Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Bezvadu interneta maratons: galvenais ir izrauties

   

Triatel 18 517 z

 

Pirms diviem gadiem, kad izstādē Baltic IT&T tika iespaidīgi prezentēta a/s Telecom Baltija jaunā preču zīme Triatel, kuras mērķis bija  iezīmēt jaunu uzņēmuma attīstības virzienu, daudzi to uztvēra kā lielu izaicinājumu. Latvijai tas tobrīd bija kas nedzirdēts: viens operators apņemas nodrošināt pilnu sakaru pakalpojumu spektru (fiksētos, mobilos, internetu), turklāt, izmantojot it kā neperspektīvo (dažu ekspertu vērtējumā) 450 MHz frekvenču joslu gluži mūsdienīgam un progresīvam risinājumam - CDMA tehnoloģijai!

Šobrīd ne vien pierādījusies šī stratēģiskā lēmuma pareizība, bet arī iezīmējies jauns uzņēmuma attīstības virziens – uz pakāpenisku šo pakalpojumu konverģenci. Spilgts jaunā attīstības virziena piemērs ir Triatel ātrgaitas bezvadu internets. Vairāk par šo pakalpojumu un biznesa stratēģiju – a/s Telekom Baltija prezidents Mihails ZOTOVS un mārketinga direktors Raimonds PEĻŅA.

 

- Latvijas interneta piekļuves pakalpojumu tirgū šobrīd darbojas 189 interneta pakalpojumu sniedzēji, un konkurence par katru tirgus daļas procenta desmitdaļu ir ļoti sīva. Viss notiek gandrīz  kā maratona skrējienā – visgrūtāk ir izrauties no blīvās masas. Triatel šai ziņā jau no paša sākuma bijis it kā privileģētā situācijā, sākot skrējienu pa individuālo skrejceļu, kurš marķēts ar īpašu atzīmi - CDMA. Vai tas ir vieglāk vai grūtāk?

M. Zotovs: - Triatel ir tā sauktais nišas operators, mums ir pietiekami unikāls pakalpojums. Acīmredzot reāla konkurence varētu būt nevis tur, kur izveidots fiksētais tīkls, bet gan tur, kur tā nav un nekad arī nebūs. Šajās vietās mēs, protams, konkurējam ar tiem operatoriem, kuri arī piedāvā bezvadu internetu. Tie ir mobilie operatori, kuri internetu piedāvā ar GPRS vai EDGE tehnoloģijas palīdzību.

- Kurā brīdī, jūsuprāt, sākas konkurence starp fiksētajiem un mobilajiem interneta piekļuves pakalpojumiem?

R. Peļņa: - Rīgā un lielākajās pilsētās reizēm sanāk neliela konkurence ar fiksētā tīkla operatoriem, bet mūsu pakalpojums nav īpaši pozicionēts uz fiksēto datu pakalpojumu tirgu (DSL). Vairāk nekā 60 procentiem Latvijas mājsaimniecību nav iespējama fiksētā tīkla interneta piekļuve. Un tas mums ir pietiekami plašs darbalauks.

- Kur jūs redzat Triatel vietu? Vai esat pirmajā trijniekā interneta piekļuves iespēju ziņā?

R. Peļņa: - Gandrīz visā Latvijas teritorijā to var nodrošināt tikai viens IPS, un tas ir Lattelecom. Triatel tīkls šobrīd gan ir tikai   lielākajās pilsētās un ap maģistrālēm, bet mūsu plānos ietilpst līdz gada beigām izvērst CDMA tīklu visā Latvijā, jo mūsu tehnoloģija ļauj to izdarīt un tad mūsu tīkls būs pat plašāks nekā Lattelecom

- Vai jūsu rīcībā ir dati, cik liels varētu būt Latvijas interneta tirgus potenciāls, t. i., lietotāji, kuri vēlētos to iegādāties, bet kuriem šobrīd nav piekļuves?

R. Peļņa: - Pētot tirgu pirms pakalpojuma ieviešanas, secinājām, ka ir vismaz 20 000 klientu, kuri tuvākajā laikā būtu gatavi kļūt par bezvadu interneta lietotājiem. Īstenībā potenciālo interneta klientu ir daudz vairāk.   

