Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Baltkom svin dzimšanas dienu

   

Gb30

 

Pirms 15 gadiem – 1991. gada 29. maijā – tika dibināta Austrumeiropā pirmā daudzkanālu abonenttelevīzija Baltkom TV. Šajā laikā iegūta unikāla pieredze, kas neapšaubāmi ir veicinājusi Baltkom konkurētspēju. Apaļa jubileja ir pamatots iemesls, lai atskatītos uz padarīto, izvērtētu sasniegto un paraudzītos nākotnē.

 

Skrējiens piecpadsmit gadu garumā

Jau pirmajā darbības gadā - drīz pēc tam, kad tika iepirkta nepieciešamā aparatūra, apmācīti speciālisti, izstrādāta uzņēmuma struktūra un darbības programma, Austrumeiropā pirmā abonentu televīzija Baltkom sāka pieslēgt pirmos dekoderu abonentus. Gadu gaitā Baltkom abonentu skaits strauji auga. 1994. gadā tas sasniedza piecus tūkstošus, gadu vēlāk Baltkom  tika reģistrēts desmittūkstošais abonents, bet piektā jubileja tika sagaidīta jau kopā ar 20 000. abonentu. 2001. gadā, kad Baltkom  svinēja desmito dzimšanas dienu, abonentu skaits bija pieckāršojies, bet šobrīd tas pārsniedz 182 000.

Darbības laikā Baltkom neatlaidīgi un mērķtiecīgi rūpējies par sava kabeļtīkla izveidi. Pirmo kabeļtīklu būve sākās 1995. gadā Purvciemā un Mežciemā, bet divus gadus vēlāk tika sākta pirmā optiskā tīkla būvniecība Ķengaragā. Nākamo gadu laikā šiem Rīgas rajoniem kabeļtīkla un optiskā tīkla pārklājuma kartē pievienojās citi galvaspilsētas rajoni un Latvijas pilsētas, bet optiskajai zonai Rīgas centrā tika pieslēgts arī sadarbības kabeļtīkls JL Balt. Un rezultāts bija likumsakarīgs - 2000. gadā Baltkom kļuva par kabeļtelevīzijas tirgus līderi, jo Baltkom  Latvijā skatījās jau katra desmitā ģimene, bet Rīgā - katra trešā. Baltkom kabeļtīkla pārklājums pēdējos gados turpinājis augt, un šis process joprojām ir straujš.

 

Baltkom  – vienmēr pirmais

Baltkom vienmēr centies iet kopsolī ar laiku un pirmais ieviest tehnoloģiskos jauninājumus. Latvijā tā bija pirmā televīzija, kas veica krāsu standartu maiņu un 1993. gadā no SECAM krāsu sistēmas pārgāja uz Eiropas krāsu standartu PAL. Baltkom bija arī pirmā Austrumeiropas abonenttelevīzija, kas klientiem piedāvāja priekšapmaksas pakalpojumu pay per view (maksā par skatīšanos) jeb PPV. Šis pakalpojums abonentam, kurš samaksājis mēnesi uz priekšu, sniedz iespēju skatīties filmas un raidījumus pieaugušajiem. 

Lai gan 2003. gadā digitālās televīzijas skandāla dēļ tika aptraipīta ciparu televīzijas reputācija, Baltkom  nolēma riskēt un 2004. gada rudenī pirmā sāka ieviest digitālo televīziju, paralēli pārslēdzoties uz MMDS digitālo TV signālu. Tādējādi tika uzlabota satelīta televīzijas kanālu raidīšanas kvalitāte un Baltkom  klienti varēja baudīt digitālās televīzijas pieslēguma priekšrocības, kuras nav pieejamas, izmantojot analogās televīzijas pakalpojumus, piemēram, teicamu attēla kvalitāti, valodas izvēli, Dolby digital, stereo skaņu un EPG jeb elektronisko programmu gidu. Pateicoties digitālajai televīzijai, Baltkom ievērojami pieauga abonentiem pieejamo satelīta kanālu skaits. Izvērtējot digitālās televīzijas priekšrocības, par tās lietotājiem kļuvuši aptuveni desmit procenti Baltkom  abonentu.

 

TRIO – trīs vienā

Kā skaidro Baltkom preses sekretārs Lauris Kļaviņš, līdz ar digitālās televīzijas ieviešanu aktualizējās jautājums par komplekso pakalpojumu. Baltkom jau 1999. gadā, izmantojot savu optisko kabeļtīklu, sāka nodrošināt klientus ar interneta pieslēgumu un vēlāk arī ar fiksētajiem telefona sakariem. Pēdējā pusgada laikā vērojams Baltkom  telefonsakaru klientu pieaugums. To nenoliedzami ietekmējušas pērnā gada izmaiņas likumdošanā, kas abonentiem, mainot fiksēto sakaru operatoru, ļauj saglabāt telefona numuru.

– Izvērtējot šos rādītājus, nolēmām piedāvāt abonentelevīzijas pakalpojumus komplektā ar fiksēto sakaru un interneta pakalpojumiem. Tādējādi esam kļuvuši par Latvijā pirmo uzņēmumu, kas sniedz šādu komplekso pakalpojumu, – stāsta Lauris Kļaviņš. Kompleksais pakalpojums martā ieguva zīmolu TRIO. Tas ir vienots pieslēgums trīs veidu pakalpojumiem par viszemākajām cenām. - TRIO ļauj ietaupīt naudu, jo nav jāmaksā trīs dažādiem sakaru pakalpojumu sniedzējiem, turklāt Baltkom ne tikai nodrošina pakalpojumu piegādi, bet arī sniedz vienotu servisu, piedāvā zemākas izmaksas, savukārt klients saņem vienu komunikāciju pakalpojumu rēķinu, - uzsver Baltkom  preses sekretārs.

