Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Hannover – jaunā IBM Lotus Notes versija jau nākošgad!

   

„Hannover” - IBM nāk klajā ar jauno Lotus Notes versiju

 

IBM 2007. gadā plāno laist tirgū jaunu globālās saziņas programmatūras Lotus Notes versiju ar koda nosaukumu Hannover. No iepriekšējās versijas tā atšķirsies ne tikai vizuāli un ar uzlabotām produkta pamatfunkcijām – e-pastu, kalendāru un plānotāju, bet arī ar principiāli jaunas – uz aktivitātēm centrētas - pieejas izmantošanu un iespēju kombinēt Lotus Notes aplikācijas ar citām biznesa aplikācijām.

 

Veids, kādā cilvēki strādā un pārsūta informāciju, mainās, un mūsdienu situācija ir krasi atšķirīga no tās, kāda tā bija vēl tikai pirms dažiem gadiem. Aizvien vairāk dod priekšroku komunikācijai tiešsaites režīmā un datu glabāšanai e-pastā, nevis centralizētās datubāzēs. Komunikācija aizvien vairāk notiek elektroniskā vidē, vienlaikus pieaugot arī komandas darba nozīmei. Tāpēc tiek izstrādātas speciālas metodes, kas lietotājiem palīdzētu sadarboties, izmantojot e-pastu, tiešsaites sakarus un ziņojumus. IBM Lotus Notes un Lotus Domino programmatūras jaunās versijas atspoguļo pārmaiņas informācijas apritē un ne tikai palīdz strādāt jau tagad, bet arī rada labu bāzi nākotnē pieaugošās sadarbības atbalstam.

 

Jauns izskats, jaunas iespējas

Pirmā lieta, kuru Hannover pamanīs ikviens lietotājs, būs jauns lietotāja interfeiss, taču jaunajā versijā veiktās izmaiņas, protams, ir daudz dziļākas un pamatīgākas. Praktiski visas Lotus Notes pamatfunkcijas – e-pasts, kalendārs, plānotājs un kontaktu bāze - piedāvā produktīvākus informācijas apskates un apstrādes veidus. Apskatīsim nedaudz sīkāk, kādi uzlabojumi ir sagatavoti katrā no šīm funkcijām.

 

E pasta uzlabojumi

Hannover turpinās jau iepriekšējās versijās iesāktos darbus, palīdzot lietotājiem labāk pārvaldīt caur e-pastu saņemto informāciju, vienlaikus ļaujot tiem strādāt tieši no savām e-pasta kastītēm.

E-pasta virknes tagad varēs savākt un aplūkot vienkopus, turklāt virknes viegli varēs paplašināt un redzēt apkopotu visu e-pastu, kas attiecas uz kādu konkrētu tēmu. Ziņojumus varēs pārskatīt gan vertikālos, gan horizontālos logos, izmantojot vai nu labās, vai apakšējās malas caurskates logu (preview pane). Tos varēs atvērt arī atsevišķos logos, kas ļaus vieglāk strādāt ar citiem Lotus Notes elementiem un aplikācijām.

Hannover atbalstīs arī klaviatūras un peles shortcuts un komandas. Piemēram, lietotāji varēs lietot Control taustiņu, lai iezīmētu vairākus ziņojumus un strādātu vienlaikus ar vairākām informācijas vienībām. Būs arī vairāk iespēju ieslēgt vai atslēgt dažādus Lotus Notes pasta laukus. Piemēram, ieslēgt vai izslēgt bcc lauciņu izsūtāmā pasta formā.

 

Kalendāra uzlabojumi

Jaunie uzlabojumi ļaus lietotājiem vadīt savu laiku, organizēt tikšanās un pieņemt lēmumus tieši no kalendāra, atstājot savas iesūtnes (inboxes) tikai e-pasta ziņojumu vadībai. Svarīgu tikšanos dienas būs iespējams izcelt mēneša kalendāra apskatē, kas lietotājam dos lielisku vizuālu pārskatu par dienām ar ieplānotām sanāksmēm un neapstiprinātiem tikšanās aicinājumiem. Lai apstiprinātu, noraidītu vai atbildētu ar jaunu priekšlikumu uz atsūtīto ielūgumu,varēs atbildēt, divreiz uzklikšķinot uz izceltajiem ierakstiem. Ja radīsies plānošanas konflikti, Hannover ļaus tikšanās vadītājam, iezīmējot tikšanās dalībniekus, viegli atrast laikus, kas visvairāk piemēroti tikšanās organizēšanai.

