Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Vai arī Latvijas komersanti lepojas ar… uzņēmuma vadības sistēmu?

   

Intervija ar Eduardu Lazdiņu 14 926 z

 

Latvijas tautsaimniecības nepieredzēti straujās attīstības sekas ir ne vien rekordcenas un otrā augstākā inflācija ES, bet arī jaunu, spēcīgu uzņēmumu veidošanās un pašreizējo paplašināšanās. Arī Latvijas uzņēmumu TOP 500 sarakstā iekļuvuši daudzi uzņēmumi, kuru tur nebija pirms gada. Tomēr, lai šāda pozīcija nekļūtu par īslaicīgu laimes spēli, sekmīgai uzņēmējdarbībai aizvien vairāk nepieciešams spēcīgs un nekļūdīgs palīgs – uzņēmuma vadības sistēma. Tiem, kas to ir sapratuši, tāda jau ir, bet pārējiem piedāvājam ieklausīties eksperta padomos. Tas šoreiz ir a/s DATI Exigen Group Axapta virziena vadītājs Eduards LAZDIŅŠ.

 

Uzticēties un lepoties

Vai zinājāt, ka rietumvalstu lielā biznesa pasaulē uzņēmēji jau sen nezīmējas ar superdārgiem limuzīniem, bet gan ar ieviestām un funkcionējošām uzņēmuma vadības sistēmām, kuras palielina uzņēmuma vērtību investoru acīs vismaz par 30 %?! Nemaz nav tik grūti uzminēt, kāpēc. Ieviešot šādu sistēmu, uzņēmuma darbība kļūst viegli pārskatāma, caurspīdīga, un līdz ar to arī visi dati – uzticami, pārbaudāmi. Ar to nu patiesi ir pamats lepoties! Tas, vai līdzīgi mainīsies arī Latvijas  uzņēmēju vērtību skala, galvenokārt atkarīgs no viņu izpratnes par uzņēmuma vadības sistēmu priekšrocībām. Un, protams, arī no ticības sava biznesa uzplaukumam.

 

Axapta – lielisks piedāvājums korporatīviem uzņēmumiem

Vispirms derētu noskaidrot patiesību par mītu, ka vairums lielo (Latvijas mērogiem) uzņēmumu, kuriem nepieciešama uzņēmuma vadības sistēma, izmanto SAP. Tā nebūt nav. Īstenībā ir gluži otrādi – Latvijā to izmanto pavisam nedaudz, tikai aptuveni desmit lielu uzņēmumu ar dinamisku attīstību un sarežģītu biznesa struktūru. Turklāt to ir tik maz ne jau tādēļ, ka SAP būtu kāda vaina vai šī sistēma nebūtu pietiekami progresīva. Nē, gluži otrādi, tā ir viena no prestižākajām sistēmām pasaulē, tās vēsture ir gara un uzvarām bagāta, klientiem ir visas iespējas to modernizēt un pievienot jaunus moduļus, taču ir viens liels BET. Tai ir nesamērīgi lielas izmaksas, kas mērāmas vairākos simtos tūkstošu. Turklāt ļoti dārga ir ne vien pati sistēma, bet arī tās ieviešana un profesionāļu darbs, kuri to apkalpo, labo vai modernizē. Šķiet, ka šī informācija arī varētu būt viens no cēloņiem, kāpēc daļa uzņēmēju (īpaši tie, kam nav nekādas saistības ar IKT nozari) kļūst visai nemierīgi un bažīgi, dzirdot piedāvājumu ieviest uzņēmuma vadības sistēmu. Un tas ir dabiski! Kurš normāls vadītājs gan vispirms nedomātu par iespaidīgajiem sešciparu skaitļiem, pirms pievērstos ieguvumiem, kurus dod šī sistēma.

Priecīgā ziņa ir tāda, ka nu jau kādu laiciņu arī Latvijā pieejama uzņēmuma vadības sistēma Microsoft Dynamics AX (Axapta), kas funkcionāli ir ne mazāk spēcīga kā SAP, turklāt par veselu kārtu lētāka. Ļoti būtisks ir arī fakts, ka Axapta ir daudz elastīgāka, to ir viegli pārveidot, paplašināt un pievienot gluži jaunus nestandarta moduļus, veidojot katram uzņēmumam piemērotu risinājumu. Šī produkta izstrādātājs Microsoft paredz to lieliem uzņēmumiem, bet ir pierādījies, ka Axapta ir ekonomiski efektīva arī paprāvos vidējos uzņēmumos, sākot no 25 ar datoriem aprīkotām darbavietām. Savukārt mazākiem uzņēmumiem noderīgāka būs Axapta mazākā māsa Microsoft Dynamics NAV (Navision).

