Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Mobile World Congress 2008 – gada svarīgākais mobilais notikums

   

3GSM WorldCongress 2007 - profesionāļu forums

 

Februārī Spānijas pilsētas Barselonas Fira izstāžu kompleksā četras dienas norisinājās ikgadējais GSM Asociācijas rīkotais pasaules telekomunikāciju kongress. Mobile World Congress (MWC) pulcēja aptuveni 1300 izstādes dalībnieku stendus, un kopējais apmeklētāju skaits esot pārsniedzis 55 000 (pagājušajā gadā viesu skaits esot bijis 52 000). Fira komplekss, kurā ietilpst astoņi paviljoni, nav tikai klasiska izstāžu vieta, tajā izvietotas uzņēmumu halles un teltis, notiek prezentācijas, semināri, kā arī iespējams satikties ar citiem nozares speciālistiem un sadarbības partneriem, nodibināt kontaktus. Galvenais notikums katru gadu ir Mobile Awards ceremonija, kurā GSM Asociācija nosauc iepriekšējā gada labākos sasniegumus un izvirza uzvarētājus. 2008. gadā nosauktais labākais mobilais izstrādājums - SonyEricsson W910i, innovatīvākais risinājums - Windows Mobile 6 OS.

 

Akcenti mainās

Iepriekšējos gados šis pasākums saucās 3GSM World Congress, taču nākotnē telekomunikācijas neapstāsies tikai pie trešās paaudzes un GSM sakariem. Neapšaubāmi, šī foruma nozīme pieaug, lai gan dalības maksa ir visai iespaidīga. Mūsdienās viss attīstās un strauji mainās, arī galvenā mobilās sfēras gada notikuma vieta. Diemžēl agrāk tik populārā nozares galvenā virzītāja CeBIT loma ir mazinājusies. CeBIT sāk pārvērsties par vācu valodā runājošu uzņēmumu un vietējo jauniešu suvenīru tīkotāju izstādi. Arī vairākas vadošās telekomunikāciju kompānijas Vācijas izstādē ar stendiem vairs nepiedalās.

MWC organizācija bija augstā līmenī, apmeklētājiem bija pieejams izstādes dalībnieku katalogs ar detalizētu plānu gan grāmatā, gan CD formātā, katru izstādes dienu brīvi pieejama GSM Asociācijas izdotā kongresa informatīvā avīze. Informācijas stendā varēja telefonā lejupielādēt kongresa plānu un programmu. Mobilais kongress tika reklamēts visai plaši, sākot no lidostas, daudzi ražotāji bija izvietojuši plakātus, afišas ar jaunajiem telefoniem uz ielām, ēkām un pat uz sabiedriskā transporta. Šogad Barselonā dominēja Samsung un LG.

Kongresā pašai izstādei tika pievērsta lielākā uzmanība. Tajā piedalījās zināmie mobilie līderi un arī vairāk vai mazāk pazīstamas kompānijas, vairākus gadus stendus izvieto arī daži Latvijas uzņēmumi. Diemžēl arī šogad daudzos stendos apmeklētājiem, izņemot presi, neļāva fotografēt jaunumus, vienīgi pašu stendu. Jāatzīmē, ka dažādu priekšnesumu, koncertu, šovu un loteriju daudzums salīdzinājumā ar CeBIT ir neliels, akcents netiek likts uz pievilināšanu, bet gan uz apskatāmo produktu. Galvenā uzmanība tika pievērsta iespaidīgajai 8. hallei, tajā bija izvietojušies lielākie un pazīstamākie zīmoli, kuri tad arī nosaka mobilo telekomunikāciju toni. Turpinājumā apskatīsim gan nozares gigantu, gan citu interesantākās lietas.

 

NOKIA

Pasaules mobilās industrijas līdera stends nebija pārāk liels. Lai varētu apskatīt un aptaustīt piedāvāto, nācās pat padrūzmēties un uzgaidīt. Izstādīto jaunumu klāsts šogad nebija visai plašs, iespējams, pietrūka kaut kā šokējoša. Gandrīz visi jaunumi ir viedtālruņi, bazēti uz Symbian OS, un pieder augstākajai un vidējai klasei, akcents uz ierastajiem S40 sērijas modeļiem netiek likts. Somu kompānija ieskicē kopējās tendences telefonos: Nokia Share in Ovi (OVI) tiešsaistes servisus, kas ietver navigāciju, foto, video, mūziku un spēles. Varēja redzēt jau kādu laiku pieejamos modeļus: E90, E51,N81, N82, 6500 classic un slide,2760, 2630, 7500, 7900, kā arī dažus aksesuārus.

Nokia N96 – neapšaubāmi koncerna flagmanis, modeļa N95 turpinājums, taču vizuāli līdzinās N81. Tas ir funkcionāli bagāts viedtālrunis, Nokia vārdiem, multimediju dators ar atjaunotu S60 3rd Edition Feature Pack 2 lietotāja platformu, jaunā versija atšķirās no iepriekšējām ar ātrdarbību un jaunu interfeisu. Telefonā ir 16 GB atmiņa, microSD slots, HSDPA atbalsts, liels 2,8 collu 16 miljonu krāsu, 240x320 pikseļu ekrāns, 5 Mpix Carl Zeiss kamera, OVI servisi, modulis A-GPS (pēc telefona kameras uzņemtā fotoattēla no satelīta tiek noteikta atrašanās vieta un iezīmētas tās koordinātas), TV izeja. Galvenais akcents likts uz iebūvēto DVB-H standarta ciparu TV uztvērēju, kas ļauj telefonam kļūt par mazu, ērti pārnēsājamu televizoru. Ierīces aizmugurē iestrādāts atlokāms statīvs, kas nodrošina telefonā ērti skatīties videoklipus un citu informāciju. Atšķirībā no daudziem citiem ražotājiem TV uztveršanai nav ārējās antenas.

