Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

3GSM WorldCongress 2007 - profesionāļu forums

   

3GSM WorldCongress 2007 - profesionāļu forums

 

No šī gada 12. līdz 15. februārim Spānijas pilsētas Barselonas izstāžu kompleksā, kurā ietilpst astoņi paviljoni, risinājās vērienīgs GSM asociācijas rīkotais telekomunikāciju pasaules forums jeb samits. Šogad bija redzami aptuveni 1300 stendu un kopējais apmeklētāju skaits esot pārsniedzis 60 000.

 

CeBIT ģenerālmēģinājums

Kongress tika izreklamēts visai plaši, sākot ar lidostu, pilsētas centru un tuvojoties izstādei vēl vairāk, daudzi ražotāji izvietojuši plakātus, afišas ar jaunajiem telefoniem uz ielām (Samsung) un uz sabiedriskā transporta(LG, Motorola).

Varētu teikt, kongress parasti ir izstādes CeBIT ģenerālmēģinājums jeb ieskaņas koncerts. CeBIT nozīmīgums varētu mazināties, jo pēdējā laikā telekomunikāciju speciālistu un mobilo operatoru pārstāvju interese par kongresu pieaugusi, ražotāji jau prezentē lielu daļu no topošajiem jaunajiem produktiem. Regulāram CeBIT apmeklētājam liekas, ka ar katru gadu izstāde kļūst mazāk aizraujoša. Ražotāju stendu noformējums un izvietojums gadiem paliek nemainīgs, dažādu šovu, loteriju skaits sarūk, un tie atkārtojas. Daži no lielajiem telekomunikāciju gigantiem, piemēram, Nokia, šogad CeBIT pirmo reizi ar stendu nolēma nepiedalīties.

Kongress nav tikai izstāžu vieta, tajā norisinās sesijas, iespējams satikt nozares speciālistus, notiek dažādi tematiski semināri. Šā raksta autoram arī bija iespēja piedalīties vienā no šādiem semināriem, jāpiezīmē, ka pasniegšanas līmenis bija visai augsts.

Katru izstādes dienu apmeklētājiem bija brīvi pieejama GSM asociācijas izdotā kongresa informatīvā avīze.

Protams, izstādei tika pievērsta lielākā uzmanība. Tajā piedalījās zināmie līderi un arī mazāk pazīstamas kompānijas, dažas arī no Latvijas. Diemžēl vairākos stendos, atšķirībā no CeBIT , apmeklētājiem, iespējams, izņemot presi, netika atļauts fotografēt ar tradicionālo kameru, bet varēja izmantot mobilo tālruni. Jāpiezīmē, ka dažādu šovu daudzums salīdzinājumā ar CeBIT kongresā ir minimāls, tikai pāris puskailu apgleznotu meiteņu, toties loteriju gan pietiekoši daudz.

Galvenie notikumi mobilo telefonu jomā norisinās 8. paviljonā, kurā, protams, izvietojušies lielie un pazīstamākie vārdi.

 

NOKIA jaunumi 

Stends izskatījās mazāks nekā CeBIT un lika apmeklētājiem justies nedaudz saspiesti un neērti, taču bija lielāks par dažiem citiem. Lai varētu tikt klāt jaunumiem, vajadzēja pat gaidīt rindā. Aplūkojamo produktu klāsts bija visai plašs. Parādīti tika nedaudzi aksesuāri un jau kādu laiku pieejamie tālruņi: 6233,6151,5200,5300,3250,6070,6080,6111,6135. Izstādīti daži nesen parādījušies modeļi: N95, N76, 6300, E61i, 6290. Īsumā pieskarsimies interesantākajiem un modeļiem, kuri drīzumā varētu būt pieejemi.

Nokia E biznesa sērija - palīdzēs lietotājiem kļūt mobilākiem gan mājās, gan birojā, gan ceļojot, datu pārraides ātrums ar HSDPA, jauni procesori, labāki displeji.

E61i - E61 uzlabota versija darbam ar elektronisko pastu, integrēta divu megapikseļu(Mpix) kamera.

E90 Komunikators – 20 mm plāna ierīce ar īpatnēju locījuma vietas mehānismu jeb eņģi, Symbian S60 3. sērija, 3G, WLAN, HSDPA, GPS, divas kameras, viena -3,2 Mpix, autofokuss, flash, otra kamera video vajadzībām, 16 milj. krāsu pilnais ekrāns parāda web lapu visā garumā.

N95 ir kabatas dators, multimediju ierīce un fotokamera vienā korpusā ar 3G, HSDPA, Wi-Fi, GPS un pirmo mūsu tīklam komerciālo telefonu ar 5 Mpix kameru.

N800 Internet Tablet - interneta sērfošanas ierīce ar lielu skērienjutīgu ekrānu.

