Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Liec mājai strādāt savā vietā

   

Ieejas punkti:

Ērtais draugs – gudrā māja

Mūsdienīgā mājā tiek ierīkotas daudzas savstarpēji neatkarīgas un sarežģītas sistēmas, piemēram, signalizācija, videonovērošana, apkure un kondicionēšana, ugunsgrēka signalizācija, apgaismojums, nemaz nerunājot par izklaides sistēmām – audio, video, TV un mājas datortīkliem. Tās tiek vadītas vai nu ar tālvadības pultīm, vai slēdžiem pie sienas. Ja sistēmas darbojas atsevišķi, mājas iemītnieki ir spiesti apgūt daudz vadības funkciju, kas var būt atšķirīgas dažādās telpās.

 

Aizmirstiet par slēdžiem

Piemēram, no rītiem, atstājot māju, ir jāizslēdz visas gaismas, jāpazemina apkures sistēmas jauda, jāpārbauda logu un durvju stāvoklis, jāieslēdz apsardzes signalizācija. Vajadzētu izslēgt arī aizmirsto gludekli vai televizoru virtuvē. Bet, kā būtu, ja, izejot pa durvīm, varētu visu nepieciešamo izdarīt, piespiežot tikai vienu pogu, un uz displeja pārliecināties, ka māja ir atstāta kārtībā?

Ar visu ierīču apvienošanu kopējā sistēmā un to vadības vienkāršošanu nodarbojas mājas automatizācijas sistēmas, ko sauc arī par gudro māju. Mājas automatizācijas sistēmas uzdevums ir apvienot ierīces vienotā vadības tīklā, padarot saimnieku dzīvi ērtāku un vienkāršāku, bet māju – drošāku un ekonomiskāku.

Tiek lēsts, ka automatizācijas sistēmas uzstādīšana samazina enerģijas patēriņu apkurei par 25-30 procentiem, bet apgaismošanai – pat par 50 procentiem. Lietojot dažādus sensorus, ir iespējams pilnīgi iztikt bez slēdžiem saimniecības telpās, pagrabos, garāžās. Elektronisko dimmeru lietošana vairākkārt paildzina spuldžu kalpošanas laiku. Savukārt mājas iemītnieku laika ietaupījums un paaugstinātais komforts ikdienā nav pat aprēķināms.

Gudrajā mājā istabās pierasto elektrisko slēdžu vietā atrodas neliels panelis ar vairākām pogām vai LCD ekrānu, ar kuru var izdarīt visas nepieciešamās darbības – gan ieslēgt, izslēgt un regulēt apgaismojuma spilgtumu, gan vadīt mājas audio aparatūru u. c. Var būt vairāki šādi paneļi, piemēram, viesistabā pie ieejas un blakus atpūtas zonai. Tāpat jebkuru mājas iekārtu var darbināt, izmantojot pārnēsājamas radio vadāmās LCD pultis, kas ir īpaši ērti, atrodoties ārpus mājas, piemēram, dārzā. Ja ir pieejams interneta pieslēgums, šīs pašas darbības var veikt no jebkuras pasaules malas, izmantojot drošu pieslēgumu gudrās mājas centrālajam datoram.

Gudrās mājas filozofija ir šāda: iemācīties sava saimnieka paradumus un zināt, kas jādara, saimniekam pārnākot mājās, aizejot vai liekoties gulēt. Agrāk visas šīs darbības pavadīja ceļojums pa māju un dažādu iekārtu ieslēgšana vai izslēgšana, tagad pietiek ar vienu pogas piespiešanu, piemēram, pie ārdurvīm vai guļamistabā. Lai gudrā māja patiešām būtu gudra, ir nepieciešams automatizācijas sistēmu projektētāja darbs, kas paredz visu ēkas iemītnieku vēlmes un iespējamās sadzīves situācijas. Citiem vārdiem sakot, mājas procesors tiek ieprogrammēts atbilstoši tās iemītnieku vēlmēm. Katrs cilvēks ir atšķirīgs, tādēļ katra gudrā māja ir unikāls un pielāgots projekts.

 

Gudrās mājas sistēma Vantage InFusion

Pirmais un galvenais kritērijs gudrās mājas sistēmas izvēlē ir tās darbības drošums un nodrošinājums pret traucējumiem, īpaši, ja tiek plānota visas mājas iekārtu automatizācija, tādēļ šādās sistēmās tiek lietoti tikai augstvērtīgi industriālās kvalitātes komponenti, uz kuru drošību var paļauties arī miljoniem vērta konveijeru sistēma automobiļu rūpnīcā.