N78 ir klasiskas formas, līdzīgs N73 un N81, N82. Tam ir 70 Mb atmiņa, HSDPA, 2,4 collu 16 miljonu krāsu QVGA ekrāns, 3,2 Mpix Carl Zeiss kamera, A-GPS, mūzikas pleijers un FM raidītājs, kas ļauj bez vadiem caur radio ēteru pārraidīt mūziku un to noklausīties mūzikas centrā vai auto magnetolā. Ar N78 iespējama fotogrāfiju apmaiņa Flikr un YouTube lapās.

6210 Navigator ir zināmā slider tipa 6110 Navigator turpinājums ar 120 Mb atmiņu + microSD, HSDPA, 2,4 collu 16 miljonu krāsu TFT ekrānu, 3,2 Mpix kameru, A-GPS, mūzikas atskaņotāju. Navigācijai pieejama jaunā Nokia Maps 2.0 versija, kurā maršruts tiek parādīts ekrānā, un šo procesu pavada balss komentāri, redzama operatīva informācija par ceļu satiksmi. Šobrīd interesentiem iespējams lejupielādēt Maps 2.0 Beta versiju. Karšu atjaunošanas izmaksas jau tiks iekļautas telefona pārdošanas komplekta cenā. Navigācija iespējama arī bez SIM kartes. Modelī ir arī elektroniskais kompass.

6220 Classic ir piesātināts biznesa klases telefons ar plašām iespējām, to nu nekādi nevar saukt par klasisku, drīzāk izcilu. Pirmais šādas klases modelis ar integrētu 5 Mpix Carl Zeiss un xenon flash kameru, 120 Mb atmiņu + microSD, HSDPA, 2,2 collu 16 miljonu krāsu TFT QVGA displeju, A-GPS, mūzikas atskaņotāju, TV izeju.

Papildus telefoniem un aksesuāriem apmeklētājiem piedāvāja iepazīties ar dažādiem servisiem, risinājumiem un izklaides iespējām. Atšķirībā no citiem ražotājiem izstādē netika parādīti modeļi ar sensoriem un skārienjutīgo ekrānu. Nokia pagaidām izlīdzējusies ar parastu demo planšeti S60 Touch. Nākotnes modeļos varēšot izmantot gan irbulīti, gan vienkārši pieskarties ar pirkstu, gan piespiest un pārvilkt informāciju ekrānā.

S60 Series stendā Nokia Symbian S60 viedtālruņu un arī citu ražotāju mobilo lietotājiem bija iespēja nosūtīt ar MMS vai Bluetooth uz tālruni mūzikas klipus, attēlus un animācijas. Nokia Live Search stendā, izmantojot jauno 6220 Classic, tika prezentēta Google Search aplikācija.

TV Receiver stendā kopā ar Nokia N73 tika prezentēts DVB-H TV uztvērējs SU-33W, ierīcei ir integrēta antena, ar telefonu savienojas caur Bluetooth, tai ir trīs indikatori, baltais norāda DVB-H statusu, sarkanais/zaļais – bateriju, zilais – Bluetooth savienojumu. Ierīce var darboties arī ar citiem savietojamiem tālruņiem.

 

SAMSUNG

Korejiešu giganta telekomunikāciju prezidents kongresā izvirzīja visai ambiciozu mērķi – 2008. gadā pārdot vairāk nekā 200 miljonu mobilo telefonu, kas varētu būt visai reāls plāns, ja ņem vērā, ka Samsung pērn apsteidzis Motorola un ierindojies otrajā vietā pēc pārdotā.

Izstādes lielajā un pārskatāmajā stendā izstādīto jaunumu klāsts atšķirībā no iepriekšējiem gadiem vairs nav tik iespaidīgs, bet pārdomātāks, mazāk arī Āzijas WCDMA standarta modeļu. Raksta autoram kopā ar Samsung Latvijas pārstāvniecības darbiniekiem bija iespēja detalizēti iepazīties ar izstādītajiem produktiem, diemžēl jaunumus nofotografēt nebija atļauts. Samsung savu telefonu līniju turpmāk iedalīs kategorijās:

·                     Basic, budžeta klase,

·                     Connected, servisu izmantošana,

·                     Style jeb flagmaņi (Ultra un F sērija),

·                     Multimedia (mūzika, foto, video),

·                     Business, funkcionāli bagātie,

·                     Infotainment, izklaides funkcijas.

Samsung turpina populārās plānās Ultra Edition I un II sērijas veiksmīgo modeļu D900, U600 un U700 pilnveidi. Flagmanis solās būt jaunais III sērijas modelis U900 Soul (Soul – The Spirit of Ultra) Pilsētā un izstādes teritorijā vairākās vietās bija redzami jaunā Soul plakāti. Soul ir stilīgs, harmonisks un funkcionāls. Slider konstrukcijas telefons ir metālisks, 12,9 mm plāns, tajā ir 5 Mpix kamera ar sejas atpazīšanu (Face Detection), attēlu stabilizators, paplašinātais dinamiskais diapazons tumsā (WDR), HSDPA 7,2 Mb/s, 2,2 collu 16 milj. krāsu QVGA TFT ekrāns, mūzikas bibliotēka, Bang&Olufsen (B&O) ICEpower digitālās skaņas pastiprinātājs. U900 izskatās kā telefons ar diviem ekrāniem, apakšējais ekrāns kalpo par tastatūru. Magical Touch skārienjutīgās navigācijas ikonas mainās atkarībā no izvēlētās funkcijas.

