Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Britu uzņēmumi izmanto mobilos telefonus darbinieku izsekošanai

   

Britu uzņēmumi izmanto mobilos telefonus darbinieku izsekošanai

 

Mobilo telefonu atrašanās vietas noteikšanas tehnoloģiju attīstība daudziem Lielbritānijas uzņēmumiem pavērusi iespēju viegli konstatēt gan darbinieku, gan transportlīdzekļu un ekipējuma atrašanās vietu. Valstī, kuras iedzīvotāji nebūt neslēpj atkarību no mobilajiem sakariem, šāda tehnoloģija kļuvusi ļoti populāra. Daudzi apgalvo, ka tādējādi izdodas optimizēt savu darbību un samazināt izdevumus, citi iebilst, ka tas, iespējams, notiek uz darbinieku privātās dzīves rēķina.

 

Pēdējos gados britu kompānijas, kas piedāvā šīs tehnoloģijas, ir piedzīvojušas iespaidīgu klientu intereses pieaugumu, jo uzņēmēji ir pārliecinājušies, ka jaunās iespējas ļauj lēti uzlabot darbības efektivitāti. Ieguvumu ir daudz un dažādi, sākot ar iespēju pārbaudīt, vai darbinieks gadījumā nav aizkavējies krogā, kamēr apgalvo, ka sēž sastrēgumā, un beidzot ar apziņu, ka jebkurā mirklī būs iespējams atrast darbinieku, lai, piemēram, mainītu viņa vadītā transporta līdzekļa virzienu.

Visierastākā programmatūra šīs tehnoloģijas izmantošanai ir paredzēta kravas pārvadājumu un piegāžu firmu vajadzībām, tomēr ieinteresēti ir arī daudzi mazi uzņēmumi, kuri nodarbojas, piemēram, ar izbraukumu tirdzniecību.

Tomēr ne visus priecē apziņa, ka viņus var nepārtraukti novērot, raksta aģentūra Reuters. Arī britu pilsonisko tiesību aizstāvju grupa Liberty uzskata, ka cilvēka atrašanās vietas noteikšana, izmantojot viņa mobilo tālruni, rada aizvien lielākas bažas par privātās dzīves informācijas aizsardzību.

 

Nekas nenotiek slepus

Izsekošanas firmas Followus (tulkojumā no angļu valodas - Seko mums) izpilddirektors Kevins Brauns apgalvo, ka mobilo telefonu atrašanās vietas fiksēšanas struktūrā nav nekā slēpjama, jo visu regulē stingri noteikumi. - Darbiniekam ir jāzina, ka tiek izsekota viņa mobilā telefona atrašanās vieta. Kompānija nevar pieprasīt mobilā telefona izsekošanu, ja lietotājs nav informēts, - viņš skaidrojis aģentūrai Reuters. - Atbilstoši valdības noteikumiem mēs nosūtām brīdinājumu uz visiem telefoniem, kurus izsekojam.

Mobilā telefona izsekošanai nav nepieciešams nekas vairāk par parastu datoru ar interneta pieslēgumu. Tiklīdz telefons ir aktivizēts izsekošanai, tā aptuvenā atrašanās vieta ir redzama pakalpojuma sniedzēja interneta lapā. Sistēma izseko mobilo telefonu SIM kartes ar precizitāti, kas robežojas no simt metriem pilsētā līdz vairākiem kilometriem laukos.

 

Vīru izspiegot neizdosies

Lai gan pēc pakalpojuma ieviešanas 2003. gadā britu sabiedrībā par to bija ļoti liela interese, daudziem nācās vilties, jo jau pēc viena telefona zvana tādām kompānijām kā Followus sabruka neskaitāmu greizsirdīgu privātpersonu cerības, ka tagad tām beidzot ir radusies iespēja pārliecināties, vai patiesībai atbilst viņu partneru apgalvojumi par aizstrādāšanos birojā līdz vēlam vakaram.

- Varat aizmirst par sava partnera tālruņa aizņemšanos, lai padarītu to izsekojamu, jo mūsu nosūtītie brīdinājumi tik un tā izjauks šo viltību, - paskaidroja Brauns.

 

Darbinieku drošība

Uzņēmumi izmanto izsekošanas sistēmu ne tikai, lai noskaidrotu, vai darbinieki atrodas tur, kur tiem būtu jāatrodas, un vai darbu paveic paredzētajā laikā, bet arī lai pārliecinātos par darbinieku drošību.