M. Zotovs: - Lai pieslēgtos internetam, jāiegādājas dators, vajadzīgas vismaz minimālas zināšanas, bezvadu modems, abonēšanas maksa – mājsaimniecībai ar vidējiem ieņēmumiem tā nav maza summa. Tāpēc ne jau visi, kam vajadzīgs internets, tūlīt arī pieteiksies uz pakalpojumu. Tomēr Triatel bezvadu interneta klienti ir ne tikai tie, kuriem nav citas piekļuves iespējas. Piedāvājam to arī kā ekskluzīvu pakalpojumu 1-2 procentiem iedzīvotāju, kas raduši lietot internetu nevis tur, kur tas ir pieejams, bet tad, kad tas ir vajadzīgs. Lai to varētu darīt, nepieciešams noteikts labklājības līmenis. Tādu cilvēku Latvijā ir aptuveni 50 000.

- Vislabāk šādu pakalpojumu īpatnības un priekšrocības ir saprotamas, salīdzinot tos ar citām līdzīgām tehnoloģijām vai piedāvājumiem. Piemēram, ja Triatel izmantotā interneta pieslēguma tehnoloģiju EVDO salīdzina ar GPRS, tā ir 30 reižu ātrāka, ja salīdzina ar Wi-Fi – tai ir daudz lielāks darbības rādiuss. Savukārt drošuma un kvalitātes ziņā EVDO varot pielīdzināt DSL tehnoloģijai.

M. Zotovs: - Lietojot EVDO tehnoloģiju, bāzes stacijas darbības rādiuss ir 10-15 km (tas, protams, atkarīgs no vietas reljefa). Bet ar Wi-Fi nevajag konkurēt, to var izmantot paralēli ar CDMA. Piemēram, man ir māja Jūrmalā, kurā ir gan Triatel bezvadu interneta pieslēgums, gan Wi-Fi. Vairs nav jākonkurē ar bērniem, lai piekļūtu pie interneta: varu paņemt portatīvo datoru, apsēsties dārza lapenē un, neviena netraucēts, strādāt tīmeklī, jo visa māja kopā ar apkārtējo teritoriju pārklājas ar tādu kā interneta cepuri. Tas ir ļoti ērti.

- Šobrīd Triatel CDMA infrastruktūra izveidota Rīgā, Rīgas rajonā, Jūrmalā, Jelgavā, Aizkrauklē, Valmierā. Interesanti, ka starp pirmajām pilsētām bez Rīgas nav nedz Liepāja, nedz Daugavpils un Ventspils, ar ko parasti sāk visi.

R. Peļņa: - Būvējot tīklu, vairāk raudzījāmies, kur ir lielāka potenciālo klientu interese. Pēc mūsu mājaslapā aizpildītajiem pieteikumiem apkopojam informāciju un varam spriest, kur vissteidzamāk jāveido tīkls.

M. Zotovs: - Mēs to varam izdarīt ļoti ātri un, ja veidosies ciešāka sadarbība ar pašvaldībām, kuras vēlēsies palīdzēt iedzīvotājiem, labprāt sadarbosimies. Piemēram, ja kādas pašvaldības teritorijā 50 vai 100 mājsaimniecības būtu gatavas ierīkot bezvadu internetu, mēs šo darbu varētu paveikt nedēļas laikā.

R. Peļņa: - Šobrīd cilvēki Latgales reģionā vairāk interesējas par šādām interneta iespējām nekā Liepājā. Tur daudziem rīdziniekiem ir vasaras mājas.

- Triatel plānos ir pabeigt tīkla infrastruktūras izveidi līdz gada beigām. Vai tas maz ir nepieciešams, piemēram, ja kādā vietā nav pietiekami lielas klientu intereses?

M. Zotovs: - Līdz gada beigām pārklāsim visu Latviju ar bāzes stacijām, bet ātrgaitas internets, protams, visur nebūs. Galvenais mērķis ir nodrošināt balss pakalpojumu pārklājumu un interneta piekļuvi. Ātrgaitas internetu uzstādīsim un pieslēgsim ļoti ātri tur, kur iedzīvotāji to vēlēsies.

- EVDO teorētiski nodrošina ātrumu līdz 2,4 Mbit/s. 

R. Peļņa: - Jā, tieši šis EVDO tehnoloģijas standarts, kuru izmanto Triatel, ir līdz 2,4 Mbit/s, bet pārējām paaudzēm tas ir 3,2 Mbit/s, 8 Mbit/s u.c. EVDO tehnoloģiju  nodrošina uzņēmums Qualcom.

- Reāli lietotāja datorā varētu būt aptuveni 500–600 kbit/s?