Telefons F480, iespējams, ir radīts kā konkurents iPhone, izskatās kā P520, tikai bez GIORGIO ARMANI logo, tajā ir 5 Mpix kamera, liels 2,8 collu 16 milj. krāsu 240x320 pikseļu WQVGA ekrāns ar pieskaršanās vibrācijas atgriezenisko saiti. Modelis F490 ir līdzīgs F480, tiek pozicionēts kā multimediju ierīce ar lielu 3,2 collu ekrānu un sensoru vadību, 3G un HSDPA 7,2 Mb/s atbalstu. Tālrunis F400 ir izcils muzikālais līderis, dubultslaiders, radīts sadarbībā ar Bang&Olufsen, tajā ir divi lieli skaļruņi un ICEpower pastiprinātājs. Korpusu atslidinot uz augšu, redzama klaviatūra, uz leju – skaļruņi. F400 ir HSDPA, 3 Mpix kamera, 2,2 collu 262 000 krāsu QVGA TFT ekrāns, Smart Bass, mūzikas bibliotēka un speciāls vadības ritenītis.

G810 ir izteikts Symbian S60 3rd OS viedtālrunis – fototelefons ar 5 Mpix kameru, līdzīgs G800, papildināts ar GPS un Wi-Fi.

Metāliskais G400 Dual Touch Chic no ārpuses izskatās parasts salokāmais tālrunis, taču tā abi displeji ir skārienjutīgi. Ārējā ekrāna sensori paredzēti galvenokārt mūzikas pārvaldībai. Jaunumam ir 5 Mpix kamera, 2,2 collu 262 000 krāsu QVGA iekšējais ekrāns, FM radio, 100 Mb atmiņa + microSD iespēja.

Biznesa jeb i sērijā četri viedtālruņi: i200, i550, i560, i780. Lētākais i200 ir bāzēts uz Windows Mobile 6.0, klasiskas formas un vienkāršu klaviatūru, bet lielu 2,3 collu QVGA ekrānu. i550 ir klasiska forma, standarta klaviatūra, liels displejs un GPS atbalsts. i560 ir Symbian S60 OS slaiders ar HSDPA un GPS. i780 Hybrid Messaging ar QWERTY klaviatūru un Touch Screen sensoru ekrānu un GPS atbalstu.

Slaiders P960 ir kompānijas DVB-H telefons ar izvelkamu antenu TV pārraižu labākai uztveršanai, HSDPA, 3 Mpix kameru, lielu 2,6 collu 262 000 krāsu TFT ekrānu, TV PiP funkciju. L170 ir klasiskas formas, 10,7 mm plāns, veidots minimālisma stilā, tajā ir 2 Mpix kamera un 1,6 collu 262 000 krāsu 220x176 punktu ekrāns.

J150 ir superplāns 9,9 mm budžeta klases modelis metāliskā korpusā, tas izskatās stipri dārgāks un nedaudz atgādina Motorola L sērijas plakanos telefonus. Tajā ir vienkārša 1,3 Mpix kamera, 1,8 collu 65 000 krāsu 176x220 pikseļu TFT ekrāns. Modelis J700 ir ļoti elegants un nebūt ne dārgs melns slaiders ar spoguļveida virsmu un drīz solās būt pieejams. Jaunais slaiders L770 izskatās izsmalcinātāk un maksās apmēram divas reizes vairāk nekā J700, tam ir spoguļveida virsma, 3G funkcijas, 2 Mpix kamera, mūzikas atskaņotājs, FM radio, Bluetooth.

Interesants jauninājums ir Le’Fleur II sieviešu modeļu kolekcija. L310 ir tumšs atlokāmais telefons ar zelta apdari un apgaismotiem dekoriem, pilns sieviešu funkciju saraksts. L320 – ovālas formas modelis ar vertikālu ārējo ekrānu un neuzkrītošiem dekoriem. Stendā bija redzami jau zināmie modeļi: F330, i450, F250, F210, G800, GIORGIO ARMANI. Šogad izstādīts pagājušajā gadā prezentētais F700 Mobile Hybrid, tas ir atvelkams (side-slider) ar QWERTY klaviatūru, lielu 3,2 collu TFT ekrānu un sensoru vadību, HSDPA 7,2 Mb/s, 3 Mpix kameru, atgādina HTC modeļus. Iespējams, tas tika radīts laikā, kad Apple sāka ofensīvu ar savu iPhone, iespējams, Samsung varbūt ir pat labāks un ērtāks. Jāpiezīmē, ka 2007. gada izstādē redzētie ekskluzīvie modeļi ar dārgakmeņiem un īsta koka elementiem netika ieviesti ražošanā.

Papildus telefonu jaunumiem Samsung teritorijā speciāli izveidoti vairāki stendi: Samsung Mobile WiMAX, New PC Studio, GIORGIO ARMANI un Samsung, Bang&Olufsen un Samsung kopējais stends ar telefonos izmantoto (B&O) skaņas uzlabošanas tehnoloģiju aprakstu. Ārpus halles izstādes teritorijā atradās atsevišķa Samsung meeting ēka, kas paredzēta biznesa sarunām.

 

SONY ERICSSON

Sony Ericsson stendā redzētais atšķirībā no pagājušā gada visai pieticīgā piedāvājuma šogad pārsteidza ar plašo izvēli un interesantiem jaunumiem. Kompānija nākotnē plāno attīstīt un tehnoloģiski pilnveidot Cyber-shot kamertelefonu un muzikālo Walkman līniju, kā arī viedtālruņos lietot Microsoft Windows Mobile OS. Sony Ericsson prezidents atklāja ambiciozus plānus 2011. gadā kļūt par trešo lielāko mobilo ražotāju.

Vislielāko interesi izraisīja pirmais ražotāja viedtālrunis XPERIA X1, kas bazēts uz Windows Mobile 6.0 operētājsistēmu. Jaunajā ierīcē ir praktiski visi mobilie risinājumi, ko pašlaik tāda tipa produktos var ievietot. X1 ir ieliektas formas atvelkams korpuss, liels 3 collu 65 000 wide VGA 800x480 punktu ekrāns ar sensoru vadību, Qwerty klaviatūra ar lieliem taustiņiem, EDGE, UMTS, HSDPA/HSUPA atbalsts, Wi-Fi, AGPS, 3,2 Mpix kamera, 400 MB atmiņa + microSD karte, 3D spēles, integrēts Internet Explorer Mobile un Microsoft Office Mobile. Iespējams, ka šis jaunums kļūs par SonyEricsson tehnoloģisko flagmani un līderi šādu ierīču tirgū.