N76 - atlokāms, plāns un ļoti interesants dizains, īpaši sarkanas krāsas korpusā, ārpusē speciāli mūzikas pleijera taustiņi, 2 Mpix kamera, divi displeji, iekšējais - liels 2,4``, 16 milj. krāsu.

N77 - ļoti līdzīgs pazīstamajam N73. Iebūvēts DVB-H tūners Live TV skatīšanai, liels 2,4``, 16 milj. krāsu ekrāns, 2 GB atmiņa, diemžēl mums nav paredzēts.

Jāpiezīmē, ka Nokia atgriežas pie pagājuša gadsimta 90. gadu modeļu numerācijas, jo izmanto tā laika divu populārāko tālruņu 3110 un 6110 ciparus.

Modeli 3110 classic pati Nokia nosaukusi par robustu! Classic līdzīgs modeļiem 6070 un 6080, funkcionāli ierindojas zem 6233, tā korpuss ir ar paaugstinātu drošību, tajā ir 1,3 Mpix kamera, Bluetoth, radio, mūzikas atskaņotājs, MicroSD.

6110 Navigator ir patīkama dizaina slider tipa Symbian S60 3. sērijas viedtālrunis ar GPS, HSDPA, 2 Mpix kameru un lielu 2,2”, 16 milj. TFT ekrānu.

Papildus telefoniem un aksesuāriem Nokia apmeklētājiem piedāvāja dažādus interesantus risinājumus un izklaides iespējas.

Nokia  NFC stends. Tehnoloģija NFC (Near Field Communication) izmanto maksājumiem un biļetēm. NFC integrēta droša smart card mikroshēma un nodrošina abbpusēju informācijas apmaiņu ļoti mazā attālumā. Lietotājs aktivizē drošības elementu uz noteiktu laiku.

Bluetooth Download stends piedāvāja caur Bluetooth savienojumu Nokia telefonā lejupielādēt Barselonas karti, neizdevās, jo lietotāju pārāk daudz!

Navigator stendā tika piedāvāta iespēja telefonā ielādēt Spānijas tūrisma karti. S60 Series stendā Nokia S60 sērijas Symbian OS viedtālruņu lietotājiem, reģistrējoties lapā www.S60.com, bija iespēja lejupielādēt aplikācijas, animācijas, attēlus, melodijas, ekrānsaudzētājus.

Nokia Intellisync Mobile Suite 8.0 stends. Šī platforma kopā ar jaunās E sērijas demonstrētajām ierīcēm dod iespēju paplašināt attālināto pakalpojumu izmantošanu, sinhronizēt datus un atvieglot klientiem elektroniskā pasta lietošanu.

Pie Nokia nākotnes plāniem var piezīmēt YouTube video servisa izmantošanu N sērijas un Symbian S60 sērijas telefonos. Turpmāk YouTube Mobile lapā pieejamos videoklipus caur Nokia Video Center varēs apskatīt un arī saglabāt telefonā.

 

SAMSUNG

Pārsteidza stendā redzamo jaunumu daudzums. Jauno mobilo telefonu modeļu klāsts ir visai iespaidīgs, tos pat grūti saskaitīt. Iespējams, daudzi tā arī līdz patērētājiem nenonāks. Dažiem modeļiem saredzama līdzība ar Motorola, kuriem korpusa apakšējā daļa ar pacēlumu(V3 un K1) un SonyEricsson (K750i).

Style vitrīnā tika izstādīti vairāki imidža kategorijas modeļi ar akcentu uz metāliskiem un spoguļveida elementiem. Modelis SGH-E840 ir slider tipa, plāns ar spoguļveida korpusu, rozā krāsa īpaši piemērota sievietēm. 

E590 - vidējās klases, gumijots korpuss un taustiņi, vienkāršs dizains, taču ir 3 Mpix kamera ar autofokusu. E830 - sieviešu slider telefons, korpuss mazliet noapaļots, taču nedaudz pietrūkst elegances. F910 - apskatāms slēgtā vitrīnā, jo korpuss no dārga koka ar platīna apdari un briljantiņiem.

Samsung turpina jau ilgstoši reklamēto un populāro Ultra Edition sērijas II paaudzi. Pilsētā un izstādes teritorijā ik uz soļa bija redzami II sērijas jaunumu plakāti.

