Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

MILŽU CĪŅA — par ko liecina procesoru testi

   

MILŽU CĪŅA —

 

 

Tad, kad mikroelektronikas zinātne ir nonākusi līdz jauniem tehnoloģiskiem risinājumiem, to izmantošanai strauji ķeras klāt lielie elektronikas izstrādātāji un mikroshēmu ražotāji. Plašākam lietotāju lokam pazīstamāki ir x86 savietojamie procesori, tāpēc jaunumi šajā laukā piesaista visvairāk interesentu par nebeidzamo jautājumu, kurš no galvenajiem konkurentiem visai plašajai pasaulei pierādīs savu pārākumu.

 

 

AMD PR speciālisti cenšas panākt uzticību jaunajiem Phenom procesoriem, barojot presi ar informāciju par AMD jaunā kodola progresīvajām tehnoloģijām — spēju regulēt katra kodola veiktspēju atsevišķi, atbilstoši aplikāciju prasībām, energopatēriņa samazināšanu, jaunām SSE in­strukcijām un spekulāciju uz jaudas un izmaksas ekonomiju, salīdzinājumā ar analogu sistēmu, kas bāzēta uz Intel procesora.

Atjaunotajos datortehnikas entuziastu forumos pieejami neoficiāli testi ar jaunajiem četrkodolu Phenom, kuri iegūti neoficiāli, bez AMD starpniecības. To rezultāti nav tik labi, kā gaidīts. Virstaktējot ir problēmas ar procesoru stabilitāti, ir ziņas arī no pamatplašu ražotājiem par liela daudzuma AMD jaunā Spyder čipseta atsaukšanu neminēta defekta dēļ.

Tikmēr Intel šī pusotra gada laikā pārliecinoši pārņēmis jaudīgāko procesoru ražotāja statusu. Kopš 11. novembra Intel noņēmis slepenības plīvuru jaunākajam lolojumam, kas ilgu laiku figurēja ar segvārdu Penryn. Kalifornijā plašākai sabiedrībai tika prezentēti 16 jauni serveru un personālo datoru procesori.

Intel jaunākais sasniegums ir tā flagmanis Core 2 Extreme QX9650 ar tehnoloģiski progresīvāko Yorkfield kodolu. Šis procesors radikāli atšķiras no tā priekšgājējiem ar Conroe kodola bāzi.

Pie jauninājumiem jāmin ražošanas pāreja no 65 nm uz 45 nm tehnoloģiju, tas ir par divām trešdaļām mazāks nekā iepriekšējās paaudzes Conroe procesors. Tā Intel samazinās procesoru ražošanas izmaksas. Ieguvējs ir arī patērētājs, jo šādi tiek samazināts enerģijas patēriņš, kā arī palielinās kopējā tranzistoru skaita efektivitāte. Odziņa ir tāds tehnoloģiskais jauninājums kā līdz 12 MB palielināta L2 kešatmiņa un paplašinātas SSE 4 instrukcijas.

Jaunās Super Shuffle Engine jeb SSE instrukcijas paātrina darbību ar multimediālām aplikācijām, augstas izšķirtspējas foto, video dekodēšanu. Strāvas padeves kontrole nonākusi pie jauna tehnoloģiska risinājuma Deep Power Down, uzlabota arī EDAT (Dynamic Acceleration Technology).

Jaunais divkodolu Penryn procesors sastāv no 410 miljoniem tranzistoru uz 107 kvadrātmilimetru laukuma, bet četru kodolu procesors ir ar gandrīz 820 miljoniem tranzistoru.

Jaunākā Intel ideoloģija par procesoru attīstību no jauna definē Mūra likumu, un tā vairs nebalstīsies uz ikgadēju megahercu palielināšanos. Turpmāk ik gadu apritēs cikls, kurā tiks mainīts ražošanas process un kodola saime. Tas ļaus reizi divos gados mainīt visu procesoru saimes ražošanas procesu, samazinot kodolu fizisko izmēru.

Šādai procesoru attīstībai vajadzētu nodrošināt Intel līdera pozīcijas visos procesoru ražošanas segmentos, jo itin visos mobilo, galddatoru, darba staciju un serveru procesoros ir paredzēts izmantot Penryn un nākamo paaudžu mikroarhitektūru.

Diemžēl jaunajiem procesoriem nepietiks ar BIOS atjauninājumu pamatplatēm. 45 nm procesorus atbalstīs tikai jaunās 3. sērijas pamatplates (X38, P35, G35, Q35, G33, Q33, P31, G31). Visi čipseti (izņemot budžeta klases) atbalstīs
1333 MHz FSB. Extreme Edition procesori derēs tikai lieljaudas platformām ar P35, X38 un nākotnes X48, kura uzskatāma par ekskluzīvu.