 

Ekonomiskais pamatojums

Varbūt daļai uzņēmumu šķiet, ka pagaidām pietiek ar jaunāku vai vecāku grāmatvedības programmu, bet izskatās, ka, saglabājoties līdzšinējiem ekonomikas attīstības tempiem un aizvien lielākam profesionālu darbinieku deficītam, ar to vien drīz var būt par maz.

E. Lazdiņš: - Rietumu valstīs uzņēmuma vadības sistēmu bizness aktualizējās krietni straujāk, jo Latvijā cilvēku darbs vienmēr bijis lētāks nekā ieguldījumi informācijas tehnoloģijās. Tagad situācija mainās, algas aug ļoti strauji, cilvēki brauc peļņā uz ārzemēm, un uzņēmēji sāk saprast, ka nu ir ziepes! Turpmāk speciālisti maksās daudz dārgāk nekā ieguldījumi informācijas tehnoloģijās. Informācijas sistēmā daži tūkstoši latu jāiegulda tikai vienreiz, un tā strādās gadu gadiem, turpretī, algojot augstas kvalifikācijas IT speciālistu, ar šo summu pietiktu tikai dažiem mēnešiem. Tas ir vairāk nekā pietiekams iemesls, lai būtu vērts ieguldīt līdzekļus informācijas tehnoloģijās. Un kāpēc gan lai tā nebūtu Axapta!?

 

 

Kas īsti ir Axapta?

Axapta pavisam noteikti nav grāmatvedības programma, tā nav arī tikai finanšu vadības sistēma. Tas ir vienots risinājums ar plašu funkcionalitāti, kas aptver ļoti plašu uzņēmuma darbības diapazonu:

·                analīzi un stratēģisko vadību, 

·                ražošanas pārvaldi, 

·                tirdzniecību un loģistiku, 

·                finanšu vadību, 

·                projektu vadību, 

·                klientu attiecību pārvaldi (CRM)

·                personāla vadību,

·                servisa vadību,

·                noliktavu vadību.

Atkarībā no tā, cik plaša ir klienta uzņēmuma darbība, DATI Exigen Group speciālisti var izstrādāt individuālu risinājumu, kurā ietverts gan viens standartmodulis, gan arī visi. Iespējams izveidot arī gluži jaunus oriģinālmoduļus, ja klienta uzņēmumam ir kāds specifisks darbības virziens, kas neatbilst nevienam no šiem standartmoduļiem. Mazāki Axapta risinājumi ar nelielu sistēmas lietotāju skaitu pieejami, sākot pat no dažiem tūkstošiem latu un, tos mērķtiecīgi izmantojot, atmaksājas samērā ātri. Axapta piemērota jebkuras tautsaimniecības nozares uzņēmumiem, bet īpaši tiem, kuriem ir daudz transakciju un vairāki darbības virzieni. Tie var būt gan ražošanas, gan tirdzniecības, gan loģistikas uzņēmumi, gan arī valsts pārvaldes institūcijas un pašvaldību iestādes. Turklāt Axapta nodrošina to, ka informācija, nonākot uzņēmumā, automātiski saglabājas sistēmā, un pilda savas funkcijas; tā vairs nav jāievada no jauna, nav vajadzīgi daudzie starpposmi.

Svarīgi arī, ka Microsoft Dynamics AX, palīdz uzlabot uzņēmumu konkurētspēju, palielinot procesu caurredzamību un biznesa vadāmību.

 

Kā Axapta spēj automatizēt ražošanu?

Ko, piemēram, ar Axapta varētu iesākt ražošanas uzņēmums? Vai ar tās palīdzību var atvieglot arī ražošanas procesu?

