Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Vadības ekrāns gudrajai mājai

   

Mūsdienu mājas un dzīvokļi kļūst arvien „gudrāki”

 

 

Mūsdienu mājas un dzīvokļi kļūst arvien gudrāki. Lai vadītu viesistabas elektroniku, drošības un komforta sistēmas, ir nepieciešams vienkāršs un salīdzinoši lēts risinājums. Tas ir universālais mājas vadības ekrāns – elegants un viegls mājas vadības dators.

 

Philips Pronto Professional

Vārds Philips Pronto jau ilgu laiku ir pazīstams augsta līmeņa audiotehnikas profesionāļiem. Gandrīz katrā nopietnā mājas kinozāles vai hi-end audio instalācijā ir sastopama Pronto tālvadības pults, ar kuras palīdzību tiek ērti vadīti daudzie audio un video komponenti.

Tomēr ar to bieži vien ir par maz. Apkures, signalizācijas un klimata iekārtām katrai ir sava pults vai sienas vadības paneļi un klaviatūras. Modernajām gudrajām mājas un istabas apgaismojumu vadības iekārtām (Lutron, KNX, Vantage Controls, Rako Controls u. c.) ir savas vadības klaviatūras.

Lai vadītu visu mājas elektroniku no viena universāla ekrāna, līdz šim bija nepieciešama diezgan nopietna vadības sistēma – nopietna gan izmaksu, gan bieži vien arī izmēru ziņā. Tagad ir arī citas iespējas.

Pronto Professional vadības ekrāni ļauj vadīt praktiski jebkuru iekārtu – vai tā būtu KNX gudrās mājas sistēma (šo tehnoloģiju atbalsta Siemens, ABB, Jung un citas Eiropas firmas), vai kāda no pārējā pasaulē izplatītajām Lutron, Vantage Controls, Rako Controls vadības sistēmām, vai vienkārša mājas kinozāle ar mediju serveri.

 

Tālvadības pults vai vadības ekrāns?

Lai gan vārdus Philips Pronto parasti saistām ar jēdzienu universālā tālvadības pults, jaunajai Pronto Professional sērijai ir kāda īpašība, kas to principiāli atšķir no jebkura pēc izskata līdzīga izstrādājuma. Tā ir divvirzienu datu pārraide. Tas nozīmē, ka vadāmā iekārta vai mājas elektronikas komponents var noraidīt signālu uz vadības ekrānu, ziņojot par savu stāvokli un darbības režīmu.

Datu pārraide notiek, izmantojot IP protokolu. Vadības ekrāns ir pieslēgts mājas bezvadu tīklam, izmantojot Wi-Fi pieejas punktu, tādēļ var komunicēt ar jebkuru iekārtu, kurai ir Ethernet ports. Vadības ekrāns saņem datus arī no Pronto radiopagarinātājiem, kuru skaits var būt līdz 16 vienā instalācijā.

 

Jaunās iespējas

Divvirzienu datu pārraide Pronto Professional izpildījumā paver līdz šim negaidītas iespējas, piemēram:

·         atskanot durvju zvanam, domofona kameras attēlu varam apskatīt Pronto ekrānā. Turklāt, ja durvīm ir magnētiskā atslēga, varam ielaist viesi, pat nepieceļoties no dīvāna;

·         ja mājās ir PC, uz kura glabājas mūzikas faili, varam atskaņot mūziku un vadīt datoru no Pronto Professional ekrāna. Uz ekrāna redzam izpildītāju un albumu sarakstus un arī CD vāciņu attēlus;

·         apkures sistēma ziņo par temperatūru dažādās istabās uz pults ekrāna, vienlaikus ļaujot to regulēt;

·         apgaismojuma vadības sistēma var parādīt ieslēgtos gaismas ķermeņus un to spilgtuma līmeni uz pults, vienlaikus ļaujot tos regulēt;

·         ar vadības ekrānu varam vadīt jebkura ražotāja sadzīves elektroniku kā televizorus, resīverus un DVD pleijerus. Turklāt daži augstākas klases resīveri spēj uz Pronto vadības ekrāna parādīt šobrīd skanošo radiostaciju, diska nosaukumu un skaļuma līmeni.

 

Tehniskās iespējas un pieslēguma interfeisi

Šīs un citas iespējas tiek nodrošinātas, pateicoties Pronto Professional daudzveidīgajiem pieslēguma interfeisiem.

·         Kā jau minējām, Pronto Professional var saslēgt ar jebkuru iekārtu, kurai ir Ethernet ports, tai skaitā ar datoru, novērošanas kameru un gudrās mājas sistēmu.

·         Izmantojot infrasarkano uztvērēju un raidītāju, vadības ekrānam var iemācīt jebkuru tālvadības pulti. Tā saprot arī Bang & Olufsen un Bose tehnikas kodus, kuri ne vienmēr ir pa zobam universālajām pultīm.

·         Ar radiopagarinātāju infrasarkanos vadības kodus varam noraidīt aparatūrai, kas atrodas slēgtā skapī vai citā istabā. Vienam pagarinātājam var pieslēgt līdz 8 aparatūras vienībām.

