Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

OXYGEN — skābeklis informācijas laikmetam

   

Izmantojot jaunās informācijas tehnoloģijas, cilvēki iemācījušies strādāt produktīvāk, gūstot lielāku atdevi. Bet arī informācija kļūst par preci: to pārdod, pērk vai arī brīvi apmainās ar to. Turklāt šis processkļūs aizvien intensīvāks. Vai esam šiem apstākļiem sagatavojušies? Kāda aparatūra mums būs nepieciešama? Vai izmantosim tikai TV/datorhibrīdu un mums jau ierasto mobilo telefonu?

Astoņas jaunas tehnoloģijas

Vienu no iespējamiem risinājumiem drīzumā cer piedāvāt pasaulslavenais MIT. Proti, Masačusetas Tehnoloģijas institūta (ASV) datorzinību un mākslīgā intelekta laboratoriju inženieri un pētnieki J. V. Gutaga un M. L. Dertouza vadībā šogad sākuši plašu, daudzmiljonu dolāru vērtu pētniecības projektu, laiizstrādātu jaunu, integrētu datoraparatūras un programmatūras (hardware/software) sistēmu OXYGEN. Šo projektu cer pabeigt piecos gados. Sistēmā ietvertas astoņas jaunas tehnoloģijas: mobilā aparāta (īpaša datora) HANDY–21; maģistrālā datora (trunk computer) ENVIRO–21; radikāli jauna tīkla NET–21; cilvēka runas izpratnes; piekļuves zināšanu bāzēm; sadarbības (collaboration); automatizācijas (automation); pieskaņošanās individuālām prasībām (customization). Pirmās trīs veido atbilstošus fizikāli tehniskos līdzekļus, bet pārējās piecas — sistēmas moderno ideoloģisko bāzi. OXYGEN būs universāla, lietotājam draudzīga. Ar tās datoriem varēs saprasties vienkārši, komandas izsakot vārdiem, apejot pašlaik tik populāro peles un ikonu saziņas veidu.Bet galvenais jaunums — šīs multimediju sistēmas datori spēs operēt ne tikai ar datiem, bet arī ar zināšanām.

HANDY–21

Specializētais rokas dators — mobilais aparāts HANDY–21 — būs līdzīgs mobilam šūnu radiotelefonam, ārēji atšķiroties tikai ar lielākudispleju (ekrānu), kas spēs izpildīt: visintelektuālākā mobilā telefona, peidžera, AM/FM radio, TV uztvērēja, bezvadu interneta pieslēguma, infrasarkano staru raidītāja — detektora funkcijas. Vai nav par daudz? Kā šī nelielā iekārtiņa — šis multimediju hameleons — spēs tās izpildīt? Pirmkārt, tiks izmantoti pēdējie sasniegumi mikroshēmu — čipu — izgatavošanas tehnoloģijā: superlielas integrācijas pakāpes signālu apstrādes procesori, kas satur ap simt miljonu tranzistoru uz kristāla mikrogabaliņa. Tie būs ļoti ātrdarbīgi, bet patērētā jauda — niecīga: mazāk nekā 0,1 mW uz miljons signālapstrādes operācijām sekundē. Mikroskopiski mazās shēmas elementu minimālie izmēri — apmēram 150 nm (nanometrs — metra miljardā daļa) vai pat mazāki. Toties tāds čips varēs paturēt atmiņā miljards bitu (1 Gb). HANDY–21 projektēšanā (tāpat kā projektā OXYGEN kopumā) tiks izmantoti trīs galvenie postulāti: iespējami daudz universālu mikroprocesoru, salīdzinot ar specializētiem; projektēt dinamiski optimizētu telekomunikācijas sistēmu, nevis tādu, kas pielāgota hipotētiski sliktākiem vai pat vidusmēra nosacījumiem; pēc iespējas, bāzējoties uz universāliem mikroprocesoriem, sistēmas funkciju maiņas panākt tikai ar maināmu programmatūru. Tādējādi šī hameleona HANDY–21 raksturlielumus visos komunikāciju slāņos noteiks programmatūra (datorvaloda C++), kuru atkarībā no apstākļiem varēs ērti un mērķtiecīgi mainīt. Būs iespēja pāriet no digitālā uz analogo šūnu telefonu, kā arī nodibināt sakarus ar citu HANDY.Infrasarkano staru diapazonu varēs izmantot citu iekārtu ieslēgšanai vai izslēgšanai, bezvadu pieslēgumam jaudīgākam datoram vai arī objektu identificēšanai.

ENVIRO–21

Tā būs OXYGEN sistēmas aparatūras otra svarīgākā sastāvdaļa. Pretēji HANDY–21, kas visur būs kopā ar lietotāju, šo datoru var iebūvēt biroja vai dzīvokļa istabas sienā (nedaudz samazinātā mērogā — pat automobiļa panelī). Šī stacionāri iebūvētā iekārta veiks visas tās pašas HANDY–21 funkcijas, tikai ātrāk, ar lielāku ietilpību un augstākā kvalitātē (piemēram, datora/TV displejs būs daudz lielāks un ar lielāku izšķirtspēju). Papildus tam ENVIRO–21 spēs regulēt un vadīt visa veida mājas elektroniskās iekārtas, ieskaitot arī dažādus sensorus, kontrolierus, telefonu, faksu, kā arī TV (video) kameru un mikrofonu kopas. Tādējādi šī OXYGEN daļa sadarbosies ne tikai tieši ar nama saimnieku, bet arī ar apkārtējo vidi, tajā uzstādīto aparatūru (ENVIRO — no angļu environment — apkārtējā vide).

