Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

IBM risinājumi palīdz pasaules līmeņa universitātei

   

Dandī universitāte, viena no vadošajām Apvienotās Karalistes universitātēm,

 

Dandī universitāte (University of Dundee), viena no vadošajām Lielbritānijā, var lepoties ar izcilu starptautisku reputāciju daudzos mācību priekšmetos. Tā ir mājvieta 18 000 studentu un darbavieta 3000 mācību spēku. Pirms diviem gadiem laikraksts Sunday Times tai piešķīra godpilno 2004./2005. gada Skotijas Gada universitātes nosaukumu. 2006. gadā Dandī universitāte par ieguldījumu zāļu atklāšanā un tālākajā attīstībā saņēma Karalienes ikgadējo balvu – visizcilāko sasniegumu, par ko sapņo un ko var iegūt Lielbritānijas augstākā mācību iestāde.

 

Koledža pirms IBM ieviestā risinājuma

Universitātes sastāvā esošā Dzīvības zinātnes koledža (College of Life Sciences ) ir pasaules līmeņa izpētes centrs un Skotijā vienīgais augstākā līmeņa bioloģijas zinātnes centrs. Par koledžas vērienīgumu un starptautisko pieredzi liecina tas, ka tur patlaban strādā 670 darbinieki no 50 pasaules valstīm.

Dandī universitātes Dzīvības zinātnes koledžas zinātniskie līdzstrādnieki ikdienas darbā ļoti intensīvi lieto sarežģītas mikroskopu tehnoloģijas, lai veiktu audu un šūnu izpēti. Gadu no gada to izmantošana pieaug, līdz ar to arī paaugstinot datu arhivēšanas prasības. Mikroskopiskās izpētes attēlus uzglabā digitālā formātā, tādējādi aizņemot milzīgu datu apjomu.

Tā kā koledžas ambīcijas un iespējas pamazām pāraug izpētes un zinātnes centra darbībā, pieaug arī izpētes darbu augļi - arvien vairāk pētnieku attīstības projektos rada attēlus un datus, kas jāuzglabā ilgāku laiku. Līdz ar to prasības pēc datu uzglabāšanas kapacitātes katru gadu pieaug apmēram par 40 procentiem, un nākotnē tas tikai kļūs lielāks.

Arī šo datu dzīvescikls ir vērā ņemams. Lielākā daļa projektu ilgst no diviem līdz pieciem gadiem, un projekta laikā radīto datu apjoms ir pilnībā apjaušams tikai pēc tā pabeigšanas. Lielākoties dati ir lietojami vēl vismaz gadu, jo arī turpmākajās studijās izmanto iepriekš iegūtos rezultātus. Savukārt citi dati netiek izmantoti tik bieži, taču joprojām saglabā savu svarīgumu un aktualitāti, jo bieži progress zinātnē ir atkarīgs no iespējas piekļūt iepriekšējo sasniegumu rezultātiem un secinājumiem un izmantot tos.

Koledžai nācās domāt par to, kā arvien pieaugošo eksperimentu rezultātus un pētījumu datus uzglabāt ar salīdzinoši nelieliem izdevumiem un minimālām administrācijas izmaksām. Par vienu no risinājumiem izmantoja autonomu vēsturisko datu glabāšanu (offline). Sistēma balstījās uz datu dublēšanu CD vai DVD formātā, un no praktiskā viedokļa bija pilnīgi neefektīva veiksmīgai datu atjaunošanai un arī lietošanai – grūtības radīja informācijas atrašana, pārāk ilga bija datu kopēšana atpakaļ uz galveno sistēmu, turklāt dati bieži tika bojāti, nejauši saskrāpējot vai citādi mehāniski sabojājot disku. Vajadzēja domāt arī par disku uzglabāšanas vietu – ja pieņem, ka vidējā datu izmantošanas noslodze ir 90 procenti, tad 1 TB datu uzglabāšanai nepieciešama DVD kaudzīte, kas izmēra ziņā aizņems apmēram 1,20 m lielu laukumu.

Cita problēma ir attēlu apstrāde. Mikroskopu attēliem jāiet caur dekonvolūcijas algoritmu, lai izvairītos no optiskā attēla izkropļojuma, un tas ir ļoti intensīvs skaitļošanas uzdevums. Koledža jau izmantoja augstas veiktspējas skaitļošanas tehnoloģijas dekonvolūcijai, kam vajag lielu ievadizvades ātrumu no datu uzglabāšanas iekārtām, lai darbs ritētu efektīvi.