- Daži uzņēmumi vēlas darbiniekus paturēt acīs. Tie uzskata, ka viņiem ir jāzina, kur atrodas darbinieki, lai nodrošinātos ārkārtas situācijās, - sacīja Brauns. Viņš piebilda, ka trīs gadu laikā kompānija Followus ir ieguvusi 50 000 klientu, turklāt viņu skaits ik mēnesi pieaug par pieciem tūkstošiem.

Arī kompānijas Verilocation pārstāvis Endrjū Ouvertons atklāja, ka daudzi no firmas 60 000 abonentu, pārsvarā mazie uzņēmumi, vēlas zināt darbinieku atrašanās vietu drošības apsvērumu dēļ, kā arī tāpēc, lai varētu efektīvāk pārvaldīt resursus.

- Uzņēmēji aizvien vairāk apzinās, ka ir ļoti svarīgi zināt, kur atrodas darbinieki tādos gadījumos kā terora akti Londonā. Ir arī svarīgi zināt, kurš darbinieks atrodas vistuvāk klientam. Tas kompānijai dod iespēju uzlabot darba efektivitāti, - viņš secināja.

Ouvertons piebilda, ka tālruņu izsekošana ļauj uzņēmumu vadītājiem pārbaudīt, vai darbinieki izvēlas taisnāko ceļu uz darbu, kā arī to, vai viņu iesniegtās atskaites par izdevumiem atbilst nobrauktajam attālumam.

 

Privātā dzīve

Tomēr ne visi šo tehnoloģiju uztver ar entuziasmu. Pilsoņu tiesību grupa Liberty uzskata, ka tās izmantošana rada bažas gan par privātās dzīves aizsardzību, gan vispārējo cilvēktiesību ievērošanu, jo izsekošana rada nevienlīdzīgas attiecības starp darba devēju un ņēmēju.

- Pastāv arī bažas par to, ka darbiniekiem piespiedu kārtā jāļauj sevi novērot. Pati tehnoloģija ir neitrāla, problēmu rada veids, kā to iespējams izmantot, - uzskata Liberty pārstāve Džena Korljū.

Viņa arī bažījas par šīs tehnoloģijas attīstību, jo to veicina tirgus. - Mēs jau novērojam darbinieku tiesību zudumu, tāpēc uzmanīgi pētīsim šo tendenci, lai redzētu, vai kompānijas, kas novēro darbiniekus, patiešām ievēro noteikumus, - viņa teica.

 

Darbības optimizēšana

Britu loģistikas eksperts Ričards Vildings ir pārliecināts, ka darbinieku atrašanās vietas kontrolēšana uzņēmumiem var dot iespēju ievērojami samazināt izdevumus, ja tie pratīs šo informāciju izmantot efektīvi.

- Šādā ceļā panākta servisa uzlabošana var dot lielas priekšrocības – klientiem tiek sniegti kvalitatīvāki pakalpojumi un tiek gūts efekts, ko sniedz iespēja labāk vadīt cilvēkus un iekārtas, - skaidroja Vildings, kurš ir piegādes tīklu riska vadības profesors. Viņš norāda, ka kompānija, kura zina, kur atrodas tās darbinieki, un spēj konstatēt, vai viņi sasniegs klientu paredzētajā laikā, iegūst priekšrocības pār konkurentiem, kas šādu iespēju neizmanto. - Piedāvājot klientiem precīzu informāciju par to, cik tālu pa piegādes tīklu ir aizceļojis sūtījums, uzņēmums vairo piedāvātā pakalpojuma vērtību, - viņš piebilda.

Šāda veida precizitāte pārliecina klientu, ka uz uzņēmumu var paļauties, un šāda partneru uzticība samazina izdevumus, jo klienti, kuri neuzticas piegādātājiem, drošības dēļ mēdz pasūtīt vairāk preču, nekā viņiem ir nepieciešams, glabāt papildu iekārtas vai meklēt alternatīvas piegāžu iespējas. Tātad kompānijas, kas izmanto mobilo telefonu izsekošanu, spēj optimizēt darbinieku vadību un tādējādi iegūt klientu uzticību. - Ja jūs zināt, kur atrodas automašīna vai darbinieks, kad jums zvana klients, jums ir iespēja viņu nosūtīt citā virzienā, - skaidro Vildings.