Mēnesi pirms oficiālas pārdošanas sākuma mums bija iespēja veikt trīs dienu testus ar QX9650 sistēmu. Vispirms jāatzīmē, ka testa sistēma tika darbināta uz Windows XP 32 bitu platformas. Tā bija speciāli optimizēta, atslēdzot visus liekos procesus, kuri nav vajadzīgi sistēmas stabilai darbināšanai.

Pirmajā dienā notika vispārējs tests, kā komplektācija kopumā strādās optimālos apstākļos, izmantojot gaisa dzesēšanu. Testa sistēmas pamatplate bāzējas uz spējīgākā Intel X38 Express čipseta, lai jaunākā Intel procesora veiktspēja būtu maksimāla. Tas tiek apveltīts ar Teamgroup TeamXtreem DDR2 — 1200 atmiņām, par video paātrināšanu rūpējas directx 10 videokarte uz Nvideo 8800 Ultra čipa.

 

Procesors Intel Core 2 Extreme QX9650775

CPU dzesēšana         Coolermaster Gemini II

Pamatplate    ASUS Maximus Formula

              (Special Edition)

Atmiņa     2x 1 Gb TeamXtreem 9600 DDR2

Cietais disks   Seagate 250 Gb/Samsung 40 Gb

PSU              Coolermaster 1000w

Grafiskā karte MSI GeForce 8800Ultra

 

Otrajā dienā īss iesildīšanās kurss, izmantojot gaisa dzesēšanas vietā sauso ledu jeb CO2. Sausā ledus izmantošana dažādos procesos ir ļoti plaša, ar to var tīrīt dažādas ražošanas iekārtas, izmantot pārtikas rūpniecībā, produktu dzesēšanā. Arī virstaktētāji jau labu laiku ievērojuši tā pozitīvo iedarbību, cīnoties ar procesoru temperatūru. Sausā ledus darbība sistēmas testa laikā ir patīkama –70˚ C. Ledu ievieto speciāli pagatavotā vara konteinerā, lai iegūtu maksimālo materiāla atdevi, vara cilindru papildus nodrošina ar izolācijas materiālu.

Trešā diena pārvērtās diezgan lielā vietēja mēroga virstaktēšanas saietā. Sistēma tika dzesēta ar sauso ledu, darbinot iespējamās maksimālās noslodzes.

 

CPU dzesēšana         Dry Ice cooling

Pamatplate ASUS Maximus Formula

               (Special Edition)

Atmiņa      2x1 Gb TeamXtreem 9600

Cietais disks   Seagate 250 Gb/Samsung 40 Gb

PSU          Coolermaster 1000w Modular

Grafiskā karte MSI 8800Ultra

 

Testi

Testi tika veikti ar šādām programmām: Super PI xmod 1.5 XS, Nuclearus, PiFast, Bootmark 1.3b, wPrime, Everest, SiSoft Sandra, AquaMark, 3Dmark 2001 SE, 3Dmark 03, 3Dmark 06.

SiSoft Sandra ir aptveroša programma, lai noteiktu datora komponentu sastāvu, kā arī uzskaites līdzeklis, lai salīdzinātu savu datoru ar references sistēmām.

SuperPI ir salīdzinoši vienkārša un maza programma, ar kuru aprēķina PI, lietotais laiks tiek izmērīts un jaudas atdevi iespējams salīdzināt ar citiem procesoriem. Jo mazāk sekunžu šajā testā uzrāda, jo labāk.

Pirmie testi tika veikti, izmantojot gaisa dzesē­šanu. Ar šādu dzesēšanas metodi samērā viegli tika sasniegta 4,7 GHz takts frekvence. Otrajā dienā veiktais tests, izmantojot sauso ledu, ļāva sasniegt 5,022 GHz takts frekvenci un aprēķināt Super PI kalkulāciju nieka 9,202 sekundēs. Izmantojot 4,98 GHz takts frekvenci, tika aprēķināts Super PI 32M, kas prasīja tikai 9,37985 s.

Everest — šajā programmā ir integrēti daži testi un komponentu uzskaites sistēma. To var ērti izmantot arī temperatūras mērījumiem. Mēs izmantojām procesora un atmiņas ātrdarbības testus.

