Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Kas jauns mazā biznesa un telekomunikāciju attiecībās?

   

A/S Capital ir viens no Latvijas informāciju tehnoloģiju (IT) nozares līderiem, kurš veiksmīgi un dinamiski attīstās jau 16 gadus

 

Atbildot uz šo jautājumu, a/s Capital TK projektu vadītājs Vilnis Pedelis teic, ka TK tehnoloģijas ir kļuvušas draudzīgākas, jo pasaules tirgū ir ražotāji, kas rada high-tech produkciju tieši mazā un vidējā biznesa un mājas lietotāju vajadzībām. Arī Capital līdzās lielajiem infrastruktūras projektiem ar 1000 un vairāk datoru darbavietām daudz uzmanības velta mazā un vidējā biznesa uzņēmumiem (arī mājlietotāju vajadzībām), tādēļ arī uzņēmums SMB sektorā seko tirgus tendencēm, lai klientiem piedāvātu labāko. Un, atbilstoši tirgus pieprasījumam, Capital speciālisti sāk iesakņoties arī tādā jaunā TK nišā, ko sauc par building management system.

Individuālais rokraksts

Jau 16 gadu a/s Capital maziem un vidējiem uzņēmumiem piedāvā jaunu IT infrastruktūras risinājumu plānošanu, tehniskā aprīkojuma un programmatūras piegādi, uzstādīšanu un apkalpošanu, kā arī konsultē un veic datortehnikas ekspertīzi un analīzi, izstrādā priekšlikumus infrastruktūras optimizēšanai. Standartdarbības, ko veic ikviena IT un TK firma, grafiski izskatās šādi.

Bet, kad ir tik ilga pieredze, katrā no šīm darbībām iezīmējas uzņēmēja individuālais rokraksts un filozofija.

 

Projektēšana un plānošana

Pirms projektēšanas ir objekta apsekošana un vajadzību izpēte, tad seko plānošana, kurā galvenais – vienoties par kopējo pieslēguma vietu skaitu un atrašanos. Projektu veidojot, klients uzzina, kādas būs tā vai cita risinājuma priekšrocības. Nereti klients jāpārliecina, ka pieslēguma vietu skaits jāparedz lielāks, jo nākotnē tas ekonomiski attaisnosies. Projektus galvenokārt izstrādā vidējā biznesa klientiem – uzņēmējiem ar 30–1000 darbavietām –, un projektētāju uzkrātā pieredze bieži vien ļauj saskatīt optimālo variantu labāk, nekā to spēj pasūtītājs. Projektē iekšējos tīklus gan birojiem, gan biroju ēkām, gan daudzdzīvokļu namiem. V. Pedelis teic: - Sākam no tās vietas, kur beidzas Lattelecom kabeļu pieslēgums.

Ar SMB tīklu un infrastruktūras projektiem strādā galvenokārt divi inženieri, taču Capital veic arī lielus projektus, turklāt īsos termiņos. Tad notiek kooperācija ar citiem uzņēmējiem. Projektēšanai izmanto AUTOCAD un Visio.

Iepirkšana un piegāde

Beidzoties projekta izstrādes un saskaņošanas posmam, Capital speciālisti nodrošina gan konsultācijas, gan praktisku palīdzību iepirkumu procesa organizēšanā un veikšanā. Būtiskākās iepirkuma pozīcijas – kabeļi, iekārtas, programmatūra. Tās izraugās atbilstoši klienta izvēlētājai – vadu vai bezvadu – tehnoloģijai.

V. Pedelis stāsta, ka sešpadsmit gadu laikā Capital ieguvis visu pasaules lielāko TK produktu ražotāju zīmolu sertifikātus, kas ļauj strādāt ar jebkuru klienta izvēlēto zīmolu kā vadu, tā bezvadu tehnoloģijās. Tomēr pēdējos gados Capital darbā ar SMB klientiem galvenokārt piedāvā tīkla komponentus no viena ražotāja - ASV firmas Netgear.