Ražotājs Ultra Edition II sērijas jaunos modeļus nosaucis par Ultra Edition 12.1, Ultra Edition 10.9, Ultra Edition 9.6 un Ultra Edition 5.9, kur cipari nozīmē korpusa biezumu jeb īstenībā plānumu mm. Ultra Edition 12.1 - U700 modelis uztur HSDPA līdz 3,6 Mbps, tam ir divas kameras - viena 3,2 Mpix, otra video un 262K krāsu ekrāns. Ultra Edition 10.9 – U600 ir EDGE, 3,2 Mpix kamera, liels 2,2`` 262K krāsu ekrāns. Ultra Edition 9.6 – U300 korpuss ir metāliski svītrains, EDGE, 3,2 Mpix kamera, divi displeji, iekšējais - liels 2.2``, 262K krāsu, ārējais - OLED, TV izeja, dokumentu pārlūkotājs. Ultra Edition 5.9 – U100 izskatās ļoti plāns, līdzīgs pazīstamajam X820 un, pēc ražotāja vārdiem, pasaulē plānākais, tam ir EDGE, 3,2 Mpix kamera, 1,93``, 262K krāsu ekrāns, TV izeja.

Īpašu interesi izraisīja Samsung telefoni ar abpusēji aktīviem korpusiem. Modelis Ultra Music F300 (Dual Face), tā priekšpusē mazs displejs un klaviatūra, 2 Mpix kamera, aizmugurē kursors ar mūzikas taustiņu un liels 2,1``, 262K krāsu ekrāns. Ultra Music F500 apakšējā daļa vienā sānā apgriežama 2 Mpix kamera, aizmugurē kursors, uztur HSDPA, video atbalsts ar saukli - DivX-World`s first, Landscape wiew apgriežams, dokumentu pārlūkotājs.

Izstādes nagla un viens no spilgtākajiem jaunumiem bija 16,4 mm plānais Windows Mobile multimediju viedtālrunis F700. Korpuss atbīdās uz leju (side-slider), ir HSDPA, 5 Mpix kamera, autofokuss, liels 2,78``, 262K krāsu ekrāns ar sensoriem (nav stilo, vadība ar pirkstu - WibeTonz vibro tehnoloģija), QWERTY klaviatūra, e-pasts, pilnais HXTML pārlūks, dokumentu pārlūkotājs. Laikā, kad Apple plāno agresiju ar savu iPhone, F700 varbūt ir labāks un ērtāks.

i520 - Symbian S60 3. versijas 17,9 mm plānais viedtālrunis, atbalsta HSDPA līdz 1,8 Mbps, divas kameras – viena 2 Mpix, otra VGA video, liels 2,2``, TFT 262K krāsu ekrāns, TV izeja, dokumentu pārlūkotājs. i600 – 11,8 mm plāns viedtālrunis, HSDPA līdz 1,8 Mbps, WLAN, divas kameras - viena 1,3 Mpix, otra VGA video, liels 2,3``, TFT 65K krāsu ekrāns, QWERTY klaviatūra, TV izeja. Beidzot Samsung šajā modelī būs pieejamas balss komandas.

Modelis F510 uztur HSDPA, Mobile-TV (DVB-H), video DivX-World`s first, ar Landscape wiew iespēju. Tādējādi, skatoties TV pārraidi parastajā režīmā, attēls ir mazs, bet, pagriežot ekrānu horizontāli, attēls kļūst pietiekoši liels un baudāms. 

Samsung stendā speciāli izveidota Samsung Gallery jeb īpašo produktu galerija, ar vairākām vitrīnām: World`s best World`s first, kurā veiksmīgi akcentēts viss labākais, ko kompānija piedāvā, Design with Soul vitrīnā izstādīti vairāki telefoni dažādās krāsās.

Samsung Mobile WiMAX stends - izstādīts ar saukli World`s first Mobile WiMAX smartfons - modelis SPH-M810. Samsung HSDPA stends - Worlds Fastest HSDPA up to 7.2Mbps jeb pasaulē ātrākais HSDPA telefons ar 7,2 Mbps. Mobile TV stends - izstādīti telefoni ar iebūvētu TV tūneri, interesanti modeļi P940, F510 ar izvelkamām antenām. Vairāki stendi saistīti ar attēlveidošanu un spēlēm, piemēram, Samsung Fun Club stendā šī ražotāja telefonu lietotājiem tika piedāvāts ielādēt telefonā spēles, mūziku un videoklipus. Ārpus halles teritorijā atradās atsevišķa Samsung meeting halle, kas paredzēta biznesa sarunām.

 

SONY ERICSSON

SonyEricsson stends bija pietiekoši liels, vairākas vietas bija izdalītas aksesuāriem, mūzikai, taču galvenā uzmanība tika pievērsta pašiem telefoniem. Jāteic, ka piedāvājums bija visai trūcīgs, jo pārsvarā izstādīti esošie telefoni vai zināmie un drīz plānotie modeļi. Gribējās redzēt ko jaunu un satriecošu. Jāpiezīmē, ka GSM asociācijas apbalvošanas ceremonijā par labāko 3GSM telefonu atzina aģenta 007 Džeimsa Bonda reklamēto SonyEricsson Cyber-shot modeli K800i.