 

Kontaktu uzlabojumi

Biznesa kartes tipa kontaktu apskate ar iekļautām fotogrāfijām ir pamanāmākais no jaunievedumiem, taču nebūt ne vienīgais. Tāpat kā ziņojumus un citus Lotus elementus arī individuālo kontaktinformāciju tagad pēc vēlēšanās varēs atvērt jaunā logā. Būs arī citi uzlabojumi, piemēram, redzot kādas personas vārdu, varēs redzēt arī šīs personas pašreizējo atrašanās statusu sistēmā un varēs sākt sarunu tiešsaitē, uzrakstīt e-pastu vai, uzklikšķinot attiecīgo pogu, piezvanīt caur IP telefonu.

 

 

 

Jaunas funkcijas

Papildus pamatfunkciju uzlabojumiem Hannover piedāvā arī dažas jaunas funkcijas, kuras  palīdzēs efektīvāk apmainīties ar informāciju un uzlabos darba produktivitāti.

 

Produktivitātes līdzekļi

Hannover versijā ir iekļauts biroja produktivitātes līdzekļu komplekts, kas lietotājiem ļaus veidot, modificēt, kā arī dalīties ar visdažādāko formātu failiem. Hannover atbalsta OASIS Open Document Format (ODF) – starptautisko standartu labojamu (editable) dokumentu glabāšanai un apmaiņai, paplašinot lietotāja failu formātu izvēli un atbrīvojot to no piesaistes konkrētiem failu formātiem.  

 

Uz aktivitātēm centrēta pieeja

Uz aktivitātēm centrēta pieeja ir viens no būtiskākajiem jaunievedumiem Lotus Notes jaunajā versijā. Tā atļauj apkopot datus no dažādiem avotiem vienā konkrētā projektā vai aktivitātē. Piemēram, lietotājs var savākt e-pasta virknes, čata ierakstus, dokumentus un tiešsaites darba datus vienā aktivitātē un uzaicināt citus lietotājus, lai dalītos ar visu vai daļu no šīs informācijas. Izmantojot jauno pieeju, informācija tiks glabāta ap projektu vai aktivitāti, ne vairs informācijas lietotāju, tādējādi vairāk atbilstot reālajai darba videi.

 

 

Saliktās aplikācijas (composite applications)

Lai gan Lotus Notes vienmēr ir tikusi atzīta par augsti produktīvu un efektīvu vidi biznesa orientētām aplikācijām, līdz šim bieži tika pārmests, ka tā nav pietiekami atvērta citām aplikācijām vai programmēšanas modeļiem. Līdz ar Hannover šiem pārmetumiem vairs nebūs pamata, jo aplikācijas, kas radītas ar J2EE vai citiem programmēšanas līdzekļiem, bez problēmām strādās Lotus Notes vidē un varēs izmantot visas Lotus Notes kolaborācijas iespējas.

Turklāt salikto aplikāciju iespēja padara vienkāršāku dažādu aplikāciju integrāciju ar Lotus Notes. Saliktās aplikācijas nodrošina piekļuvi tādiem datiem no dažādiem avotiem kā viena vai vairākas biznesa aplikācijas, piemēram, Lotus Notes datubāze, Java vai CRM aplikācija. Šīs atsevišķās daļas var likt kopā, jaukt un atkārtoti lietot, ļaujot vienkāršajiem lietotājiem radīt dažādas vienkāršas aplikācijas, pašiem nemaz nerakstot kodu. Dažādās sastāvdaļas var cita citai sūtīt informāciju – tā, lai gadījumos, kad dati kādā aplikācijā tiek ievadīti vai mainīti, attiecīgie dati un informācija citās aplikācijās arī tiek mainīti.

