Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Biroja centrāles pieņemas gudrībā

   

Firma Matsushita Electric Industrial Co. Ltd., kura dibināta Osakā (Japāna) pirms 81 gada, kļuvusi par vienu no pasaules lielākajiem kvalitatīvas elektronikas un elektroiekārtu ražotājām. Patērētāji iecienījuši tās televizorus, mūzikas centrus, ciparu videokameras, fiksētos un mobilos telefonus, kā arī monitorus, projektorus, biroju centrāles un citas iekārtas, kuras Latvijā plaši pazīstamas ar Panasonic un Technics preču zīmēm. Par firmas jaunumiem Latvijā stāsta Panasonic pārstāvniecības vadītājs Aivars KUSTAVUS.

PBX joprojām virsotnē

Vislielāko daļu jeb 29 procentus no Matsushita daudzveidīgās produkcijas aizņem informācijas un komunikāciju tehnika. Joprojām aktuāls ir šīs nozares perspektīvākais ražojums — biroja telefona centrāles (PBX). Kāpēc tās iekarojušas tik stabilu vietu gan pasaules, gan arī Latvijas tirgū? Acīmredzot tādēļ, ka tā ir laba iespēja izmantot ērtus un modernus sakaru līdzekļus, vienlaikus samazinot klienta izdevumus par līniju abonēšanu. Tiesa, pasaules lielāko uzņēmumu ražotās biroju centrāles gan kvalitātes, gan funkciju ziņā ir samērā līdzīgas, toties cita no citas atšķiras, piemēram, ar interfeisiem, kuri atbalsta centrāles darbību. Šobrīd tirgū dominē ciparu centrāles, un tas ir īpaši svarīgi tādēļ, ka tikai ciparu centrāles spēj darboties ar digitālajiem interfeisiem, piemēram, ar ISDN. Tomēr nereti ir svarīgi, lai centrāle spētu strādāt gan ar ciparu, gan arī ar analogajām līnijām un telefoniem. PBX var darboties arī ar DECT interfeisu.Tur ietilpst dažādas balss pasta funkcijas, CTI (computer-telephone integration) protokoli. Šajā virzienā arī notiek tālāka integrācija un attīstība — gan Panasonic, gan citās firmās. Lielo centrāļu integrācija notiek pēc Q.SIG protokola, kad dažādu ražotāju centrāles var strādāt tīklā ar vienu protokolu. Svarīgi, lai PBX būtu moduļu struktūra. Tas nozīmē, ka sākumā var nopirkt vienas konfigurācijas pamatbloku, bet vēlāk to pakāpeniski paplašināt.

Panasonic centrāļu priekšrocības

Panasonic centrālēm ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar citu firmu ražojumiem. Svarīgi, ka cena ir zemāka, nekā citu pazīstamu firmu līdzvērtīgas kvalitātes PBX. Tiesa, ar Panasonic PBX nevar uzbūvēt īpaši caurspīdīgus korporatīvos tīklus, tomēr tas nav tik svarīgi, jo Panasonic centrāles galvenokārt paredzētas maziem un vidējiem uzņēmumiem (līdz 500 abonentu), kuriem nav nepieciešami korporatīvie tīkli. Tomēr pati galvenā Panasonic priekšrocība ir pilnīgi hibrīda tehnoloģija. Citu ražotāju centrālēm ir atsevišķas plates analogajiem un specializētajiem ciparu telefoniem. Panasonic tāda dalījuma nav. Tas nozīmē, ka jebkurš hibrīdais ports var darboties gan ar parastu analogo telefonu, gan ar ciparu sistēmas aparātu. Panasonic ciparu centrāļu hibriditāte garantē vēl vienupapildu iekšējo numuru. Piemēram, ja klients iegādājies centrāli ar 8 ārējām līnijām un 16 iekšējiem numuriem, tad faktiski kopā ir 17 iekšējo numuru (šo papildu numuru var lietot tikai ar ciparu telefona aparātu). Bet, ja būtu 16 sistēmas telefonu (ciparu), t ad varētu lietot visus 16 ciparu un vēl 16 analogos telefonus. Tātad iekšējo numuru palielinājums notiek uz ciparu aparātu rēķina. To pašu var izdarīt arī ar moduļu palīdzību. Šādas funkcijas nav nevienai citai firmai. Panasonic centrālēm ir kāda visai unikāla funkcija. Ja klients vēlas, var noteikt sarunas ilguma ierobežojumu ārējām līnijām. Tas var būt ierobežojums tikai izejošām sarunām (lai samazinātu izmaksas), bet var ierobežot gan ienākošās, gan izejošās sarunas, lai atbrīvotu kanālu: 15 sekundes pirms laika limita beigām ik pēc piecām sekundēm atskan trīskāršs brīdinājuma signāls, lai paspētu atvadīties vai norunāt tikšanos.

Jaunākie analogie modeļi

Panasonic pērn bija jaunumi visās PBX grupās. Tirgū ienāca divas jaunas moduļveida analogās centrāles KX-TA308 un KX-TA616 ar tilpumu attiecīgi 3/8 un 6/16 (pilsētas/iekšējās līnijas). Katru no tām var paplašināt līdz tilpumam 6/24. Tām ir moduļu struktūra. Nav vajadzīgs atsevišķs barošanas adapteris: centrāli var pievienot tieši akumulatora baterijai. Katrai PBX var papildus pieslēgt līdz četrām sarunu iekārtām, piemēram, durvju atvēršanas sistēmu. Var uzstādīt dienas, nakts vai pusdienu režīmu ar atšķirīgu zvanu sadalījumu. Pusdienu režīms ir jaunums! Tas ir ļoti lēti — centrāle ar konfigurāciju 3/8 maksā tikai nedaudz vairāk par Ls 200, bet ar 6/24 — aptuveni Ls 600.