SonyEricsson turpmākie plāni ir visai ambiciozi, tiek plānots 2009. gadā iekļūt mobilo ražotāju līderu trijniekā. Izskatās, ka šogad uzsvars tiek likts uz Cyber-shot kamertelefonu un mūzikas iespējām un Walkman ieviešanu arī budžeta klases tālruņos. Vairāki Walkman sērijas modeļi tika demonstrēti, jau pieslēgti ražotāja mājas audiosistēmai un mūzikas statīvam.

Jaunais W880i ir ražotāja pašreizējais plānākais telefons (9,4 mm) ar šauriem taustiņiem un kontaktspraudni korpusa sānos. Tajā ir 2 Mpix kamera bez autofokusa, komplektā 1 GB M2 formāta atmiņas karte, kurā var ierakstīt vairāk nekā 900 melodiju. Ražotājs piedāvā arī bāzes versiju ar diviem mūzikas skaļruņiem komplektā. Šis tālrunis, kā arī vairāki citi modeļi(W710i, W850i, W950i, W610i, K550i, K810i,W580i, W660i) nodrošina funkciju Track ID. Izmantojot LMT datu pārraides iespējas un šo telefonā integrēto funkciju, lietotājs var ātri uzzināt nezināma mūzikas ieraksta fragmenta dziesmas izpildītāju, dziesmas un albuma nosaukumu. Pakalpojumā izmanto Gracenote mūzikas datubāzi.

Modeļi K550i un W610i ir klasiskas formas un 14 mm plāni 2 Mpix kameru telefoni. K550i kamera ir paslēpta zem atbīdāma vāciņa, un klaviatūras vadības taustiņi ir lielāki, W610i ir ar šaurākiem taustiņiem un nedaudz dārgāks.

W200i ir pirmais plānais 14 mm vidējās klases Walkman muzikālais tālrunis. Tā dizains līdzīgs vienkāršajam modelim K510i, kas papildināts ar oranžo Walkman apzīmējumu un lielo skaļruni.

K810i līdzīgi kā K800i ir 3,2 Mpix kamera ar autofokusu, ksenona zibspuldzi, red eye korekcijas funkciju. Klaviatūras taustiņi ir apaļi un izbīdīti uz āru, aizmugurējā daļā kameras konstrukcija arī veiksmīgāka, objektīva vāciņš iekļaujas korpusā. Piecvirzienu vadības kursors ir iegremdēts korpusā dziļāk un ir mazliet neērtāks lietošanā. Photo fix funkcija palīdz uzlabot fotoattēlu kvalitāti arī pēc pārsūtīšanas uz datoru. Tālrunis uztur funkciju Picture blogging, kas dod lietotājam iespēju veidot pilnu fotoattēlu interneta dienasgrāmatu jeb blogus.

Modelis Z310i ir ražotāja jaunākais salokāmais modelis ar spoguļveida vāciņu, paredzēts jaunietēm, kuras vēlas telefonu izmantot arī par spogulīti. Dizains atgādina dārgāko modeli Z610i, futūristiska klaviatūra ar zilu apgaismojumu.

Šogad patērētājiem tiks piedāvāti arī vairāki budžeta sērijas modeļi: K200i, K220i J110 un J120. Izstādē prezentēja jaunu PC karti - PC300 ar EDGE, 3G, HSDPA līdz 3,6 Mbps atbalstu.

 

LG

Otra lielākā korejiešu kompānija lielus panākumus Eiropā sasniegusi ar LG Chocolate sensoru telefonu un kļuvusi citiem par tendences noteicēju dizainā. Pēc koncerna vadošo darbinieku teiktā, šī modeļa pārdošana sasniegusi 10 miljonus. Telefonu klāsts bija plašs, daudz interesantu produktu gan Āzijas standartā, gan Eiropas tirgum. Interesentiem piedāvāja aplūkot jau zināmos Chocolate I sērijas un jaunākos sasniegumus.

Vislielāko interesi izraisīja Black Label Series jaunie Shine sērijas modeļi. Makets apmeklētājus jau sagaidīja pie ieejas stendā. Shine KE970 - metālisks slider korpuss, vāciņā ritināms vadības kursors, korpuss un klaviatūra līdzīga Motorola telefoniem, EDGE, 2 Mpix kamera ar autofokusu, liels spoguļveida 2,2``, TFT 262K krāsu ekrāns, 13,8 mm plāns. Piedāvājumā arī versija ar atlokāmo vāciņu un Shine 3G modelis KU970 ar HSDPA 3.6 Mbps atbalstu. Shine KE770 – bar type, klasiskas formas ar 1,77``, TFT 262K krāsu ekrānu.