Tā ir jauna, bet pasaulē atzīta firma, kas dibināta 1996. gadā kā Bay Networks apakšvienība, no 1998. līdz 2002. gadam bijusi Nortel sastāvā, bet kopš 2002. gada februāra ir neatkarīgs uzņēmums, kas nodarbojas ar datortīklu aparatūras un aprīkojuma, kā arī citas datoru aparatūras ražošanu.

Netgear ir pazīstams gandrīz visos kontinentos. Tā tuvākie sāncenši ir Linksys and D-Link, 3 com u. c. Piedāvājumā ir pilns TK produktu klāsts: maršrutētāji, vārtejas, komutatori, adapteri, VPN maršrutētāji, Powerline, VoIP un Skype iekārtas, datu noliktavas, piekļuves punkti un bezvadu kontrolleri, dažādi piederumi un programmatūra. Visi produkti ir viegli izmantojami SMB risinājumos. Tādējādi firmai ir izdevies sasniegt, ka tā ir viena no piecām izcilākajām, kas specializējas SOHO (mazā un mājas biznesa) un SMB (mazā un vidējā biznesa) risinājumos.

Netgear galierīču kapacitāte ļauj pieslēgt 5, 8, 16, 24 vai 48 iekārtas (datorus), kas atbilst mazo un vidējo uzņēmumu prasībām. Ja jāpieslēdz lielāks skaits datoru, galiekārtas tiek grēdotas (t. i., izmanto vairākas).

V. Pedelis uzskata, ka ilgstoša sadarbība ar vienu piegādātāju dod daudz priekšrocību, un viena no svarīgākajām ir labākas cenas. Tādējādi Capital klientam var nodrošināt augstu kvalitāti kā projekta izstrādē, tā arī aprīkojuma specifikācijas izstrādē un iepirkumu procesa organizācijā. Ikvienā projektā tiks nodrošināta vispiemērotāko, vadošo pasaules IT kompāniju produktu piegāde. Arī kabeļu piegādātāja izvēlē dominē šī pieeja.

Galvenie sadarbības partneri, kurus Capital izvēlas, lai veidotu garantēti drošus un darbspējīgus datortīklus, ir Brand Rex, SMP, Legrand un AMP. Vērā tiek ņemts arī speciālistiem labi zināmais princips, ka vienas firmas ražotajiem komponentiem ir labāka savietojamība. Building management system projektos, kur datoru tīkli ir tikai daļa no visiem tīkliem, kas nodrošina ēkās augstu komforta (apkure, vēdināšana, komunikācijas utt.) līmeni, Capital galvenokārt izmanto Siemens aprīkojumu.

 

Galaprodukts – sertificēts TK tīkls un infrastruktūras risinājums

Capital darbinieki veic pilnu tīkla un iekārtu montāžu. Pirms projekta ieviešanas viņi rūpīgi iepazīstas ar darbu fronti, pat izmantojot metāla meklētāju, jo ir jāzina, kas ir zem apmetuma, lai neskartu nedz gāzes, nedz apkures caurules vai citas komunikācijas. Darbu beidzot, tīkls tiek testētas, lai pēc tam to sertificētu.

Capital izmanto dārgu, tieši šim nolūkam iegādātu aparatūru (FLUKE DTX-1800 mēriekārtas), kas nodrošina mobilu tīkla parametru monitoringu. Izsniegtais sertifikāts gan Capital, gan klientam dod drošību, ka, pievienojot galiekārtu, nebūs nekādu pretenziju pret tīkla kabeļu kvalitāti. Sertificēto tīklu garantija ir 25 gadi.

Uzstādīto iekārtu un programmatūras pirmsekspluatācijas testēšana nav vienīgā kvalitātes pārbaude. Par visām izveidotajām sistēmām un to sastāvdaļām izstrādātājiem ir rūpīga uzskaite, kas jebkurā brīdi ļauj pārliecināties par jebkurā klienta sistēmā ievietoto ierīču sertifikāciju, garantijas laikiem, ražotājiem, izmaksām utt.