Lai gan lielās auto pārvadājumu firmas lieto šādas sistēmas jau gadiem ilgi, tās izmanto satelītnavigācijas tehnoloģiju. - Mobilo telefonu izsekošanas sistēma ir daudz lētāka un sniedz uzņēmumiem līdzīgas priekšrocības, - norāda Vildings.

 

Atkarīgie briti

Lielbritānijā šādas iekārtas ir īpaši populāras ne tikai tāpēc, ka ekonomiski attīstītā valsts vienmēr ir bijusi īpaši atvērta pret jauno tehnoloģiju iespējām. Britu sabiedrība, izrādās, ir nonākusi ievērojamā atkarībā no mobilajiem sakariem. Jūlijā publicēti pētījuma rezultāti liecina, ka vairāk nekā 90 procenti Lielbritānijas mobilo telefonu lietotāju nespēj pilnvērtīgi pavadīt dienu bez mobilā tālruņa. BBC vēsta, ka no gados jaunākajiem lietotājiem 9 procenti atzīst atkarību no mobilā telefona un bez tiem jūtas kā pazuduši.

Daudzas sievietes mobilo tālruni uzskata par būtisku savas drošības sastāvdaļu. Interesanti, ka 54 procenti Yougov aptaujāto jauno britu sieviešu atzinušas, ka ir izmantojušas mobilos tālruņus, kad viņām vienatnē bijis jāatvaira nevēlama vīriešu uzmanība. Tātad mobilie tālruņi sievietēm ir kļuvuši arī par jaunu barjeru pret vīriešiem, nomainot agrāk izmantotās avīzes vai žurnālus... Arī vīrieši atzinuši, ka mēdz izmantot mobilos telefonus, lai citus atturētu viņus uzrunāt.

Mobilie telefoni Lielbritānijā aizvien vairāk kļūst arī par noziedznieku iekāres objektu – apmēram katram desmitajam Yougov respondentam ir nozagts telefons. Īpaši šajā ziņā cieš vecumā no 18 līdz 24 gadiem, liecina pētījuma rezultāti.

Turklāt telefoni tiek izmantoti arī noziegumu fiksēšanai – puse aptaujāto ir gatavi izmantot tālruni nozieguma pierādījumu konstatēšanai, bet 47 procenti pat ir gatavi fiksēt pašu noziegumu, raksta BBC.

Kamēr vairums britu vecumā no 18 līdz 40 gadiem uzskata, ka mobilie tālruņi ir uzlabojuši dzīvi, vecākā paaudze par to nav tik pārliecināta. Jaunie briti mobilo telefonu arī uzskata par svarīgāku nekā televīzija.

Interesanti, ka tikai 14 procenti aptaujāto ir gatavi izslēgt telefonu seksa laikā. Aptauja atklāj arī citas interesantas tendences – kamēr 75 procenti britu uzskata, ka nav pieklājīgi runāt pa telefonu pusdienojot, tikai deviņi procenti negatīvi vērtē tālruņu lietošanu vilcienos.

 

Lietotāju grupas

Lielākā Lielbritānijas mobilo telefonu lietotāju pētījuma The Mobile Life veidotāji ir iedalījuši izpētes objektus sešās grupās:

mobilā paaudze – neprecēti 18-24 gadus veci studenti vai jauni pieaugušie, kas strādā pirmajā darbavietā;

fonātiķi – neprecēti 18-34 gadus veci cilvēki, kuri mobilo tālruni uzskata par vissvarīgāko elektronisko ierīci savā īpašumā;

praktiskie vecāki – izdevumus taupošas jaunas ģimenes, kuru vecums nepārsniedz 34 gadus, kas izvēlas tālruni galvenokārt pēc tā cenas;

pirksts uz pogas – precēti, pusmūža vai pensijas vecuma cilvēki ar bērniem vai mazbērniem;

gudri pieslēgtie – pārtikušu ģimeņu locekļi vai profesionāļi vecumā no 25 līdz 44, kas lieto mobilo tālruni, lai organizētu savu darbu un sabiedrisko dzīvi;

sudraba ciniķi – turīgi precēti vecāki, kas tuvojas pensijas vecumam.

 

Guntars GRĪNUMS, LETA, speciāli SP

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001