PRADA. LG kopā ar vienu no pasaules vadošiem modes namiem izveidojis ekskluzīvu telefonu. Piekļūt vitrīnai praktiski nebija iespējams, jo visu laiku tika filmēts un sniegtas intervijas. PRADA modeļa nosaukums ir KE850, tajā ir EDGE, 2 Mpix kamera ar autofokusu un Schneider-Kreuznach lēcu, ļoti liels 3``, WQVGA(240 x 400 pix) 262K krāsu skārienjutīgs ekrāns, 12 mm plāns. Telefons vairāk ir kā stila elements un aksesuārs, nevis mobilā ierīce.

Chocolate II sērijas KE800 Gold un Platinum – ar zeltītu un sudrabainu krāsas dekoratīvu joslu, salīdzinājumā ar Chocolate I ir labāks ekrāns ar 240 x 320 pikseļiem un 2 Mpix kamera. Modelis KU800 ir līdzīgs Chocolate I modelim KG800, bet papildināts ar 3G iespējām.

LG piedāvāja vairākus trešās paaudzes telefonus, tos viegli atpazīt pēc stilīgās 3G emblēmas korpusā un burta U modeļa nosaukumā, taču no redzamajiem pārsvarā paredzēti Āzijai. U900 - izcelts ar saukli World`s first DVB-H phone un paredzēts Japānai. KU250 - ar devīzi 3G FOR ALL Winner solās būt lētākais 3G telefons par aptuveni 100 USD, tas ir vienkāršs un ērts, ar gumijotu klaviatūru, divas kameras – viena 1,3 Mpix, otra VGA video, TFT 262K krāsu ekrāns, MP3 atskaņotājs.

KU950 - HSDPA/UMTS DVB-H telefons ar TV iespēju, liels, pagriežams 2,4``, TFT 262K krāsu displejs, divas kameras - viena 1,3Mpix, otra VGA video, mūzikas atskaņotājs ar stereo skaņu. KE500 - stilīgs slider, sensoru taustiņi, EDGE, 2 Mpix kamera, liels 2``, 262K krāsu ekrāns, MP3 atskaņotājs, 13,9 mm plāns. KS10- slider 3G viedtālrunis, HSDPA līdz 1,8 Mbps, liels 2,4``, TFT 262K krāsu ekrāns, Mobile HDTV+Symbian OS S60 3. versija, divas kameras – viena 2 Mpix, otra VGA video. KG130 - bar type, futūristiskas formas korpuss ar stūrainām malām. CYON - telefoni ar šo nosaukumu speciāli ražoti Korejas tirgum.

LG stendā bija apskatāmas atsevišķi izdalītas vairāku standartu(SDMB, TDMB, DVB-H) un Mobile Broadcasting vitrīnas.

 

MOTOROLA 

Izstādīto produktu klāsts bija visai plašs, taču maz ticams, ka līdz mūsu patērētājiem nonāks liela daļa redzamo modeļu. Diemžēl nevarēja fotografēt ar digitālo kameru, kā arī nebija pieejami bukleti un informācija, stenda darbinieki dalīja vizītkartes lieluma lapiņas ar tekstu - vairāk informācijas meklēt Motorola mājaslapā. Atlika vienīgi bloknotā pierakstīt interesantāko, daudzos modeļu nosaukumus un raksturojumu.

Pats interesantākais likās MOTORIZR Z8 – neparastas formas elastīgs korpuss (kick slider), aizbīdītā veidā no sāniem taisns, atbīdot vāciņu līdz galam, aparāts vidū saliecas un ieņem runātāja sejas formu(fit-to-face). Z8 ir 3G tālrunis, HSDPA līdz 3,6 Mbps, liels 2,2``, TFT 16 milj. krāsu ekrāns, Symbian OS, 2 Mpix kamera ar zibspuldzi, videoatskaņošana ar ātrumu 30 kadri sekundē, 15,3 mm plāns.

MOTOSILVR L9 - klasiskas formas, plāns, līdzīgs iepriekšējiem modeļiem L6 un L7, melna, spīdīga klaviatūra, EDGE, 2 Mpix kamera, 8x digitālais zoom, e-pasts, MP3 atskaņotājs, FM radio, lietota Motorola CrystalTalk filtru tehnoloģija - skaņas uzlabojums, sarunājoties trokšņainās vietās. MOTOKRZR K3 - 3G tālrunis, HSDPA, liels iekšējais 2``, TFT 260K QVGA(320X240) krāsu ekrāns, divas kameras - viena 2 Mpix, otra VGA video, 15,3 mm plāns.