 

 

Investīciju aizsardzība

Hannover palīdzēs aizsargāt jūsu investīcijas IT attīstībā, turpinot IBM stratēģiju aplikāciju savietojamībā. Tā vietā, lai izdzēstu veco un instalētu jauno versiju, Hannover ļaus pakāpeniski gūt labumu no jaunās versijas jaunajām funkcijām. Hannover būs savietojama arī ar agrākajām Lotus Notes versijām, un lietotāji varēs justies droši, ka jebkuras pārmaiņas neliks zaudēt investīcijas aplikācijā, kas izstrādāta kādai no iepriekšējām Lotus Notes versijām.

 

Vairāk izvēles iespēju ar paplašinātu multiplatformu atbalstu

Hannover strādās gan ar Microsft Windows, gan Linux operāciju sistēmām, kā arī uz Macintosh datoriem, apstiprinot IBM apņemšanos nodrošināt lietotāja brīvu platformas izvēli. Ar Hannover versiju IBM atver Lotus Notes programmatūru Eclipse, Java un Web 2.0 iespēju izmantošanai, kā arī paver plašākas iespējas un funkcionalitāti aplikāciju izstrādātājiem.

 

Servera vadītas klientu arhitektūras priekšrocības

Hannover ir izstrādāta, izmantojot Eclipse aplikāciju izstrādes struktūru un uz servisu orientētu arhitektūru (SOA). Tas ļauj izstrādātājiem veidot aplikācijas ātrāk un efektīvāk lietot pašreizējos resursus. SOA ir uz standartiem bāzēta, modulāra, tehniska arhitektūra, kas ikdienas biznesa aplikācijas sadala atsevišķās biznesa funkcijās un procesos, kurus sauc par pakalpojumiem. SOA ļauj kompānijām veidot, izmantot un integrēt šos pakalpojumus neatkarīgi no aplikācijām un platformām, uz kurām tie strādā. Tā kā šie pakalpojumi ir brīvi savienojami, nevis cieši saistīti ar infrastruktūru, tos var viegli mainīt, pārvietot, konsolidēt vai izdzēst, mainoties biznesa prasībām.

 

Hannover un Lotus Domino serveris

Lotus Notes versija piedāvās savu jauno funkcionalitāti un unikālās kolaborācijas iespējas tandēmā ar nākošo IBM Lotus Domino servera versiju. Tāpat kā Lotus Notes, arī Lotus Domino servera jaunajai versijai tiks pievienota virkne lietotāju pieprasītu funkciju. Lotus Domino serverī tiks iekļauti arī vairāki svarīgi paplašinājumi tās kodola ziņojumu un kolaborācijas iespējām:

  • E-pasta ziņojumu atsaukšana – lietotāji varēs atsaukt nosūtītus ziņojumus, atrodot attiecīgo ziņojumu nosūtīto ziņojumu mapē un nospiežot Mail Recall taustiņu.
  • Spama filtrēšana – lietotājiem būs iespēja klasificēt e-pasta ziņojumus kā spamu, ļaujot Lotus Domino spama filtrēšanas serverim papildināt savas spama noteikšanas spējas. Ziņojumi ar augstiem spama reitingiem tiks novietoti nederīgo ziņojumu mapē, un lietotāji varēs aizdomīgo e-pastu pārvietot uz nederīgo ziņojumu mapi, lai palīdzētu sistēmai iemācīties atšķirt spama un normālos e-pastu.
  • Arī nākošajā relīzē Lotus Domino serveris turpinās nodrošināt multiplatformu atbalstu dažādām operāciju sistēmām, ieskaitot IBM i5/OS, IBM z/OS, IBM AIX, Sun Solaris, Linux un Windows.
  • Papildus iepriekšminētajam Domino serverī būs arī Smart Upgrade iespēja, kas palīdzēs vienkāršot un automatizēt Lotus Notes programmatūras atjaunināšanu un pilnībā atbalstīs klientu organizācijas pāreju uz Hannover.

Valts KALNIŅŠ,

IBM Latvija programmatūras pārdošanas speciālists

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001