācijas, tīkla arhitektūru un finansējumu. Uzbūvēt nozīmē profesionālu projekta vadību, inženiertehniskos būvdarbus, tīkla integrāciju. Vadīt — tas ir tīkla atbalsts, modernizācija, vadība un apmācība.

Marconi Mobile

Marconi plc vadība ir pārliecināta, ka vislielākās attīstības iespējas gaidāmas tirgus mobilajā un drošības sektorā. Marconi Mobile sāk ar stabilu tehnoloģisko pamatu: ATM, radioreleja sakari, mobilās komunikācijas, droši tīkli un satelītu komunikācijas.

Marconi Systems

Marconi Systems ir IT nozare, kurā nodarbināti vairāk nekā 11 000 cilvēku visā pasaulē. Astoņās valstīs atrodas vairāk nekā 25 ražošanas un izpētes uzņēmumi. Šajā virzienā ir trīs galvenās sadaļas: komerciālās, datu un medicīnas sistēmas. Tās nodrošina progresīvus elektronikas un informācijas tehnoloģijas risinājumus vairāk nekā 100 valstu klientiem.

Tagad Marconi arī Baltijā

Marconi Communications darbība Baltijā aizsākās pirms pieciem gadiem, kad uzņēmums nodibināja nelielu klientu apkalpošanas biroju Rīgā. Ar laiku nobrieda pārliecība, ka ar to vien ir par maz. Kāpēc? Varētu domāt, kur gan tik mazā un blīvi piepildītā komunikāciju tirgū atrast kādu brīvu spraudziņu. Marconi to noteikti var, jo vairākos telekomunikāciju tirgus sektoros, piemēram, SDH sistēmu piegādē, Marconi Communications ir vadošais piegādātājs Baltijas reģionā. Domu par dziļāku iesakņošanos Baltijā stiprināja arī pirmie lielie līgumi ar nozīmīgiem klientiem. Tā nu izšķirošais lēmums bija nobriedis, un 1999. gada 22. oktobrī Rīgā svinīgi atvēra Marconi Baltijas valstu reģionālo pārstāvniecību. Jauno biroju oficiāli atklāja Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes vēstnieks Latvijā Stīvens Našs. Marconi uzņēmuma vēstures grāmatā šajā dienā vēlreiz varēja ierakstīt: pirmoreizÉ Baltijas birojs apkalpo pašreizējos un arī potenciālos klientus visās Baltijas valstīs. Līdz ar uzņēmuma klātbūtni Baltijā strauji aizsākta arī iesaistīšanās Latvijas, Lietuvas un Igaunijas telekomunikāciju dzīvē. Marconi Communications Baltijas birojs jau paguvis ieņemt savu vietu arī Baltijas telekomunikāciju sabiedriskajā ritējumā. Lai palielinātu ieguldījumu Baltijas telekomunikāciju nozares attīstībā, regulāri tiek rīkoti semināri, kuros var iepazīties ne tikai ar Marconi jaunāko produkciju, bet arī ar vispārīgām pasaules telekomunikāciju attīstības tendencēm. Tā kā uzņēmums darbojas vairāk nekā 100 pasaules valstīs, telekomunikāciju attīstības virzienus var prognozēt, balstoties uz daudzu valstu pieredzi. Nākotnesieceres? To ir daudz un visas noteikti jāpiepilda. Gan Latvijas birojs jāpaplašina, gan jāsamazina iekārtu piegādes termiņi, gan jāizveido noliktava tepat Rīgā, gan jānoslēdz jauni līgumiÉ Marconi Rīgas komandas ieceres ir tikpat pārdrošas un tikpat reālas kā toreiz, tālajā 1898. gadā, kad Markoni pirmo reizi bija pirmaisÉ

Anita KĻAVA
Marconi Communications
Baltijas pārstāvniecība
Citadeles ielā 12
Rīgā, LV-1010
Tālr. 7508888
Fakss 7508580
e-pasts: marconi@marconicomms.lv
Internets: www.marconi.com
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001