Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Mobilo sakaru ofensīvas zīmē

   

— Es jūs pazīstu, jūs esat no Latvijas Mobilā telefona! Vai jūsu direktors arī ir izstādē? Nododiet manu vizītkarti, labprāt viņu šeit satiktu!

Atpazīst pēc kaklasaites

Mans kolēģis starptautiskajā telekomunikāciju izstādē Telecom \'99, kas oktobra sākumā notika Šveices galvaspilsētā Ženēvā, tika atpazīts tikai pēc firmas logo uz kaklasaites. Spilgts apliecinājums tam, ka Latvijas Mobilā telefona vārds pasaulē kļūst aizvien pazīstamāks. Vispirms, protams, pateicoties šķietamineuzkrītošajam, brīžiem itin nepateicīgajam un piņķerīgajam ikdienas darbam, dibinot starptautiskus kontaktus, slēdzot jaunus viesabonēšanas līgumus (tie būs noslēgti jau teju ar pusotra simta pasaules operatoru), līdzdarbojoties dažādās starptautiskās organizācijās. Taču nenoliedzami, sava loma starptautiskās atpazīstamības un prestiža pieaugumā ir arī uzņēmuma spējai jau otro reizi atrast līdzekļus un laiku līdzdalībai izstādē, kas tās vērienīguma un nozīmes dēļ tiek saukta par telekomunikāciju olimpiādi. Nevienas citas ekspozīcijas no Baltijas valstīm Ženēvā nebija nedz iepriekšējā izstādē pirms četriem gadiem, nedz tagad. 1995. gadā LMT bija kopējs stends ar Lattelekom, taču šogad tas acīmredzot bija nolēmis veltīt uzmanību kārtības ieviešanai paša sētā.

Mobilā nākotne

Telecom \'99 piedalījās 1102 eksponenti no vairāk nekā 50 valstīm, ekspozīcijas bija izvietotas 1133 stendos 65 000 kvadrātmetru platībā. Izstādi apmeklēja vairāk nekā 200 000 cilvēku — sākot ar ANO ģenerālsekretāru Kofi Ananu, kas atklāja izstādi, un beidzot ar šveiciešu ģimeņu mazākajām atvasēm. Ja vienā teikumā vajadzētu raksturot izstādes dalībnieku — gan iekārtu ražotāju, gan sakaru operatoru — ekspozīciju galveno virzienu, droši varētu teikt — tā noritēja zem mobilo sakaru ofensīvas zīmes. Pēdējo gadu tendence pasaulē ir nepārprotama — mobilo telefonu lietotāju skaits pieaug ātrāk nekā fiksētajā tīklā. Vēl pavisam nesen par gandrīz vienīgo mobilo sakaru lietojuma veidu uzskatīja balss pārraidi, jo pieņēma, ka datus, attēlus un citu komplicētāku informāciju drošāk uzticēt fiksētajam tīklam. Tagad ik stendā varēja izpētīt dažādus WAP protokola (wireless application protocol) lietojumus — mobilo datu pārraidi, interneta piekļuvi. Otrs ļoti būtisks virziens — UMTS (Universal Mobile Telecommunication System) pilotprojekts, platjoslas CDMA un trešās paaudzes mobilās sistēmas. Tika demonstrēta mobilā attēlu pārraide, videotelefonija, dažādas integrētās funkcijas, kuras nodrošina mobilā telefona savietojums ar infrasarkano portu un plaukst datoru. Tas, ka tiek attīstītas jaunas mobilās sistēmas, nebūt nenozīmē, ka savas iespējas būtu izsmēlis vecais, labais GSM. Tieši otrādi. Piemēram, somu Sonera stendā tika demonstrēta sistēma Pay-by-GSM (maksāšana ar GSM): apmeklētājs, nospiežot mobilā tālruņa podziņu, no automāta saņēma atspirdzinoša dzēriena kārbu. Somijā jau tagad samērā plaši izmanto šo sistēmu, gan norēķinoties automazgātavās vai par fotopakalpojumiem, gan dažādu preču pirkšanai, turklāt ne tikai automātos, bet arī interneta tīklā. Pirkuma summa tiek pieskaitīta telefona rēķinam, un mobilais telefons šajā operācijā kalpo kā kredītkarte.

Veidojam priekšstatu par Latviju

Nav šaubu, ka drīz šāds vai līdzīgs pakalpojums būs pieejams arī mūsu valstī, jo Latvijas Mobilā telefona izmantotās tehnoloģijas mūsdienīguma un iespēju ziņā neatpaliek no Rietumvalstīs lietotajām. Taču, veidojot stendu, tika akcentēti nevis hi-tech demonstrējumi, bet gan Latvija kā valsts. — Uzskatām, ka mūsu uzņēmuma līdzdalība šādā nozīmīgā starptautiskā pasākumā palīdz veidot priekšstatu par Latviju kā valsti ar pievilcīgu investīciju klimatu, modernām tehnoloģijām un, galvenais, mūsdienīgi domājošiem un strādājošiem cilvēkiem, — tā uzņēmuma līdzdalību izstādē motivēja LMT ģenerāldirektors Juris Binde. Latvijas Mobilā telefona stenda izstādē sadzīvoja LMT tradicionālā oranžā krāsa ar jūras zilo. — Viļņi ir kopīgi gan jūrai, gan sakariem, — savu koncepciju skaidro Jānis Ozers. Viņa reklāmas aģentūra Bulterjers veidoja stendu — no ieceres dzimšanas līdz pēdējai skrūvītei. — Izvēlējāmies divas dominējošās tēmas: Latvija kā valsts, kas atrodas pie Baltijas jūras un kas vieno to ar visu Eiropu, un Latvija kā zeme, kurā strādā Latvijas Mobilais telefons, kas nodrošina sakarus ārzemniekiem, kuri ierodas Latvijā, un mūsu valsts iedzīvotājiem ārpus Latvijas. LMT savu vietu Eiropā ir atradis un jūtas tajā aizvien pārliecinošāk.

Arnis ZVIRBULIS,
speciāli Sakaru Pasaulei
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001