Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Neierobežota mobilā televīzija Eiropā

   

Eiropā drīzumā tiks palaista mobilā TV no satelīta

 

Kurš gan varēja iedomāties, ka mūsu mobilie telefoni kādreiz kļūs ne tikai par televizoriem, bet arī par satelītuztvērējiem? Viens no pasaules lielākajiem satelītu operatoriem Eutelsat oktobra beigās pieņēma lēmumu izvietot Alcatel Alenia Space aparatūras, kas strādā S diapazonā, uz jaunākās paaudzes satelīta W2A borta.

 

Alcatel ir gandarīta par šādu Eutelsat lēmumu, kas iezīmē vēl vienas jaunas tehnoloģijas veiksmīgu startu Eiropā, šoreiz mobilās televīzijas attīstības jomā S diapazonā. Kontrakts apstiprina arī Alcatel stratēģijas dzīvotspēju un šīs kompānijas risinājumu pievilcību gan pasūtītājiem, gan lietotājiem.

Eutelsat Communications ir holdinga Eutelsat S.A. sastāvdaļa. Tai pieder 23 satelīti, kas nosedz visu Eiropas kontinentu, kā arī Tuvos Austrumus, Āfriku, Indiju un ievērojamu daļu Āzijas, Ziemeļu un Dienvidu Amerikas. Salīdzinot pēc ienākumiem, Eutelst Communications ir viens no trim pasaules lielākajiem satelītu operatoriem. Šīs kompānijas satelīti uztur pārraides no 2100 TV un 970 radiostacijām, kas tiek uztvertas 120 miljonos māju un dzīvokļu. Tiek uzturēti arī korporatīvie tīkli, mobilo sakaru un mobilās pozicionēšanas pakalpojumi, internets. Parīzes Eutelsat Communications birojā strādā 27 valstu 480 darbinieki.

Alcatel Alenia Space ir satelītu sistēmu līderis Eiropā. Uzņēmums tika dibināts 2005. gadā, apvienojoties Alcatel Space un Alenia Spazio, kas radīja Eiropas kosmiskajā tirgū jaunu vadošo spēku un jau tagad piedāvā tehnoloģijas, kas nākotnē tieši ietekmēs katru no mums. Uzņēmums strādā visdažādākās jomās no navigācijas līdz telekomunikācijām, no meteoroloģijas līdz apkārtējās vides uzraudzībai, no aizsardzības sistēmām līdz zinātniskiem pētījumiem. Alcatel Alenia Space akcionāri ir Alcatel (68 % akciju) un Finmeccanica (33 % akciju).

Alcatel mērķis - Unlimited Mobile TV paredz televīzijas signāla pārraidīšanu ar lielu programmu daudzveidību un lielisku kvalitāti tieši uz mobilo telefonu ekrāniem pilsētās un laukos, ielās un telpās neatkarīgi no lietotāju daudzuma, kas skatās piedāvāto programmu. To var realizēt tikai ar hibrīda tipa satelītu un virszemes mobilo tīklu izveidi. Šis novatoriskais lēmums paredz izmantot DVB-H standartu S diapazonā ar vidējo frekvenci 2,2 GHz, kas atrodas blakus 3G/UMTS pakalpojumiem un plaši pieejams visos kontinentos. 

Satelītam W2A tika izraudzīta Alcatel Alenia Space Spacebus 4000C4 platforma, kas paredz 46 Ku diapazona retranslatorus un 10 S diapazona. Satelīta W2A starta masa ir 5,7 tonnas, bet jauda – 11 kW.

Borta aparatūra, kas strādās S diapazonā, pirmo reizi Eiropā ļaus piedāvāt jaunus platjoslas multimediju pakalpojumus - MMS (Mobile Satellite Services) frekvenču joslā 2,17–2,2 GHz un SDARS (Satellite Digital Audio Radio Service) frekvenču joslā 2,320–2,345 GHz tieši lietotājam Francijā, Vācijā, Itālijā, Polijā, Spānijā un Lielbritānijā. Saņemtas ziņas, ka pakalpojumi tehniski būs pieejami visā Eiropā, tātad, iespējams, arī Latvijā. Eiropā drīzumā sāksies tieši hibrīda tipa infrastruktūras izveidošana telekomunikācijās, kas savienos virszemes un kosmiskās sistēmas, tādā veidā nodrošinot pilnu kontinenta teritorijas pārklājumu ne tikai atklātā vietā, bet arī telpās.

Pašlaik ASV un Kanādā jau sekmīgi darbojas satelīta radiosistēmas S diapazonā XM Radio un Sirius. Piemēram, XM Radio piedāvā klausītājiem 73 dažādus mūzikas kanālus, kā arī daudzas ziņu, sporta, dažādu sarunu un izklaides programmas. Līdzīgu servisu iecerēts palaist arī Eiropā. Satelīta W2A borta aparatūra paredz arī citus komunikācijas pakalpojumus, piemēram, tādus kā sakari aizsargātā (šifrētā) režīmā un glābšanas dienestu sakari krīzes situācijās.

Alcatel apgalvo, ka arī turpmāk atbalstīs kompānijas Eutelsat un SES, kas apvienoja pūles, lai piedāvātu komunikācijas pakalpojumus S diapazonā. Šobrīd Alcatel realizē speciālu tehnoloģisko programmu, kas nepieciešama jauno pakalpojumu ieviešanai, jo S diapazonam izmanto jaunākās DVB-H standarta specifikācijas. Turklāt šī kompānija sadarbojas arī ar virkni partneru, kas ražo gan termināļus, gan mikroshēmas. Oktobra beigās tika panākta Alcatel vienošanās ar Samsung Electronics par jaunās paaudzes mobilo telefonu izstrādāšanu DVB-H un S diapazonam. Uzņēmumi sola pielikt pūles DVB-SSP (Satelitte Services for Portable devices) standartizācijas procesam. Turklāt Alcatel programma ir guvusi arī Francijas rūpniecības inovāciju aģentūras (Frech Agence de I`Innovation Industrielle) atbalstu.

Satelītu W2A paredzēts nogādāt ģeostacionārajā orbītā 2009. gada sākumā. Darbi zemes komunikāciju sistēmas izveidošanā sāksies līdz 2007. gada beigām.

Henriks ZEIĻAKS

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001