Jaunais atlokāmais W980 ir galvenais muzikālās Walkman sērijas modelis ar uzlabotu skaņas kvalitāti un neparasto dizainu, vāciņā ērtībai paredzēti mūzikas vadības taustiņi. Tālrunī ir 8 GB atmiņa, 3,2 Mpix kamera ar Photo Fix, 3G, HSDPA atbalsts. Pieejamas šādas iespējas: mūzikas atskaņošana ar Shake control, Clear Bass un Stereo funkcijas, PlayNow, TrackID un SensMe servisi. FM diapazona raidītājs un radiouztvērējs, radio strādā bez austiņu pieslēgšanas, antena ir iebūvēta telefona korpusā.

W350 ir atlokāms flips jeb vāciņš, kas nosedz korpusa apakšējo klaviatūras daļu, vāciņā ir mūzikas pleijera vadības pogas. Slaiders W760 ir paredzēts mūzikai un spēlēm, tajā ir UMTS, HSDPA, 3,2 Mpix kamera ar Photo Fix, 3D spēles, GPS, Shake control, Mega Bass funkcijas, PlayNow, TrackID un SensMe servisi. Z770 ir neliels atlokāmais telefons, kas paredzēts ceļotājiem e-pasta un interneta pārlūkošanai. Modelī ir interneta pārlūks Access NetFront un Google Maps kartes, 3G, HSDPA, 32 MB atmiņa + M2 karte, 2 Mpix kamera, 3D spēles.

Interesanti Sony Ericsson jaunumi ir skārienjutīgie telefoni G700 un G900. Abi modeļi ir līdzīgi, apgādāti ar jaunu interfeisu, displejā informāciju var ievadīt ar pirkstu. Tālruņos ir 3G, HSDPA atbalsts, sensoru 2,4 collu 262 144 krāsu (240x320) QWGA ekrāns, 160 MB atmiņa + M2 karte, G700 ir 3,2 Mpix kamera, G900 – 5 Mpix ar attēla stabilizāciju, Photo Fix, rokraksta atpazīšanas funkciju un Wi-Fi.

C702 ir lētākais Cyber-shot sērijas modelis, tā gumijotais korpuss ir mitruma un putekļu izturīgs. Tajā ir 3,2 Mpix kamera ar Xenon flash un sejas atpazīšanas Face Detection funkciju, 3G, HSDPA, 160 MB atmiņa + M2 karte, 2,2 collu 262 144 krāsu 240x320 punktu ekrāns, iebūvēts A-GPS modulis, Google Maps un Wayfinder. C902 ir neliels, 10,5 mm plāns ar 3G, HSDPA, 5 Mpix kameru, Photo Flash, Best Pict un Face Detection funkciju, 2 collu 262 000 krāsu 240x320 pikseļu TFT ekrānu, korpusa malas ir papildinātas ar dekoratīvām svītrām.

Salokāmais R306 Radio. Jau nosaukumā skaidra modeļa galvenā funkcija, aizvērtā veidā tas tiešām atgādina mazu radioaparātu ar lieliem skaļruņiem, ārējām radio pogām un monohromo displeju. Modelī ir FM/AM diapazonu radio, radiopārraides ieraksts, 3D skaņas pastiprinātājs, radio modinātājs. Izskatās, ka pārējais telefonā ieliktais – gan 1,3 Mpix kamera, gan MMS, gan spēles – ir tikai ar radio saistīto lietu papildinājums.

Apmeklētājiem tika parādīti vairāki mūsu tirgū jau pieejamie vai tūlīt gaidāmie telefoni (W890, W380, K660), kā arī daži budžeta sērijas modeļi (T270, T280), kurus šeit sīkāk neapskatīsim. Izstādē prezentēja jaunas PC kartes – EC400, EC400g ar EDGE, 3G, HSDPA līdz 7,2 Mb/s atbalstu. Modelī EC400g ir iebūvēts GPS uztvērējs. Kartēs paredzēta GSM/3G ārējās antenas ligzda, EC400g arī priekš GPS, abas kartes lietojamas datoros ar ExpressCard slotu.

Stendā papildus telefoniem bija izstādīti dažādi aksesuāri, tie pārsvarā saistīti ar mūziku, austiņas, skaļruņi. Interesantas ir austiņas GPS HGE-100 mūzikas klausīšanai un GPS navigācijai. Vitrīnā tika demonstrēts SonyEricsson pulkstenis Bluetooth Watch MBW-150.

 

LG

Jāuzsver, ka LG visur tika reklamēts kā Mobile World Congress galvenais jeb Platinum sponsors. Kompānijas jaunā devīze ir: Smartly Touchable, More Usable jeb gudrāki, jutīgāki, ērtāk lietojami. Šogad LG koncentrēsies uz tādu produktu ražošanu, kas ne tikai atbilst patērētāju vēlmēm un ir piesātināti ar tehnoloģijām, bet ir arī funkcionāli un ērti. Modeļu skaits nebūs milzīgs, tā vietā izstrādātāji veidos nelielu tālruņu sēriju, bet katrs no tiem noteikti būs īpašs, tādējādi noturot savas līderpozīcijas dizaina jomā. Šeit jāpiezīmē, ka divi jaunākie modeļi KU990 Viewty un KF600 jau šogad saņēmuši prestižo iF Product Design Award balvu par dizainu.