Komplicētu IT infrastruktūras risinājumu projektu - izbūvētas TK trases, datoru, telefona tīklu – Capital gadu gaitā sakrājies simtiem. Pēdējā laikā klāt nākuši arī building managment system risinājumi. Jaunāko Capital īstenoto projektu skaitā ir Alfor un E. Gulbja laboratoriju tīkla infrastruktūras projekts, kā arī Latvijas Jūras administrācijas TK sistēmas projektēšana un ieviešana.

– No montāžas viedokļa sevi uzskatām par ļoti rūpīgiem amatniekiem un, kad vien rodas iespēja, projektētāji neatsakās arī paši ievilkt kādu kabeli, – vērtē V. Pedelis. – Tad redzam, cik pavirši daudzviet cilvēki ir strādājuši. Mūsu princips ir nežēlot lieku darba stundu, lai darbs būtu paveikts skaisti. Un skaisti ir tad, kad lietotājs redz vienīgi TK skapīti un rozetīti. Instalācijai jābūt maksimāli rūpīgai. Ar šo principu mūsu veikums atšķiras no citu darītā, kas nereti baltās virsmas nosmērē ar netīrām rokām un atstāj aiz sevis nopēdotas sienas... Uzskatām, ka labs tīkla speciālists savu darbu pieskaņo ēkas īpatnībām. Mums veiksmes pamats ir tandēms – būvnieks un IT speciālists Nevaru aizmirst kādu bibliotēkas ēku, kur kabelis bija ieurbts ozolkoka durvīs (durvis netiekot lietotas!). Klasiskais tīklinieku joks ir caur sienu ieurbties garderobes skapī un uz urbja uztīt mēteli. Iespējams, ka tādi piemēri ir visās profesijās, kur strādā amatnieki, taču ne tur, kur strādā amata meistars.

Kad uzņēmums izaug no biksēm

Diezgan ievērojamu daļu TK inženieru darba aizņem konsultācijas, kā arī tīklu testēšana sistēmās - arī SMB klientu tīklus laiku pa laikam nepieciešams auditēt, lai tos optimizētu atbilstoši uzņēmuma aktuālajām vajadzībām. Diezgan bieži nākas saskarties ar smagu pagātnes mantojumu, visbiežāk uzņēmumos, kas no maza kļuvuši par vidējiem. Šādos uzņēmumos TK un datoru tīkli veidojušies stihiski. Dažkārt telekomunikāciju skapītis parocīgi novietots uz grīdas līdzās sekretāres datoram.

V. Pedelis ir kategoriski pret šādiem pagaidu risinājumiem: drīz vien atklājas, ka nav ērti ne sekretārei, ne darbiniekiem, jo kā viena, tā otra saimniecība paplašinās, un tad atkal jāmeklē jauni risinājumi. Par pirmo un galveno infrastruktūras izveidē V. Pedelis uzskata pareizu TK centrālā skapja novietojuma izvēli, kas jāveic jau projektēšanas stadijā. Vietai jābūt tādai, kas nodrošina iespēju sistēmu ērti paplašināt.

Vēl pārliekas taupības dēļ klienti mēdz ekonomēt, izvēloties kabeļus ar mazu kapacitāti (nelielu kanālu skaitu). Speciālisti gan aizrāda, ka, TK sistēmu veidojot, jānodrošina arī kāds attīstības pieaugums, ne tikai pašreizējā brīža minimums. Un tiešām, klientiem drīz vien nākas pieslēgt jaunus kabeļus un radīt jaunus piekļuves punktus. Tā var teikt, ka sakāmvārds skopais maksā divreiz joprojām darbojas.

Klientam un arī sev labu vēlēdami (jo parasti Capital IKT speciālisti kļūst par jauno klienta sistēmu servisa nodrošinātājiem), Capital projektētāji un tīklu būvnieki cenšas sasniegt optimālu risinājumu, lai nākotnē nerastos nedz ekspluatācijas, nedz infrastruktūras paplašināšanas problēmas. Capital nodrošina IT infrastruktūras elementu garantijas un pēcgarantijas apkalpošanu atkarībā no klienta vēlmēm arī 24x7x365 režīmā.

Laura KALINKA

A/S Capital

Ganību dambī 23c,
Rīgā, LV - 1005
Tālr. 7517822
Fakss: 7517820

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001