MOTO Q q9 – 11,8 mm plāns Microsoft Windows Mobile 6 viedtālrunis, HSDPA, EDGE, WLAN, 2 Mpix kamera ar zibspuldzi, videoatskaņošana ar ātrumu 30 kadri sekundē, liels ekrāns, QWERTY klaviatūra, failu menedžeris, browser Opera, antivīrusu programma. MOTO Q gsm - līdzīgs q9, atšķirības - četri GSM diapazoni un 1,3 Mpix kamera.

MOTORAZR maxx V6 Ferrari - telefons ar speciālu noformējumu - Ferrari logo priekšpusē un aizmugurē, kā arī pielāgota izvēlņu struktūra un atbilstošs fona attēls ar sacīkšu auto.

Stendā blakus telefoniem arī vairākas interesantas vitrīnas. Aksesuāri - izstādītas dažādas Bluetooth austiņas. MOTOMEDIA vitrīnā izstādītas Motorola virsjakas ar austiņām kapucē, skaļruņiem un Bluetooth vadības bloku ar pulti piedurknē. Izmantojot Motorola tālruni, iespējams klausīties mūziku un sarunāties zvana laikā. Šādu aprīkojumu darbībā bija iespēja redzēt Motorolas pārstāvim Baltijā, tas izskatījās iespaidīgi, gluži kā citplanētietim no filmas Plēsoņa.

Lielākie mobilo telefonu ražotāji un mums visvairāk zināmie vārdi ir apskatīti, tomēr ir vērts aplūkot arī citu kompāniju piedāvātos jaunumus.

 

ALCATEL

Franču kompānija bija izvietojusies nevis telpās, bet teritorijā kravas furgonā. Daudz budžeta sērijas modeļu, bet galvenais akcents likts uz fashion un style dizainu. Bagātīgs klāsts savdabīgu sieviešu un tīņu tālruņu.

OT E230 – elegants salokāmais ar mirdzošu vāciņu un dekoriem, spoguļveida klaviatūra. ELLE 3 kolekcijas glamūrtelefoni ar priekšējo daļu spilgtās un kodīgās krāsās.

 

SAGEM

Stends ne pārāk liels, produktu klāsts pietiekošs un sadalīts sērijās. Izstādīti vairāki mūzikas, biznesa, stila tālruņi. Īpašs akcents sieviešu modeļiem ar dažādiem dekoriem, apzīmētie kā matrjoškas, Kitty jeb meiteņu sērija ar kaķīšiem.

MyMobileTV - modelis ar iebūvētu DVB-H uztvērēju un ārējo antenu, pagriežams displejs. mY419X - telefons ar GSM/WiFi un UMA.

HUAWEI

Kompānija specializējas datu produktu izstrādē. E270 - pasaulē pirmais HSUPA USB modems, datu pārraides ātrums no lietotāja puses sasniedz 2 Mbps, HSDPA ātrums kanālā sasniedz 7,2 Mbps.

JABLOTRON

Čehu kompānija orientējas GSM galda tālruņu izplatīšanā. Šobrīd LMT klientiem tiek piedāvāts telefons GDP-02. Izstādē prezentēts jauns modelis GDP-04. Atšķirībā no GDP-02 tiek papildināts ar trešo 1900 MHz joslu, atmiņu līdz 300 vārdiem un interneta pieslēgumu datoram caur USB.

TELTONIKA

Lietuviešu kompānija piedāvā dažādus bezvadu risinājumus, modemus, moduļus, datu kartes. ModemUSB/HSDPA - šobrīd 1,8 Mbps, drīzumā 7,2 Mbps, EDGE 10class.

4GSystems

Vācu kompānija piedāvā dažādus datu produktu risinājumus: XSBox R4v - universāla komunikācijas ierīce ar ekrānu birojam un mājai. HSDPA 3.6 downlink/UMTS/EDGE, WLAN, pievienojams fiksētajam telefonam. XSJack T2 - GSM standarts, analogā fax izeja, ārējās antenas ligzda, indikatori.

HTC      

Stendā vēl redzami pēdējie izstrādājumi ar Qtek logo. Qtek un tagad jau jaunie HTC arī Latvijā kļūst aizvien populārāki. Plaukstdators ar GSM telefonu vienā korpusā biznesa lietotājam ir elegants risinājums.

HTC X7500/Athena - pilns mobilais birojs, Microsoft Windows Mobile 5.0 Pocket PC (dokumenti, e-pasts), laptopa formā veidots korpuss, ļoti liels 5`` touch screen ekrāns, pilnā klaviatūra, 3G/HSDPA, Wi-Fi, GPS. HTC P4350 - līdzīgs TyTN, Microsoft Windows Mobile 5.0 Pocket PC (dokumenti, e-pasts, Word, Excel, PowerPoint, Windows Media Player), pilnā klaviatūra, gareniski atvelkams korpuss, EDGE, Wi-Fi. HTC P3350 - līdzīgs P3300, lielāka atmiņa, nav GPS, Microsoft Windows Mobile 5.0 Pocket PC.