Izstādes stendā telefonu klāsts bija pietiekoši plašs, daudz interesantu produktu, redzamo drīkstēja fotografēt, jaunumu apskatē lielu palīdzību sniedza LG Rīgas biroja pārstāvji. Stenda teritorijā aplūkošanai tika izvietotas PRADA, Aksesuāru vitrīnas, Mobile TV sekcija, slēgta Watch Phone vitrīna, kurā izstādīti Concept pulksteņtelefoni. Black Label Series vitrīnā redzami divi zināmie modeļi KG800 un KE970, trešajam paredzētajā vietā ir tukšums, tā saglabājot intrigu.

Apmeklētājiem bija iespēja aplūkot jau zināmos Chocolate I sērijas KG800, Shine KE970, KU990 Viewty un jaunākos sasniegumus. Pie ieejas ikvienu sagaidīja liels KU990 Viewty makets ar nosaukumu View the Next Technology, tālāk stendā novietots liels galds ar transportiera lenti un visu svarīgāko Viewty kameras funkciju aprakstiem un kustīgiem atainojumiem, piemēram, Image stabilizer tiek izskaidrots paņemot telefonu rokā un uzkāpt uz kāju masāžas aparāta.

Vislielāko interesi izraisīja līdz šim neredzētais slaiders KF600 bez ārējiem taustiņiem un ar skārienjutīgu ekrānu, tajā izmantota jauna tehnoloģija InteractPad, kas realizēta displejā kā sensoru daļa. Tas nozīmē, ka ekrāns ir it kā sadalīts divās daļās, augšējā daļā kā parasti atainojas visa informācija, apakšējā kalpo par klaviatūru un atspoguļo izvēlnes ikonas. Atkarībā no augšpusē notiekošā mainās apakšējie attēli. Katru pieskārienu pavada neliela vibrācija. KF600 ir EDGE, 3 Mpix kamera ar attēla stabilizāciju, microSD kartes vieta, augšējā ekrāna daļa ar 2 collu 262 144 krāsu 240x320 punktiem, sensoru – 1,5 collu 262 144 krāsu 240x176 punktiem, mūzikas atskaņotājs, FM radio, Yahoo Go, interaktīvas spēles.

Slaiders KF700 ir multimediju telefons ar lielu ar 3 collu 262 144 krāsu TFT (240x480) skārienjutīgu ekrānu. LG KF700 pasludina par pasaulē pirmo modeli ar trīs veidu informācijas izsaukšanu, tradicionāli ar klaviatūru, ar pirkstu skārienjutīgajā ekrānā un ar korpusa aizmugurē novietoto ritenīti. Tālrunim ir 3G, HSDPA 7,2 Mb/s, 3 Mpix kamera ar autofokusu un attēla stabilizācija, MP3 pleijers, FM radio.

Jaunajā atbīdāmajā KF510 ir pamanāma līdzība ar populārās Chocolate un Shine sērijas modeļiem, taču izskatās elegantāks un dārgāks, 10,9 mm plānajam telefonam ir metāliski sāni, kas aizsargā korpusu no triecieniem, un skārienjutīgs 2,2 collu 262 144 krāsu TFT (240x320) ekrāns ar izturīgu stiklu, 3 Mpix kamera ar autofokusu, flash un attēla stabilizācija. Klaviatūras interaktīvā sensoru daļa ir izstrādāta īpašu attēlu veidā un izskatās efektīgi.

Modeli KU380 nomainīs jaunais KF310 arī ar 3G atbalstu, tas ir minimālisma stilā veidots vienkāršs slaiders ar speciālu ārējo OK taustiņu, 2 Mpix kameru, 2 collu 262 144 krāsu TFT (220x176) displeju, Google Search, Bluetooth. KS20 ir klasiskas formas 12,8 mm plāns Windows Mobile 6 OS viedtālrunis ar lielu 2,8 collu QVGA TFT (240x320) skārienjutīgu ekrānu interneta pārlūkošanai, videostraumēšanai un mūzikas lejupielādei. Modelī ir UMTS, HSDPA 3,6 Mb/s, divas kameras, viena 2 Mpix, otra VGA videozvanam, Wi-Fi, TV izeja, mūzikas atskaņotājs.

KM500 ir muzikālais slaiders ar ārējiem mūzikas taustiņiem, tajā ir 50 MB atmiņa (komplektā 1 GB microSD karte), 2 Mpix kamera, mūzikas klipa atpazīšanas funkcija Music ID, bezvadu Listening sharing funkcija, kas ļauj vēl četriem cilvēkiem klausīties jūsu atskaņoto mūziku. KM710 arī ir īpašs LG un Mark Levinson Audio Systems kopdarbs, kā rezultātā telefona skaņai jābūt izsmalcinātai. Jaunais muzikālais slaiders ir ar ārējiem mūzikas taustiņiem, apaļā scroll taustiņa vidū ir neliels skārienjutīgs ekrāns, tam ir GraceNote atbalsts.

Komunikators KT610 darbojas uz Symbian Series 60 platformas, tam ir atverama forma un divi displeji, iekšējais 2,4 collu 262 144 krāsu TFT (240x320), ārējais 1,45 collu 262 144 krāsu TFT (160x64), pilnā Qwerty klaviatūra, UMTS, HSDPA 3,6 Mb/s, pilns web pārlūks, 2 Mpix kamera. Līdzīgs Nokia komunikatoriem, taču izskatās kompaktāks, jautājums – vai arī ērtāks.

KB620 ir atlokāms telefons ar ārējo antenu TV uztveršanai DVB-H standartā, diviem displejiem, Landscape screen ekrāna atainojumu, UMTS, HSDPA 7,2 Mb/s. Kongresā tika prezentēti arī vairāki voice jeb sākuma klases modeļi KP230, KP130, KP215, tos šoreiz neapskatīsim.

