Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Telefonsarunas datortīklos

Balss kompresija

Kompresējot telefona sarunu, no tās izgriež klusuma brīžus un lieko informāciju. Runas kompresija samazina informācijas daudzumu, kas nepieciešams, lai rekonstruētu runu līnijas otrā galā. Nekompresētas runas un faksa pārraidei nepieciešama jaudīga pārraides līnija. Izmantojot spēcīgus kompresijas algoritmus, iespējams iegūt labu balss kvalitāti, pārraidot to pat pa lēnākām sakaru līnijām. Samērā vienkāršs ir ADPCM (Adaptive Delta Pulse Code Modulation) algoritms, kurš samazina informācijas daudzumu, nedodot katra momenta signāla vērtību, bet gan tā diferenci starp citu citai sekojošām vērtībām. Diferenču kodēšanai vajag mazāk bitu. Jo mazāks bitu daudzums tiek lietots, jo lielāka kompresija, bet sliktāka balss kvalitāte. Izmantojot divus bitus, sasniedz 16 Kbit/s kompresiju. Salīdzināšanai: analoga signāla pārveidošanai ciparu formā lieto PCM (Pulse Code Modulation), kas ir ITU (Iternational Telecommunication Union) standarts. PCM plaši lieto mūsdienu ciparu telefonijā. Pēc Naikvista teorēmas analoga 4000 Hz signāla pārveidošanai ciparu formā vajag divas reizes augstāku frekvenci: 2 “ 4000 Hz = 8000 kadru/sekundē. Katru kadru apraksta astoņi biti: Kopējais balss kanāla joslas platums: 8000 kadru/sekundē “ 8 biti = 64 Kb/s. Motorola ir izstrādājusi 8K CVELP un 16K CVELP balss kompresijas algoritmus. Lai samazinātu liekās informācijas daudzumu, vienā kadrā iepako vairākas balss paketes. Motorola lieto variantus ar divām un piecām balss paketēm vienā kadrā. Tas ietaupa virstēriņa informācijas daudzumu gandrīz divas un piecas reizes un samazina pārraides joslas platumu. Jau 1996. gada oktobrī tika pieņemts ITU G.723.1 standarts, kurš paredz audioinformācijas kodēšanu un dekodēšanu 5,3 Kb/s un 6,3 Kb/s platā joslā. Šo standartu pilnībā atbalsta arī Motorola, sākot ar lietojumu programmu paketi Infinity ONS 5.2. Lai realizētu šo standartu, Motorolai nebija nepieciešamas nekādas aparatūras izmaiņas, pietika izveidot jaunu programmatūras variantu.

Balss paketes struktūra

Lai balsi pārraidītu kopā ar datiem tai pašā pakešu komutācijas tīklā, balss paketes tiek iekapsulētas datu paketē. Tās informācijas lauku ieņem balss pakete, kura sastāv no balss informācijas un balss galvenes. Balss galvenē 1. un 8. bits vienmēr ir 1 (izmanto pakešu prioritātes noteikšanai). Ja FR informācijas lauks tiek izmantots datu pārraidei, 8. bits vienmēr ir 0. Balss galvenes 2.–5. bits satur balss kanāla numuru. 6. un 7. bits satur informāciju par balss signalizāciju (brīvs, aizņemts, zvana un nezvana).

Datortīklu pieejas iekārtas un balss

Motorola ir pasaulē vadošā pakešu komutācijas tīkla pieejas iekārtu (FRAD) ražotāja un piegādātāja (27 procenti no kopējā daudzuma). Tās ir multivides iekārtas, kas nodrošina datu, balss un video signālu pārraidi tai pašā datortīklā. Balss funkcija Motorolas tīklu pieejas iekārtās tiek realizēta ar vairāku veidu balss kartēm. FXS/FXO ir balss karte, kas pieslēdz datortīklam vienu analogo telefonu vai analogās telefona centrāles vienu kanālu. FXS dubultkarte, kas nodrošina divu analogo telefonu pieslēgšanu, iekārtās var ievietot 1–3 šādas kartes. E&M karte, kas paredzēta divu un četru vadu balss un E&M tipa analogo telefoncentrāļu pievienošanai tīklam vai nomātām līnijām. Dubultā E1 karte, kas nodrošina ciparu telefoncentrāles saslēgšanu ar tīklu. Karte realizē 24–28 balss kanālus. Jaunākās Vanguard 6450/55 ierīcēs ar divām E1 kartēm nodrošina 60 balss kanālu saslēgšanu ar ciparu centrāli (starp telefoncentrālēm vienlaikus var notikt 60 sarunu). Motorolas tīkla pieejas ierīces ar balss iespējām nodrošina balss un datu pakešu kopīgu plūsmu pakešu komutācijas tīklos (VoFR), telefonsarunu pārraidi datortīklos ar interneta protokolu (VoIP). Lai gan VoFR protokols ir daudz ekonomiskāks, tomēr lielu popularitāti gūst balss tīklos ar interneta protokolu (VoIP). Motorola ir pirmā un viena no retajām piegādātājām, kas pieļauj abus protokolus un nodrošina klientam variēšanas iespējas. Motorola līdz šā gada janvārim piegādājusi klientiem 220 000 pakešu balss portu, kas liecina par balss pakešu tehnoloģijas veiksmīgu ieiešanu tirgū. Gandrīz puse no pārdotajām tīkla pieejas iekārtām tika piegādātas ar balss iespējām.

Motorola pārstāvniecība Baltijas valstīs
Kaļķu ielā 15, Rīgā, LV 1050
Tālr. 7222108
Fakss 7820322
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001