M. Zotovs: - Ja ātrums ir 386 kbit/s un mazāk, tad tas jau ir stipri jūtams, jo vajag gaidīt vairākas sekundes, kamēr atveras saite. Sekundes velkas tik lēni, ka lietotājs ar strauju dzīves ritmu sāk nervozēt. Bet, ja ātrums ir virs 386 kbit/s, tad vairs nejūt, vai jāgaida 1 vai 1,2 sekundes – nav starpības. Tas ir pietiekami ātri ērtam darbam. Man birojā ir 10 Mbit/s, bet faktiski nejūtu starpību, ja citur ātrums ir mazāks.

- Kurās valstīs operatori vēl izmanto šo pašu EVDO tehnoloģiju ātrgaitas internetam?

M. Zotovs: - Čehi to sekmīgi izmanto aptuveni pusotru gadu. Bet ne mazāk veiksmīgi to dara Sanktpēterbugas operators Skylink. Viņi sāka piedāvāt šo pakalpojumu pirms pāris mēnešiem. Un viņiem jau ir 20 000 abonentu! Tur šo pakalpojumu izmanto turīgi ļaudis. Viņi, izbraucot no pilsētas, vēlas lietot piezīmjdatoru un internetu, kad vien tas ir vajadzīgs. Pat tad, ja to nelieto katru dienu (atvaļinājumā), viņiem ir svarīgi, lai pie rokas allaž būtu internets. Tā ir tāda pati vienkārša ērtība kā apsildāmā grīda vannas istabā. Šādi klienti izvēlas bezvadu ātrgaitas internetu.

- Arī EVDO drošības līmenis ir ļoti augsts – gluži kā ASV bruņotajos spēkos.

R. Peļņa: - CDMA jau tika ražots ASV bruņotajiem spēkiem. Piemēram, Wi-Fi ir problēma noslēgt tīklu, un dažkārt gadās, ka kāds, kurš uzturas tuvumā var strādāt ar manu Wi-Fi, ja vien īpaši neesmu to nokonfigurējis un noslēdzis tīklu. Man jāmaksā Wi-Fi par apjomu, bet var izrādīties - kāds cits to jau ir krietni palietojis.

CDMA šai ziņā ir ļoti drošs, jo te nav nekādas iespējas pieslēgties kādam no malas. Viens modems – viens dators. Nav iespēja ne klonēt informāciju, ne pieslēgties nesankcionēti. CDMA arī noklausīties nevar, tas nav iespējams. Balss pārraidei tiek izmantoti unikāli kodi. Ja mēs zinām, ka GSM sarunas var uzlauzt kodu un noklausīties, tad ar CDMA tas nebūs iespējams.

M. Zotovs: - Teorētiski šāda iespēja ir 264 , kas ir ļoti augsta drošības pakāpe.

- GSM sevi jau ir teju vai izsmēlis, bet CDMA ir vēl tālu, kur attīstīties.

R. Peļņa: - Pastāv UMTS, bet redzam, ka vadošie operatori, kas strādā ar lielu peļņu, vēl nevar atļauties strādāt tikai ar UMTS, jo tā ir dārga tehnoloģija. Kad UMTS palaidīs visā Latvijā, ātrumi, par kuriem mēs varētu runāt, sasniegs 384 kbit/s. Triatel jau tagad ir izbūvējis tīklu lielākajās pilsētās un Rīgas rajonā, kur ātrums ir 1 Mbit/s. Un tas ir tikai šīs datu pārraides pirmais līmenis.

- Tad iznāk, ka UMTS jau tagad nevar konkurēt ar CDMA ātruma ziņā.

R. Peļņa: - Tieši tā.

- Sākumā Triatel bezvadu internetam bija pieejami divu veidu modemi, bet tagad iespējas ir paplašinājušās. Cik šis prieks mēnesī maksā?

R. Peļņa: - Prieks nemaksā neko, bet modema līzinga maksa - Ls 8,35 mēnesī. Tā kopējā cena ir 210 latu, ja klients vēlas to nopirkt uzreiz. Bet šobrīd jau piedāvājam četrus modemus. Diviem pirmajiem pievienojies trešais un vēl piedāvājam mobilo tālruni, kas arī kalpo kā modems un nodrošina to pašu ātrumu.

Lielākais modems Axesstel paredzēts kā mājas risinājums: mēs ieteiktu to visiem, kas grib pieslēgt internetam galddatoru un kur nav iespējas ierīkot kabeļu internetu. Nekas nav jāinstalē, vienkārši iesprauž datorā un viss darbojas. Tas ir stabils, barošana – no elektrotīkla.