Drošību pirmajā vietā ir izcēlusi ASV uzņēmums Vantage, kas jau kopš 1976. gada ražo mikroprocesorus datorvadāmiem darbagaldiem un 1986. gadā līdz ar nosaukuma maiņu izlaida pirmo apgaismojuma procesoru. Kopš šī brīža Vantage, Inc. ražo tikai mājas automatizācijas sistēmas, kas ir atrodamas gan luksusa klases privātmājās, gan Hilton un Sheraton viesnīcu piecu-zvaigžņu numuros.

Vantage InFusion, kas ir firmas pēdējo piecu gadu darba rezultāts, ir šī brīža mājas automatizācijas augstākais sasniegums. Tā ļauj automatizēt un savienot vienotā tīklā visus elektroniskos un elektriskos komponentus. Uzņēmuma divdesmit gadu pieredze ir ļāvusi izveidot tik drošu un nesalaužamu sistēmu, ka katrai tās sastāvdaļai, sākot no procesora līdz pat gudrajam elektrības slēdzim, ir piecu gadu garantija. Vantage var apvienot vairāk nekā 3800 gaismas ķermeņu, 15 000 slēdžu un sensoru, tai ir iebūvēts astronomiskais pulkstenis un 20 gadu rezerves barošanas avots. Rezerves vadības sistēma nodrošina gudrās mājas vadību avārijas režīmā, piemēram, ja tiek bojāts mājas vadības tīkls vai kāds no sistēmas komponentiem.

Mājā uzstādītās sistēmas darbības pārbaudi var veikt jebkurā laikā, pieslēdzoties caur modemu vai internetu, ja mājas īpašnieks ir devis šādu iespēju. Šādi ir iespējams pārbaudīt visu sastāvdaļu darbaspējas, sākot ar slēdžiem līdz pat izdegušai spuldzītei.

 

Mājas automatizācijas standarts KNX

Kamēr ASV uzņēmums Vantage Controls Inc. nodarbojās ar luksusa dzīvokļu un māju komforta nodrošināšanu, automātikas sistēmu ražotāji tepat Eiropā gāja citu ceļu. Eiropā izplatīto Batibus, EHS un EIB savietojamo iekārtu ražotāji vienojās par universālu ēku vadības iekārtu standartu – KNX. Tā ir asociācija, kurā ietilpst vairāk nekā simt ražotāju visā pasaulē.

KNX savietojamās iekārtas no jebkura ražotāja var komunicēties savā starpā un ar tām var vadīt māju un tās komforta funkcijas. Jāatzīmē, ka KNX gudrajā mājā nav centrālā procesora. Visa vadība ir decentralizēta, un sistēmā teorētiski nav vājo punktu. Šajā ziņā KNX atgādina standartizāciju datorindustrijā, piemēram, savā datorā varam izmantot jebkura ražotāja cieto disku, atmiņu vai displeju. KNX ir uzskatāms par milzīgu progresu vienotas automatizācijas sistēmas izveidē, pateicoties kopīgai tehniskai platformai un iekārtu savietojamībai.

 

Mājas darbības režīmi

Katram ir savs ideālās mājas redzējums – mājas, kas būtu pielāgota mums un mūsu dzīves stilam. Gudrā māja vienmēr tiek pielāgota konkrētā saimnieka vēlmēm. Turklāt, ejot laikam un mainoties saimnieka gaumei, gudrās mājas uzvedību var mainīt, to pārprogrammējot. Dažādās situācijās gudrā māja pielāgojas apstākļiem labāk un ir lietojama ērtāk nekā tradicionāli būvēta māja.

Tukša māja

Aizejot no rīta uz darbu, vienīgais, kas darāms gudrajā mājā, ir ieslēgt apsardzes signalizāciju. Māja pati izdarīs pārējo. Piemēram, ja māja ir slēgta un apsardzes sistēma ir ieslēgta, tiek izslēgts viss apgaismojums, bet apkures sistēma ieslēgta gatavības režīmā (ar pazeminātu jaudu, bet pietiekamu siltumu). Arī elektrības padeve rozetēs tiek pārtraukta, izņemot ledusskapja un citu būtisku iekārtu barošanu.

Ja mājā nav saimnieku, gudrā māja var dažādi reaģēt ekstremālās situācijās, piemēram, zvanot uz noteiktiem telefona numuriem un atskaņojot ierunātu tekstu, vai sūtot SMS šādos gadījumos:

·         nepiederošu personu iekļūšana mājā;

·         strāvas padeves traucējums un strāvas padeves atjaunošanās;

·         temperatūras nokrišanās zem kritiskās robežas ziemā;

·         ugunsgrēks, panikas pogas nospiediens u.c.