3Dmark 2001 SE — vecākais no mūsdienās vēl lietojamiem 3D testiem. Izmantojot DirectX 7.1, uz jaunākajām sistēmām var sasniegt pārsteidzošus skaitļus. Pirmais tests veikts ar gaisa dzesēšanu un procesora takts frekvenci 4,324 GHz, tiek sasniegti 78617 3DMark01 punkti. Tests, kas tika veikts otrajā dienā, izmantojot sausā ledus dzesēšanu un takts frekvenci 4,804 GHz, palīdzēja savākt 85584 3DMark01 punktus, kas ir vienāds ar 8,86 % jaudas pieaugumu.

3Dmark 03 — tests, kurā joprojām par sastāvdaļu izmanto testu uz vecāku DirectX 7.1 aplikāciju, kas noved pie tā, ka galarezultātā iegūtais punktu reitings ir ļoti augsts. Tests tika veikts otrajā dienā un, izmantojot sausā ledus dzesēšanu un 4,804GHz takts frekvenci, tika sasniegti 51549 3DMark03 punkti.

3Dmark 06 ir tehnoloģiski visaugstākajā līmenī, testi balstās uz Shader-Model 3.0, lielizmēra tekstūrām, HDRR (High Dynamic Range Rendering) un sarežģītiem ēnu aprēķiniem. Somi ir pacentušies pasniegt šo testa programmu kā vizuāli iespaidīgu šovu.

Pirmais tests veikts, izmantojot gaisa dze­sēšanu un 4,324 GHz takts frekvenci. Sasniegtais rezultāts bija 15872 3DMark06 punkti. Savukārt otrās dienas testos 4,804 GHz takts frekvencē, izmantojot sausā ledus dzesēšanu, tika sasniegti 16626 punkti un deva 4,75 % jaudas pieaugumu salīdzinājumā ar pirmās dienas testiem.

Nuclearus — pagaidām vienīgā programma, kura, veicot sintētiskos aprēķinus, patiešām pilnvērtīgi spēj izmantot visus četrus procesora kodolus. Tests veikts, izmantojot sausā ledus dzesēšanu un 4,952 GHz takts frekvenci, un rezultātā sasniegti 29649 punkti, kas testa veikšanas dienā bija augstākais pasaulē reģistrētais rezultāts, izmantojot šo programmu.

BootMark — īpaši Latvijas tēla spodrināšanai izstrādāta programma, kas kalpo mūsu pašu cīkstoņiem, lai padalītos ar sasniegumiem. Šo programmu var pieņemt kā patiešām no ražotājiem neatkarīgu uzskaites sistēmu, taču tā joprojām ir izstrādē un tāla no ideāla. BootMark arī tika izmantota dzesēšana ar sauso ledu un pie
4,935 GHz takts frekvencē tika sasniegti 40 328 punkti. Salīdzinot šo rezultātu ar iepriekš veiktajiem rezultātiem analogā sistēmā, izmantojot iepriekšējās paaudzes Core 2 Duo procesorus, tika panākts 22,21 % jaudas pieaugums.

Aqua Mark 3 — vāciešu izstrādāts tests, bal­stās uz AquaNox spēles dziņa, pārsvarā tiek lietots DirectX 7.1 un 8.1, tāpēc jārēķinās ar testu astronomiskiem sešciparu skaitļiem. Pirmais tests veikts ar gaisa dzesēšanu 4,4 GHz takts frekvencē, kas deva 247 763 punktus. Otrās dienas testā, dze­sējot ar sauso ledu, 5,04 GHz takts frekvencē tika sasniegti 278 404 punkti. Jaudas pieaugums šai testā bija 12,37 %.

Jaunais Intel četrkodolu procesors ir patiešām izdevies, straujais veiktspējas palielinājums salīdzinājumā ar iepriekšējiem ir vērā ņemams. Īpaši jāuzsver, ka jaunā modeļa takts frekvences efektivitāte ir lielāka nekā iepriekšējiem modeļiem, turklāt standarta frekvence šim modelim ir jau
3 GHz. Virstaktēšanā ikdienas apstākļos frekvence ir gaidāma virs 4 GHz. Ar gaisa dzesēšanu vislielākais rezultāts procesora veiktspējā bija
4706,2 MHz. Ekstrēmā virstaktēšanā ar sauso ledu, kur tehnika un materiāls tiek noslogots līdz limitam, sasniedzām 5021,92 MHz atzīmi. Atslēdzot divus kodolus, procesors strādāja pat ar
5214,29 MHz.

Mārtiņš GRĪVA,

EET RĪGA tirdzniecības menedžeris

Kaspars BERĶIS,

virstaktēšanas eksperts

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001