Viedtālruņi: HTC S710 - Microsoft Windows Mobile 6.0 software (uzlabota grafika pret 5.0), QWERTY klaviatūra, liels 2.4`` QVGA TFT ekrāns, 2 Mpix kamera, korpuss aizvērtā veidā līdzīgs klasiskam tālrunim, ērti taustiņi.

 

Microsoft. Kompānija prezentēja jauno OS Windows Mobile 6.0 versiju, kura jau lietota vairāku mobilo ražotāju jaunākajos produktos. BENQ-SIEMENS. Kompānija pārdzīvo grūtus laikus, tās stends nebija redzams, taču BenQ nākotnē neaiziešot no mobilo ražošanas, bet fokusēsies uz viedtālruņu izstrādi. GRUNDIG Mobile. Stendā daudz dažādu tālruņu, bet sajūta tāda, ka daudzi jau kaut kur redzēti un atgādina lielo un pazīstamo ražotāju produktus.

AVAGO. Arī daudzas nepazīstamas kompānijas mēģina ar kaut ko izcelties. Plakāts aicina apskatīt pasaulē plānāko tālruni ar ritināšanas mehānismu. Aplūkojot tuvāk, kļūst redzams, ka tas nav īsts, bet ir izstādīts makets.

 

Japāņu jaunumi

Japānas giganti Eiropas izstādēs parasti parāda visus jaunākos sasniegumus un mēģina eiropiešus pārsteigt ar risinājumiem, kuri japāņiem jau pieejami, taču atšķirīgo standartu dēļ Eiropas tirgum nav noderīgi.

TOSHIBA

Pārsvarā ražo Āzijas tirgum, bet ir vēlme caur Lielbritānijas pārstāvniecību ieiet Eiropā. Eiropai tiks piedāvāti divi HSDPA modeļi: G900 - Windows Mobile Pocket PC, milzīgs 3`` Wide-VGA ekrāns, divas kameras, viena 2 Mpix, otra VGA video. G500 - viedtālrunis uz Windows Mobile Smartphone bāzes.

SHARP

Eiropas standartā strādā ar lielākajiem operatoriem, kuriem speciāli gatavo logo un telefona iestatījumus(Vodafone, T-Mobile). Izcili ekrāni - AQUOS TV tehnoloģija nākotnē pāries arī uz mobilajiem - Mobile Advanced Super-V LCD displeji (high quality contrasts 300:1, redzes leņķis 160`). Kameras – 3,2Mpix, īpaša lēca, 2x optiskais zoom. Mūzika – 3D skaņa ar Yamaha skaļruņiem.

PANASONIC

Produkti ar Foma zīmolu galvenokārt paredzēti Āzijas tirgum, speciāli izstrādāti Japānas DoCoMo.

NEC stendā esot demonstrējusi reālu HSUPA datu plūsmu ar ātrumu 1,4 Mbps.

DoCoMo

Viens no lielākajiem un tehnoloģiski attīstītākajiem operatoriem. Šobrīd stendā apmeklētājs no Eiropas jūtas kā nākotnes laboratorijā, kurā dažu ierīču un risinājumu nozīme grūti aptverama. Taču bija arī tīri praktiskas un noderīgas lietas, piemēram, varēja apskatīt telefona adapteri nedzirdīgiem cilvēkiem (skaņas mikrosvārstības pa ķermeni tiek nogādātas dzirdes receptoriem). DoCoMo jau darbojās 4G ērā un pēc diviem trim gadiem plāno sākt ieviest 5. paaudzi. 2006. gada decembra eksperimentā sasniegts downlink aptuveni 5 Gbps!

 

Interesantumi

Turpmāk nedaudz par dažādām izstādē redzētajām un interesantākajām lietām. Holandiešu Polimer Vision piedāvā interesantu risinājumu - salokāmu vai sarullējamu komunikācijas ierīci Readius ar 5`` ekrānu, e-pastu, USB. Tuvākajos gados šādi ekrāni tiek plānoti arī mobilajos tālruņos.   