 

HTC

No jaunumiem izstādīti divi pēdējie izstrādājumi HTC Shift un P3470. Shift tika gaidīts jau pagājušajā gadā un ir īsts mobilais dators ar atslidināmu augšējo daļu un maināmu leņķi. Tas balstās uz Windows Vista platformas, sver 800 g, uztur UMTS, HSDPA 3,6 Mbps, Wi-Fi, tam ir liels 7 collu skārienjutīgs ekrāns un ērta Qwerty klaviatūra.

P3470 ir viens no mazākajiem ražotāja modeļiem vienkāršā, matētā korpusā. Jaunumam ir 2,8 collu QVGA skārienjutīgs ekrāns, Windows Mobile 6 OS, 2 Mpix kamera, AGPS, scroll vadības poga. Izstādē HTC īpaši akcentēja savu 3D TouchFLO revolucionāro skārienjutīgo tehnoloģiju, kas nodrošina ne tikai informācijas pārbīdi no augšas uz leju, no labās uz kreiso un otrādi, bet arī ļauj rotēt, apgriezt ap savu asi, tuvināt un attālināt.

 

HUAWEI

Kompānija sevi pozicionē kā datu ierīču līderi. Stendā izstādīti nedaudzi mobilie tālruņi un vairāki interesanti datu produkti. E169 ir HSDPA 4 Gbps GSM 900 MHz USB ierīce ar iebūvētu microSD karti. E510 esot pirmais HSUPA USB modems ar integrētu DVB-T/H un TV uztveršanu. Bija izstādīti dažādi modemi ar HSDPA, Wi-Max, Wi-Fi.

 

MOTOROLA 

Lielajā stendā izstādīto modeļu klāsts bija pietiekošs, bet nebija reklāmas materiālu, jo visa informācija par produktiem esot pieejama izdalītajās vizītkartēs minētajā Motorola mājaslapā. Diemžēl nedrīkstēja fotografēt, tāpēc interesantāko nācās pierakstīt. Iespējams, koncernā iestājusies novitāšu krīze, jo jaunumu ļoti maz, pāris vienkāršu budžeta klases modeļu ar monohromo (W161) un CSTN (W181) displejiem, viens uzlabots Z6 ar indeksu w (Wi-Fi), muzikālais Motorokr E8 ar apaļu Fast Scroll vibrācijas sensoru, PC karte PCCw200 ar WiMax.

Stendā blakus telefoniem arī vairākas vitrīnas, dažas no tām pat ļāva nobildēt, Next Generation ar LTE mobile tehnoloģiju, Online Gaming reāls rallijs ar stūri un pedāļiem, Live DVB-H TV. Pati interesantākā ierīce likās Mobile TV planšete ar DVB-H un GPS atbalstu. Tā lielajā 4,3 collu 16 milj. krāsu QVGA ekrānā var arī skatīties attēlus, klipus, klausīties mūziku.

 

ALCATEL

Interesenti, atšķirībā no vairuma firmu, tika aicināti apskatīt jaunumus teritorijā novietotajā autofurgonā. Iespējams, daudzi tā arī šo franču ražotāju neapmeklēja. Modeļu klāsts pietiekošs, daudz budžeta kategorijas modeļu, galvenais akcents likts nevis uz tehnoloģijām, bet uz dizainu. Bagātīgs klāsts atšķirīgu sporta modeļu, sieviešu un tīņu tālruņu. Ārējie mūzikas taustiņi un savdabīgi krāsu toņi, mirdzoši vāciņi ar dekoriem.

Izbrīnīja Mandarina Duck salokāmo telefonu sērijas modeļi spilgtās krāsās, ar ārējiem mūzikas taustiņiem un ekrānu, ja tā uzmanīgi ieskatās, nedaudz atgādina pīles knābi. Parādīts viens HSDPA 3,6 Mbps USB modems.

 

SAGEM

Stends paliels, produktu klāsts pietiekoši liels un sadalīts sērijās, apmeklētāju nav daudz, visu varēja apskatīt bez drūzmēšanās. Izstādīti vairāki mūzikas, biznesa, sporta tālruņi ar specifisku, kompānijai atbilstošu stilu. Īpašs akcents sieviešu modeļiem ar dažādiem dekoriem, bērniem, jauniešiem, kas radīti sadarbībā ar dažādiem modes dizaineriem.

Modelī my721x interesanti apvienots metāls un plastmasa, korpusa aizmugurē redzamas lielas savienojuma skrūves. Daži modeļi ar HSDPA un DVB-H.

 

ZTE

Ķīnas uzņēmums iepazīstināja ar vairākiem modeļiem, kuriem ir skārienjutīgi ekrāni, AGPS, HSDPA, izstādīti arī daži viedtālruņi ar Windows Mobile 6.0, Linux OS. Modelī i766 ir skārienjutīgs ekrāns, klaviatūra, TV skatīšanās iespēja.

MF628 ir HSDPA 7,2 Mbps/UMTS USB adapters, MF636 – HSUPA 2,0 Mbps UL/HSDPA 7,2 Mbps DL/UMTS USB adapters ar SMS funkciju. USB modemi MF622, MF630 ar ārējās antenas pieslēgšanas iespēju. USB modems MZ29 atbalsta EDGE, SMS, balss zvanu, tajā var ievietot SIM karti. Līdzīgi kā MF58 3G, MF68 ir novērošanas kamera un darbojas ne tikai 3G, bet arī GSM/GPRS/EDGE.

 

Japāņu giganti Eiropā

Japānas kompānijas Eiropas izstādēs parasti piedalās, lai parādītu jaunākos sasniegumus, kas tiek vai tiks lietoti pašu mājās un, iespējams, uzsver savu pārākumu. Arī šogad tika izstādīti pārsvarā mums neparedzētu standartu produkti, tomēr daži mēģina sākt darbību Eiropas tirgū.