E. Lazdiņš: - Noteikti. Šajā sistēmā var vadīt visu ražošanas procesu, piemēram, preču noliktavu uzskaiti, izejvielu un produkcijas kustību, loģistiku. Ar Axapta palīdzību visus šos procesus iespējams automatizēt, jo tieši tāds taču ir mērķis. Sistēma ļoti labi tiek galā ar sagādes plānošanu, iesaka, kurā brīdī kuras izejvielas ir jāpasūta, lai, no vienas puses, samazinātu atlikumus, kas atrodas noliktavā, un, no otras puses, novērstu situāciju, kad kādas izejvielas trūkuma dēļ apstājas ražošana. Tātad šīs sistēmas uzdevums ir nodrošināt ražošanas nepārtrauktību un rentabilitāti. Protams, tālāk tas viss saistās ar ražošanas procesu. Axapta ir ļoti pateicīga tehnoloģija, lai veidotu saskarnes ar dažādām ārējām sistēmām. Daudzviet Latvijā ražošanas iekārtas tiek mainītas uz iekārtām ar datorizētu vadību, un ar to ir ļoti vienkārši veidot saskarnes un datu apmaiņu, lai uzņēmuma vadītājs visu varētu pārvaldīt un redzēt, kādā stadijā ir ražošana, vai nav dīkstāves, kā rit uz priekšu darbs, vai nav neizpildīti pasūtījumi utt. 

Moderna ražošanas iekārta var pati pateikt Axapta sistēmai, ko tā dara, piemēram, ka tā ir sākusi zāģēt baļķi vai virpot kādu detaļu. Šim nolūkam detaļas ir marķētas ar dažādiem svītru kodiem, elektroniskajām RF uzlīmēm (RF tags). Tas attiecas arī uz noliktavām, veikaliem, kur ar RF uzlīmēm ir marķētas preces. Jau ir gatavi risinājumi, lai šādas RF uzlīmes izmantotu plašāk. Pagaidām vienīgais šķērslis ir pašu uzlīmju izmaksas (šobrīd tās nereti ir dārgākas par pašu preci). Līdz brīdim, kad varēsim lielveikalā pirkumus salikt ratiņos un sistēma nolasīs kopējo pirkuma summu, gan vēl mazliet jāpagaida.

 

Microsoft Zelta partneris

DATI Exigen Group  ir Microsoft Zelta partneris, un šo nosaukumu spēj nopelnīt tikai augstākās klases profesionāļi. Taisnības labad gan jāteic, ka Microsoft Latvijā ir salīdzinoši daudz (ap 30) Zelta partneru, lai gan Eduards Lazdiņš atzīst, ka šo titulu ir vieglāk iegūt nekā noturēt. Gluži kā augstskolā – visu laiku jāpelna punkti, kurus piešķir par kvalifikāciju. Tomēr svarīgākie taču nav goda nosaukumi, bet gan profesionālā sadarbība. Microsoft Latvia ļoti atbalsta t.s. vertikālos risinājumus (oriģinālmoduļus), kurus DATI Exigen Group vai citi partneri izstrādā uz Axapta bāzes. Tieši tas, cik sarežģītus un radošus risinājumus Microsoft partneri spēj izstrādāt, dod viņiem lielu priekšroku konkurences cīņā. Latvijas tirgū Axapta risinājumus aktīvi izstrādā tikai trīs vai četri IT uzņēmumi. Pieredze arī šajā tirgū ir vislabākais arguments.

 

Īpašā pievilcība

Axapta risinājumu cenas un kvalitāte Latvijas tirgū ir samērā līdzīga. Tomēr DATI Exigen Group risinājumos tiek īpaši akcentēti oriģinālmoduļi, un klienti to vērtē ļoti pozitīvi. Liela nozīme ir arī DATI ISO9001 sertifikātam (vairumam konkurentu tāda nav), galvenokārt tāpēc, ka tas nosaka ļoti stingras kvalitātes prasības, kuras nemaz nedrīkst neievērot. Ļoti būtiska DATI Exigen Group priekšrocība ir tā, ka visiem projektiem obligāti tiek sagatavota tehniskā dokumentācija (arī tā ir ISO prasība), ko nenodrošina citi Axapta izstrādātāji. Ja klientam nav neviena rakstu gala, kur var izlasīt, kā un kāpēc sistēma darbojas, tas var nokļūt visai neapskaužamā situācijā, ja kādudien sistēma apstājas, īpaši ja kļūme gadās pēc vairākiem gadiem, kad, var gadīties, piegādātāju uzņēmums vairs nepastāv.

Tāpēc arī, raugoties uz starptautiskā Axapta tirgus iespējām, profesionāla  dokumentācijas izstrāde ir viens no DATI Exigen Group piedāvājuma stūrakmeņiem. Īpaša vērtība tai ir bijušajās NVS valstīs, kas savukārt ir šķērslis Rietumu kompānijām, kuras nepārzina krievu valodu.

 

Gunta KĻAVIŅA

 

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001