 

Ilgtermiņa risinājums

Dzīvības zinātnes koledžai bija nepieciešama tāda datu uzglabāšanas vide, ko varētu piegādāt ekonomiskās porcijās, bet kas apjoma ziņā atbilstu biznesa līmeņa risinājumam. Izvēloties IBM piedāvājumu, koledža ieguva ne tikai vienu piegādātāju gan aparatūrai, gan programmatūrai, bet arī pieeju zinošiem speciālistiem, kuri gan saprata koledžas specifiskos mērķus un vajadzības, gan, kā izteicās koledžas zinātniskais līdzstrādnieks Dr. Džeisons Svedlovs (Jason Swedlow), neuzskatīja par apgrūtinājumu mērot papildu kilometrus, lai atrisinātu kādu problēmu turpat koledžā.

IBM palīdzēja izstrādāt un izveidot plānoto datu uzglabāšanas sistēmu. Jaunās vides sirds ir IBM Tivoli Storage Manager (TSM) programmatūra, kas darbojas uz diviem IBM System p serveriem. Tas vada datu uzglabāšanas tīklu (SAN), kas balstīts uz IBM TotalStorage DS4400 ar 11 TB lielu disku, DS4500 ar 50 TB SATA disku un divām IBM System Storage TS3500 Tape Library sistēmām. DS4500 ļauj augstas veiktspējas skaitļošanas tehnoloģiju klasterim piekļūt mikroskopu attēliem ar 400 MB/s ātrumu.

Tivoli vada un sakārto datu uzglabāšanas vidi tā, ka attēli, kurus izmanto bieži, glabā uz diskiem, bet retāk lietotos failus - uz lentēm. Lenšu uzglabāšanas sistēma padara autonomo datu uzglabāšanu vienkāršu un lietotājam pārredzamu – nepieciešamos datus var ātri atrast. Salīdzinot ar iepriekš lietotajiem CD, lentēm ir lielāka drošība un ilgāks mūžs. Lietojot TSM uz diviem System p serveriem, ir iegūtas arī papildu Disaster Recovery iespējas. Tagad datu atjaunošana no vienas dienas ilga pasākuma ir pārtapusi nepilnas stundas ilgā darbībā.

 

Virtualizēta, hierarhiska uzglabāšana sistēma

Sadarbībā ar IBM Dzīvības zinātnes koledža ir ieguvusi rentablu datu uzglabāšanas vidi, nodrošinot augstu veiktspēju attēlu apstrādei. Tāda risinājuma priekšrocība ir spēja bez manuālas iejaukšanās sadalīt informācijas uzglabāšanu tā, ka atbilstoša satura informācija tiek uzglabāta uz atbilstoša medija. Risinājums ir tikpat kā nemanāms – datnes vienkārši tiek aizvirzītas no lietotāja redzesloka, bet dod iespēju tās ātri atgūt. Ieguvēji ir arī administratori: divu cilvēku komanda spēj tikt galā ar visu milzīgo datu glabāšanas infrastruktūru.

Uzglabāšanas resursi ir apvienoti vienotā sistēmā, līdz ar to risinājumu var paplašināt, pievienojot SAN papildu diska sistēmas – tas notiek bez vairākkārtīgām sistēmas vadības izmaksām, kas var radīt pārtraukumus vai pārmaiņas uzglabāšanas arhitektūrā.

IBM datu uzglabāšanas risinājums palīdz ietaupīt ne tikai ar darbaspēku un paplašināšanos saistītās izmaksas, rentabilitāte attiecas arī uz slēptajām izmaksām. Datu ievades un izvades ātrums ir būtiski paātrinājis arī attēlu apstrādi, tādējādi zinātniekiem vairs nav jāgaida, kamēr informācijas tehnoloģijas tiks līdzi viņu vajadzībām. Datu apstrādes ātrums šai koledžai ir vitāli nepieciešams, lai spētu turēties līdzi pasaules klases zinātniekiem un sacensties ar citām līdzīgām iestādēm. Iegūstot IT infrastruktūru, kas pilnībā atbalsta pētījumu uzlabošanu un ļauj ievērojami iet uz priekšu zinātniskās pētniecības darbā, koledža ir ieguvusi arī iespēju piesaistīt papildu finansējumu jaunu projektu attīstībai, tā nostiprinot savas pozīcijas pasaulē.

Zinātne ir sfēra, kurā nepārprotami svarīgi ir kopīgi pūliņi, kur katrs jauns pētījums un zinātnieks balstās uz iepriekš veiktajiem izmēģinājumiem. Nodrošinot to, ka to dati joprojām ir pieejami, turklāt pieejami ātri un ērti, IBM uzglabāšanas infrastruktūra ir ļāvusi koledžai ievērojami paātrināt jaunu ideju attīstības procesus un iespējami optimāli izmantot zinātnieku laiku un resursus, kas ir svarīgi mūsdienu sīvajā konkurences cīņā.

Santa RUTKA,

IBM mārketinga komunikāciju vadītāja

 

IBM Latvia

Bauskas ielā 58 a

Rīgā, LV-1004

Tālr. 7070399

info@lv.ibm.com

http://www.ibm.com/lv

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001