TOSHIBA

Patīkami pārsteidza ar innovatīvajiem risinājumiem un Eiropai paredzētajiem jaunumiem. Portege G910 ir atlokāms Windows Mobile 6 OS komunikators ar HSDPA, GPS, 3 collu 65 000 krāsu TFT WVGA iekšējo ekrānu, Wi-Fi, 2 Mpix kameru un biometrisko pirkstu nospieduma auentifikāciju drošībai.

Portege G810 arī ir Windows Mobile 6 OS komunikators ar sensoru 2,83 collu 65 000 krāsu QVGA

displeju, 3G, HSDPA 3,6, HSUPA 2 Mbit/s, 3 Mpix kameru, AGPS, Wi-Fi. G450 ir 3G/HSDPA 3,6 USB modems ar balss zvana funkciju, SMS, MP3, OLED displeju un klaviatūru, 160 MB atmiņu un modinātāju. Direct Methanol Fuel Cell (DMFC). Speciāls mobilais telefons, kam vairs nav nepieciešami standarta lādētāji, uzlāde notiek ar nelielu līmes tūbiņai līdzīgu kartridžu, to iespraužot telefonā.

NTT DoCoMo

Japānas lielākais un tehnoloģiski attīstītākais operators vienmēr pārsteidz interesentus. Iespējams, daudzi risinājumi Eiropā būs pieejami pēc vairākiem gadiem. Stendā apmeklētājs jutās kā inovāciju izstādē. Redzami vairāki HSDPA, plānie 9 mm, modeļi ar 5 Mpix kamerām, mūzikas telefoni ar Yamaha super sound.

Vitrīnā ar ūdeni bija redzams pasaulē pats ūdensdrošākais telefons– modelis F705i. N705i ir Concept telefons ar TV uztveršanas iespēju. Raku-Raku ģimenes telefonu sērija, tālruņa korpusā iestrādāti trīs speciāli taustiņi ātrākai ģimenes locekļu sazvanīšanai. Kids Phone paredzēti pašiem mazākajiem mobilo lietotājiem, telefonā ir liels skaļrunis ar sirēnu, tas kalpo par trauksmes pogu, paredzēta vietas noteikšanas funkcija un ātrais ārkārtas ziņojumu taustiņš vecākiem.

Key Solutions mobilais telefons kalpo kā durvju atvērējs, durvīs nepieciešams iemontēt sensoru. Wellness Handset jeb nākotnes veselības telefona prototips ar sensoriem, kas mēra un analizē cilvēka masas un auguma attiecību, pulsu, sirdsdarbību, noieto attālumu, izelpu. DoCoMo prezentēja jaunākos sasniegumus 3G un LTE jomā un aktīvi strādā pie 4G.

NEC un PANASONIC stendos telefoni Japānas DoCoMo, vairāki ar TV uztveršanas iespējām un izvelkamām antenām. Mitsubishi mazs stends, izstādīti tikai Japānas tirgum.

 

Interesantie risinājumi

Polimer Vision, kas atdalījās no Philips, piedāvāja interesantu risinājumu – salokāmu vai saritināmu komunikācijas ierīci Readius Cellular Book ar 5 collu ekrānu, GPRS, EDGE un DVB-H, e-pastu, USB portu. Jaunums jau šogad būs pieejams Telecom Italia klientiem. Tuvākajos gados šādi ekrāni var tikt lietoti arī mobilajos tālruņos.

Spice Movie Phone. Indijas kompānija prezentēja mobilo telefonu ar optisko disku lasītāju. Telefonā var ievietot mazu DVD kvalitātes Vmedia MiniDisc, tā diametrs ir 32 mm un apjoms – 1 GB. Indijā drīzumā būs pieejamas aptuveni 40 filmas DVD MiniDisc formātā.

Nākotnes telefonu kongresā nebija daudz. Neo piedāvāja ļoti interesantus, vairāk gan Concept sērijas futūriskus modeļus. Stendā bija aplūkojams, pēc darbinieku vārdiem, pasaulē mazākais pilnvērtīgs mobilais tālrunis neo 808i, tā niecīgie izmēri ir 41x72x14 mm un to var piekārt kā breloku pie atslēgu saišķa.

Arī Nokia sākusi darbus pie nākotnes tālruņa radīšanas. Koncerns izgudrojis caurspīdīgu, lokanu un saritināmu mobilo, kuru var uzlikt kā rokas pulksteni, izmantotās detaļas arī būs elastīgas. Nokia Remade ir salokāms Concept prototips, kas varētu būt pasaulē videi visnekaitīgākais jeb zaļais telefons, kura korpuss un iekšas ražotas no otrreizējās pārstrādes izejvielām, skārda bundžām, pudelēm un lietotām auto riepām. Videi draudzīgais Nokia modelis 3110 Evolve parādīsies jau šogad, 60 procentu no korpusa materiāliem jau ir otrreiz pārstrādāti un puse no tajā izmantotajiem būs pārstrādājami atkārtoti.

Energizer nodarbojās ar uzlādes ceļojumu adapteru un risinājumu izplatīšanu dažādiem mobilajiem ražotājiem un modeļiem, tiek pielāgots lādēšanas spraudnis un bloks ar parastajiem AA, AAA bateriju elementiem. Stendā tika reklamēts arī Philips Xenium9@9j telefons ar korpusa apakšējā daļā paredzēto vietu AAA formāta akumulatoriem.

 

Novērojumi un tendences

Daudziem telefoniem korpusa virsma ir metāliski spīdīga un spoguļveida, atkal parādās gumijoti korpusi, mūzikas modeļi veiksmīgi atdarina MP3 pleijerus, sieviešu telefonos lietoti dekori.