Jaunākie ciparu modeļi

Pati jaunākā Panasonic centrāle KX-TD208 Latvijā parādījās tikai janvāra beigās. Tā ir neliela ISDN centrāle. Bāzes blokā ietilpst viena ārējā ISDN2 līnija un astoņi iekšējie numuri. Iegādājoties vēl vienu moduli, var izveidot divas ārējās ISDN2 līnijas. Tādējādi var iegūt četrus sarunu kanālus un izmantot četrus ciparu un astoņus analogos aparātus. Šādas centrāles cena ir aptuveni 400 latu. Paplašinājuma moduļi maksā tikai 50 latu. Centrāli var ieprogrammēt ar tonālo telefona režīmu, nav nepieciešama programmatūra. Populāras ir Panasonic ciparu centrāles maziem un vidējiem uzņēmumiem. Jaunākie modeļi ir KX-TD816 un KX-TD1232. (Version 4) KX-TD816 var maksimāli paplašināt līdz astoņām ārējām līnijām vai četrām ISDN ārējām līnijām. Iekšējo līniju maksimālais tilpums — 32 numuri, no tiem 24 var būt parastie telefoni, pārējie — ciparu. Šī centrāle darbojas arī DECT standartā un atbalsta ISDN2 protokolu. Līdzīga ir arī centrāle KX-TD1232. Abām ir moduļu struktūra, tās spēj strādāt ar ISDN modemu (internal ISDN) ar ātrumu līdz 128 Kbt/s. Ja līniju nepietiek, var iegādāties otru bāzes bloku un divkāršot tilpumu. Viss kopā darbosies kā viena liela centrāle, neviskā kaskādes veida savienojums. Tādējādi var sasniegt maksimālo tilpumu — 128 iekšējo numuru. Ja izmanto DECT telefonus, tilpums palielinās vēl vairāk — par 64 iekšējiem numuriem. Vēl kāda Panasonic centrāļu priekšrocība: bāzes bloki jau ir konfigurēti noteiktam ārējo un iekšējo līniju daudzumam. Viens bloks nodrošina 32 iekšējos numurus. Pavisam var būt 64“2, t. i., 128 iekšējie numuri. Šī centrāle strādā ar protokoliem ISDN2, ISDN30, DECT, TAPI2. Latvijā jau uzstādītas vairākas šādas centrāles ar ISDN30protokolu, un klienti ir ļoti apmierināti. Pati lielākā Panasonic centrāle ir KX-TD500. Maksimālais tilpums — 512 portu, 448 iekšējie numuri. Tā ir jauna versija, kuru ieviesa pagājušā gada decembrī. Jaunā versija atšķiras vispirms jau ar to, ka ir iespējams izmantot ISDN2 un ISDN30 protokolu. Šobrīd ievieš arī TAPI2 un Q.SIG. Paredzēts, ka vasaras beigās visas jaunās funkcijas jau darbosies un būs vēl viena jauna versija.

Panasonic markai uzticas

Galvenais Panasonic centrāļu klients ir vidējais uzņēmējs. Tā ir Panasonic tradicionālā produkcija. Ne jau velti Latvijas tirgū Panasonic kontā ir aptuveni 30–40 procentu pārdoto centrāļu apjoma (nevis pēc portu daudzuma). Panasonic markai uzticas arī valsts institūcijas. Nesen Panasonic centrāles uzstādītas LR Satiksmes birojā, Latvijas Bankas centrālajā depozitārijā, Fondu biržā, Somijas vēstniecībā, Panasonic klients ir Rēzeknes slimnīcas diktofonu centrs. Centrāles iegādājās arī Ogres un Salaspils pilsētas dome, Jūrmalas pilsētas Labklājības pārvalde, Rīgas domes Labklājības departaments, Valsts Diagnostikas centrs, specializētais Valsts sociālās aprūpes centrs Mēmele, Rīgas gāze. Latvijā ir vairākas Panasonic dīleru firmas un servisa centri, kas rūpējas, lai iegādātā aparatūra vienmēr darbotos nevainojami. Ja klients vēlas, vecās modeļu versijas (tikai ciparu!) var modificēt un modernizēt atbilstoši mūsdienu prasībām. Tādējādi iespējams instalēt arī tādus protokolus, kādi iepriekš nav paredzēti. Piemēram, modernizētajā versijā var būt ISDN plate. Panasonic dīleri pastāvīgi sadarbojas ar rūpnīcas inženieriem, kuri regulāri sūta tehnisko informāciju par jaunākajām versijām un palīdz atrisināt sarežģītākas problēmas. Visiem firmas Baltijas valstu dīleriem Panasonic pārstāvniecība vismaz divas reizes gadāRīgā organizē seminārus par biroja centrālēm.

Daina DAMBERGA

Panasonic biroja centrāļu dīleri
Premium Insurances
Riga — Dzirnavu ielā 70, Rīgā,
tālr. 7281296
Elcor Telecom Center —
Merķeļa ielā 21, Rīgā,
tālr. 7505555
SPT — Brīvības ielā 144-5,
Rīgā, tālr. 7339501
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001