CONCEPT jeb nākotnes telefonos atšķirībā no izstādes CeBIT pieeja racionālāka, tikai pāris vietās izdevās ieraudzīt dažādus risinājumus(plāksnes, planšetes, kastītes), taču redzētais nepārsteidza. Bluetooth special interest group izstādes teritorijā piepūšamajā teltī piedāvāja instalēt telefonā 3GSM Bluetooth aplikāciju un saņemt Barselonas pilsētas karti, izstādes plānu, pašas kompānijas jaunumus. B al mobil serviss - Barselonas pilsētas serviss free contents, telefonā pieejama visa informācija par pilsētu: notikumi, festivāli, koncerti, restorāni, viesnīcas, muzeji, telefona katalogi un interaktīvā karte, nepieciešams telefona browser ierakstīt adresi http://mobil.bcn.cat

Somu kompānijas MOT Mobile piedāvāta vārdnīca telefonā (ir arī latviešu valoda), savietojama ar Nokia S60 sērijas telefoniem, piemēram, modeli 6680, E un N sēriju, Nokia  S80 telefoniem, piemēram, Komunikatoru 9300i. Interesentiem jāapmeklē mājaslapa www.kielikone.com.

Amerikāņu myvu  personal media viewer piedāvā īpašas brilles ar stereo skaņu. Savienojamas ar media pleijeru, mobilo telefonu, dod iespēju skatīties platekrāna efektā attēlus, klipus, filmas. Energizer, kas nodarbojās ar uzlādes ceļojumu adapteru ražošanu dažādiem mobilajiem ražotājiem un modeļiem, tiek pielāgots lādēšanas ligzdas spraudnis un barošanas bloks ar parastajiem pirkstiņu elementiem.

Nevar nepieminēt acīmredzamu tendenci, ka arī lielie ražotāji un tirgus līderi cits no cita mēģina iegūt informāciju un mācīties, kā rezultātā viena saražotie produkti ir ļoti līdzīgi konkurenta piedāvātajiem. Daudziem telefoniem korpusa virsma ir metāliski spīdīga un spoguļveida, sieviešu telefoniem bagātīgi lietoti dekori, tālruņi bieži atgādina pūdernīcas, tālvadības pultis un kalkulatorus.

Izskatās, ka iepriekšējā gadā iesāktā cīņa par plānākiem telefoniem turpināsies arī nākotnē. Samsung pagaidām ar saviem 5,9 mm ir līderis, arī Nokia beidzot sāk iesaistīties cīņā. Tālruņos plānotas labākas kameras ar 2, 3,2 un 5 megapikseļiem, ar video iespēju, zibspuldzi, gan digitālo, gan optisko zoom, attēlu stabilizatoru, red eye funkciju, attēlu korekciju, 3G telefoniem pārsvarā divas (VGA videozvanam) un labākam lietotām lēcām. Budžeta klases tālruņos jau VGA vietā vairāk ir 1,3 Mpix kameras.

Telefoniem redzami lielāki 2, 2,2, 2,8., pat 3 collu ekrāni parasti ar 262 000 krāsu, vairākos ir QVGA(320 x 240) izšķirtspēja, 16 miljoni krāsu. Tādējādi jau iespējams pilnīgāk apskatīt interneta lapas, skatīties filmas un spēlēt spēles. Parādīsies vairāk tālruņu ar iebūvētu GPS.

Daudziem ražotājiem vairāk speciālo mūzikas modeļu ar labākiem skaļruņiem (arī 3D surround) un atsevišķiem mūzikas taustiņiem korpusā. Mobilajos integrētie mūzikas atskaņotāji kļūs aizvien pilnīgāki. Vairāki ražotāji piedāvā atmiņas kartes ar spēlēm un filmām, pat koncertierakstiem. Daži piedāvā iespēju pieslēgt telefonam ārējās iekārtas, mūzikas skaļruņus, audio sistēmu un televizoru. Mobilo telefonu ražotāji piedāvā jaunus un jau populārus risinājumus - Mobile Blogging jeb interneta dienasgrāmatas. Atmiņa mobilajos būs arvien lielāka, gan pašos telefonos(2,4, 9 GB), gan savietojamās atmiņas kartēs(1.,2 GB).

Vairākiem ražotājiem palielinās 3G telefonu piedāvājums, tie noteikti kļūs lētāki. Nākotnē būs vairāk komerciālo telefonu ar HSDPA tehnoloģiju, kā arī pieaugs interese par telefoniem ar televīzijas uztveršanas iespējām. Plānots, ka mobilā TV vadošais standarts Eiropā būs DVB-H. Jaunie telefoni ar integrētu DVB-H jau drīz tiks piedāvāti (Nokia N77, Samsung F510, LG KU950).

2006. gada kongress pagāja zem 3G, HSDPA, mobilās televīzijas zīmes. Apmeklējot šo pasākumu pirmo reizi, grūti salīdzināt un pateikt, kas mainījies un kāda bijusi attīstība pēdējā gada laikā, taču jūtama virzība uz priekšu, kur galvenais akcents likts uz vēl ātrāku datu pārraidi, uz 4. paaudzes mobilajiem sakariem un, iespējams, pēc pāris gadiem arī uz 5G.

Raimonds BEIERS

Raksts tapis sadarbībā ar LMT

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001