NET–21

HANDY–21 un ENVIRO–21 savstarpēji saistīs jauna veida tīkls (NET–21). Tā galvenais uzdevums būs radīt drošu sadarbības apgabalu starp OXYGEN sistēmas lietotājiem, lai kur tie atrastos. Supertīkls NET–21 it kā atradīsies trokšņainā un milzīgā interneta virsotnē. Tas spēs lietotāju savienot ar visdažādākajiem informācijas avotiem, sākot ar radio un TV raidstacijām un beidzot ar datu un zināšanu bāzēm, nodrošinot iespējas pieslēgties komunikāciju sistēmām un tīkliem ar mazu aizturi, savlaicīgu informācijas piegādi, saglabājot datu integritāti. Mūsdienu komunikāciju tīklu interfeisi vairumā gadījumu neatbilst iepriekšminētajam otrajam postulātam, tāpēc resursi netiek efektīvi izmantoti. To likvidēs radikāli jauna pieeja tīkla protokoliem, kas bāzēsies uz pašorganizāciju un pielāgošanos gan reālajiem apstākļiem, gan lietotāju prasībām. Elektromagnētisko viļņu frekvenču spektrs tīklā tiks izmantots ļoti racionāli. Projektētāji to uzsver, ieviešot spectrum ware terminu. Tiesa, problēma būs ārkārtīgi sarežģīta, jo vēl nesen tīkli bija viena no atpalikušākajām telekomunikāciju sistēmu sastāvdaļām.

Runas izpratne

Mēs neesam piedzimuši ar datora tastatūru nabas vietā un datorpelei līdzīgiem orgāniem. To vietā mums ir mute, acis un ausis. OXYGEN izmantos uz cilvēka balss skaņām orientētas komunikāciju iekārtas. Sistēmas sastāvdaļās tiks iebūvēti cilvēku runas saprašanas un prasmes bloki. Balsi varēs izmantot visos OXYGEN lietojumos. Datoram dodot balsī izteiktas komandas, varēs sagaidīt robotizētas atbildes. Šīs procedūras ir jau izstrādātas šaurām pakalpojumu nozarēm — tādām kā laika ziņas, lidostu pakalpojumi, ziņu dienests utt. Projekta beigu posmā tās sašūs, kur nepieciešams, papildinot ar video un grafiku un izveidojot pilnvērtīgu, konstruktoru sen lolotu sazināšanās paņēmienu cilvēks — dators.

Datu un zināšanu bāzes

Vajadzība iegūt derīgu informāciju OXYGEN projektā tiks virzīta tā, lai lietotājs pats varētu pārbaudīt savas zināšanu glabātavas visierastākajā veidā, pasakot tikai, piemēram: — Dod man lielo, zaļo dokumentu, kas tika atsūtīts pirms mēneša! Dators to veiks, nepieprasot precīzākas atsauces vai speciālus atslēgvārdus. OXYGEN varēs arī pārbaudīt draugu vai kolēģu krātuves, ja esat vienojušies veidot kopēju zināšanu bāzi. Šī supersistēma izpētīs milzīgo informācijas klāstu internetā, vienlaikus ar atrasto papildinot jūsu un kolēģu zināšanu bāzes. Tas paceļ OXYGEN datorlietojumus jaunā kvalitātē — lietotājs izmantos šo datoru spēju pārvērsties intelektuālās ekspertu sistēmās.

Automatizācija

OXYGEN palīdzēs lietotājam izvairīties no rutīnas un vienmuļa darba, uzticot to elektronikai. Vēl vairāk — tā palīdzēs uzrakstīt sev pašai adresētus algoritmus, lai, sevi programmējot, šos darbus automatizētu vai lai kontrolētu ENVIRO–21 dažādos lietojumus: — Ieslēdz siltumu, drukā to šeit, katru dienu pusdienlaikā ziņo par manu vērtspapīru kopvērtību un par laika apstākļiem Romā. ENVIRO–21 kā visgodīgākais pakalpiņš izpildīs šīs instrukcijas, lietojot t.s. cēloņu un kontroles cilpu, kas raksturīga datorizētām ekspertu sistēmām.

Sadarbība

Princips sadarboties ar lietotāju palīdzēs izsekot kāda notikuma vai darbības attīstībai. OXYGEN, piemēram, varēs atcerēties sekretāres kopsavilkumu no iepriekšējās tikšanās reizes ar celtniecības speciālistiem. Kad jautāsiet: — Kas tad tika lemts par jaunās ēkas stikla jumtu? —ar runas izpratni apveltītā sistēma atbildēs ar sekretāres teiktā kopsavilkumu: — Mēs to samazināsim. Bet, ja vēlēsities noskaidrot precīzāk, kas tad noveda pie šāda secinājuma, būs iespējams detalizēti atgriezties (izmantojot audiovideo ierakstus) pie notikušās sarunas.

Pieskaņošanās indivīdam

Gudrā sistēma izsvērs un precīzi noteiks informācijas apjomu individuālām vajadzībām. Nevajadzēs izmantot programmatūru no disketēm vai diskiem. Pēc lietotāja pieprasījuma vai ārkārtējos apstākļos, neprasot nevienam padoma, sistēma to automātiski ielādēs no tīkla NET–21, nodrošinot atbilstošu ENVIRO–21 un HANDY–21 darbību. Customization tehnoloģija pielāgos apkārtējo elektronisko aparatūru cilvēka ieražām un vēlmēm.

Pēc ārzemju preses materiāliem
Arnolds VĪTOLS
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001