Atvaļinājums

Aizbraucot atvaļinājumā, saimnieks var būt drošs par savu māju, ja tā ir gudra. Apgaismojums mājā imitē iedzīvotāju atrašanos tajā – gaismas tiek ieslēgtas un izslēgtas pēc iepriekšējā scenārija. Apkures sistēma atrodas taupības režīmā (īpaši – ziemas laikā). Atgriežoties no atvaļinājuma, iespējams laikus nosūtīt SMS vai piezvanīt mājai un nodot komandu ieslēgt apkuri, sagatavot saunu, ieslēgt mūziku.

Ja nu tomēr prombūtnes laikā kāds ir iekļuvis mājā, papildus parastajai apsardzes sistēmas trauksmei gudrā māja cenšas sagandēt nelūgtā apmeklētāja vizīti – piemēram, ieslēgt mūziku apdullinošā skaļumā un periodiski ieslēgt un izslēgt visu mājas apgaismojumu, šādi pievēršot kaimiņu un policijas uzmanību.

Dienas, nakts un viesību režīms

Dažāda mājas uzvedība dažādās diennakts stundās ir ļoti ērta. Piemēram, nakts laikā apgaismojums iedegas ļoti pakāpeniski līdz 20-30 procentiem jaudas, lai neapžilbinātu. Ja tiek lietoti kustību sensori, gaisma ieslēdzas pati un nav jāmeklē slēdzis. Lēna ieslēgšanās un maiga gaisma naktī ir visā mājā, to var ieslēgt spilgtāku ar vēlreizēju pogas nospiešanu. Atgriežoties guļamistabā, ar vienu pogas nospiešanu var izdzēst visas pa ceļam iedegtās gaismas. Tāpat naktī tiek izslēgta apkure tajās mājas zonās, kur tā nav nepieciešama, piemēram, viesistabā un virtuvē.

Savukārt viesību laikā, lai ciemiņiem nav jāmeklē apgaismojuma slēdži nepazīstamā mājā, ar vienu pogas nospiešanu var ieslēgt gaismu visās nepieciešamajās telpās – gaiteņos, viesistabās, vannas istabās. Protams, gaismu var ieslēgt arī automātiski, cilvēkam ieejot telpā. Par to rūpējas neuzkrītoši kustību sensori. Arī telpas apkure un muzikālais pavadījums tiek pieskaņots šim gadījumam.

 

Ērti vadības slēdži

Atšķirībā no parastas mājas gudrajā mājā viens vadības slēdzis var izpildīt vairākas darbības vienlaikus. Ir vairāki standarta slēdži, kas tiek ievietoti vai programmēti praktiski visās gudrajās mājās:

  • slēdzis Izslēgt visu - ar šo slēdzi tiek izslēgtas visas gaismas un citas elektroiekārtas, izejot no mājas vai ejot gulēt;
  • slēdzis Apsardze - ar šo pogu tiek aktivizēta visa īpašuma apsardze un tiek nodots  signāls apsardzes sistēmai;
  • slēdzis Naktsmiers – ar šo slēdzi izslēdz gaismu visā mājā, bloķē durvis, kā arī ieslēdz apsardzes signalizāciju konkrētās zonās (pagalmā, garāžā, dzīvojamajā zonā u. c.);
  • slēdzis Trauksme savukārt ieslēdz visas gaismas, ja pagalmā vai mājā dzirdams kāds aizdomīgs troksnis un vajag pārliecināties par drošību;
  • slēdzis Viesības ieslēdz visu apgaismojumu pie mājas fasādes, kā arī nepieciešamo apgaismojumu mājā, kāds ir piemērots viesību organizēšanai. Ja mājā ir centralizēta audiosistēma, var ieslēgt arī klusinātu mūziku visās telpās.

 

Kā sākt?

Cilvēkam, kurš nolēmis iegūt gudru māju, vispirms vajadzētu konsultēties ar speciālistu. Ir daudzas gudrās mājas iespējas, kuras īpašniekam varbūt būs nepieciešamas tikai nākotnē, piemēram, dažādi pielāgojumi vecāka gadagājuma cilvēku apdzīvotām mājām vai telpām. Tādēļ gudro māju ir iespējams realizēt pakāpemiski, jau sākotnēji paredzot  nepieciešamo vadu un kabeļu ievilkšanu.

Aleksandrs BINDEMANIS

Smarthouse SIA

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001