Visiem, kas bieži pārvietojas, piedāvājam mazāku modemu anyDATA, kurš vienkārši jāiesprauž portatīvajā datorā. Tomēr cilvēkiem vajadzīga ne tikai datu pārraide, bet arī balss sakari, tāpēc piedāvājam 3G mobilo tālruni UBIQUAM U300, kas pilda arī modema funkcijas. To arī var iegādāties, noformējot līzingu. Tas iznāk pat lētāk nekā daži citi (Samsung, Nokia) trešās paaudzes telefoni. Bet, ja salīdzina ar datu pārraides iespējām (līdz 1 Mbit/s), tad neviens cits aparāts tam pat tuvu nestāv (tie maksimāli var nodrošināt 384 kbit/s).

- Tātad katru mēnesi klientam jāmaksā par internetu Ls 23,60 plus modema līzinga maksa.

R. Peļņa: - Jā, tas ir viss. Šāds pakalpojums ir aktuāls jaunuzceltajās privātmājās, zemnieku saimniecībās, viensētās, tālu no centriem. Piemēram, saimniecības, kas piedāvā lauku tūrismu,  var izveidot mājaslapu, lai cilvēki varētu no visām pusēm aplūkot to vietu, kurp brauc. E-pastu var sūtīt, sarakstīties ar klientiem.

- Kādi ir Triatel līguma nosacījumi? Nereti ir tā – ja vēlies mazāku mēneša maksu, tad jāslēdz līgums vismaz uz 18 mēnešiem.

M. Zotovs: - Mēs neprasām slēgt līgumu uz noteiktu termiņu. Ja klients vēlas lietot mūsu piedāvāto bezvadu internetu, lai viņš to dara, ja ne – solīdi šķiramies.

R. Peļņa: - Daudzviet, kur šobrīd piedāvājam internetu, vēl ilgi nebūs konkurences, tādēļ mums nav bažu par to, ka klienti varētu izvēlēties kādu citu operatoru.  

- Tā kā jūs piedāvājat arī balss sakarus un datu pārraidi, tad tiem klientiem, kas vēlas noslēgt līgumu par bezvadu interneta piegādi, jūs droši vien piedāvājat arī pārējos pakalpojumus. Acīmredzot ir arī atlaides.

R. Peļņa: - Jā, protams. Piemēram, piedāvājam komplektu, kur internets kopā ar fiksēto telefoniju ir par vienotu abonēšanas maksu Ls 23,60. Tie klienti, kuri iegādāsies mobilo tālruni UBIQUAM U300, varēs to izmantot kā universālu darba rīku, kurā apvienoti visi klientam vajadzīgie sakari: biroja tālrunis, fakss (atsūtīto faksu var saņemt datorā e-pasta formātā) un bezvadu interneta modems. No Triatel mobilā tīkla ir arī izdevīgāki zvanu tarifi nekā no Lattelecom.

- Kāda ir pakalpojuma pieteikšanas kārtība?

R. Peļņa: - Pietiek ar to, ka aizpildāt anketu Triatel mājaslapā (www.triatel.lv) vai Klientu apkalpošanas centrā. Pēc tam mūsu cilvēki sazinās un pajautā, kad varēsit atnākt uz Klientu apkalpošanas centru. Tur klients noslēdz līgumu, paņem modemu, aiziet mājās, pieslēdz un internets darbojas. Mēs piedāvājam arī iespēju pirms līguma noslēgšanas trīs dienas testēt pakalpojumu bez maksas – lai redz, kā tas darbojas konkrētajā vidē, vai klientu apmierina ātrums un pieslēguma kvalitāte.

- Tad kāpēc visa Latvija vēl nestāv pie jums rindā?!

R. Peļņa: - Mūsu priekšrocības ir skaidras, bet svarīgi, vai un cik ātri potenciālie klienti spētu atteikties no ierastajiem priekšstatiem par ērtām komunikācijām. Daudziem vēl joprojām visērtāk šķiet nemainīt neko. Mēs nevienu nesteidzinām un neuzbāžamies: lai izšķiras paši. Bet varbūt vienkārši jāsāk rūpīgāk plānot ģimenes budžets…

Daina DAMBERGA

 

A/s Telecom Baltija

Biķernieku ielā 18

Rīgā, LV-1039

Tālr. 7870123

Fakss:  7873400

E-pasts: info@triatel.lv

www.triatel.lv

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001