Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Sun Microsystems Blackbox projekts – pilnībā aprīkots datu centrs

   

Sun Microsystems Blackbox projekts – pilnībā aprīkots datu centrs

Šis projekts tika izstrādāts kompānijām, kuru strauji augošās IT vajadzības tradicionāli izbūvētie datu centri vairs nespēj nodrošināt. Galvenie šķēršļi ir visiem labi zināmi – augošās elektroenerģijas izmaksas, iekārtu dzesēšana un vietas trūkums.

Ne mazāk svarīgs faktors ir laiks, kādā iespējams uzbūvēt, aprīkot un palaist datu centru ekspluatācijā. Tradicionālā veidā tā izveide parasti aizņem ilgu laiku, kas ne vienmēr ir pieņemami. Piemēram, dabas katastrofu skartajos vai planētas karstajos punktos, kur nepieciešams pēc iespējas ātrāk izveidot IT infrastruktūru. Vai tuvāk Latvijas apstākļiem, nodrošinot kādus lielus pasākumus.

Varētu teikt, ka šī nav revolucionāri jauna ideja, bet gan revolucionārs idejas izpildījums. Projekta izejas punkts bija standarta transporta konteiners, kurā tika iebūvēts pilnībā aprīkots datu centrs. Iekārtas ir izvietotas astoņās standarta statnēs, kas novietotas uz īpašiem amortizatoriem, nodrošinot papildu aizsardzību transportējot. Aptuvenais pilnībā aprīkota Blackbox svars ir deviņas tonnas, un to var transportēt, izmantojot visus standarta transporta veidus.

Rezultāti rāda, ka ir panākta vismaz 20 procentu elektroenerģijas ekonomija salīdzinājumā ar tradicionālajiem datu centriem. Ietaupīt ļauj ļoti blīvā iekārtu integrācija ar īpaši izstrādāto dzesēšanas sistēmu, kas izmanto atdzesētu ūdeni. Jāpiebilst arī, ka šīs dzesēšanas sistēmas izstrādē ir saņemti četri patenti.

Lai nodrošinātu Blackbox nepārtrauktu darbību, tam ir visi iespējamajie kontroles sensori, GPS sistēmas, vides kontroles ierīces un mitruma stabilizatori.

Salīdzinājumā ar tradicionālajiem datu centriem galvenās Blackbox priekšrocības ir:

·         īsais uzstādīšanas laiks – būtībā atliek novietot jau pilnībā aprīkoto konteineru drošā vietā, pieslēgt pie diviem neatkarīgiem strāvas avotiem, komunikāciju tīkliem un ūdens apgādes;

·         daudz zemākas kopējās izmaksas – nav vajadzība izbūvēt atsevišķas telpas, dzesēšanas un ugunsdzēsības sistēmas, jo viss ir integrēts jau standarta aprīkojumā;

·         pilnīgi virtualizēts datu centrs, ko, sagatavojot vienu reizi, varam izmantot atkārtoti jebkurā vietā;

·         konteineru varam novietot pagaidu vietā kaut vai uz vienu gadu un, beidzoties īres līgumam vai biznesam augot, pārvietot uz jaunu adresi.

Cik daudz skaitļošanas jaudas tad ir iespējams ievietot šajā datu centrā? Piemēram:

·         250 Sun Fire T1000 CoolThreads tehnoloģijas serverus, kas rezultātā būs 2000 procesoru kodoli un 8000 paralēlu uzdevumu izpildei (threads);

·         vai 250 standarta 1RU (rack unit) augstus serverus;

·         vai disku masīvus ar 1,5 Pb kopējo ietilpību;

·         vai enerģijas efektīvas lenšu bibliotēkas ar 2 Pb kopējo ietilpību;

·         viena Blackbox elektroapgādes un dzesēšanas resursi nodrošina iekārtu darbību ar 200 kW kopējo jaudu.

Būtībā jebkurš pilnībā aprīkots Blackbox šodien būs pasaules visspēcīgāko datu centru saraksta pirmajos divos simtos!

Šovasar pirmos Blackbox projekta datu centrus ir iespēja aplūkot vairākās Eiropas pilsētās. Vistuvākā iespēja, kur to apskatīt un uzzināt visu sīkāk, būs 10. jūlijā Helsinkos.

Evijs TAUBE

Sun Microsystems

evijs.taube@sun.com

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001