Tālruņos izmantotas labākas kameras ar 2, 3,2 un pēdējā laikā pārādās vairāk ar 5 megapikseļiem, zibspuldzi, optisko zoom, autofokusu, attēlu stabilizatoru, red eye funkciju, attēlu korekciju, labākām lēcām. Budžeta klases tālruņos VGA vietā ir 1,3 un pat 2 Mpix kameras. Izstādē varēja vērot, ka ražotāji vairs nemēģina sacensties par to, lai parādītu vairāk nekā 5 megapikseļus, akcents tiek likts uz līdzšinējo parametru uzlabošanu. Šajā kontekstā visai interesanti izskan ziņa, ka zviedru Ericsson nākošgad plāno laist ražošanā multimediju superierīci ar 12 Mpix kameru. Kameru mobilie telefoni turpmāk var kļūt plānāki un mazāki, STMicroelectronics mobilo ražotājiem turpmāk piegādās pašu mazāko kameras mikročipu.

Telefonos sastopami lielāki 2, 2,2, 2,4, 2,8, pat 3 collu ekrāni parasti ar 262 000 krāsu, vairākos ir QVGA(240 x 320) izšķirtspēja un 16 miljoni krāsu, vairāk redzami skārienjutīgie ekrāni. Tādējādi jau iespējams pilnīgāk pārlūkot interneta lapas, skatīties filmas, spēlēt spēles, skatīties TV un izmantot GPS.

Daudziem ražotājiem vairāk īpašo mūzikas modeļu ar lielākiem un labākiem skaļruņiem, 3D skaņu, digitālās skaņas pastiprinātāju un mūzikas taustiņiem korpusā. Mobilajos integrētie mūzikas atskaņotāji kļūs aizvien labāki, standarta MP3 pleijeru cena pagaidām zemāka par telefonu ar šādu funkciju, taču, mobilo cenām pazeminoties, pleijeru pieprasījums varētu samazināties. Ražotāji piedāvā atmiņas kartes ar spēlēm, filmām un koncertierakstiem. Daži piedāvā iespēju pieslēgt telefonam ārējās iekārtas, fotorāmjus, mūzikas skaļruņus, audiosistēmu, mediju ierīces un televizoru.

Atmiņa būs arvien lielāka, gan pašos telefonos(2, 4, 8 GB), gan savietojamās atmiņas kartēs. SanDisc kongresā prezentēja iNAND 16 GB atmiņas moduli, gada beigās varētu parādīties arī 32 GB versija. SanDisc Media Center interesenti varēja, ievietojot aparātā dažādu formātu atmiņas kartes vai USB, savā mobilajā ielādēt īsu filmu.

Parādījušies telefoni ar divām SIM kartēm, piemēram, Samsung D880 Duo, Āzijas firmas Verzio modeļi Twinn un Duplii, Krievijas Sitroniks. Ķīnas kompāniju katalogos tika piedāvāti mobilie ar dažādām iespējām: divas SIM kartes, divi Bluetooth, saules baterijas, soļu mērītājs, angļu-ķīniešu vārdnīcas aplikācija, subwoofer skaļruņi, Bluetooth pulksteņi. Daudzos telefonos integrēts gan GPS, gan A-GPS, nākotnē tādu parādīsies aizvien vairāk. Pieejami arī atsevišķi GPS adapteri.

Aizvien vairāk firmu tālruņos izmanto Windows Mobile 6 OS, vienīgi Nokia konsekventi lieto Symbian S60. Nokia S60 3rd edition telefonos iespējama bezmaksas Google Search programmas lejupielāde un izmantošana. Parādījusies jauna OS Anroid, līdzīga Linux, ko radīja vairāku firmu konsorcijs, kā rezultātā ar Texas Instruments jauno procesoru apgādātās ierīces ļaus ērtāk un ātrāk izmantot internetu. Minētā amerikāņu kompānija prezentēja mikročipus, kas nākotnē ļautu telefonam veidot videoierakstus HD formātā, izmantot uzlabotu 3D grafiku, caur TV izeju telefonu pieslēgt videoprojektoram. Vairākas firmas domā par skaņas uzlabošanu, japāņu standarta FOMA telefonos tiks izmantota tehnoloģija, kas nodrošinās 3D skaņu, telefonu stereoaustiņās tiks nodrošināta skaņa 5.1. Datoru komponentu firma Nvidia plāno laist klajā jaunu mobilo procesoru Windows Mobile ierīcēm ar HD, 3D un ilgdarbīgu bateriju.

Daudziem ražotājiem palielinās 3G telefonu piedāvājums, tie kļūst lētāki un pieejamāki. Galvenā novitāte šogad bija izteikts sensoru mobilo skaita pieaugums ne tikai dārgajā, bet arī vidējā segmentā. Par to var pateikt paldies Apple iPhone, kas sāka cīņu par līderību un piespieda mobilos gigantus meklēt savus risinājumus un dažās jomās pat apsteigt iPhone. Tradicionālie mobilo telefonu ražotāji šobrīd apsteidz iPhone, jo piedāvā savos modeļos 3G iespējas. Touch-screen interfeisu veiksmīgi lieto Samsung, LG, SonyEricsson, HTC un sola arī Nokia.

Iepriekšējos gados kongresa galvenais akcents tika likts uz HSDPA tehnoloģiju un mobilās televīzijas attīstību, dažādo standartu minimizēšanu un nonākšanu līdz vienotam. Šobrīd pieņemts lēmums, ka mobilā TV vadošais standarts Eiropā būs DVB-H. Tas nozīmē, ka ražotājiem nākotnē būs vairāk šādu telefonu. Telefoni uztur HSDPA 3,6 Mb/s, aizvien vairāk 7,2Mb/s, HSUPA 2 Mb/s augšupielādi, parādās arī dažādi modemi ar HSDPA atbalstu. Šogad tika pievērsta uzmanība nākošajam 3G iespējamajam attīstības posmam LTE, kas varētu veidot konkurenci Wi-Max tehnoloģijai. Iespējams līdz 4. paaudzes mobilajiem sakariem vairs ilgi nav jāgaida.

Raimonds BEIERS

Raksts tapis sadarbībā ar LMT

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001