 

Baltkom – pasaule tavā televizorā

Kopš darbības sākuma Baltkom daudz strādājis, lai uzlabotu pakalpojumu infrastruktūru, modernizētu tehnisko nodrošinājumu un paplašinātu programmu klāstu. 1995. gada beigās tika uzstādīti stereomodulatori MMDS sistēmai stereoskaņas un valodas izvēles iespējas nodrošināšanai, lai, piemēram, kanālu Eurosport varētu skatīties krievu vai angļu valodā.

1998. gadā Baltkom noslēdza līgumu ar VIASAT un piedāvāja dekoderu abonentiem vienu no pasaulē populārākajiem maksas filmu kanāliem TV 1000 oriģinālvalodā ar subtitriem latviešu un krievu valodā. Tika noslēgts arī ekskluzīvs līgums ar NTV par NTV International un NTV Naše kino izplatīšanu Latvijas teritorijā.

Kad Baltkom sāka darbību, abonentiem tika piedāvāti astoņi satelīta kanāli, pēc gada – sešpadsmit, bet šobrīd – jau vairāk nekā simts.

Viens no jaunākajiem piedāvājumiem ir diennakts Latvijas Mūzikas kanāls. Tā programmā ir Latvijas mūziķu videoklipi latviešu, angļu un krievu valodā, kurus papildina autorraidījumi Nedēļas mākslinieks un TOP 10. Latvijas Mūzikas kanāls Baltkom digitālās un kabeļtelevīzijas abonentiem sniedz informāciju ne tikai par lielāko Latvijas mūzikas notikumu oficiālo norisi, bet arī par aizkulisēs notiekošo.

No aprīļa tikai Baltkom abonentiem pieejams arī diennakts ziņu kanāls TV 24. Tas ir Latvijā pirmais digitālais ziņu kanāls, kurš sniedz plašu ieskatu par dienas aktualitātēm un kultūras un izklaides notikumiem Rīgā, Latvijā un pasaulē. TV 24 darbojas 3G tehnoloģijā, proti, ziņu kanāls ir pieejams ne tikai Baltkom kabeļtelevīzijas tīklā, bet arī internetā (www.tv24.lv) un 3G mobilajos telefonos.

Nesen darbību uzsācis arī Latvijas Ziņu kanāls, kurš orientējas uz analītisku notikumu atspoguļojumu, programmā vairāk iekļaujot viedokļus un ekspertu vērtējumus, kā arī translācijas no preses konferencēm.

Bet pats jaunākais piedāvājums ir Premiere programmu bloks. Tas ir pay per view pakalpojums, kas Baltkom abonentiem sniedz iespēju skatīties jaunākās kinofilmas, kuras tikko rādītas kinoteātros, bet vēl netiek rādītas televīzijās.

 

Darbības rādītāji iepriecina

Kopš 2003. gada Baltkom pilnībā ir Latvijas kapitāla uzņēmums, jo tika izpirktas Amerikas kompānijai Metromedia International piederošās Baltkom kapitāla daļas. Tagad Baltkom 99,92 procenti kapitāla daļu pieder SIA Alīna, kuras 75 procentu kapitāldaļu īpašnieks ir Pēteris Šmidre, bet 0,08 procenti - VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs. Pērn uzņēmuma apgrozījums bija 6,3 miljoni latu, kas ir par 37 procentiem vairāk nekā 2004. gadā.

Šogad Baltkom paredz sasniegt 10 miljonu latu lielu apgrozījumu. Uzņēmuma vadība optimistiskās prognozes pamato ar pieaugošo pieprasījumu pēc daudzkanālu ciparu televīzijas pakalpojuma un pēc kompleksajiem pakalpojumiem. Tieši tādēļ Baltkom apsver iespēju nākotnē piedāvāt arī mobilos sakarus. – Mūsdienās komunikāciju pakalpojumi ir tik cieši saistīti, ka šāds lēmums būtu likumsakarīgs, – uzskata uzņēmuma preses sekretārs Lauris Kļaviņš.

Baltkom nākotnē plāno nostiprināt konkurētspēju arī datu pārraides vairumtirdzniecībā. Šī mērķa īstenošanai izveidots uzņēmums Baltcom Fiber, kas piedāvā SDH un IP datu pārraides risinājumus virzienā Baltija – Skandināvija, izmantojot jūras optisko kabeli Ventspils - Gotlande - Stokholma. Baltcom Fiber sniegtie pakalpojumi ir pirmā reālā alternatīva dārgajiem datu pārraides pakalpojumiem no Stokholmas uz Latviju un arī pārējām Baltijas valstīm. Kopš šā gada marta Baltcom Fiber ir pilntiesīgs International Cable Protection Committee (Starptautiskās kabeļu aizsardzības komitejas) biedrs.

Kā uzskata Baltkom vadība, uzņēmuma panākumu pamatā ir nekļūdīgi izvēlēta biznesa stratēģija, profesionāli un zinoši darbinieki un klientu vēlmju sapratne.

Anda PLIEDERE

 

 

 

Tel. 7480000

www.baltkom.lv

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001