Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

64 paralēli uzdevumi vienā procesorā?

   

Jaunākie UltraSPARC T2 procesori būvēti, balstoties uz iepriekšējās paaudzes Niagara procesoru panākumiem

 

Pasaules tīkla lietotāju un web servisu eksplozīvais pieaugums izvirza datu centriem arvien pieaugošas prasības. Tiem jānodrošina lielāka ātrdarbība un efektivitāte, izmantojot tikpat vai vēlams pat mazāk elektroenerģijas kilovatus iekārtu un dzesēšanas sistēmu darbināšanai. Protams, ierobežo arī vieta, tāpēc iekārtas tiek uzstādītas arvien blīvāk.

Lai palīdzētu efektīvāk risināt šīs augošo prasību, enerģijas un vietas problēmas, Sun Microsystems ir papildinājis CoolThreadsTM sērijas procesorus ar jaunāko UltraSPARC T2 procesoru.

Šīs sērijas sākums bija 2005. gadā, kad tika izlaists pirmais UltraSPARC T1 procesors. Toreiz tas bija industrijas pirmais procesors ar 8 kodoliem un 32 paralēliem uzdevumiem vienā kristālā. Tagad jaunajiem UltraSPARC T2 jau ir 8 kodoli un 64 paralēli uzdevumi. Vēl vairāk, jaunajā procesorā ir integrētas daudzas funkcijas, kas parasti bija realizētas ārpusē atsevišķos kontrolieros. Ar integrētu dubulto 10Gb Ethernet tīkla kontrolieri, četriem atmiņas kontrolieriem, kriptēšanas paātrinātājiem katrā no astoņiem kodoliem un PCI Express ievades/izvades kontrolieriem šo pat varētu nosaukt par veselu serveri vienā kristālā.

UltraSPARC T2 procesors un uz tā bāzētie serveri turpina Sun CoolThreads energoefektīvo sistēmu līniju, kas ļauj maksimāli ietaupīt enerģiju datu centros, nesamazinot veiktspēju. Procesors patērē līdz 95 W elektroenerģijas, kas rezultātā ir mazāk nekā 2 W uz vienu paralēlo uzdevumu. Svarīgi, ka šajā enerģijas patēriņā ir ieskaitīti arī tīkla, atmiņas un I/O kontrolieri!

Jaunie procesori ir īpaši piemēroti konsolidācijas un virtualizācijas projektiem. Piemēram, izmantojot Solaris operētājsistēmas virtuālos konteinerus un loģiskos domēnus (Ldoms), vienā procesorā ir iespēja darbināt 64 atdalītas vides. Tāpat jāpiebilst, ka šī funkcionalitāte standarta Solaris OS ir iekļauta bez maksas, arī paša Solaris lietošana ir bez maksas. Tāpat tiek plānots arī Ubuntu Linux atbalsts.

UltraSPARC T2 procesori tiks piegādāti arī citām kompānijām OEM programmas ietvaros. Plānotās izstrādes ir saistītas ar risinājumiem, kur nepieciešama liela apjoma datu plūsmu apstrāde, lielas web aplikācijas, ātras un drošas kriptēšanas. Telekomunikācijas ir viens no svarīgākajām sektoriem, kur aktuālākais segments varētu būt WiMAX tehnoloģijas.

Ļoti būtiski ir tas, ka arī šoreiz netiek aizmirsts Sun lielais ieguldījums atvērtā koda komūnā. Vienlaikus ar UltraSPARC T2 izlaišanu tā mikroarhitektūras specifikācijas ir brīvi pieejamas izstrādātājiem no www.opensparc.org. Tuvākajā laikā plānots publicēt arī izejas kodus zem populārās GPL V2 licences. Tas viss plašajam izstrādātāju pulkam palīdzēs veidot jaunus risinājumus, izmantojot brīvi pieejamu dokumentāciju no paša ražotāja.

Evijs TAUBE

Sun Microsystems

evijs.taube@sun.com

blogs.sun.com/latvia

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001