·         Saslēgumā ar Pronto radiopagarinātāju RFX9600, Pronto vadības ekrāns var noraidīt komandas un saņemt informāciju, izmantojot četrus seriālos RS232 portus. Parasti šeit pieslēdz apkures vadības iekārtas, augstas klases audioaparatūru un apsardzes signalizācijas pultis, kā arī apgaismojuma vadības sistēmas.

·         Visbeidzot, ir arī četras digitālās releju ieejas, kas ļauj uzzināt dažādu iekārtu stāvokli. Piemēram, vai ir ieslēgts kinozāles resīvers un televizors.

·         Radiopagarinātāja RFX9600 četras 48V releju izejas ļauj darbināt žalūzijas, projekcijas ekrāna nolaišanu un pat apgaismojumu (papildinot to ar atsevišķiem 220V relejiem). Šī iespēja bieži tiek izmantotas mājas kinozāles vadībai.

·         Sareizinot iespējamo vadības portu skaitu ar 16 (tik daudz radiopagarinātāju var pieslēgt vienam Pronto Professional ekrānam), iegūstam fantastiskus iespēju radītājus. Tātad, ar vienu Pronto Professional vadības ekrānu var vadīt līdz 128 sadzīves aparatūras vienības ar parasto infrasarkano vadību, 64 RS232 portus, 64 apgaismojuma vai žalūziju ķēdes, un iegūt informāciju no 64 sensoriem vai iekārtām, nemaz nepieminot praktiski neierobežotu pieslēdzamo IP iekārtu skaitu.

Pronto Professional vadības ekrāna darbības rādiuss ir atkarīgs no bezvadu tīkla darbības, tādēļ droši varam ceļot bezvadu tīkla darbības zonā un vadīt jebkuru iekārtu, it kā atrastos tai blakus.

 

Dažādi modeļi dažādām vajadzībām

Universālākais un pazīstamākais vadības ekrāns ir Pronto Professional TSU9600 modelis. Tam ir krāsains VGA izmēra (640 x 480 pikseļi) ekrāns, kura krāsu un spilgtuma kvalitāte ir labākā starp analogiem produktiem. Ekrānu darbina Freescale 266 MHz procesors ar 64 Mb atmiņa un iebūvētu Linux operāciju sistēma.

Modelis TSU9400 atšķiras tikai ar formu, izmēriem un ekrāna lielumu. Tā skārienjutīgajam ekrānam ir 320 x 240 pikseļu izšķirtspēja.

Abiem ekrāniem ir iebūvēts kustības sensors (ekrāns ieslēdzas, tiklīdz to paņem rokā) un, protams, papildapgaismojums darbībai tumsā. Ekrāns automātiski izslēdzas, ja to nelieto ilgāku laiku. Tādējādi vadības ekrāns strādā līdz nedēļai bez papildus bateriju uzlādes.

Jaunākais modelis TSU9200, kas pēc izskata vairāk atgādina universālo tālvadības pulti, ir paredzēts kinozāles vai viesistabas aparatūras komplekta vadībai, jo tam nav iespējas pieslēgt RS232 vai IP iekārtas. Toties īpašs USB spraudnis PCX9200, ko pievienojam galda PC datoram vai viesistabas Windows Media Center datoram, ļauj uz pults LCD ekrāna apskatīt datorā dziesmu un filmu sarakstu un atskaņot tās. Šādi datoru varam pārvērst par mūzikas bibliotēku, bez nepieciešamības pieslēgt tam ekrānu vai TV.

 

Javascript atbalsts

Pronto Professional vadības ekrānu elegantais grafiskais interfeiss ir viegli uzbūvējams, izmantojot ProntoEdit programmatūru. Tomēr tiem, kas vēlas ko vairāk, ir iespējams pieprogrammēt pašiem savas funkcijas Prontoscript vidē (tā Philips nosaucis pultī iebūvēto Javascript). Šādi ir uzrakstītas jau vairākas datorspēles Pronto Professional ekrāniem, kā arī tiek veidoti jauni komunikācijas moduļi sakariem ar dažādām iekārtām.

 

Secinājums

Pronto Professional vadības ekrāniem ir iespēja kļūt par de facto standarta mājas vadības interfeisu mūsdienu gudrajā mājā, pateicoties iespējai vadīt 99,99 procentus sadzīves iekārtu (pēc ražotāja datiem). Pagaidām nevienam citam ražotājam lietošanas ērtuma un funkciju ziņā vēl nav izdevies radīt ko līdzīgu. Daudzveidīgie interfeisi un iespēja programmēt savus pieslēgumu moduļus noteikti iepatiksies instalācijas profesionāļiem. Ņemot vērā Philips reputāciju un ražošanas jaudas, nemaz nešaubos, ka drīz Pronto Professional vadības ekrānus varēsim atrast daudzviet.

Papildu informāciju interesenti var atrast ražotāja mājaslapā www.pronto.philips.com.

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001